Terug in geboortehotel Den Burg Op zoek naar evenwicht en geluk NL TEXELSE 2 COURANT Bockbierfestival Lezing over geheugen Waddenvogels Verteltheater Vrouwenbond FNV Workshop salsa Geheugenpaleis Collecte Brede commissie in gemeentehuis Motorrit TESÜ Polderkunsten in Tusse de Banke Tevoko naar Enkhuizen Uitladder Film ZAuur per per *eek www.texelsecourant.nl VRIJDAG 8 OKTOBER 2010 Zeven cafés in De Koog doen zaterdag 16 en zondag 17 oktober mee aan het Bock bierfestival. Gebruikmakend van proefgla zen van 20 cl kunnen tijdens het festival maar liefst achttien ver schillende bockbieren geproefd worden, waaronder vijf jaargan gen Texels Bock. Bij enkele deelnemers zijn bovendien met bockbier bereide gerechten te verkrijgen. De deelnemende bedrijven zijn Sam Sam, De Kuip, De Jutter, Talk of the Town, Sjans, Het Biervat en het Proef lokaal van Texel. Het festival begint zowel zaterdag als zon dag om 15.00 uur. Angèle van de Luur bij Hotel Den Burg waar ze op 5 oktober 1950 werd geboren. (Foto Jeroen van Hattum) Geheugenexpert Douwe Draaisma van de Rijksuniver siteit Groningen verzorgt donderdag 21 oktober in de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg een lezing over onthouden en ver geten. Draaisma oogstte veel succes met zijn boeken over de werking van de menselijke geest en het geheugen. Hij schreef eerder Waarom het leven sneller gaat als je ouder wordt, in november verschijnt Vergeetboek. Draais ma is bijzonder hoogleraar in de geschiedenis van de psycholo gie en maakt tijdens de lezing duidelijk dat tijd niet alleen iets doet met het geheugen, maar dat het geheugen ook iets doet met de tijd. De lezing begint om 19.30 uur, de toegang bedraagt €2,50. Kaarten zijn verkrijgbaar in de bibliotheek, bij De Buureton en bij boekhandel Het Open Boek aan de Binnenburg. Reserveren kan via tel. 312743 of e-mail- adres texel@kopgroepbibliothek en.nl. Zestig jaar geleden werd ze geboren in Hotel Den Burg. Begin deze week was Angèle van de Luur uit Purmerend terug op haar geboorteplek om er te sla pen en haar verjaardag te vie ren. Haar ouders woonden in 1950 een paar maanden in Hotel Den Burg, nadat ze waren gevlucht uit het voormalige Nederlands-lndië. Moeder was zwanger vertrokken en op 5 oktober kwam Van de Luur ter wereld in het hotel dat toen door de familie D. Eelman werd geleid. 'Rie Weel, die destijds bij Kees en Leida Smit in de Ada van Hollandstraat in huis woonde, was mijn kraamverzorgster. Zij is ook mijn peettante geworden. Mijn ouders kenden dat helemaal niet, maar dat moest je hebben.' Op een brochure van Hotel Den Burg legden haar ouders vast op welke kamer zij woonden en op welke kamer Van der Luur werd geboren. Zij had de brochure van de week als kleinood bij zich. Het was de eerste keer dat ze op haar geboorteplaats sliep. Zij en haar man verbleven door de jaren heen geregeld met hun boot op Texel, maar een bezoek aan Hotel Den Burg schoot er lange tijd bij in. Waarom haar ouders een paar maanden op Texel woonden, is gissen voor Van de Luur. Een ver klaring is volgens haar man dat er veel verblijfsruimte beschikbaar was omdat er geen toeristen waren. Er moesten in die tijd veel mensen uit Nederlands-lndië tegelijk wor den gehuisvest. Ze hadden in ieder Zangvereniging De Waddenvogels heeft de repetities hervat. Er wordt elke dinsdagavond van 20.00 tot 21.30 uur geoefend in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild onder leiding van Gerard van der Slikke. Belang stellenden zijn welkom. De FNV Vrouwenbond komt dins dag 12 oktober bijeen in De Poort, naast de voormalige gereformeer de kerk aan de Elemert in Den Burg. Dit is een andere locatie dan gebruikelijk. