Texelse Visspecialist ten strijde tegen verbod op statafels Laat uw haar verzorgen tijdens de Fuente verwendag in De Haarzaak 'Gemeente helpt willens en wetens een bedrijf om zeep' naar buiten Bouwbedrijf Texel treedt TEXELSE 9 COURANT Tijdens de Fuente verwendag heeft De Haarzaak een speciale aanbieding: bij aankoop van het Anti Aging Mask betaalt u slechts €29,95 in plaats van €47,50. VRIJDAG 8 OKTOBER 2010 De omstreden statafels bij de viswinkel in Oudeschild. 'De zoveelste maatregel om het de Texelse Visspecialist zo moei lijk mogelijk te maken. De gemeente helpt willens en wetens een bedrijf om zeep.' Dat zegt Peter Bongaards, de vis boer uit Oudeschild die door de gemeente is gesommeerd zijn statafels uiterlijk vandaag weg te halen. Doet hij dat niet, dan krijgt hij een boete van €550,- per dag, tot een maximum van €16.500,-. 'Mijn klanten mogen hier wel een visje kopen en deze op het terras opeten. Maar er mogen niet meer dan 36 klanten zitten en nu mag ik ze ook geen tafel aanbieden waar aan ze mogen staan. Dan blijft lig gen over, denk ik. Dit is toch niet uit te leggen.' Bongaards voelt zich zwaar gedupeerd. Eerder werd de visboer al gedwongen zijn zitplaat sen te beperken tot 36 stuks. 'Ik dacht dat de discussie over de zitplaatsen was afgerond, maar nu moeten ook mijn staplaatsen ver dwijnen. Ik denk niet dat ik hoef uit te leggen waar het ongenoegen vandaan komt.' Bongaards nam in 1995 de viswin kel over die Blom in 1984 was gestart. Volgens het bestemmings plan Oudeschild Bedrijventerrein is de bestemming van de locatie bedrijventerrein, die niet toestaat dat er horeca of detailhandel plaatsvindt. Maar de Texelse Vis specialist valt onder de bescher mende werking van het overgangs recht van het bestemmingsplan, waarover de Raad van State in 1998 uitsprak dat 'de verkoop en consumptie van visproducten en daarbij passende etenswaren en dranken is toegestaan'. Toen is uitgesproken dat er maximaal 36 stoelen zijn toegestaan. Bongaards kreeg een bouwvergunning voor het vergroten van de vishal, maar de gemeente bleef zich daarna op het standpunt stellen dat het aantal stoelen niet mocht toenemen. Bon gaards heeft zich naar eigen zeg gen altijd aan die afspraak gehou den. Maar bij een controle door de gemeente op 19 juli 2010 bleken er statafels te staan, wat volgens de gemeente niet is toegestaan. Sail lant detail is dat deze statafels als sinds jaar en dag op het perceel van de Visspecialist staan. Bon gaards: 'Pas op het moment dat collega Van der Star bij de gemeen te begon te piepen, is er door de gemeente een dwangsombesluit opgelegd.' De familie Van der Star spreekt tegen dat de eis tot handhaving bij haar vandaan komt, maar de gemeente laat weten dat een klacht van Van der Star wel degelijk aan leiding is geweest tegen Bongaards op te treden. 'Daarbij moet wel bedacht worden dat de gemeente hier haar eigen verantwoordelijk heid in heeft. Het verzoek van Van der Star kan worden ingewilligd omdat de Texelse Visspecialist in afwijking van de voorschriften van het bestemmingsplan statafels heeft geplaatst op het perceel', aldus de gemeente in een schrifte lijke verklaring. Om daaraan toe te voegen: 'Op dergelijke verzoeken is de gemeente "verplicht" een besluit te nemen, het is dus geen vrije keuze. Het college heeft dus besloten het handhavingsverzoek te honoreren. Daarbij is het college niet afgegaan op de beweringen advertorial Hebben zon en chloorwater een slechte uitwerking gehad op uw haar? Na de zomer kan uw haar droog en dof aanvoelen. Tijd voor verwennerij! De Haarzaak organi seert op woensdag 13 oktober een Fuente verwendag, waarbij u kunt genieten van een gratis verzor gingsbehandeling, een hapje en een drankje. Bij De Haarzaak krijgt u volledige aandacht en een individuele behan deling. Eigenaresse Anita Schip horst wil haar klanten verwennen met de beste producten en is dan ook enthousiast over de haarver- zorginglijn van Fuente. 