Vergrijzing dreigt voor bloeiende vereniging Project op om sport te promoten 'Volleybal kampt met imagoprobleem' Negende judofeest voor 165 G-judoka's Scholieren houden achtste veldloop TEXELSE 7 COURANT Stark en Tromp sterk van start Mountainbiketocht Vlinderwinkel Eilandcompetitie Jaap de Graaf Een bloeiende vereniging, die al jaren rond de honderd leden telt, die een beroep kan doen op een trouwe groep actieve vrijwilligers en die wedstrijdresultaten boekt die tot de verbeelding spreken. Tegelijkertijd ligt de vergrij zing op de loer en kampt de sport bij mannen met een imagoprobleem. Voorzitter Ben Kenter vertelt over het reilen en zeilen bij volleybalvereniging Tevoko. Sport VRIJDAG 8 OKTOBER 2010 Schijn bedriegt bij de Texelse vol leyballers, die bij de mannen met twee teams aan de NeVoBo-com- petitie meedoen, waarvan er afge lopen seizoen één naar de eerste klasse promoveerde. 'Een trots bezit, maar de vergrijzing ligt op de loer', vertelt Kenter, die naast voor zitter ook speler, aanvoerder en coach van het eerste team is. 'Toen ik vijftien jaar geleden lid werd, hadden we nog vier herenteams. Dat ik zelf op m'n 52ste nog steeds in het eerste team speel, is tekenend. De gemiddelde leeftijd ligt bij ons boven de 35 jaar en met zes spelers is de basis erg smal. De selectie van het tweede is iets groter, maar bij langdurige blessu res hebben we een probleem, ook al omdat we geen juniorenteam hebben. Als er geen nieuwe aan was komt, hebben we over drie of vier jaar geen herenvolleybal meer.' De geringe animo bij de mannen staat in schril contrast met de populariteit onder de andere sekse. Tevoko telt vier damesteams en vier meisjesteams, waarvan één met A-junioren (16 tot 18 jaar), één met B-junioren (14 tot 16 jaar) en twee met C-junioren (12 tot 14 jaar). Eén van de teams uit laatst genoemde categorie bestaat vol ledig uit meisjes uit De Cocksdorp en omgeving, die bij gebrek aan een licentie onder de vlag van Tevoko aan de NeVoBo-competitie meedoen. Overigens moet worden aangete kend dat ook de gemiddelde leef tijd bij de dames van het eerste team steeds hoger wordt. Kenne lijk is het niveau zo hoog, dat het voor jonge speelsters erg moeilijk Tevoko-voorzitter Ben Kenter (links): 'Er zijn steeds minder mannen volleyballen. die is aan te haken. Het eerste team vierde de afgelopen jaren vele suc cessen, zowel in de regionale com petitie als de in bekerstrijd, en pendelde op en neer tussen de regiodivisie en de promotieklasse. 'Het gaat een beetje de kant op dat volleybal een vrouwensport wordt. Dat zie je ook in de Eilandcompeti tie. Daarin doen nog maar acht herenteams mee, op een totaal van vierendertig.' Kenter - die zelf voor Tot Ons Genoegen uit Hoorn ooit in de derde divisie speelde - vreest dat sprake is van een 'imagoprobleem'. 'Er zijn steeds minder mannen die volleyballen. Dat zie je in het hele land. Het zal wel meespelen dat er in de top de laatste jaren weinig aansprekende resulta ten worden geleverd. Al kan ik me niet herinne ren dat er een enorme toename was toen Nederland in 1996 Olympisch kampioen werd.' Toen Kenter vorig jaar voorzitter van Tevoko werd, nam hij zich voor te proberen 'de jongensjeugd te enthousiasmeren', om zodoende de strijd met de vergrijzing aan te binden. Geen eenvoudig doel, gezien de landelijke malaise waarin het volleybal bij de mannen ver keert. 