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Nico Drenth vertelt over de nieuwste verkeersregels. In het verslag over het Vertelthea ter Festival (in de krant van dins dag) zijn per abuis niet de namen genoemd van regisseur Anneke Berghuis en haar assistent Karin Somers, die de afgelopen drie jaar allebei een grote rol hebben gespeeld in het succes van het project. Salsa Texel houdt zaterdag 16 oktober een dansfeest in café De Compagnie op de jachthaven in Oudeschild. Voor beginners is er een workshop. Het festijn begint om 21.30 uur. De entree is vrij. Julia Roberts speelt de hoofdrol in de film Eat, pray, love, die deze week bij Cinema Texel in première gaat. Het verhaal gaat over Liz Gil bert, die alles heeft wat een moder ne vrouw zich maar kan wensen: een echtgenoot, een huis, een suc cesvolle carrière. Maar in plaats van gelukkig te zijn, wordt ze over spoeld door paniek, verdriet en verwarring. Net gescheiden besluit ze een radicale stap te nemen: ze gaat een jaar lang alleen op reis. Op haar zoektocht naar evenwicht en geluk bezoekt ze drie landen. Italië staat in het teken van eten en ze leert er la dolce vita kennen. In India schrobt ze tempelvloeren en leert ze de kracht van meditatie kennen. En in Indonesië ontdekt ze de balans tussen ernst en lichtvoe tigheid - en ontmoet ze haar grote liefde. Eat, pray, love is gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Elizabeth Gilbert. In de serie FilmArt draait woens dag en donderdag Women without men, een symbolische en allegori sche vertelling over vier vrouwen die breken met de traditie en het lot in eigen hand nemen. Dit debuut van de Iraans-Amerikaanse foto graaf en videokunstenaar Shirin Neshat werd op het filmfestival van Venetië 2009 bekroond met de Zil veren Leeuw en de Unicef-prijs. De film schetst de levens van vier vrouwen in de zomer van 1953: een opstandige vrouw in een lief- deloos huwelijk, een jonge prosti tuee, een politiek activiste en een traditionele jonge vrouw. Het ver haal, geïnspireerd op een in Iran verboden novelle van Shahrnush Parsipur, speelt tegen de achter grond van de Iraanse machtsom wenteling in 1953. Amerikaans- Britse troepen brachten de democratisch gekozen president Mossadegh ten val om de macht van de Sjah te herstellen. Verschrikkelijke ikke, de Neder landse versie van Despicable me, is de nieuwe 3D- animatiefilm van de makers van Ice Age, Horton en The Simpsons Movie. Het is het verhaal van Gru, die geniet van alles wat slecht is en dit keer het plan heeft om de maan stelen. Maar dan ontmoet hij op een dag drie eigenwijze weesmeisjes, die in hem hun nieuwe papa zien. Dinsdag is de eenmalige vertoning van Verdwaald in het geheugenpa leis, een film over dementie gezien door de ogen van mensen met dementie (meer informatie en kaartjes bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel). Enkele andere films zijn geprolon geerd. Wekelijks vertoont Cinema Texel een mystery movie, een voor première van een film die officieel nog niet uit is. Welke film dat is, wordt pas bekend als de projector draait. