Texel'94 kampt met tekort aan scheidsrechters 'Lekker een uurtje heen en weer rennen en zweten' TEXELSE 7 COURANT Harm de Vries leidt fibre DVO Texelaar derde bij NK surfen Heren Mareis weer in competitie Tevoko speelt thuiswedstrijden ft Restaurant Gemini Vlinderwinkel Eilandcompetitie Klaverjassen in de Witte Burcht Geld terug Kraamspullen naar Baby Hope te VRIJDAG 1 OKTOBER 2010 Het groepje vrijwilligers op wie Wim Koorn altijd een beroep kan doen, is de afgelopen jaren hard kleiner geworden. Op de foto Tom Bakker, die al jaren vrijwel elk weekend een wedstrijd leidt. Ooit had hij een lijst met zo'n vijfentwintig vrijwilligers op wie hij altijd een beroep kon doen, maar tegenwoordig kost het Wim Koorn steeds meer moeite scheidsrechters te vinden voor alle wedstrijden die bij Texel'94 worden gespeeld. Hij hoopt op nieuwe aanwas. Het is ieder weekend een drukte van belang op de velden aan de Haffelderweg. Mini's, pupillen en junioren voetballen er op zaterdag, senioren, dames en recreanten op zondag. Niet voor elke wedstrijd hoeft bestuurslid Wim Koorn een scheidsrechter te zoeken. Bij de mini's en pupillen fluit één van de leiders, de KNVB stelt een scheids rechter aan voor het eerste elftal en de recreanten ten slotte regelen zelf dat iemand de leiding heeft. Voor het restant van de wedstrij den is Koorn verantwoordelijk. 'Het aantal wisselt een beetje. De ene keer zijn het er zes, maar het zijn er ook wel eens tien. Gemiddeld gaat het om een stuk of negen wedstrij den.' Toen hij zijn werkzaamheden begon, zo'n vijftien jaar geleden, kostte het hem weinig moeite vol doende scheidsrechters te vinden. (Foto Jeroen van Hattum) week heb ik heel lang moeten bel len. Op een gegeven moment had ik iedereen wel geprobeerd: ouders, oud-spelers, jongens van het eer ste elftal. Uiteindelijk lukte het niet en heb ik de leiders moeten zeg gen dat ze zelf iemand moesten regelen. Zelf ben ik ook nog bijge- al jaren aftekent. 'Het is steeds moeilijker om mensen te krijgen. Jongens van het eerste elftal hoef ik eigenlijk niet meer te vragen, want die willen nooit. Raar, want vroeger was dat nooit een pro bleem. Maar je ziet het met het hele vrijwilligersverhaal. Er belandt steeds meer op de schouders van steeds minder mensen.' De scheidsrechters die wel actief zijn, zijn dat al jaren. Eén van hen is Onno Werkman, die al zo'n dertig jaar, waarvan ruim twintig jaar op Texel, bijna ieder weekend een wedstrijd leidt. 'Ik ben ooit in Hoo- gezand begonnen, waar ik toen woonde. Het viel me op dat ouders en leiders vaak wel bereid waren te fluiten, maar dat ze nogal eens fouten maakten. Dat was voor mij reden de cursus te volgen om mijn papieren te halen. Ik heb in die tijd ook een cursus voor jeugdtrainer gevolgd.' Bij Texel'94 fluit hij het liefst de lagere jeugdteams. 'Het is best leuk een C1-team te leiden. Als het zo uitkomt en Wim vraagt me, dan doe ik dat. Maar ik vind het vooral belangrijk dat ook de jongens en meiden die niet zo goed zijn de gelegenheid krijgen te voetballen. En dan mogen ze best eens foutief ingooien. Het gaat mij erom dat ze lekker bezig zijn en plezier heb- 'Er waren wel vijfentwintig jongens die ik kon vragen, maar er zijn er aardig wat gestopt. Nu is het nog maar een mannetje of tien op wie ik altijd wel kan rekenen.' Zijn enkele van die vrijwilligers ziek, moeten ze werken of zijn ze om andere redenen verhinderd, dan heeft Koorn een probleem. 