Je moet jezelf en je bedrijf blijven Strandpaviljoens Paal 9 en 12 samen verder 'Hee papa, dat is coo/e muziek' f6 tpa TEXELSE 12 COURANT Nieuw protest garnalenvissers Raadhuis decor brandoefening Zeskamp, skaten, nieuwe kostuums De week van... Hans Glandorf Weblog ■m w 'i i i "^r"*"1 jj| -m '.f! - VRIJDAG 8 OKTOBER 2010 Jezelf blijven uitdagen. Dat was voor de eigenaren van beide strandpaviljoens reden iets nieuws te beginnen. Resultaat: René Jager en Nikoline Platte van Paal 9 kopen Paal 12, Jan Siem Dros, Simone van Tilborg en René Wind van Paal 12 zijn in een vergevorderd stadium een restaurant in Den Burg over te nemen. 'Als je wilt verkopen, moet je me maar bellen, want ik weet wel iemand', zei René Jager in mei tij dens een praatje op het terras van Paal 12 tegen zijn collega Jan Siem Dros. Die reageerde niet direct, maar kwam er later in het voorjaar na overleg met zijn compagnons voorzichtig gaan kijken wat er nog meer te doen was', vertelt Dros, die samen met zijn partner twaalf jaar eigenaar van het paviljoen was. Tegelijkertijd hadden ze bijna drie kilometer zuidelijker hun eigen plannen, al vindt Jager - sinds negen jaar eigenaar van Paal 9 - het moeilijk precies uit te leggen waarom hij het paviljoen van zijn buurman zou willen kopen. 'Ken je het verhaal van die man die als eerste de Mount Everest beklom? Op de vraag waarom antwoordde hij: because it's there, omdat die berg er is', zegt hij met een grijns. Verder grappend: 'Negentig pro cent van alle ondernemers die een tweede bedrijf kopen, krijgt daar kunstje. Als je dat twaalf jaar hebt gedaan, ben je wel eens toe aan iets anders. Wel stom, eigenlijk. Weet je net hoe het moet en dan stop je ermee...' Spijkers met koppen werden gesla gen na een impulsieve actie van Jager. 'We hadden al een gesprek in aanwezigheid van adviseurs gehad. Maar je weet: met advi seurs wordt het altijd duurder. Kort daarna ben ik in een opwelling op de surfplank gestapt en naar paal 12 gevaren. Ik ben bij Jan-Siem binnengestapt en heb een bod gedaan. Een paar minuten later waren we er uit.' De weinig formele manier van alsnog op terug. 'Ik vroeg René wie die vent was die het paviljoen wilde overnemen.' Diens antwoord kwam als een verrassing: 'Nou, ik natuur lijk!' De eigenaren van Paal 12 speelden al langere tijd met de gedachte iets nieuws te beginnen. 'Het leek ons wel wat het werk wat meer te spreiden. Een strandpaviljoen is alles of niks. Of eigenlijk alles of alles, want de laatste jaren kregen we het 's winters ook steeds druk ker. Met onderhoud, de verbouw van de keuken. We zijn daarom later spijt van. Ik heb ook wel eens gezegd: ik heb twee zoons, nu heb ik voor alletwee een bedrijf.' Maar het antwoord dat het nog best bij de waarheid in de buurt komt, is dat Jager en zijn medewerkers toe waren aan iets nieuws. 'Ron (Broersma, red.) werkt hier al vijf entwintig jaar en Steven (van Vliet) ook alweer tien. Die moeten zich niet gaan vervelen. Je moet jezelf en je bedrijf blijven uitdagen.' Dros: 'Voor ons gold een beetje hetzelf de. 's Ochtends doe je de deur open, 's avonds doe je 'm weer dicht en tussendoor doe je je zaken doen, tekent de onderlinge verhoudingen, die uitstekend waren (en zijn). Jager: 'We hadden wel eens gesproken over een ver dere samenwerking, op gebied van boekingen, planningen en inkopen. Als we vol zaten, verwezen we naar elkaar door. En in de herfst braken we al een paar jaar samen af: de kiosk bij paal 9 en het pavil joen bij paal 12. Je bent buren. Op deze manier help je elkaar een beetje.' Wat Jager betreft, zijn de pavil joens straks niet alleen van dezelf- De oude en nieuwe eigenaren en medewerkers poseren samen voor strandpaviljoen Paal 12, dat deze week werd afgebroken. Van links naar rechts: Jan Siem Dros, Simone van Tilborg, Nikoline Platte, René Jager, Steven van Vliet, Ron Broersma en René Wind. (Foto Joop Rommets) de eigenaar, maar vormen ze ook echt één bedrijf. 