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant en op www.texelagenda.nl. geval geen familie of bekenden op het eiland. De ouders verhuisden na een paar maanden naar de overkant, maar Van de Luur logeer de daarna als kind nog vaak bij Kees en Leida Smit. Er zijn nog enkele toegangskaart jes verkrijgbaar voor de vertoning van Verdwaald in het Geheugenpa leis, een documentaire over leven met dementie, gefilmd door de ogen van mensen met dementie. De film wordt dinsdag 12 oktober eenmalig vertoond in Cinema Texel aan de Gravenstraat in Den Burg, de toegang bedraagt €8,-. De voor stelling begint om 14.30 uur. Kaar ten zijn verkrijgbaar via de SWOT, tel. 312696 of e-mailadres swot@texel.com. De Diabetesbestrijding is op zoek naar vrijwilligers die willen collecte ren voor mensen met diabetes. De collecte wordt gehouden van 31 oktober tot en met 6 november. Opgave bij Martien Roeper, tel. 319836. In het gemeentehuis aan de Emmalaan in Den Burg wordt dinsdag 12 oktober vanaf 20.00 uur een brede commissieverga dering gehouden. Er zouden volgende week aanvan kelijk drie vergaderingen zijn van de commissies Grondgebied, Wel zijn en Middelen, maar die zijn in één vergadering samengevoegd omdat er weinig onderwerpen op de agenda stonden. Er wordt onder meer gesproken over het nieuwe Afvalstoffenplan 2010-2020, het investeringsplan 2011-2014 en een nota over reser ves en voorzieningen. Daarnaast worden mondelinge toelichtingen gegeven over de Nota van Uit gangspunten voor het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied, het project Ruimte voor Economie en een onderzoek naar windmo lens. Op het parkeerterrein bij Garage Grisnigt (Volvo) in Den Burg start zondag 10 oktober om 14.00 uur een toerrit voor motorrijders over het eiland. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar een andere datum. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die van daag met deze krant wordt ver spreid en die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www. texelagenda.nl. Vrijdag 8 oktober: 22.00 uur. In Den Burg begint van daag het festival Texel Blues. Met live optredens in bijna alle cafés. Kaart verkoop in de stands op de Groene- plaats en Stenenplaats. Meer infor matie: www.texelblues.nl. Cinema Texel vertoont 13.45 Foeksia de Miniheks; 14.00 Ernst, Bobbie en het geheim van Monta Rossa; 16.00 Legende van Ga'Hoole 3D; 16.15 Foeksia de Miniheks; 18.30 Tirza; 18.45 Wall Street - Money never sleeps; 21.00 Eat, Pray, Love en 21.30 Tirza. Zaterdag 9 oktober: 10.00 uur. Het NIOZ, Imares en SOVON Vogelonderzoek (gevestigd op 't Horntje) houden van 10.00 tot 16.00 uur open dag. 11.00 uur. In het kader van Open Huizen Dag zijn van 11.00 tot 15.00 uur in diverse dorpen woningen te bezichtigen. 20.00 uur. In restaurant Bosch en Zee in De Koog begint om 20.00 uur een 501-dartstoernooi. Entree gratis. 22.00 uur. In Den Burg wordt van daag de tweede dag van het festival Texel Blues gehouden. Met live optre dens in bijna alle cafés. Kaartverkoop in de stands op de Groeneplaats en Stenenplaats. Meer informatie: www. texelbiues.ni. Cinema Texel vertoont 13.45 Foeksia de Miniheks; 14.00 Ernst, Bobbie en het geheim van de Monta Rossa; 16.00 Legende van Ga'Hoole 3D; 16.15 Foeksia de Miniheks; 18.30 Tirza; 18.45 Wall Street - Money never sleeps; 21.00 Eat, Pray, Love en 21.30 Tirza. Zondag 10 oktober: 9.30 uur. Bij het gemeentehuis start om 9.30 uur de Ladies Ride, een toertocht per mountainbike voor Texelse vrouwen. Informatie en opga ve: tel. 312184 en info@betsfietsen. nl. 10.00 uur. Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Keesomlaan 4a, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. 10.15 uur. In manege Akenburg nabij Den Burg wordt de eerste wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal gehou den. De eerste menner komt om 10.15 uur in de ring. Publiek wel kom. 22.00 uur. In café De Zwaan in Den Burg wordt Texel Blues afgesloten met een optreden van Michael Dot- son. Cinema Texel vertoont 13.45 Foeksia de Miniheks; 14.00 Ernst, Bobbie en het geheim van de Monta Rossa. 