(jrocn 2wartrjexels in het karL, i Diefstal kompas loodsbotter Texelstroom 'triest' Toeristenbelasting omhoog naar €1,64 TEXEL Ik geef om Texel en de toekomst! .txl ZELF BOUWEN? m m Oefening leidt tot treinvertraging 'Ze hebben het hart uit dit schip gestolen' Gewond bij ongeval met tractor GRAAG! 2 B0UWKAVELS emasGQ EGÖ30 Garage Westend Jonge dealer actief op OSG Fietser gewond Bouwplannen? Kies ook voor Text Energie www.texelseautopagina.ri Showroom zaterdag's DE WIT TEXELSE^COURANT 1NSTAUATIETECHN1EK open van 9.30 - 12.00u vakantiekrant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12513 VRIJDAG 8 OKTOBER 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 'De gemeente helpt willens en wetens een bedrijf om zeep', vindt Peter Bon- gaards van de Texelse Visspe cialist. (Advertentie) Jezelf blijven uit dagen. Dat was voor de eigena ren van pavil joens Paal 9 en Paal 12 reden iets nieuws te beginnen. Tel. 314939, info@texelenergie.nl, www.texelenergie.nl Jaapkees Drijver uit Oosterend heeft gisteren een kunstwerk op het dak van het nieuwe gemeentehuis aan de Emmalaan geplaatst. Het werk is vervaardigd uit koper en roestvrij staal en bevat afbeeldingen van tul pen en graan. Volgens Drijver is het een eerbetoon aan de landbouw. Het kunstwerk vormt een geheel met de twee koperen vissen die aan de uiteinden van de vleugels van het gebouw hangen en eveneens door Drijver zijn gemaakt. Hij liet zich inspireren door de Maori van Nieuw- Zeeland. 'Die maakten dergelijke afbeeldingen om boze geesten buiten te houden.' De vissen zijn ook een eerbetoon aan de visserij. Drijver maakte het kunstwerk op het dak samen met lasser Rob Bakker en John Timmermans. Het was voor Drijver bijzonder om het hoogste punt van het nieuwe gemeentehuis te realiseren. Zijn vader bouwde veertig jaar geleden het oude raadhuis aan de Groeneplaats. (Foto Jeroen van Hattum) Verslagenheid onder de vrijwilli gers van de Stichting Behoud loodsvaartuig Texelstroom na de diefstal van het kompas uit de loodsbotter. Het navigatie-instru- ment uit 1945 werd in de nacht van maandag op dinsdag uit de houder geschroefd en ontvreemd. 'Zonder kompas kunnen we niet zeilen', vertelt Aad van Gils, voor zitter van de stichting Loodsbot ter Texelstroom. gekeurd door classificatiebureau Register Holland. Van Gils: 'Dat kost ons elk jaar €650,-. Inclusief de kos ten van het koperen kompas - enke le duizenden euro's, maar feitelijk onvervangbaar - een flinke strop. We moeten wekenlang sappelen om dat terug te verdienen. De diefstal werd dinsdagmorgen ontdekt door vrijwilliger Henk Troost. 'Het dekzeil dat normaal over het kompas ligt, lag op de grond. Het instrument was Triest. Ik hoop dat iemand een grap heeft willen uithalen en dat hij of zij het kompas weer snel terugbrengt. Zonder de weekijzeren bollen, die zijn achtergebleven, heb je er niets aan. De zeiltochten die we hadden gepland, kunnen we wel vergeten. We proberen zo snel mogelijk een vervangend kompas op de kop te tikken, al is het origineel in feite onvervangbaar.' Het bestuur van de stichting heeft aangifte gedaan van de diefstal en roept iedereen op die iets verdachts heeft gezien, dit te melden. Burgemeester en wethouders willen de toeristenbelasting in 2011 laten stijgen van €1,50 naar €1,64 per persoon per nacht. De meeste lokale lasten stijgen, ondanks de naderende miljoe nenbezuiniging, naar verwach ting niet meer dan 1 procent trendmatig. De toeristenbelasting moet volgens de gemeentelijke begroting die het college aan de raad heeft gestuurd iets meer dan trendmatig omhoog om een tekort van €200.000,- in de inkomsten op te vangen. Dat gat ontstond na de invoering van het nieuwe belastingsysteem in 2009. Er verblijven meer gasten langer dan vijf nachten (het maximum aantal nachten waarvoor toeristen belasting wordt betaald) dan de gemeente en de toeristische sector hadden ingeschat. Daardoor liepen de inkomsten terug, omdat toeris ten vóór 2009 nog voor elke nacht betaalden. De inkomsten minderden eveneens nadat de raad besloten had dat schoolgroepen geen toeristenbe lasting meer hoeven te betalen. De rioolbelasting stijgt volgens de begroting in 2011 van €263,36 naar €273,89. Dat is een stijging van 4 procent, waarvan 1 procent trend matig en 3 procent extra. Dat laat ste komt voort uit het gemeentelijk rioleringsplan 2009-2013. De afval stoffenheffing en het reinigings recht blijven hetzelfde. De parkeer tarieven blijven eveneens ongewijzigd, onder meer omdat er mogelijk een parkeervignet komt. De onroerend zaakbelasting stijgt in 2011 voor zowel eigenaren als gebruikers niet meer dan 1 