Jutter schreef boeiend boek over de zee als postbezorger Flessenpost je niet zoeken, die vind je' Crosscountry afgelast I Actie tegen centrales TEXELSE 9 COURANT Plastic afval TESO Inschrijven Wampex 'Het vinden van flessenpost is telkens weer als het krij gen van een cadeautje', meent Wim Kruiswijk. Zo beschouwd, kreeg hij heel wat cadeautjes, want tijdens zijn strandwandelingen bij zijn woonplaats Zandvoort en op Texel vond hij de afgelopen 35 jaar zo'n duizend flessen met een brief erin. Hij schreef er een boeiend boek over - Flessenpost, de zee als postbezorger - dat sinds kort in de winkel ligt. "ïSSIï,Xposï Wat ik zeggen wou Wat vindt u? kolencentrales VRIJDAG 1 OKTOBER 2010 Wim Kruiswijk: 'Elke fles die ik zie, geef ik een schop. (Foto Joop Rommets) 'Hopelijk ben je een jongen. Als je nog geen lief hebt, ben fk mis schien het geschikte meisje voor jou', schreef een Vlaams meisje. Ze liet haar boodschap vergezeld gaan van een feestelijk verpakte bonbon. Desondanks heeft haar brief het boek niet gehaald. 'Ik heb door ruimtegebrek heel veel moe ten schrappen, met pijn in het hart. Deze heb ik niet opgenomen omdat het meisje me na mijn antwoord niet heeft teruggeschreven.' Hij lacht: 'Dat snap ik trouwens best. Wat moet ik nou met zo'n ouwe vent, zal ze gedacht hebben.' Wim Kruiswijk heeft niet altijd aan de kust gewoond, maar is een jut ter in hart en nieren. Op Texel komt hij veelvuldig over de vloer bij col lega's als Jan Uitgeest en Cor Ellen en in zijn woonplaats Zandvoort stond hij aan de wieg van een jut- tersmuseum, dat hij ruim zeven jaar leidde en dat jaarlijks zo'n 30.000 bezoekers trekt. Sinds Kruiswijk zich ruim dertig jaar gele den in de badplaats vestigde, is hij een trouw bezoeker van het strand. 'Je weet het, als je één keer iets gaafs vindt, word je vanzelf enthou siast om door te gaan. Ik ga niet elke dag, hoor. Alleen bij gunstige wind. Bij oostenwind spoelt er toch niks aan. Hoewel ik dan wel weer op fossielenjacht ga. Maar als de wind op mijn raam staat, ga ik naar het strand. Zodra het een beetje licht wordt.' Lachend: 'Het moet niet al te donker zijn. Texelse jut ters gaan ook 's nachts, met een zaklamp, maar dat is me te gek.' Hij vindt zichzelf bevoorrecht. 'Als zelfstandig boekhouder had ik glij dende werktijden. Ik kon ze zelf indelen. Nu ik gepensioneerd ben, kan ik altijd naar het strand. Ik spreek soms mensen die klagen dat zij nooit iets vinden. Maar je moet wel vroeg gaan. Want ik laat het niet liggen.' Zijn eerste flessenpost vond hij in 1970 of 1971, maar het was een beetje een rare vondst. 'Ik vond 'm roeiend in een klein watertje bij Ouderkerk aan de Amstel. Daar dreef een open blikje met een briefje.' Kruiswijk schreef een brief en kreeg op zijn beurt antwoord van het jongetje, Julius Jaspers, die negen jaar oud bleek. Een lang durige correspondentie werd het niet, maar onlangs kreeg de schrij ver een nieuw levensteken van Julius. 'Ik zag hem in het Algemeen Dagblad staan. Hij was kok gewor den.' Vervolgens duurde het tot 1980 - Kruiswijk woonde inmiddels in Zandvoort - voordat hij zijn tweede flessenpost vond. De echte verza- meldrift werd gewekt in 1983, toen hij in augustus en september drie maal een fles met inhoud aantrof. De eerste was in zee gegooid door een 11-jarig Duits meisje dat vakantie in Zandvoort vierde. De tweede van iemand aan boord van een loodsboot bij Hoek van Hol land. En de derde van een 8-jarige Engelse jongen, gegooid vanaf een Franse veerboot. 