16.00 Legende van Ga'Hoole 3D; 16.15 Foeksia de Miniheks; 18.30 Tirza; 18.45 Wall Street - Money never sleeps; 21.00 Eat, Pray, Love en 21.30 Tirza. Maandag 11 oktober: 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Cinema Texel vertoont 13.15 Eat, Pray, Love; 13.30 Tirza; 16.00 Legen de van Ga'Hoole 3D; 16.15 Foeksia de Miniheks; 20.00 Eat, Pray, Love en 20.15 een 'mystery movie'. Dinsdag 12 oktober: 13.00 uur. Vrijwilligers van Rotary Texel halen voor de actie 'Geef ons de zak!' gebruikte kleding op. Vanaf 13.00 uur rijden de auto's een route over Texel. 14.30 uur. In Cinema Texel begint om 14.30 uur een speciale voorstelling van de fiim 'Verdwaald in het geheu genpaleis', over dementie. Toegang €8,-. 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in het gemeentehuis een vergadering van de zogenoemde Brede Commissie. Met onder meer mededelingen uit het politieoverleg en de mandaatrege ling. 20.00 uur. De Vrouwenbond FNV komt om 20.00 uur bijeen in De Poort aan de Elemert. Nico Drenth spreekt over de verkeersregels. Cinema Texel vertoont 13.30 Wall Street - Money never sleeps; 14.30 Verdwaald in het Geheugenpaleis; 16.15 uur Foeksia de Miniheks; 20.00 Eat, Pray, Love en 20.15 Tirza. Ttrf-ytr In verband met de te verwachten drukte zet TESO in en rond het week end extra boten in. Vandaag (vrijdag) wordt van 9.30 tot 20.00 uur een halfuursdienst onderhouden. Zater dag en zondag gebeurt dit van 9.30 tot 16.00 uur. Automobilisten moeten vrijdag rekening houden met wacht tijden tot een half uur. Voor meer informatie: www.teso.nl. Het laatste nieuws het eerst! Ook te volgen via r Twitter @texelsecourant en facebook Texelse Courant L In gemeentelijke expositieruim te Tusse de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg expo seert het kunstenaarscollectief Polderkunsten van 14 tot en met 19 oktober. Er doet een Texelse kunstenaar mee. Polderkunsten is een collectief, onstaan uit de samenwerking van vier Zuid-Hollandse beeldend kun stenaars. Ze treden gezamenlijk naar buiten door middel van exposities en workshops. Het collectief bestaat uit Carla van Geenen, Peter Holman, Johanna Martens en Corrie van der Wijden. Ze werken vanuit diverse disciplines, zoals keramiek, fotogra fie, beeldhouwen en schilderkunst. Hun inspiratie komt onder meer uit natuur, mensen, emoties, en verre reizen. Het initatief om een Polder kunsten op Texel te exposeren komt van Peter Holman uit Eierland. Hij is lid van de Texelse Kunstenaarsver eniging Zout. Tusse de Banke is tij dens de expositie dagelijks geopend van 11.00 tot 17.30 uur. Het damesteam van volleybal vereniging Tevoko speelt zater dag in Enkhuizen tegen het jeugdige Madjoe 1. Het heren team speelt eerder die dag tegen Madjoe 3. Madjoe 1 staat met een winst- en een verliespartij derde op de rang lijst. Het team staat bekend om de moeilijke services en het snelle spel. Tevoko zal geconcentreerd moeten spelen om het niveau van de afgelopen weken te halen en de punten mee naar het eiland te nemen. De selectie bestaat zater dag uit Céline de Graaf, Joannie Schaapman, Gertha Wessels, Ivet Former, Monique Leijstra, Marian ne Boekei (terug van een blessure) en Connie Joling. De wedstrijd, in sporthal De Sprong, begint om 16.30 uur. De wedstrijd tegen Madjoe 3 begint al om 12.30 uur. Madjoe 3 is een geroutineerd team met oud- divisiespelers. Tevoko heeft het vaak moeilijk met dit team, dat verbaal ook nog wel eens nadrukkelijk aanwezig kan zijn. Er wordt gespeeld zonder buitenaanvaller Gerben van de Dijk; in zijn plaats maakt Theo van Maanen zijn opwachting.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2