Scholen betrokken bij ophalen plastic Gebruikte kleding voor actie Geef ons de zak TEXELSE 5 COURANT Met GPS door natuur wandelen Rob van Damme voorzitter D66 Zeehond Larska terug naar zee Ook 10 voor Texel wil behoud park Krabbeninformatie op Waddenhaven Servicepunt Bereikbaarheid Sportevenement Opknapbeurt voor Boonstraat Cursus yoga Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou VRIJDAG 1 OKTOBER 2010 Nationaal park Duinen van Texel geeft inwoners van Texel de mogelijkheid met een GPS gestuurde handcomputer (PDA) door de natuur te lopen en infor matie te krijgen over wat er alle maal te zien is. De organisatie hoopt hen op deze manier 'een verrijkende ervaring in de unieke natuur van de duinen te bieden'. Texelaars kunnen in de periode van 2 tot en met 17 oktober tegen inle vering van een bon (zie elders in deze krant) een PDA huren om één van de vier geprogrammeerde wan delingen te maken. Deze lopen alle maal rond Ecomare. De meeste zijn zo'n drieëneenhalve kilometer en duren één tot anderhalf uur. De PDA is gratis, maar het is wel noodzake lijk te reserveren (tel. 317741). De eerste wandeling is rondom het Alloo en ook geschikt voor mensen in een rolstoel. De wandelaars erva ren verschillende landschappen, maar ook waaibomen, lianen en het oudste bosje van Texel. Deze wan deling is interessant voor volwas senen en gezinnen en ook de hond kan mee.De tweede wandeling loopt door bos en duinen en over het strand rond de Seetingsnol, ten noorden van Ecomare. Deze 'ont- dekwandeling' is geschikt voor gezinnen met kinderen. Een virtuele gids leidt hen rond, stelt vragen maar geeft ook opdrachtjes en spelletjes om de natuur met ver schillende zintuigen te ontdekken. Twee wandelingen vinden plaats in het Duinpark van Ecomare. Deze zijn alleen mogelijk in combinatie met een bezoek aan Ecomare. Hon den kunnen niet mee. De uitgezette speurtocht met spelopdrachten en quizvragen is geschikt voor gezin nen met oudere kinderen. Bij de andere wandeling is de route niet vastgelegd. Deelnemers bepalen zelf de route en de duur van de wandeling. De GPS bepaalt waar de wandelaars zich bevinden en de PDA geeft een seintje wanneer er informatie is over bijzondere plek ken, planten of dieren. Na de dorpscommissie van Den Burg schaart ook 10 voor Texel zich achter het actiecomité Behoud het Park. 'We zien liever geen woonhuizen aan de Burg wal', laat bestuurslid Menno Stam weten. De toekomst van het park achter het voormalige gemeentehuis is één van de agendapunten van de jaarvergadering, die 10 voor Texel donderdag 7 oktober in hotel Den Burg houdt. Daarnaast wordt gesproken over de slaapplaatsen van Isola Bella aan de Rozendijk en het transportbedrijf annex mestop- slag aan de Zeshonderd. De verga dering begint om 20.00 uur. Vrijwilligers van Rotary Texel gaan dinsdag 12 oktober op heel Texel de straat op voor de kledingactie Geef ons de zak! Vanaf 13.00 uur worden de vuilniszakken met gebruikte kleding opgehaald. Oktober is een goed moment om eens kritisch door de gardarobekast te gaan. Vuistregel voor velen is dat kleding die langer dan een jaar niet is gedragen, in de praktijk niet meer wordt aangetrokken en dus overtol lig is. Bedoeling is dat de zakken met gebruikte kleding op een zicht bare plek langs de weg worden gezet. Rotary Texel, die de kleding deels doorstuurt naar landen in het voormalige Oostblok en deels ver koopt om met de opbrengst Texelse goede doelen te financieren, ver zoekt om alleen goed bruikbare kle ding in de zakken