'Nadat ik de boodschappen had beantwoord, kwam er van alle drie ook ant woord. Met het Duitse meisje heb ik zelfs negen jaar geschreven en met de Engelse jongen zo'n acht jaar.' In de kwarteeuw die volgde, vond hij jaarlijks boodschappen in fles sen. In 1985 waren het er 'slechts' 8, in 1999 zelfs 57. Eind 2007 had Kruiswijk er 724 verzameld. Een enorm aantal, zeker wanneer je bedenkt dat hij alleen de bood schappen met een adres meetelt. 'Ik jut ook vaak flessen met een kattebelletje erin. Deze bewaar ik wel, maar ik registreer en nummer ze niet. Intussen zijn dat er ook al 176', schrijft hij in de inleiding van zijn boek. Een categorie apart vor men de 'standaardbriefjes' van een Belgische visser, die soms zoveel flessen tegelijk in zee gooide, dat Kruiswijk er meerdere op één dag vond. 'Vanaf 2000 tel ik er dan ook maar één op een dag mee. De ove rige bewaar ik wel, dat zijn er intus sen ook al 35', aldus de schrijver, die eind 2007 volgens de door hem gebruikte methode van tellen op 935 flessen zat. Inmiddels, bijna drie jaar later, zijn het er zo'n dui zend. En het einde is nog niet in zicht. 'Elke fles die ik zie, geef ik een schop. En als ik er één zie die tegen het duin is opgewaaid, ga ik erop af. Je loopt vaak voor niks.' Wie ook wel eens een brief in een fles wil krijgen en Kruiswijk om raad vraagt, wordt teleurgesteld. 'Flessenpost moet je niet zoeken. Die vind je.' satie en kunstenaars. Hij vertelt over de geschiedenis van de fles senpost en legt in een hoofdstuk over stromingen en winden uit wel ke reizen een fles kan maken. Behalve nauwgezet is Kruiswijk ook een enthousiast verteller en dat blijkt duidelijk uit zijn boek. Hij dient zijn verhalen smeuïg op, ver lucht met foto's, brieven en kran- Zoals van een boekhouder mag worden verwacht, registreert Kruis wijk alle hem bekende feiten. Dus niet alleen de datum van de vondst en de naam van de afzender, maar zo mogelijk ook de plaats vanwaar en de datum waarop de fles in zee is gegooid, het aantal dagen dat de flessenpost onderweg was, wind richting en kracht op de dag van de vondst en eventueel ook de datum waarop hij antwoord heeft gekregen van de afzender. 'Ik houd ook nog bij om wat voor soort fles Daarin maakt hij ook duidelijk dat flessenpost meestal niet erg oud is. 'Een boodschap afkomstig uit Engeland en die al vijf jaren onder weg is. Dat kan niet, omdat het water in de Noordzee zich elke drie jaar ververst. Zo'n boodschap moet heel lang op een strand heb ben "vastgezeten" voor het de reis vervolgde.' De 'verste' afzender bevond zich op een vrachtschip tussen IJsland en Groenland en was een Chinese gelegenheidspost 22.09.2004 - Zandvoort 30.08.2004 - Dover (gb; 65S gevonden gepost met kurk, schrijfpapier en lak voor het goed sluiten. Ryan deed z'n best en plakte ook nog eens een foto tje op de daarvoor bestemde plek Maar hoe 't kan, kan 't er was toch water in het flesje gekomen. Wel is de datum goed te lezen en de bood schap is bij Dover (waar hij woont) In 23 dagen lag het in Zandvoort op het strand. Mijn brief kwam onbestelbaar terug, ik had dus niet genoeg adres kunnen ontcijferen. (Een jaar later vond ik nog zo'n flesje, nu van de Engelse van ene Andy Cowns en die zag er nog slechter uit!) JET5A4j nz. Ryan Brown (GB) geen Flessenpost i'4 Pè&M Sjgr -■ IveAiJ. i* expositie Cor Eller 2004-Zand voort -.