'In samenwerking met de school beginnen we na de herfst vakantie een project op de OSG om wat extra aandacht voor vol leybal te vragen. Bedoeling is dat leden van Tevoko ondersteuning bieden in de lessen. En als leerlin gen het leuk vinden, kunnen ze eens een keer met ons meetrainen. We weten natuurlijk niet of het effect heeft, maar je moet ergens beginnen en bij de OSG is ons plan enthousiast ontvangen. Het zou mooi zijn als we volgend jaar met de nieuwelingen een extra team kunnen formeren. Voor de Eiland competitie of eventueel zelfs voor de NeVoBo.' Ondanks het probleem om nieuwe aanwas te vinden, is Tevoko één van de grotere volleybalverenigin gen in de Kop van Noord-Holland. En een vereniging die zich onder steund weet door een trouwe groep actieve vrijwilligers, die actief zijn op een breed terrein. De eerste Op drie avonden van de week zijn er trainingen van Tevoko. naam die Kenter noemt is die van Berry Koning. 'Berry steekt mini maal zoveel tijd in Tevoko als ik. Eerst was hij voorzitter, nu is hij wedstrijdsecretaris. Bovendien traint hij dames 3 en 4 en de recre anten. Maar als je het over vrijwilli gers hebt, heb je het echt niet alleen over het bestuur, hoor', waarschuwt hij. 'Wat denk je van mensen als Willem van de Kamer en Walter Oskam, die de hele Eilandcompetitie regelen? En van de mensen die bij de wedstrijden pen het hele weekend. Dat is een leuk gezicht en daardoor red je het. Het toernooi bestaat al jaren en heeft een prima draaiboek, maar je moet er wel de mensen voor heb ben.' Kenter is ook blij met de trainers, die verspreid over drie avonden en in twee sporthallen (Ons Genoegen en de Burgemeester de Koninghal) trainingen verzorgen. De meesten trainen meerdere groepen, zodat iedereen die dat wil wekelijks aan twee trainingsessies kan meedoen. op zaterdag actief zijn met tellen en fluiten? We hebben ook een website, die zeer up-to-date is en dankzij Kitty Bakker en Walter Oskam bijna dagelijks wordt bijge werkt. Vrijwilligers zijn bij ons nog vrij gemakkelijk te vinden. Een mooi voorbeeld vormt het Buiten- toernooi, dat helemaal door een aparte ploeg rond ons erelid André van der Vliet wordt geregeld en waar we als bestuur weinig omkij ken naar hebben. Zelf hoef ik er eigenlijk niks voor te doen, behalve dat ik meespeel. Jeugdleden hel- Connie Joling begeleidt zowel het eerste damesteam als de C-jeugd, Jitze Beintema het eerste dames- en herenteam en de B-jeugd, René Remmers beide herenteams en het tweede damesteam en Berry Koning het laagste damesteam en de recreanten. Mieke van den Bent ten slotte probeert de jeugd van De Cocksdorp de beginselen van de sport bij te brengen én heeft de A- jeugd onder haar hoede. 'Het is elk jaar weer een hele puzzel om het trainingsschema te maken.' Tevoko is financieel een gezonde vereniging. 'De Eilandcompetitie wordt gesponsord, dit jaar voor het eerst door de Vlinderwinkel. Verder eigenlijk niet, op een enkele shirt sponsor na. We zijn zelf onze grootste sponsor. Dankzij de inkomsten van het Buitentoernooi kan de contributie laag worden gehouden. 'Leden betalen jaarlijks €96,-. En €150,- als ze ook bonds wedstrijden spelen. Bij de jeugd liggen die bedragen nog lager. Ze krijgen daarvoor een shirt van de vereniging en bij uitwedstrijden worden de reiskosten vergoed. Ik denk dat er heel wat sporten zijn die een stuk duurder zijn.' Tot slot van zijn pleidooi om lid te worden, benadrukt Kenter de saamhorigheid bij Tevoko. 