te stoppen, geen vodden of oud beddengoed. De afnemer neemt steekproeven en het zou jammer zijn als de prijs wordt gedrukt door een slecht monster. Ook winterschoenen, bestemd voor Roemenië, zijn welkom. Deze kun nen in een aparte zak worden neer gezet. De zakken met kleding wor den verzameld in containers op het erf van Werner Dros aan de Rozen- dijk. Als bijdrage aan de bewustwording van met name jonge bezoekers heeft Waddenhaven Texel onlangs een paneel opgehangen met infor matie over het leven in het wad. Dit is het directe gevolg van een polemiek van afgelopen zomer over vermoedelijk dierenleed bij het vangen van krabben in de haven. Het paneel, van 90 bij 70 cm, heeft een prominente plaats gekregen in een vitrine op de bui tenmuur van het havengebouw. Joke Brom, de nieuwe beheerder van dorpshuis De Wielewaal in De Waal, begint woensdag 6 oktober met een eigen service punt voor De Waal. De inloopochtend van het service punt worden gehouden op woens dag tussen 10.00 en 11.00 uur. Brom krijgt ondersteuning van Pharos. Eind december vindt een evaluatie plaats om te zien of een servicepunt in De Waal een haalbare kaart is. Alle inwoners van De Waal worden uitge nodigd voor de eerste bijeenkomst op 6 oktober. Fia Joustra vertelt dan over de ervaringen die in andere dorpen zijn opgedaan en samen met de aanwezigen wordt een discussie gevoerd over het vitaal houden van De Waal als dorpsgemeenschap. Rob van Damme is de nieuwe voorzitter van de afdeling Texel van D66. Hij volgt Astrid van de Wetering op, die tijdens de onlangs gehouden algemene ledenverga dering haar functie neerlegde. Zij is sinds afgelopen voorjaar lid van de gemeenteraad en beide func ties zijn niet goed verenigbaar. Van Damme is gepensioneerd en woont sinds drie jaar op Texel. Voor die tijd was hij directeur Personeel en Organisatie bij de Nederlandse dochteronderneming van Beiersdorf, een internationaal concern dat zich bezighoudt met de ontwikkeling van huidverzorgingsproducten. Van Zeehond Larska, die in augus tus aanspoelde omdat ze in een visnet verstrikt was geraakt, is geheel opgeknapt en woensdag bij paal 9 weer in vrijheid gesteld. Bij Ecomare worden regelmatig zeehonden opgevangen, maar niet vaak zijn ze er zo slecht aan toe als Larska. Zij werd op 1 augustus gevonden met om haar nek een stuk visnet. Het dier was nog jong en volop in de groei. Daardoor is De Texelse basisscholen worden betrokken bij de gescheiden inzameling van plastic. De Daal- derschool in Oosterend kreeg dinsdag als eerste school een stapel plastic zakken en een gro te oranje pop om bij de inzame ling neer te zetten. Wel plastic verpakkingsmateriaal, maar geen lege pakjes drinken of lege zakjes chips. Op een pakken de manier maakt Piet Bolier van de gemeente de kinderen van groep 6/7/8 duidelijk wat er wel en niet als plastic wordt gezien. De kinde ren mogen zelf bedenken waarom pakjes drinken en zakjes chips geen plastic zijn. De antwoorden laten niet op zich wachten: de pak jes bevatten papier en de zakjes zijn van aluminium. Dat het milieu met een gescheiden inzameling wordt ontlast hoeft Bolier niet nadrukkelijk onder de aandacht te brengen: de klas heeft net een milieuproject achter de rug, dus dat is allemaal bekend. Het gescheiden inzamelen is even min een probleem, de kinderen zijn meer benieuwd naar wat wel en niet mag en wat er met het plastic gebeurt. Dat gaat naar de firma Amsing, vertelt Bolier. Daar wordt het samengeperst tot grote pakketten die met een vrachtwagen naar een fabriek in Duitsland worden gebracht. Daar wordt het plastic opnieuw gebruikt voor het maken van andere spullen. 