'Steven wordt bedrijfsleider op 12, Ron en ik doen het samen op 9. Met het per soneel kunnen we schuiven, als dat zo uitkomt.' Dat Jager en Dros in grote lijnen hetzelfde denken over het exploiteren van een strandpaviljoen, betekent dat de vaste gasten van Paal 12 zich geen zorgen hoeven te maken. 'De dyna miek is aardig hetzelfde. Er is me de laatste tijd vaak bezorgd Afgelopen weekend was Paal 12 voor het laatst dit seizoen open. Deze week werd het afgebroken, in eendrachtige samenwerking tus sen de oude en de nieuwe eigena ren. Wat Dros en Van Tilborg en hun compagnon Wind daarna gaan doen, staat nog niet voor honderd procent vast. 'We voeren gesprek ken over de overname van een horecabedrijf in Den Burg. Die zijn in een vergevorderd stadium. Ik denk dat we er wel uitkomen.' gevraagd of we niet te veel gaan veranderen. Maar wat moet je anders doen? Het blijft een pavil joen, waar je eten en drinken ver koopt. Wat onze formule is, vind ik moeilijk te omschrijven. Dat groeit onder je vingers. De basis is dat je product goed is en dat iedereen vrolijk en gezellig tegenover de klant is. Ron zegt altijd: goede kof fie, goede wc's. Als dat lukt, heb je de helft al gewonnen. Het klinkt simpel, maar zo is het wel.' Op verzoek van de redactie hield Geert Bosscha een week je een weblog bij. Over blues, T-shirts, Abe en blues. Hieron der een bloemlezing, het com plete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. Vrijdag De spanning loopt al een beetje op en af en toe wordt ik 's nachts wakker na een boze droom dat een band niet is verschenen. En het is nog een week te gaan. Het is hier thuis eigenlijk erg rustig, want Abe is naar Jochem, die zijn verjaardag viert. Abe is twee keer in de week bij mij, want zijn moeder en ik wonen niet meer bij elkaar. Woensdagmid dag is hij bij me en vrijdagmid dag. Dan blijft hij slapen en zater dag tegen de avond gaat hij weer naar huis. Abe is een vrolijk man netje dat ook veel van blues houdt (op zijn manier natuurlijk). Het is mooi als hij luchtgitaar speelt en zegt 'Hee papa, dat is coole muziek', als er een CD'tje van Jeff Healey op staat. Eigen lijk was zijn lievelingsplaat Bad To The Bone van George Thoro- good maar Jeff is ook toege voegd aan de favorieten, waar K3 dan weer uit is verwijderd. Zaterdag Verder zal het een rustig dagje worden. Even een paar dingetjes voor de blues en dan met Abe er op uit. Daar gaat de telefoon, of we nog even wat extra polsbandjes kunnen regelen voor een film ploeg die al jaren het festival vastlegt en dat materiaal natuur lijk weer aan ons beschikbaar stelt (misschien straks wat voor een jubileum-DVD). Onderweg loop ik een paar mensen tegen het lijf die enorm naar het week end uitkijken. Mooi, het gaat lekker van daag. Abe en ik besluiten er van middag eens lekker op uit te trekken naar de bunkers, want dat is erg interessant. Heerlijk in het duin en we genieten van het mooie weer. Even opsteken bij Paal 12 en weer verder. minuten lijkt het net of je elkaar al jaren kent. Leuk, Rob weet te melden dat van de laatste keer dat hij hier speelde een soort documentaire is gemaakt en belooft me om die op DVD te branden. In 1998 speelde hij met Curtis Knight op het festival. Die was vroeger mentor van Jimi Hendrix