'We hebben een heel gezellige vereni ging. Dat zie je vooral op zaterdag. Eens in de twee weken spelen alle teams dan een thuiswedstrijd. De eerste begint om kwart over elf, de laatste is achter in de middag pas afgelopen. De leden hebben daar door de kans elkaar aan het werk te zien. Het is altijd een heel soci aal gebeuren en wat mij betreft het belangrijkste van de hele vereni ging. Natuurlijk, we willen presta- tief graag meedoen, maar daar gaat het niet om.' Joop Rommets Zestien koppels gaan dit sei zoen met elkaar de strijd aan om het clubkampioenschap van Klaverjasclub Den Burg. Bas Tromp en Frans Start kwamen sterk uit de startblokken en wonnen de eerste ronde. Tromp en Stark draaien meestal bovenin het klassement mee. Tra ditioneel komt dit koppel langzaam op gang, om dan met een sterke eindsprint nog mee te doen voor de ereplaatsen. Dit jaar pakken ze het anders aan. In vier gelijkmatig gewonnen spelletjes werd meteen een score van 7511 punten neer gezet. Dat was ruim voldoende voor de eerste plaats. Gerard en Theo Witte leken op weg naar een rampzalige start. In het eerste spel, tegen de rondewin naars van de avond, bleef de teller Leerlingen van de basisscholen en OSG De Hogeberg binden woensdag 20 oktober de strijd met elkaar aan in de achtste Scholierenveldloop. Dit evenement, dat wordt georga niseerd door Sportservice Texel en steken op 1081 punten. Maar met drie partijen van boven de 1900 volgde een uitstekend herstel. Uit eindelijk werden ze tweede met 7018 punten. Femmy Schuring en Frans Bos waren voldoende geïn spireerd om de derde plaats te pakken. Met gelijkmatige scores behaalden ze 6920 punten. Marja en Martien Bakelaar behaalden in deze eerste ronde met 6691 pun ten een vierde plaats en hadden dat vooral te danken aan één spel van ruim boven de 2000. Gerda en Freek Veeger speelden wisselvallig en werden vijfde. Na een gemid delde opening volgde er een uit schieter van 2300 punten. Maar vooral het laatste spelletje was niet om over naar huis te schrijven. Zij behaalden 6687 punten. Het gemiddelde was met 6322 punten niet uitzonderlijk. Er werden 26 marsen gespeeld. Atletiekvereniging Texel, trok vorig jaar maar liefst 275 deelnemers. De atleten wacht een parcours van 1000 meter, uitgezet op en rond de atletiekbaan op sportpark Zuid in Den Burg. Er wordt gelopen in diverse leeftijdscategorieën. De jongste kinderen, tot en met 8 jaar, ATB Noord-Holland houdt zater dag 16 oktober een veldtoer- tocht over het eiland. Dit is de eerste tocht van een serie van zestien. Er wordt tussen 8.00 en 9.00 uur vertrokken bij DOK aan de Guldemondweg in Den Helder, Texelse deelnemers kunnen tussen 9.00 en 10.00 uur starten bij de rij wielverhuur op de veerhaven. De tocht is 50 km lang en voert over het mountainbikebad in De Den nen en over het strand. Deelname kost €9,50, inclusief overtocht. Leden van de NTFU of de KNWU betalen €8,50, kinderen tot en met 12 jaar €6,-. gaan om 15.00 uur als eersten van start. Per categorie zijn zowel bij de jongens als bij de meisjes drie prijzen te winnen. Voor elke deel nemer is er een herinnering. Opgave is mogelijk met het via de scholen verspreide formulier. Sporthal Ons Genoegen in Den Burg is zaterdag het toneel van het negende Judofeest voor G- judoka's. In totaal 165 verstan delijk gehandicapte judoka's van 18 verenigingen komen een dag of een heel weekend naar het eiland. Het judofeest is een dag van sport en gezelligheid, waar aanwezig zijn, meedoen en een paar leuke partijen judoën voorop staat. Het evenement, georganiseerd door Henk en Inger de Vries, begint 's morgens om 10.45 uur met een gezamenlijke warming-up door Catharina Witte van de sport school. Om 11.00 uur starten de wedstrijden. Belangstellenden kunnen die volgen vanaf de publie ke tribune. De judoka's spelen, verdeeld in groepen, op vijf matten. Tussen de middag verzorgt Small Buzz een optreden en rond 15.30 uur wor den de prijzen uitgereikt. Het systeem dat vrijwel iedereen een tweede prijs wint en sommigen de eerste prijs wordt voor het eerst losgelaten. Dit jaar is iedereen op z'n minst derde en zijn er aparte eerste en tweede plaatsen. Meer dere verenigingen hadden om die aanpassing verzocht. 