'Het zijn echt wellness producten. Ze zijn een weldaad voor het haar en mijn klanten voelen zich er direct door aangesproken. Het Nederlands pro duct is eerlijk, plantaardig en 100% biologisch afbreekbaar.' Op Texel is De Haarzaak de enige kapsalon die de producten van Fuente gebruikt. In de rest van Nederland zijn meer dere kapsalons met dit product. Voor gebruik van de producten van Fuente zijn een intensieve salonbe geleiding en scholing noodzakelijk. De manier van werken is anders dan met standaard kappersproduc ten, bijvoorbeeld door de samen stelling van het haar en er moet een speciale wasmassage gegeven worden. Schiphorst volgt jaarlijks een knipcursus van Fuente om op de hoogte te blijven van de nieuw ste technieken. Binnenkort gaat zij naar de internationale kappersbeurs in Londen met diverse shows en de nieuwste modelijnen om kennis en inspiratie op te doen. Gratis verzorgingsbehandeling Tijdens de Fuente verwendag kunt u kennismaken met het Fuente Anti Aging Mask. Vanaf 12 uur kunt u genieten van een gratis verzor gingsbehandeling met dit haarmas- ker, ter waarde van €14,50. Het haarmasker herstelt het haar en is zelfvernieuwend. Al na het eerste gebruik is dit te voelen. Het masker kan worden gebruikt door jong en oud en is voor lang en kort haar. Uw haar wordt zichtbaar zachter en beter behandelbaar. Schiphorst zal die middag geen haren knip pen. 'Iedereen kan zich lekker laten verwennen met een behandeling, een hapje en een drankje. Het wordt echt een middag om even lekker alles van je af te zetten, te genieten en tijd voor jezelf.' Aanmelden is niet verplicht, maar wordt wel op prijs gesteld. U vindt De Haarzaak op Lage Ach terom 19 in Den Hoorn, telefoon nummer 0222-365907. afwegend is uiteindelijk gekozen voor handhaving.' Volgens Bongaards is hij ook de dupe van rechtsongelijkheid. Hij doelt op de terrasvergunningen van kaasboerderij Wezenspyk, ijs- boerderij Labora, de Texelse Bier brouwerij, de Zelfpluktuin en Nova- lishoeve. 'Allemaal plekken waar op grond van het bestemmings plan geen terras is toegestaan. Begrijp me niet verkeerd. Dit zijn stuk voor stuk topbedrijven, die absoluut moeten blijven doen wat ze doen. We zijn met z'n allen trots op de kaas, het bier, het ijs, de vruchten en noem maar op. Ze dragen een steentje bij aan het succes van Texel, net als onze vis. Dit is wat de toerist wil én wat het eiland zo bijzonder maakt. Maar dat hier met veel maten wordt gemeten, is duidelijk.' Het college wijst erop dat voor de terrassen van Labora en de Zelf pluktuin vrijstellingen zijn verleend, al geven b en w wel toe dat in de omschrijving niet specifiek is gesproken over terrassen. 'Uw opmerking geeft ons aanleiding om in beide gevallen nog eens te bezien in hoeverre de begrenzing van een in te richten terras vol doende is geregeld in de aanvra gen c.q. vrijstellingen.' Reden voor de advocaat van Bongaards te concluderen dat de gemeente er in deze kwestie een vaag beleid op nahoudt. De gemeente: 'Onduide lijk is hierbij wat er wordt bedoeld met "vaag" beleid en waarop de rechtsongelijkheid is gebaseerd. De gemeente streeft er naar om een ieder gelijk te behandelen, maar is daarbij ook afhankelijk van capaciteit, maatschappelijke druk (handhavingsverzoeken bijvoor beeld) en omgeving.' Bongaards tekent bezwaar aan tegen het besluit om te handhaven. Mocht het college van b en w naar aanleiding van het oordeel van de beroeps- en bezwaarcommissie in zijn nadeel besluiten, dan stapt hij naar de rechter. Vooralsnog moet hij wel zijn statafels weghalen. Gezien het spoedeisende karakter, kan hij een kort geding aanspan nen, een mogelijkheid die hij over weegt. 'We willen laten zien wat we kun nen', verklaart Dennis Beumkes de bouw en inrichting van de nieuwe bedrijfsruimte. 