'Vorige sprongen. Dat vind ik niet zo erg, want fluiten is hartstikke leuk. Je bent lekker buiten en in beweging en met jonge jongens bezig zijn houdt je nog jong ook. Maar dat je alles moet regelen en dan zelf ook nog fluit, is natuurlijk niet de bedoe ling.' Het is een bekend beeld, dat zich ben.' Dat hij daarbij een officieel KNVB-tenue draagt, wordt door de spelers gewaardeerd, heeft hij gemerkt. 'We hebben vandaag een echte scheidsrechter, hoor je dan.' Werkman is na al die jaren nog lang niet van plan te stoppen. 'Ik ga wel eens voor familiebezoek naar de overkant, maar in principe ben ik Coen Hendriks won brons op de NK slalomsurfen voor de jeugd. De 16-jarige Coen Hendriks uit Oosterend is derde geworden bij het Nederlands Kampioenschap slalomsurfen voor de jeugd. Het kampioenschap werd een paar weken geleden al gehouden, maar de uitslag liet op zich wachten omdat eerst veel protesten behan deld moesten worden. De derde plaats voor Hendriks, leerling vijf HAVO op de OSG, was een verras sing. Hij stond aanvankelijk zesde in het klassement, maar klom op naar de derde plek. Het was de eerste keer dat de Texelaar aan het NK meedeed. Hij was blij en ver rast met de uitslag. Hendriks begon zo'n zes jaar gele den met surfen. Sinds drie jaar maakt hij deel uit van het Wadden team, een club getalenteerde Texelse surfers die door Dorian en Adriaan van Rijsselberghe wordt begeleid. Zij verzorgen trainingen aan de surfers en gaan met ze naar wedstrijden toe. Hendriks wil zich verder ontwikkelen in de surfsport. Met nog drie wedstrijdavonden te gaan, begint bij biljartvereni ging DVO duidelijk te worden wie de kanshebbers zijn voor de eer ste periodetitel in het libre. Het overgrote deel van de veertig leden speelde de afgelopen maand wisselvallig. Met name Frans Bik begon het seizoen zwak, terwijl Harm de Vries bijna niet te kloppen bleek. De Vries voert de ranglijst aan met maar liefst 83,3 procent van het aantal te behalen wedstrijdpunten. Hij wordt direct gevolgd door Harry Schrama, die een score van 79,2 bij elkaar speelde. Henk Roeper en Mariëlle Aubertijn behoren met eni ge achterstand nog steeds tot de kanshebbers. Bij Wim Vendel en Frans Bik begint de vaart er in te komen. Zij scoren goede series van 30 tot 40 caramboles in één beurt, maar missen teveel gemak kelijke stoten en laten daarmee regelmatig kansrijke posities lig gen, waar hun tegenstanders gre tig van profiteren. Caecilia Roeper, Cor Huisman en Piet Plug leverden deze week opvallende prestaties. Roeper wist Rint de Vries in slechts vijf beurten te verslaan. Zij produceerde daar bij een hoogste serie van zeven caramboles. Arie de Veij was kans loos tegen Cor Huisman, die zijn 38 punten in zeven beurten bij elkaar speelde. Hij produceerde twee knappe series: van 13 en 10 caramboles. Piet Plug overtrof zichzelf door eerst Arie de Veij in dertien beurten te verslaan en daarna Rint de Vries in slechts zeven beurten naar huis te sturen. Ries Balk, Harry Schrama en Gos- se Krüger speelden hun partijen uit binnen de helft van het daarvoor gereserveerde aantal beurten. Balk haalde daarbij een moyenne van 3,92. Doordat zij regelmatig series sco ren van 20 caramboles en meer, zijn Rinus Vittali en John