'Bijvoorbeeld voor nieuwe flessen of voor ten nisballen', zegt Bolier, terwijl hij wijst naar tennisballen die onder de poten van een paar stoelen in de klas zijn geschoven. Dan is het grote moment aange broken. Leerkracht Kees van Riet bergen nodigt leerling Rosa Drost uit om als eerste een stapeltje plastic in een zak te gooien en daarmee de inzameling op school officieel te openen. Daarna wordt het meteen praktisch aangepakt. Een oranje bak in de klas wordt gepromoveerd tot vuilnisbak voor het plastic, het overige afval kan in een zwarte bak worden gedaan. Rotary Texel haalt dinsdagmiddag 12 oktober gebruikte kleding op voor het goede doel. Schoenen en kleding kunnen in aparte zakken aan de weg worden gezet. Damme is al tientallen jaren bekend met Texel, eerst als 'regelmatig vakantieganger', later als 'weeken drecreant met een eigen plekje'. Op dit moment is hij ook waarnemend voorzitter en secretaris van de dorpscommissie van Den Burg. Na de wisseling van de wacht bestaat het bestuur van D66 naast Van Damme uit secretaris Tineke Jongeneel en penningmeester Gerard Kruithof. Zij laten weten zich de komende periode vooral te rich ten op 'het verder versterken van de contacten met de Texelse gemeen schap en met de besturen van de andere partijen'. het net steeds strakker komen te zitten en het had het inmiddels een diepe wond veroorzaakt. Als het dier niet tijdig gevonden zou zijn, zou dit ongetwijfeld haar dood hebben betekend. Ondanks de slechte toestand waarin Larska werd gevonden, herstelde ze goed. De antibiotica sloegen aan en de wond in haar nek heelde voorspoedig. Woens dag was zij helemaal hersteld en zwaar genoeg om bij paal 9 te kun nen worden uitgezet. De kinderen die verantwoordelijk zijn voor de oranje bak letten erop dat daar ook alleen plastic in zit als ze hem legen. Volgens Bolier worden de basis scholen betrokken om de inzame ling breder onder de aandacht te brengen. De komende dagen reist hij langs de scholen om plastic zakken en oranje poppen af te leveren. De zakken worden eens in de vier weken opgehaald en naar verwachting vanaf volgend jaar eens in de twee weken. De geschei den inzameling, die in november begon en sinds januari verplicht is, loopt goed. Gemeentewerken heeft naar schatting inmiddels 100.000 zakken opgehaald, goed voor circa 100.000 kilo plastic. Tijdens zijn praatje voor de klas heeft Bolier nog een bijzondere vraag aan de kinderen: mogen er ook flessen die nog halfvol mayo naise en shampoo zitten worden ingezameld? Het antwoord is ja en nee. Het verpakkingsmateriaal is van plastic, dus het mag, maar dan moeten de flessen wel leeg zijn. Dat vinden de mensen die het plastic inzamelen wel zo prettig. Kinderen die vergeten hoe het zit, hoeven zich geen zorgen te maken. Aan de oranje pop komt een bord waarop staat wat wel en niet wordt ingezameld. Marleen Uitgeest uit Den Burg was een van de prijswinnaars van de verjaardagskaartenactie van de Rabobank. De door haar ontworpen kaart wordt daadwerkelijk in productie genomen. Er deden ruim 300 kinderen aan de wedstrijd mee, de prijsuitreiking vond plaats op het kantoor in Den Helder. Rob van Damme is de nieuwe voorzitter van de afdeling Texel van D66. Hij volgt Astrid van de Wetering op, die tijdens de onlangs gehouden algemene ledenvergadering haar functie neerlegde. Zeehond Larska, die in augustus aanspoelde omdat ze in een visnet verstrikt was geraakt, is geheel opgeknapt woensdag bij paal 9 weer in vrijheid gesteld. „W 4* Groep 6/7/8 van de Daalderschool in Oosterend kreeg dinsdag als eerste basisschool op het eiland plastic zakken van de gemeente om mee te doen aan de gescheiden inzameling van plastic. De school kreeg ook een grote oranje pop, het logo van de inzameling. De eerste maandag dat het oude gemeentehuis gesloten is, maak ik tijdens het boodschappen doen even een praatje met een dame met een rollator. 