-.20041 Zuidwest Engeland 666 gevonden gepost 680 evonden gepost reistijd afzenders contact 13 kinderen 18.11.2005 - De Cocksdorp 03.11.2005 - Oostende (B) 15 dagen Michael, Nick en anderen eenmalig stijd afzendster Lena Wolf (D) 2 maander Jitii Brltlf/Brlfiw. contact Al onderdeel van de expositie 'Berichten uit zee', van een van Nederlands jutters Cor Ellen, in het Maritiem Jutters Museum in Oudeschild (Texel), was er de bezoekers ook de mogelijkheid om hun eigen flessenpost te maken. Deze werd dan een visser meegegeven die ergens op de Noordzee overboord zette. Lena van zeven jaar leek het en maakte haar exemplaar. Dat ging met de Cornelia naar Zuidwest-Engeland. De lanceerdatum is onbekend, maar ik raapte er drie in vier dagen. Dit was de derde. Tijdens een zeekamp in 2005, gooiden dertien kinderen bij Middelkerke aan Zee (B) één fles in zee waarin dertien briefjes zaten. Vijftien dagen later lag de fles op Cocksdorp (Texel). Thu Zandvoort schreef ik tien brieve kinderen, Michael en Nick, kreeg ik een antwoordbrief De jutter dient zijn verhalen smeuïg op, verlucht met foto's, brieven en krantenknipsels, het gaat, maar dat staat niet in het boek. Daar waren in het overzicht niet genoeg kolommen voor.' Kruiswijk presenteert alle gege vens geordend, waarbij de flessen post is gecategoriseerd naar de boodschappers: kinderen, scholen en groepen, vissers en andere zee varenden, volwassenen, evangeli- zeeman. Kruiswijk haalde zijn boodschap ruim twee jaar na ver zending uit een duintje. 'Toen ik de vondst meldde, bleek Gu inmid dels het zeemansleven te hebben opgegeven en een winkeltje te zijn begonnen. Behalve mooie ansicht kaarten van Shanghai, kreeg ik nog enkele jaren lang kerstkaarten van hem.' tenknipsels, waarin wordt geschre ven over de correspondentie die ontstond nadat de jutter in een brief op de boodschapper van de flessenpost had gereageerd. 'Mes sage in bottle finds Dutch pen pal' staat boven één artikel. Hoewel Flessenpost dus geen 'Texels' boek is, is de connectie met het eiland volop aanwezig. Gemiddeld twee keer per jaar is Kruiswijk op Texel, waar hij meestal kampeert of bij slecht weer bij Stayokay logeert. De jutter schat dat hij zo'n dertig brieven in flessen op het eiland heeft gevonden. Ook vond hij brieven van Texelaars, onder wie kunstenaar Souwie Duinker, een onbekende Texelaar die geregeld religieuze pamfletjes aan de zee toevertrouwt en colle ga-jutter Maarten Brugge, die zijn fles bij Cap Gris Nez in Frankrijk in zee gooide. Op het omslag van het boek staat een aquarel, gemaakt door twee onbekende dames, die bij paal 12 een boodschap van Kruiswijk zelf - 'gelanceerd' bij Harwich - van het strand jutten. Een bijzondere band heeft hij met kunstenaar Henk Noorlander uit Den Hoorn, een fanatiek flessenpostver zender, van wie hij in de loop der jaren drie flessen vond: één in Zand voort, één op de Hors op Texel en één in Egmond in Zee, waar hij een afspraak had met een Engelse 'fles senpostwerper' en om de tijd te doden nog even het strand opliep. In een paar minuten tijd vond Kruiswijk er twee flessen: één van Noorlander en één van diens kleinzoon Jochem van der Hoek. 