Sessink inmiddels aan hun opmars begon nen. Cees Bonne had een lastige avond. Toen tegenstander Bik aan een serie van veertig caramboles van 40 caramboles bezig was, ver zuchtte Bonne dat hij wel eens een leukere partij had gespeeld. Met een lach en een traan zit zowel de sfeer als de spanning er bij DVO goed in. Nieuwe leden zijn welkom. Er zijn voor deze competitie nog twee plaatsen beschikbaar. Geïnteres seerden kunnen terecht bij Frans Bik, tel. 06-11911332. Na een jaar afwezigheid heeft het herenteam van basketbal vereniging De Mareis zijn ren tree gemaakt in de competitie. De eerste wedstrijd, tegen Blue Stars in Diemen, werd met 70- 42 verloren. Het district, dat voorheen alleen uit Noord-Holland Noord bestond, is inmiddels uitgebreid met de dis tricten Haarlem en Amsterdam. 'Daarmee moeten we meer reizen, maar ontmoeten we wel andere teams', zegt coach Ruud Ver- straaten. Het team kon zondag niet beschik ken over de lange mannen Nico Kikkert en Pieter Dogger, die mee deden aan de Texel Halve Mara thon. Ook ontbrak het wedstrijdrit me en kon De Mareis pas in het derde en vierde kwart enige tegen stand bieden. Onder aanvoering van Manuel Dros en Jorik Heijenk werden de nodige punten gemaakt. Zij onderschep ten veel aanvallen en rebounds, maar de score kwam te laat op gang. Wel werden door het harde verde digende werk van Wesley Bosma en Daniel Montesinos steeds meer aanvallen afgeslagen en werd de spelopzet beter dankzij Eric Heijenk. De Mareis speelt zondag in de De Koninghal de thuiswedstrijd tegen Schrobbelaar. De wedstrijd begint om 16.30 uur. Punten: Manuel Dros (16), Wesley Bosma (10), Eric Heijenk (9), Jorik Heijenk (5), Daniël Montesinos (2). Volleybalvereniging Tevoko speelt zaterdag de eerste thuis wedstrijden van dit seizoen. In sporthal Ons Genoegen kunnen de fans vanaf 13.15 uur vijf Texel se teams in actie zien. Het eerste damesteam bijt het spits aftegen Odin 1 uit Heemskerk, dat al enkele jaren in de promotieklas se uitkomt en in het verleden span nende duels met Tevoko uitvocht. De dames uit Heemskerk speelden tot nog toe twee wedstrijden, waar van ze er één wonnen en één ver loren. Tevoko komt pas voor de tweede keer in actie. Het eerste duel werd vorige week gewonnen. De Texelaars hopen het thuispu bliek op een mooi schouwspel te trakteren, maar zullen dat wederom met een smalle selectie moeten doen. Marianne Boekei is nog altijd geblesseerd. De wedstrijd begint om 13.15 uur. De heren van Tevoko ontvangen zaterdag dezelfde vereniging. Het tweede team van Odin promo veerde vorig jaar uit de tweede klasse C en speelde nog niet eer der tegen Tevoko. Net als de gast heren verloren de Heemskerkers hun eerste wedstrijd met 1 -3, zodat beide teams een overwinning goed kunnen gebruiken. Odin wordt gezien één van de concurrenten in de strijd om klassebehoud. Spel verdeler Jitze Beintema maakt zijn hernieuwde opwachting in het team van Tevoko. De eerste bal wordt om 15.15 uur geslagen. Het tweede herenteam speelt tegen VC Niedorp 3 en het derde damesteam tegen VODI 1. Beide wedstrijden beginnen om 13.15 uur. Het tweede damesteam treedt om 15.15 uur aan tegen The Serve 1. er. Het is voor mij van secundair belang, maar het fluiten houdt ook je conditie op peil. Ik fluit in princi pe op een vaste tijd, om half twaalf. Een hoop mensen vinden dat niks, omdat je dan met etenstijd van huis bent. Maar ik vind het wel prettig. Ik sta rustig op, lees de krant, drink een kop koffie en ga naar het veld. Om half twee ben ik weer fris gedoucht en heb ik de hele middag nog voor me.' Ook al bijna veteraan op scheids- rechtersgebied is Norbert Kager. 