'Ik moet naar de Rabobank', zegt ze, 'maar ik zal maar even omlopen.' Ze moest om de kraam van de groenteboer heen. 'En ik moet naar het gemeente huis', voegt ze er aan toe. 'Dat is gesloten', zeg ik. Dag, gemak om tijdens de markt twee of drie vliegen in één klap te slaan. Echt, ik begrijp helemaal niets van het gemeentebestuur. Terugdrin gen van autogebruik? Welnee. Eer der liep je even naar het gemeente huis als je bij AH stond geparkeerd. Maar u denkt toch niet dat dat nu gebeurt? Welnee, je stapt in je auto om vanaf AH naar de Emmalaan te rijden. En nu moet ook Aldi zo nodig buiten Den Burg. Hoe komen mensen met een rollator daar? Trouwens, op de fiets vind ik het ook al een eind. Het is spijtig, maar hebben we nog een gemeentebestuur dat echt voor de burgers zorgt? Paula Brouwer-Terpstra, Den Burg. (Foto Jeroen van Hattum) In de Texelse Courant van dinsdag lees ik dat afgelopen zondag Den Burg slecht bereikbaar was voor automobilisten ten gevolge van de halve marathon. Ook voor buspassagiers had dit evenement vervelende gevolgen. Mijn vrouw en haar vriendin (bei den 70+) waren van het Jan Aye- slag via de Rommelpot naar Den Hoorn gewandeld om vandaar de bus naar Den Burg te nemen. Maar de bus kwam niet. In het wacht- hokje hing geen mededeling. Het personeel van een horecagelegen heid wist van niets. Wachtende reizigers die met de boot mee moesten, maakten zich ongerust en overwogen lopend naar de veerhaven te gaan. Na een uur verscheen er een bus en werd dui delijk dat de dienstregeling was gewijzigd. Het zou in de krant bekend zijn gemaakt. In de krant vonden we inderdaad op de sport pagina tussen het sportnieuws een berichtje over de dienstregeling. Verkeersmaatregelen horen mijns inziens daar niet thuis. Veel men sen slaan de sportberichten over. Gemeente, geef een vergunning pas af als de bereikbaarheid is gegarandeerd. Reizigers mogen niet de dupe worden van een sport manifestatie. Denk aan de duizen den toeristen die niet op de hoogte zijn van vertragingen in het busver voer. Denk aan oudere Texelaars voor wie lang wachten geen pretje is. Misschien is Texel te klein voor een sportevenement met zoveel deelnemers en toeschouwers. J. Bakker, Den Burg. Op verzoek van de bewoners ondergaat de Schipper Boon straat in De Cocksdorp een opknapbeurt. Het werk wordt uitgevoerd door aannemings maatschappij De Vries en Van de Wiel uit Schagen. Deze onderneming deed een offer te van €53.000,- en was daarmee de laagste van de vier bedrijven die aan de aanbesteding meededen. De andere inschrijvers waren Tatenhove (€56.980,-), Westerlaken €59.500,-) en Ooms Construction (€63.800,-). Bij de opknapbeurt zal nog niet worden gezorgd voor parkeerplaat sen en beplanting. Daarover wordt in een later stadium beslist. De aanleg en woningbouw van de straat begon in 2002. Drie jaar geleden werden de laatste huizen voltooid. YogaTexel start dinsdag 5 oktober 9.00 uur een korte cursus Flow Yoga voor beginners.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5