Texel ontvangt Rekenkamers De Waal opent dorpsservicepunt Woningen bezichtigen op Open Huizen Dag 'OSG sluiten totdat het volledig veilig is' Texelfoncls TEXELSE 5 COURANT Ochtendzwemmers Schouwmeesters controleren sloten Bebouwingsgrens overschreden Procedure voor vervangen woning Wat ik zeggen wou VRIJDAG 8 OKTOBER 2010 'Een heel fijn huis', zegt Corina Brussard, marien bioloog op het NIOZ, over de woning Markgrave 7 die ze met haar partner Willem Warmerdam al tien jaar bewoont en onlangs te koop heeft gezet. Het is één van de 32 woningen die zaterdag 9 oktober van 11.00 tot 15.00 uur zijn te bezichtigen tijdens de Open Huizen Dag. Een heerlijke woning en dan toch verkopen? Brussard: 'We laten een huis bouwen op 't Zouteland. Vrij staand en we gaan voor het uit zicht, helemaal tot aan de dijk. Over een jaar kunnen we er in. Maar als het op woongenot aan komt, hadden we hier niet weg gehoeven. Ons huis aan de Mark grave is zes bij elf meter en heeft drie etages. Van buiten ziet het er misschien standaard uit, maar bin nen heb je een zee van ruimte. De zolder heeft maar één schuin dak, waardoor je heel veel ruimte hebt. We hebben voor gasten bijvoor beeld een grote slaapkamer. Het huis staat in een nieuwbouwwijk, maar echt nieuw kun je het niet meer noemen. Het is een fijne buurt en we zitten elkaar niet in de gaten te houden. Je woont niet alleen, maar ook niet bovenop elkaar.' De vraagprijs hebben ze gesteld op €318.000,-. Een nieuwe woning laten bouwen en het 'oude' huis nog niet ver kocht, is dat in deze tijd geen gewaagde stap? 'Zeker. We heb ben ons wel twintig keer afge vraagd: moeten we dit wel doen? Maar wie niet waagt, die niet wint. We hebben best kijkers gehad, al was het de laatste maanden wat rustiger. Maar volgens Martin (Trap van Texel Vastgoed, hun makelaar) was het sowieso ontzettend stil. 'Op zo'n Open Huizen Dag stap pen belangstellenden wat makke lijker binnen dan wanneer ze eerst een afspraak met de makelaar moeten maken', vertelt Trap. Hij heeft voor de verkopers een posi tieve boodschap: 'Vanaf het voor jaar merken we dat het wat begint aan te trekken, zowel recreatieve als permanente woningen. Het is niet dat mensen niet willen kopen, maar iedereen zit op elkaar te wachten. Het zou helpen als de banken wat soepeler werden. Negen woningen die bij ons te koop staan, doen mee aan de Open Huizen Dag. Vaak hebben ze koffie en koek klaar staan. Ze maken er een gezellige dag van en het zonnetje komt er aan.' De woonkamer van Markgrave 7, één van de woningen op de Open Huizen Dag, zaterdag 10 oktober van 11.00 tot 15.00 uur. Niet veel mensen zullen de film Ochtendzwemmers kennen. Het is een mooie film over een groep mensen die elke dag begint met een duik in het water en baantjes trekt. Toen ik twee jaar geleden naar Texel verhuisde ontdekte ik dat er twee dingen waren die ik vreselijk miste. De arthouse films (ook wel 'filmhuis'-films genoemd) en ook in de winter elke ochtend kunnen zwemmen. Gelukkig draait in Cinema Texel tegenwoordig om de week een prachtige arthouse film. Calluna daarentegen heeft het trimzwemmen 's ochtends van drie keer in de week naar twee keer verminderd. Dus, mede-ochtend- zwemmers teken de lijst die bij de ingang van het zwembad ligt, zodat we hopelijk onze ochtendsportivi- teit weer terugkrijgen! Threes Anna Den Hoorn Ze wilden graag in een omge ving zitten waarover ze spraken. En daarom vertoefden vertegen woordigers van 27 Algemene Rekenkamers uit Europa en daarbuiten een week lang op Texel voor een internationale conferentie over beleid voor duurzaamheid en milieu. Nederland was dit jaar aan de beurt als locatie. Bij de Algemene Rekenkamer in Den Haag kwam Texel uit de bus rollen als dé plek om heen te gaan. 