'Ik ben in de voetsporen van mijn vader getreden. Ik was vaak geblesseerd en wilde toch bij het voetbal betrokken blijven en heb me daarom in 1991 voor de cursus aangemeld.' De stof vond hij niet gemakkelijk. 'Als je al zoveel jaar hebt gevoetbald, denk je dat je het allemaal wel weet. Maar dat viel tegen. Dat geldt voor meer voet ballers. Ik was laatst samen met nog 300 andere scheidsrechters op een bijscholingsdag in het AZ- stadion. Je kreeg op een scherm allemaal wedstrijdsituaties voorge legd en moest binnen drie secon den uit de mogelijkheden A, B, C en D kiezen welke de juiste was. Mijn broer Jacco, die ook mee was, had er na zeven vragen maar één goed. Bij mij waren het er gelukkig toch nog vijf.' Over de vraag wat hem zo bevalt aan zijn functie, hoeft Kager niet lang na te denken. 'Het is mijn sport. Ik zie het ook echt als sport. Een ander gaat hardlopen, ik ga fluiten. Lekker een uurtje heen en weer rennen en zweten. Verder is het de hele entourage die ik leuk vind.' Grijnzend: 'En laat ik eerlijk zijn: ik ben ook graag de baas. Anders had ik niet zo lang aan de deur gestaan. Ik ben ook alweer twintig jaar portier.' Kager leidt meestal wedstrijden van junioren. 'Die zijn nog lekker te kneden. Dat hoef je met senioren niet meer te proberen. En wat dacht je van de 5-minutenregel? Ideaal! Als je iemand even zat bent, stuur je hem er uit. Als-ie is afge koeld, mag hij na vijf minuten weer meedoen. Dat werkt prima. Ik begrijp niet dat ze die regel nog niet bij de senioren hebben inge voerd.' Naast Werkman en Kager hebben nog enkele anderen bij Texel'94 hun officiële papieren. Dat bete kent niet dat Koorn alleen de hulp van gediplomeerde scheidsrech ters kan gebruiken. Met voldoende kennis van de elementaire spelre gels, een hoop enthousiasme en een beetje natuurlijk overwicht zijn de meeste wedstrijden voor ieder een tot een goed einde te brengen. 'Vooral bij de jongsten moet dat geen probleem zijn. Die zijn nog aardig en mauwen niet', zegt Koorn. 'Ik hoop op deze manier wat mensen te bereiken. Elke vader, oom of buurman die het leuk lijkt af en toe een wedstrijdje te fluiten, mag me bellen.' Koorn is bereikbaar via tel. 317150. Joop Rommets Sinds enkele weken is het mogelijk dat bezoekers van het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der samen met de patiënten eten in het Eten Zo, het res taurant op de begane grond. Het restaurant van het ziekenhuis is sinds 1 september dagelijks tus sen 16.00 uur en 19.30 uur open gesteld voor patiënten, hun bezoek en buurtbewoners. Gasten kunnen er terecht voor het dagmenu, een snack, belegde broodjes, salade en soep. Voor patiënten die hiertoe fysiek in staat zijn, houdt dit in dat zij met hun bezoek van een maaltijd kun nen genieten in het restaurant en dus niet langer verplicht zijn de avondmaaltijd op de verpleegaf- deling te nuttigen. Ook mensen die een speciaal dieet volgen, kunnen hun maaltijd in het restau rant geserveerd krijgen. Met de openstelling van het restaurant gaat een langgekoesterde wens in