'Het was anders toch sneu voor de mensen die echt tweede waren', vertelt Inger de Vries. Wethouder Hennie Huisman reikt de prijzen uit. Voor de judoka die het meest in positieve zin opvalt, is de Jilske Trofee beschikbaar. Die is vernoemd naar een familie lid van de familie De Vries die in 2004 op 21-jarige leeftijd over leed. Met de trofee en een gelijk namig fonds om het judofeest te financieren, wordt haar naam in ere gehouden. Na het judofeest is er een geza menlijke maaltijd op de OSG die door leerlingen van de afdeling consumptief wordt klaargemaakt, 's Avonds is er een 'aprés-judo- disco' in de J'elleboog. Zondag kunnen de gasten terecht bij De Krim om te zwemmen, te bowlen of andere activiteiten te onderne men. De Vries: 'Dat hebben we vorig jaar ook gedaan en dat is zeer goed bevallen.' De deelne mers kunnen dit jaar een bijzonder T-shirt tegemoet zien: de Ezelver eniging heeft ze voor het eerst laten maken. De Vries en haar man beginnen standaard in mei met de eerste voorbereidingen door uitnodigin gen te versturen. Tegen septem ber begint het overige regelwerk. 'Henk zorgt bijvoorbeeld voor de contacten met de scheidsrechters en ik zit tijdens het feest de hele dag achter een centrale tafel voor de contacten met de verenigin gen.' Het toernooi staat in de budowereld goed aangeschreven. Bekend is dat bondsscheidsrech- ters graag afreizen naar Texel om mee te werken. Er doen verenigingen mee uit Den Helder, Amsterdam, Coevorden, Vlaardingen, Scheemda, Bode graven, Deventer, Venray, Utrecht, Delft, Hoogeveen, Bergen, Leeu warden, Kollum, Kollumerzwaag, Oude Pekela, Oudewater en Anna Paulowna. Texelse G-judoka's van Shima zijn eveneens van de partij. De familie De Vries kan op circa veertig vrijwilligers rekenen die meehelpen aan het toernooi. Programma dinsdag 12 oktober Veld A 19.00 Moorman-Klif 23 NIOZ 1 19.45 NIOZ 1-Super Klif 23 20.30 Paal 28/Kr-Vlinderw Super 21.15 Cocky's-CVI Randstad 22.00 Randstad-Autocentrale CVI Veld B 19.00 Rabo-PFB RAB 19.45 RAB-IBS/Oele/Schoo PFB 20.30 AH-Interieurbouw IBS 21.15 Mantje-NIOZ 2 Interieurb. 22.00 Falcon-Ecotiem Mantje Veld C 19.00 Campings-Timmer's Otto's 19.45 Otto's-Kobeko Timmer's 20.30 Kapper-Rog Kobeko 21.15 Bar S-Krim De Rog 22.00 SVC-De Waal Krim Wedstrijdleiding: Vakantieburo Kobeko en Daan (tel. 320370) Uitslagen: CVI-Randstad 1-2; Kobeko-NIOZ 1 2-1; Vlinderwinkel-Texelse Autocentrale 3-0; Super de Boer-Paal 28/De Krim 0-3; PFB- Albert Heijn 2-1Ecotiem-Bouwcenter RAB 0-3; NIOZ 2-Rabobank 0-3; Dio Drogisterij Mets-Falcon 3-0; Interieurbouw Texel-IBS/ Oele/Schoo 3-0; De Krim-SVC 3-0; Tim mer's Bakkerij-De Kapper 3-0; Eetcafé De Rog-Otto's Tweewielershop 1-2; Kees de Waal, huis en tuin-Kapsalon Salique 3-0; Vakantieburo Kobeko-Klif 23 3-0. In manege Akenburg wordt zondag de eerste wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal gehouden. Om 10.15 uur gaat de eerste groep menners van start met een dressuurproef. Daarna rijden ze een vaardigheids- proef, met de bekende kegeltjes. De tweede groep begint om 13.00 uur en doet deze verrichtingen in omgekeerde volgorde. Rond 16.00 uur wordt de winnaar bekendge maakt. Publiek is welkom, de toe gang is gratis.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7