'We hadden ook in Den Haag kunnen blijven, maar we wilden liever de stad uit naar een mooie omgeving die te maken heeft met het onderwerp van de bijeenkomst', vertelt Hayo van der Wal van de Algemene Rekenka mer, één van de organisatoren. Er waren mensen aanwezig van 27 Algemene Rekenkamers die ver enigd zijn in EUROSAI, een Euro pese organisatie van nationale rekenkamers. Daarnaast waren vertegenwoordigers van Afrikaan se, Arabische en Aziatische orga nisaties van Rekenkamers naar Texel gereisd. In totaal ging het om zo'n zestig mensen. Zij verble ven in Grandhotel Opduin in De Koog waar de conferentie plaats vond. Volgens Van der Wal werd gespro ken over de afstemming van beleid voor milieu en duurzaamheid op lokaal, provinciaal en nationaal niveau. De Rekenkamers, instan ties die beleid van de overheid onderzoeken en toetsen, zien in de praktijk geregeld ontwikkelin gen op die gebieden stuklopen op verschillen in beleid. 'Die verschil len hopen we kleiner te maken.' Er werd ook gesproken over wijzen van toetsing. Een deel van de con ferentie werd bijgewoond door Gijs de Vries, oud-staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en sinds een paar jaar collegelid van de Algemene Rekenkamer. Woensdag kregen de vertegen woordigers van de Rekenkamers een rondleiding over Texel. Ze gin gen langs bij Ecomare, zwembad Molenkoog en de Stichting Wad denhaven Trexel. Pieter de Vries en Roel Struick gaven daarbij inzicht in duurzame projecten van de gemeente en de plannen om Texel vanaf 2020 zelfvoorzienend te laten zijn in de eigen energie voorziening. Herdis Laupsa, secretaris van EUROSAI, was enthousiast over het eiland. 'Het was erg mooi om in de praktijk zaken te zien waar over we met elkaar spraken.' Vol gens Laupsa en Van der Wal waren de overige aanwezigen ook zeer over Texel te spreken. 'Ze vonden het ook leuk om eens niet in een stad te zitten.' Volgens Van der Wal was het eiland goed te berei zen voor de deelnemers die van Schiphol kwamen. 'Dat speelde ook mee in de keuze om naar Texel te gaan.' Burgemeester en wethouders moeten onderzoek doen naar het falend luchtventilatiesysteem van de OSG. Als de problemen niet worden opgelost, zou de scholengemeenschap gesloten moeten worden. Dat betoogt Texel 2010 in een open brief aan het college. De school heeft moeite het klimaat in vijf van de ruim veertig lokalen en twee stafruimten in orde te krij gen. Het is er te warm, bedompt en het C02-gehalte is aan de hoge kant is. Gerbrand Poster schrijft dat Texel 2010 'onheilspellende berichten hebben bereikt van ouders die zich ernstige zorgen maken over de mogelijk ernstige consequenties van het falend luchtventilatiesy steem'. Volgens Texel 2010 leeft de vrees voor medische problemen en komt de kwaliteit van het onderwijs in het gedrang. Poster vraag zich af 'hoe het met de huidige maatstaven en bouw kundige toetsingen mogelijk is dat peperdure ingehuurde externe bouwbureaus deze kapitale mis sers maken.' De fractievoorzitter van Texel 2010 haalt in zijn brief ook het nieuwe raadhuis erbij, omdat dat net als de nieuwe school door Dijkstra Draisma uit Friesland is gebouwd. Hij wil van het college weten of daar dezelfde problemen te verwachten zijn. Volgens Texel 2010 moeten burge meester en wethouders direct een onderzoek verrichten naar de oor zaak en oplossingen. De kosten moeten op Dijkstra Draisma wor den verhaald. En als de situatie 'onveilig' blijft, zou de school (waarin 940 