vervulling van een groepje mede werkers van het Gemini Zieken huis. Het gaat vooralsnog om een proefperiode tot 1 maart. Daarna moet duidelijk zijn of de openstel ling een succes is. Programma dinsdag 5 oktober Veld A 19.00 CVI-Randstad Kobeko 19.45 Kobeko-NIOZ 1 CVI 20.30 Vlinderw-Autocentr NIOZ 1 21.15 Super-Paal 28/K Autocentr 22.00 Campings-Bar S Paal 28 Veld B 19.00 PFB-AH RAB 19.45 Ecotiem-RAB AH 20.30 NIOZ 2-Rabo Ecotiem 21.15 Mets-Falcon Rabo 22.00 Interieurbouw-IBS Mets Veld C 19.00 Krim-SVC Kapper 19.45 Timmer's-Kapper SVC 20.30 De Rog-Otto's Timmer's 21.15 De Waal-Salique Rog 22.00 Kobeko-Klif 23 De Waal Wedstrijdleiding De Kapper en Gertha (tel. 322434) Uitslagen: Bar Sportief-SVC 3-0; Super de Boer-Vlin- derwinkel 0-3; Texelse Autocentrale-CVI 2-1; NIOZ 1-Cocky's Kapsalon 1-2; Paal 28 de Krim-Kobeko 3-0; PFB-Interieur- bouw Texel 0-3; Albert Heijn-NIOZ 2 1-2; IBS/Oele/Schoo-Ecotiem 1-2; Bouwcenter RAB-Dio Drogisterij Mets 1-2; Rabobank- Wessels Ontwerpt! 0-3; De Kapper-Texel- campings 3-0; Kapsalon Salique-de Krim 0-3; Otto's Tweewielershop-Timmer's Bak kerij 1-2; Slagerij Moorman en de Boer- Kees de Waal, huis en tuin 3-0; Klif 23- Eetcafé De Rog 1-2. Voor de 27ste keer gaat komende maand in de Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg een serie klaverjasdrives voor het goede doel van start. Van oktober tot en met mei wordt steeds gekaart op de eerste dinsdag van de maand: 5 oktober, 2 november, 7 december, 4 januari, 1 februari, 1 maart, 5 april en 3 mei. Het zijn open drives, zon der competitie-element, waarbij iedereen welkom is. Er wordt gespeeld met een vaste maat. Na afloop is er steeds een verloting met vele kleine prijsjes. Naar welke goede doelen de opbrengst gaat, wordt aan het eind van de serie door de deelnemers zelf bepaald. Het inschrijfgeld is €3,50 per kop pel. Inschrijven kan tussen 19.30 en 20.00 uur aan de zaal. Aan de opheffing van de Gemeen schappelijke Regeling de Wadden eilanden houdt Texel geld over. Uit de laatste jaarrekening blijkt dat Texel €47.145,- terug krijgt. B en w laten dit geld naar de Algemene Middelen vloeien. Ongebruikte kraamspullen krij gen een nieuwe bestemming dankzij de Stichting Baby Hope, die er kraamvrouwen mee helpt in landen als Benin, Ghana, Kameroen, Suriname, Hongarije, Roemenië en Albanië. De gezondheidszorg daar is in veel gevallen schrijnend, één van de oorzaken van de hoge sterfte onder pasgeborenen en kraam vrouwen. Baby Hope is opgericht vanuit de gedachte dat in Nederland veel kraamspullen ongebruikt in de prullenbak belanden - doordat vrouwen bijvoorbeeld toch in het ziekenhuis bevallen of bij een thuis bevalling niet het hele kraampak ket nodig blijkt - en dat deze spul len elders goed gebruikt kunnen worden. Materialen waar vraag naar is, zijn onder meer navelklemmen, luiert- ape, alcohol, verbanden, onderleg gers, zeep en handschoenen, maar ook incontinentiemateriaal, spui ten, injectienaalden, urinekatheters en baby- en kinderkleding. De stichting werkt met een netwerk van zo'n 180 vrijwilligers, die de materialen inzamelen. Vijftien ande ren zorgen voor het transport. Op Texel kunnen de spullen wor den ingeleverd bij Dia Huisman, Akenbuurt 22, Den Burg. Meer informatie staat op de website www.stichtingbabyhope.org.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7