die, wat een toeval, dit jaar op het blues-T-shirt staat (dat overigens vanaf dinsdag in de voorverkoop ligt). Curtis heeft dit jaar een boek uitgegeven, Living in the shadow of Jimi Hen drix, waarin hij ook nog even het Bluesfestival op Texel memo reert. En nog wat, Rob was vroe ger bevriend met Rutgert Ooster huis, die van Het Sop. Samen speelden ze in een band en de kans is erg groot dat Rutgert vrij dag een nummertje meespeelt. Heerlijk, zulke enthousiaste men sen. Daar maak je een festival mee. Maandag Vandaag begon de dag zoals altijd. Eerst naar Bruintje Beer voor de dagelijkse beslommerin gen en toen aan de boekhouding. Het is een nieuw kwartaal, dus het vorige moet worden afgeslo ten. Daar zit wel wat werk in, zeker als het niet je hobby is. Na een paar uurtjes op mijn 'kan toor' te hebben gezeten, bedenk ik me dat er nodig wat hout gezaagd moet worden voor mijn houtkachel, dan zit ik in de winter niet koud. Dat is een mooi excuus om met het kantoorwerk te stop pen. Morgen gaan de boekjes mee met de Texelse Courant. Dan weten de mensen precies wat er speelt. Dan kan ook het bord naar de VVV met de boekjes. Ook Willem Printex is klaar met de shirts, dus weer een stapje dich ter bij het eindresultaat. Dinsdag Vanmorgen eerst een telefoontje van Jeroen. Hij heeft de magazi nes binnen gekregen, ze gaan vandaag met de krant mee. En of we even een rondje langs de col lega's kunnen maken om ze af te geven. Dus op naar Jeroen, laden en rijden. Zo komen we bij de VVV waar we enthousiast worden ontvangen, heerlijk. Daarna gaan we kijken hoe we bij Stayokay kunnen komen Tjee, wat een zootje daar. Je zal de gemeente als buurman krijgen, één groot doolhof. Maar we bereiken het pand. Tijd om naar Willem te gaan. Daarna moeten we een verkoopplekje maken in Bruintje Beer. De shirts liggen koud op tafel of de eerste worden al ver kocht. Het gaat als een lopend vuurtje door Den Blues en later in de middag zie ik al verschillende shirts in het straatbeeld opdoe men. Even nog naar nestor Jan Koomen. Daar komen de anec dotes van verschillende jaren blues boven. Jan vraagt naar de slotact en ik pak het magazine er even bij. Michael Dotsen met zijn Chicagoblues wordt goed ont vangen. 'Mooi man, daar houden de mensen van, tatada dadam, heerlijk'. Woensdag Na de dagelijkse ochtendstart in Bruintje Beer kwam Stefan Krofft een foto van Jeroen en mij maken voor het artikel in Texel dit Week end. Ik voel me daar altijd een beetje ongemakkelijk bij. Ik weet nog dat ik me vroeger in café De Kuip altijd uit beeld wist te hou den als er foto's gemaakt wer den. Er hing in die jaren een grote fotocollage met gebeurtenissen die in het café hadden plaatsge vonden. Alle stamgasten stonden daar wel op, maar ik heb me altijd buiten beeld weten te hou den. Raar, dat dit soort gebeurte nissen weer boven komen. Dan moet ik meteen weer aan Marco (Groof) denken die in mijn jaren in Het Galjoen mijn collega was. Ik wist altijd in het seizoen aan hem te vragen of hij in oktober een weekendje voor me kon werken. 'Natuurlijk Geert, dat kan hoor', was dan zijn antwoord. Als het dan zover was, zei hij 'Ah blues dit weekend, ga ik heen', maar dan herinnerde ik hem er aan dat ik in al juli vrij geregeld had. Balen dat hij dan deed, maar hij liet me altijd gaan, beste collega. Nu kan hij zelf en ik hoop dat ik hem nog even tegen kom. Vandaag werd ik ook nog even gebeld door Edwin 'blues' Bak ker (zo staat hij in mijn mobiel) van Sorgen Frei. In het program maboekje staat niet vermeld dat ze met een hele band spelen en of ik in mijn blog nog even wilde