leerlingen en 100 man personeel zijn gehuisvest) gesloten moeten worden totdat alles weer volledig veilig is. Rector Henk de Vries zit de betrok ken aannemers al een tijdje op de hielen. Volgens hem heerst in de meeste lokalen wel een goed kli maat, maar moeten de klachten over de slecht geventileerde ruim ten snel tot het verleden behoren. Schouwmeesters van het Hoog heemraadschap Hollands Noor derkwartier gaan per 18 oktober op pad om het onderhoud aan sloten en vaarten te controle ren. Wie verzaakt, heeft kans op een boete. Het onderhouden van sloten is van groot belang voor een goede aan- en afvoer van het water uit de pol ders en voor het handhaven van het juiste waterpeil. Omdat het hoogheemraadschap onmogelijk zelf alle 20.000 km sloot kan onder houden, zijn eigenaren van perce len die aan een sloot grenzen vaak verplicht om de aan hun perceel grenzende helft van de sloot te onderhouden. Eigenaren van 'kunstwer- ken'(duikers, bruggen, keerdam- men en dergelijke) zijn bovendien verplicht de sloot tot maximaal vijf meter aan weerszijden daarvan te onderhouden, ook aan de kant van de openbare weg. Voor het onder houd moeten drijfvuil, drijvend afval en bouwafval verwijderd worden en riet en waterplanten gemaaid en verwijderd. Daarbij moet erop gelet worden dat het afgemaaide materi aal niet in de sloot terug kan zak ken. Gras en planten dienen afge maaid te worden en uitgezakte delen afgestoken. Voor de beschermde zwanebloem, een moerasplant met roze bloemen, gelden aparte instructies. Ook eventuele beschoeiing dient onder houden te worden. De Waal heeft woensdag als laatste van de buitendorpen een dorpsservicepunt gekregen. Het servicepunt zit in dorpshuis De Wielewaal en is elke woensdag ochtend geopend van 10.00 tot 12.00 uur. Het wordt geleid door Joke Brom, de nieuwe beheerder van het dorpshuis. Waalders kun nen er terecht met vragen op het gebied van wonen, zorg en welzijn of voor een kop koffie en een praatje. Het servicepunt is er vooralsnog drie maanden op proef, zodat de behoefte kan worden bekeken. De gemeente betaalt voor die tijd de huur van het gebouw. Het service punt wordt ondersteund door wel- zijnsstichting Pharos dat helpt bij de beantwoording van vragen. Coördinator Fia Joustra van Pha ros wijst erop dat er geen geld is voor een vaste kracht wanneer het servicepunt in 2011 wordt voortge zet. 'Het zal altijd door een vrijwil liger gerund moeten worden.' Het Waalder servicepunt ging woens dag goed van start: er waren veel mensen aanwezig op de eerste officiële bijeenkomst. Daar kwam onder meer ter sprake dat het dorp zo'n gezamenlijk punt wel kan gebruiken bij gebrek aan winkels en een school. Een van de aanwezigen merkte op dat volwas sen wordende kinderen het dorp verlaten en dat er een gat zit in het aantal opgroeiende kinderen dat volgt, waardoor de onderlinge con tacten er bij inschieten. Opgemerkt werd dat het servicepunt voor iedereen bedoeld is en niet alleen voor ouderen. 'Al hebben jongere mensen overdag hun werk, waar door ze niet snel zullen komen.' Texel telt nu vijf dorpsservicepun ten. De andere zitten in Oosterend, Den Hoorn, De Cocksdorp en De Koog. Den Burg heeft er geen en die van Oudeschild is gesloten omdat er te weinig behoefte aan was. De andere servicepunten lopen goed volgens Pharos. In De Waal rees woensdag meteen het idee om vanuit het servicepunt aandacht te besteden aan dorps genoten die ziek zijn of wat te vie ren hebben. De Raad van State zal het finale antwoord geven op de vraag of bij de verbouwing van hotel Kogerstaete aan de Dorpsstraat in De Koog de bebouwingsgrens