'Ik ken Henk al sinds 1995, toen ik zijn eerste fles vond. Sindsdien heeft zich een flinke map met correspondentie tussen ons gevormd. In december 1995 mocht ik op Texel zijn huwelijk meemaken. En nog steeds is het een vaste gewoonte om, als ik naar Texel ga, te kijken waar hij mee bezig is.' Om maar aan te geven waar flessenpost toe kan leiden. Flessenpost, de zee als postbezor ger telt 104 pagina's, is in een kleine oplage uitgegeven door Lanasta in Emmen en kost €22,95. Joop Rommets De samengestelde wedstrijd die dit weekend bij manege Aken- burg zou worden verreden, gaat in verband met de weersom standigheden niet door. De organisatie had lange tijd goede hoop, maar de overvloedige regen- Vorige stelling: Moet het plastic huisvuil vaker worden opgehaald? val van de afgelopen tijd maakte deze beslissing noodzakelijk. Ook een technisch afgevaardigde van het KNWS leek het beter de wed strijd af te blazen. Er is nog gedacht aan een week uitstel, maar het weerbericht blijft regen geven. Omdat het ondoenlijk is alle 185 deelnemers persoonlijk te benade ren, is het bericht over de afgelas ting op de website geplaatst. Gebruikelijk is dat deelnemers voor het afreizen de website raadplegen voor de meest actuele informatie, dus het is niet te verwachten dat veel mensen voor niets naar het eiland komen. Wel zijn de direct betrokkenen gewaarschuwd. 'Het is natuurlijk jammer van de vele tijd die er in is gestoken', ver klaart mede-organisator Nanda Meijer, 'zowel secretarieel als met de opbouw, maar de veiligheid gaat natuurlijk voor alles.' Als het land nat is, is de kans groot dat paarden struikelen en vallen. In het uitvoerige verslag van de TESO-vergadering is nergens vermeld dat er maar liefst €4,3 miljoen winst is gemaakt. Lijkt mij toch een essentieel onderdeel van een aandeelhoudersvergade ring. Ook lees ik nergens dat door deze winst tot nu toe al 50 pro cent van de toekomstige nieuwe boot is gereserveerd. Of dat er vanuit de zaal de vraag kwam om een klein deel van de winst duur zaam te herinvesteren in voorzie ningen, zoals dat vroeger gebeur de bij bijvoorbeeld de oprichting van Calluna, de Krim, fietspaden en VVV. Als niet-aandeelhouder was ik verheugd dit nieuws via andere media te lezen. Ik vind het namelijk heel bijzonder dat een Texels bedrijf zonder winstoogmerk (het doel is betrouwbare exploitatie van de bootdienst) in crisistijd zo'n resul- a. ja, minstens elke veertien dagen (29%) b. nee, één keer in de vier weken is genoeg (13%) c. ze kunnen beter helemaal stoppen met gescheiden inzamelen (17%) d. er moeten voor plastic centrale contai ners komen, net als voor glas en oud papier (40%) 257 stemmen Nieuwe stelling: Moet de sloop van het oude raad huis worden uitgesteld? www.texelsecourant.nl Liefhebbers van een weekend afzien, puzzelen en nog meer afzien, kunnen zich zondag inschrijven voor de dertigste editie van de Wampex. Deze vindt plaats op vrijdag 5 en zaterdag 6 november. Het inschrijven voor de speurtocht vol cryptische aanwijzingen is een test op zich, bedoeld om potentiële deelnemers te testen op kennis, kennissen, creativiteit en fysiek vermogen. De wijze van aanmel den en de locatie zijn zondag vanaf 14.00 uur te lezen op www.wam- pextexel.nl. Het is Wampex-eigen