procent trendmatig. Hetzelfde geldt voor een hoop andere kosten die de gemeente in rekening brengt. Trendmatig wil zeggen een aan- 'Dit kompas hoort bij het schip', legt vrijwilliger Jan Strang uit en zegt dat het magnetische standaardkompas jaarlijks wordt gekalibreerd en eruit geschroefd.' Van Gils: 'In de tien jaar dat we hier liggen, is er nooit wat gestolen. En nu dit. Ze hebben het hart uit de Texelstroom gestolen. In verband met een slechtweer- oefening van de NS kunnen treinreizigers zondag het nodige oponthoud verwachten. De simulatie heeft met name gevol gen voor de lijn Den Heider- Amsterdam. Wie zondag onvoorbereid op reis gaat, begint al met een vertraging van twintig minuten omdat de trein vanaf Den Heidertien minuten eer der vertrekt. De dienstregeling van de bussen van Connexxion wordt niet aangepast. Vanaf Alkmaar rij den vervolgens alleen stoptreinen naar Amsterdam. Maar als de trein vanuit Den Helder in Alkmaar aan komt, is de stoptrein net weg. Dat levert een wachttijd van 25 minu ten op. Na Amsterdam zijn de wachttijden minder ernstig. Ook op het traject Hoorn-Amsterdam zijn de gevolgen minder ernstig, omdat daar een kwartierdienst blijft rijden. Bijzonder is de tijdelijke rechtstreekse verbinding tussen Enkhuizen en Alkmaar. Wie daarna verder wil reizen naar Haarlem, moet dan wel in Alkmaar 28 minu ten wachten.Normaal vervoert de trein vanaf Den Helder reizigers rechtstreeks naar Nijmegen. De reis duurt 2.45 uur. Zondag moet op hetzelfde traject vier keer wor den overgestapt en duurt de reis ruim vier uur. Reizigersvereniging Rover vindt het een goed idee dat de NS zich goed voorbereiden op sneeuw, ijzel en andere ongemak ken, maar het uittesten van een nooddienstregeling vindt de orga- Vrijwilligers Aad van Gils en Jan Strang bij de lege standaard voor het kompas van de Texelstroom. (Foto Gerard Timmerman) Bij een aanrijding met een trac tor is maandag de bestuurder van een personenauto licht gewond geraakt aan hoofd en zij. De man, een 73-jarige inwo ner van Den Burg, werd voor onderzoek en observatie naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht. Het ongeval deed zich rond 17.00 uur voor op de kruising van de Pontweg en de Californiëweg. De tractor kwam van paal 17 en reed de Pontweg op, waarbij het voer tuig even in de berm raakte. De bestuurder - een 37-jarige man uit Den Burg - verloor de macht over het stuur, waardoor de tractor een slingerende beweging maakte en de auto raakte. De auto, die uit de richting van De Koog kwam, werd opengereten aan de voor- en zij kant. passing van de bedragen aan de inflatie. Texel moet vóór 2014 structureel €3,6 miljoen bezuinigen om niet in de rode cijfers te belanden. Dit jaar wordt naar verwachting zo'n €1,5 miljoen van dat bedrag bespaard, voor het grootste deel binnen de ambtelijke organisatie zelf. Er volgt nog een begrotingsbrief waarin het college nadere voorstellen doet. De begroting wordt in november door de gemeenteraad besproken en vastgesteld. www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 nisatie teveel van het goede. Rover denkt dat een computersimulatie vrijwel dezelfde gegevens zou opleveren. Er is geen aparte dienstregelingfolder voor zondag beschikbaar. Reizigers met internet kunnen eenvoudig op www.ns.nl of www.92920V.nl een reis plannen. Reizigers zonder internet kunnen een reisadvies opvragen bij de loketten op de grotere stations of via de Informatieknop op de Ser vice- Alarmzuil op het perron. Zie advertentie in deze krant. De politie heeft dinsdagmiddag een 15-jarige jongen uit Den Hel der aangehouden op verdenking van het dealen van softdrugs op OSG De Hogeberg. Hij had zijn tas achtergelaten in de hal van de school, op een plek waar dit niet is toegestaan. Om vast te stellen van wie de tas was, werd deze door iemand van de schoolleiding open gemaakt. Daarbij werden meerdere zakjes softdrugs aangetroffen, waarna de politie werd gebeld. Deze heeft de jongen aangehou den en in verzekering gesteld. Een Duitse toerist is dinsdag gewond geraakt, toen hij rond 19.20 uur met zijn fiets ten val kwam op het Mienterglop nabij De Koog. De man viel op het randje tussen het asfalt en de verlaagde berm. Hij is met - vermoedelijk - een heupfractuur overgebracht naar het ziekenhuis in Den Helder. Gemeente Texel doe de vergunningcheck via www.omgevingsloket.nl (Advertentie) (jrocn 'ZmrL-Jixels in hei harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. assurantiekantoor De familie Bre mer uit Ooste rend is al ruim 55 jaar thuis in het verkopen van verzekerin gen.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1