aan de straatkant is overschre den. De eigenaars van het aangrenzen de hotel menen van wel en hadden daarom bezwaar gemaakt tegen de vergunning die b en w voor de verbouwing hadden verleend. B en w stelden een onderzoek in naar de precieze ligging van de grens, kwamen tot de conclusie dat er niets mis was en verklaarden het bezwaar ongegrond. Maar toen de bezwaarmakers in beroep gingen, bleek dat de Alkmaarse rechter er anders over dacht. Die vond dat niet is gebleken dat de gemeente heeft gemeten aan de hand van de kaart van het bestemmingsplan en dat had wel gemoeten. De beslis sing van het college werd daarom vernietigd. In afwachting van een nieuwe beslissing van b en w werd de bouwvergunning geschorst. Het college wil die nieuwe beslissing nog niet nemen en laat het oordeel over aan de Raad van State. Als dit hoogste rechtscollege uitspraak heeft gedaan is er duidelijkheid over de meetmethode die in derge lijke kwesties gehanteerd moet worden. Omdat het nieuwe bestem mingsplan voor het buitenge bied op zich laat wachten, zijn langdurige en kostbare proce dures nodig als iemand iets wil bouwen dat in het bestaande plan wel past en in het nieuwe niet. Een voorbeeld hiervan is het plan van de familie J.J. Rab om hun woning Hallerweg 51 bij Den Burg te slopen en te vervangen door een grotere woning van 148 vierkante meter. Volgens het geldende plan is dat te groot, maar volgens de vastgestelde nota van uitgangs punten voor het nieuwe plan kan het wel. B en w werken daarom mee aan een projectprocedure die 26 weken kan duren waarbij de provincie het laatste woord heeft. In het kader van die procedure heeft de initiatiefnemer een ruimte lijke onderbouwing moeten laten maken, ook wel beeldkwaliteitplan genoemd. Daaruit is gebleken dat de voorgenomen nieuwbouw har monieert in de omgeving. Hartfvaor Texel Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Telefoon 315532 Volop belangstelling tijdens de open dag van RAB zaterdag ter gele genheid van de opening van de nieuwe showroom. 1500 bezoekers namen kennis van het nieuwe assortiment keukens, tegels, badkamers en houten vloeren en er werden gerechten geproefd die door koks waren bereid. De notaris verricht binnenkort de trekking van de prijs vraag waarmee een keuken ter waarden van €10.000,- is te winnen. Vertegenwoordigers van Algemene Rekenkamers in en buiten Europa bekijken de zonnecollectoren van zwembad Molenkoog in Den Burg. Zij waren van de week op Texel voor een conferentie over milieu en duurzame energie en woensdag maakten ze daarvoor een excursie over het eiland. Bij Molenkoog staan sinds 1995 112 collectoren met een oppervlakte van 440 vierkante meter die voor een groot deel het water verwarmen. De bezoekers hadden de pech dat het regende toen ze bij de zonnecollectoren stonden. Foto Jeroen van Hattum) Het is een veelgehoorde klacht dat De Koog er door alle toeristische ontwikkelingen in de loop der jaren niet fraaier op is geworden. Maar tegen de prachtige gekleurde lucht die woensdagavond boven het eiland hing, kwam ook het baddorp mooi uit de verf. (Foto Jeroen van Hattum) In dorpshuis De Wielewaal is woensdag het nieuwe dorpsservicepunt van De Waal geopend. De eerste bijeenkomst werd meteen goed bezocht. Fia Joustra van Pharos kwam langs om beheerder Joke Brom met het nieuwe servicepunt te feliciteren. (Foto Jeroen van Hattum) Maakt geld gelukkig? Een tijdlang koesteren wij ons bezit. Voor alle zekerheid. Maar er komt een moment waarop we er graag een goede bestemming voor wensen. www.texelfonds.nl

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5