vermelden, in het bijzonder om Niek Welboren te plezieren. Dus bij deze: Sorgen Frei bestaat dit maal uit vier personen: Hans List (gitaar, vocals, harp), Edwin Bak ker (gitaar, vocals), Jeroen Groot (bas) en last but zeker not least, Niek Welboren (drums). Zo, ook weer klaar. Hans Glandorf is de volgende blog- ger in de serie De week van... Hij is betrokken bij de organisatie van het Bockbierfestival, dat volgend weekeinde in De Koog wordt gehouden. Via de website www.gaanwe- doen.tv zijn drie Texelse ideeën ingezonden voor de gelijknami ge prijsvraag van de provincie. Bezoekers kunnen tot en met 17 oktober hun stem uitbrengen op hun drie favorieten. De provincie heeft ook dit jaar €25.000,- beschikbaar gesteld voor de uitvoering van door de jeugd aangedragen ideeën. Dat betekent dat de acht meeste gewaardeerde inzendingen worden beloond met €3000,-. Gaanwe- doen is bedoeld voor activiteiten die Noord-Holland socialer, crea tiever, betrokkener of sportiever maken. De 13-jarige Bas de Ridder uit De Koog wil buurtactiviteiten organi seren om een betere samenhang te krijgen in het dorp en geld inza melen om skate-elementen te kun nen aanschaffen. Daarnaast wil hij Het oude raadhuis aan de Groene- plaats in Den Burg was maandag avond het decor van een omvang rijke brandweeroefening. Het gebouw was daarvoor grotendeels vol rook gezet. Medewerkers van de brandweer moesten met adem- Texelse garnalenvissers hebben gisteren opnieuw meegedaan aan protesten tegen de lage prij zen voor garnalen. Garnalenvissers uit het hele land protesteerden bij Heiploeg in Zout kamp en bij Puul in Edam. De Texelaars gingen naar de garnalen- verwerker in Edam waar ze met andere vissers de toegang blok keerden en de aan- en afvoer en de verwerking stil legden om met de directie in gesprek te raken. De vissers waren boos, nadat prij- informatieavonden en clinics orga niseren om het imago van het ska ten te verbeteren. Marit de Haan (16) uit Oudeschild wil een zeskamp voor de jeugd organiseren en de 18-jarige Kelly Vonk uit Den Burg werft fondsen om nieuwe danskostuums voor Artex te kunnen aanschaffen. 'Omdat we ieder jaar weer dezelfde danskostuums gebruiken en er geen geld is voor nieuwe, willen we iemand uitnodigen om een work shop te geven over patroonteke nen en naaien. De op deze cursus gemaakte kostuums doneren we dan aan Artex, zodat de leerlingen de dansvoorstelling in 2011 in nieuwe kostuums kunnen dansen.' Alle inzendingen zijn te vinden op www.gaanwedoen.tv. Bezoekers die zich laten registreren als 'fan' van een filmpje, hebben een dub bele stem. luchtmaskers door het pand lopen om brandhaarden te zoeken en slachtoffers te redden. Buiten was de ladderwagen opgesteld om mensen van het dak te halen. (Foto Jeroen van Hattum) zen van slechts €2,- per kilo aan de orde waren gekomen. Daarvoor kunnen de vissers niet eens meer tegen kostprijs uitvaren. Ze waren ook boos, omdat bij een vorig pro test bij Heiploeg nog een prijs van €3,- per kilo tot het eind van het jaar was afgesproken. Puul wilde de gar nalenvissers in eerste instantie nau welijks tegemoet treden en beriep zich op de Mededingingswet. Later op de middag kwam er een voorlo pige toezegging om €2,80 tot €3,- per kilo te betalen, wat bij de vissers redelijk positief viel. Zondag Mooi op tijd klaar en er na het middageten maar eens even op uit. Onderweg krijg ik telefoon van Rob Orlemans van de band die vrijdag in Question speelt. Hij heeft nog wat vragen en na vijf Rob Orlemans Half Past Midnight spelen vanavond in Question Plaza.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12