dat geen nadere informatie wordt verstrekt. De tocht duurt 24 uur, deelname staat open voor jong en oud, met een maximum van 35 teams van vier personen. Deelname kost €108,- per groep. taat behaalt. Ik ben benieuwd of er in Noord-Holland een ander bedrijf is dat afgelopen jaar een zelfde resultaat behaalde en daar mee werk bood aan ongeveer honderd mensen (lees: Texelaars). Waar vind je in het Nederland van 2010 nog een transportbedrijf dat je voor €2,50 (de prijs van twee Texelse Couranten in de losse verkoop) maar liefst 8,2 km (retour) vervoert en altijd op tijd is. Anders gezegd: als je geen Texelse Courant koopt, heb je je overtocht al verdiend. Ik vraag me de hele week al af: 'Is de Texelse Courant nu zo duur of is de overtocht goedkoop?' Hulde aan TESO. Bart Witte, Den Hoorn. Naschrift redactie: Het klopt dat de winst en het reserveren daarvan voor de nieu we boot niet in het verslag zijn opgenomen. Dat had een reden. De Texelse Courant heeft hierover in de edities van 3 september en 7 september (in beide gevallen pagina 1) uitvoerig bericht. Daar na is er in de krant van 21 sep tember nogmaals een uitgebreid artikel aan TESO gewijd, met name over het daltarief. In dat artikel stond ook dat het lage tarief veel dagjesmensen naar Texel lokt. Het is geen journalis tiek gebruik om tweemaal het zelfde nieuws te publiceren. Wel licht heeft de briefschrijver genoemde kranten uit bezuini gingsoverwegingen niet gelezen. Hij mag ze op de redactie gratis komen inzien. C? jj-i I r—t waddenzee bouwen gereed medio 2013 Weer informatie Www. nieuwe kolencentralcs.nl 1iiiiljf f i i i r, r -p Het spandoek van Greenpeace nabij het opstelterrein op 't Horntje. (Foto Jeroen van Hattum) Actievoerders van Greenpeace hebben gisteren bij het opstel terrein van TESO een spandoek geplaatst om te protesteren tegen twee centrales die Nuon en Essent bij de Eemshaven wil len bouwen. In totaal zijn op acht plekken rond de Waddenzee spandoeken geplaatst. Greenpeace zegt daar mee de bouw van twee centrales langs de Waddenzee zichtbaar te willen maken. De milieuorganisatie is fel tegen de plannen die bijna tweehonderd kilometer verder plaatsvinden. 'Nuon en Essent vertellen graag hoe groen en milieubewust ze zijn, maar over de bouw van deze twee vervuilende kolencentrales zijn ze opvallend stil', aldus Greenpeache. 'Omdat Nuon en Essent zelf niet vertellen hoe smerig ze bezig zijn, doen wij dat nu.' Op de website van Nuon is te lezen dat de nieuwe centrale (Nuon Mag num) gebaseerd is op vergassings technologie en elektriciteit kan opwekken uit gas, kolen en bio massa. De bouw van de kolencentrale van RWE (het moederbedrijf van Essent) is inmiddels bezig en moet in 2013 klaar zijn. Volgens RWE moet die centrale aan twee miljoen mensen stroom leveren. Het bedrijf koos voor de Eemshaven omdat kolen daar goed aangeleverd kun nen worden. RWE beoogt de cen trale in de toekomst C02-vrij te laten zijn, maar naar eigen zeggen duurt het nog enige jaren voordat daarvoor de benodigde techniek beschikbaar is. Volgens Greenpeache stoten de centrales ook andere schadelijke stoffen uit, zoals fijnstof, stikstofdi oxide en zware metalen als kwik en koper. 'Deze zullen ook de kwets bare natuur van het Waddengebied verontreinigen.'

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9