'Dat geldt voor de buitenkant. Daar kunnen we laten zien hoe boerenvlechtwerk er uit ziet', wijst hij op het metselwerk. De kozijnen zijn van kunststof, een paradepaardje van dit bedrijf. De buitenzonwering, het terras en de dakkapel zijn andere disciplines die dit bedrijf in huis heeft. In de showroom worden allerlei soorten houten vloeren getoond, maar ook vloeren van PVC. Verder voorbeel den van deuren, kozijnen en aan verwante artikelen waarmee dit bedrijf werkt. Er is ook gedacht aan duurzaamheid. In het pand zijn isolerende dakplaten, driedubbel (tripel) beglazing, isolatie van scha penwol en een warmtepomp ver werkt, waarmee het energiegebruik van dit bedrijf tot vrijwel nul is teruggebracht en die benadrukken dat bij het bedrijf het begrip duur zaamheid hoog in het vaandel staat. Beumkes: 'Op het gebied van bouwen zijn er veel mogelijk heden. Wanneer je als klant een keus wilt maken, dan is het prettig dat je het materiaal of de construc tie kunt zien. Dat maakt het besluit een stuk makkelijker dan wanneer je de informatie uit een folder moet halen. In de bouw zijn we dit nog niet zo gewend, maar we zijn ervan overtuigd dat onze klanten deze extra service waarderen.' Beumkes behoort met Jacco Geus, Dennis Saai, Willem Houwing en Pieter-Jan Kooger tot de vijf fir manten van Bouw- en Timmerbe- Firmanten Pieter-Jan Kooger, Jacco Geus, Dennis Saai, Dennis Beumkes en Willem Houwing. (Foto Gerard Timmerman) drijf Texel. 'Pieter-Jan en ik kwa men elkaar tegen tijdens een vergadering van de vereniging van eigenaren op een vakantiepark. Pieter-Jan had Bouw- en timmer bedrijf Kooger en De Ridder en maakte kunststof kozijnen, ik had een vloerenbedrijf (Houten Vloeren Texel). We raakten in gesprek en kwamen op het idee om onze bedrijven bij elkaar te brengen. Van het een kwam het ander en inmid dels zijn we met vijf firmanten, elk met zijn eigen kwaliteiten en speci alisme. We hebben per 1 januari 2008 de namen aangepast, te weten: Bouw Timmerbedrijf Texel, Kunststof Kozijnen Texel en Houten Vloeren Texel. We werken hier nu met elf man. We hebben veel disciplines in huis. Maar omdat we geen centrale ruimte hadden waar we konden laten zien wat we maken, hebben we dit gebouwd. We zitten veel in renovatieprojec ten, maar gaan nieuwbouw niet uit de weg. We werken kleinschalig, de lijnen zijn kort en iedereen die hier werkt staat in direct contact met de klant. Het leuke is dat als je hier binnen zit (in de showroom) je een doorkijkje hebt naar de werk plaats, waar de kozijnen worden gemaakt.' Beumkes roemt de betrokkenheid van zijn collega's. 'Zoiets ontstaat niet vanzelf. We hebben op de verdieping een bar gebouwd, waarin we met de hele ploeg elke vrijdagmiddag een bier tje pakken. Tijdens zo'n uurtje praat je op een andere manier met elkaar. Een ontspannen nabespre king, waarbij je op een andere manier over het werk, ontwikkelin gen in het bedrijf en over ander zaken. Een samensmelting waarbij je met elkaar tot nieuwe ideeën komt of tot een betere aanpak. Het versterkt het gevoel dat we het met elkaar doen.' Bouwbedrijf Texel is gevestigd op Laagwaalderweg 47 in De Waal. van Van der Star, het college heeft zelf een onderzoek ingesteld en een eigen afweging gemaakt.' Het college van b en w ziet het plaatsen van statafels als een wijzi- zich op de planvoorschriften, die de statafels zouden verbieden. 'Er is geen sprake van bijzondere omstandigheden op grond waar van van handhavend optreden kan worden afgezien.' Benhadi: 'Bestemmingsplannen moeten om de tien jaar worden vernieuwd. Dit bestemmingsplan is 21 jaar oud - dus al 11 jaar over datum - en heeft geen enkele actu aliteitswaarde meer. Je kunt als bedrijf toch niet eeuwig in het over gangsrecht vallen? In dat opzicht is de gemeente medeverantwoor delijk voor de ontstane situatie. De gemeente moet een keus maken tussen bedrijventerrein of een andere bestemming en dat plano logisch goed regelen.' De gemeen te reageert: 'Overgangsrecht in het kader van het bestemmingsplan eindigt alleen als bij vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan de situatie wordt gelegaliseerd. Het college onderzoekt thans of er een manier is om een definitieve oplos sing voor het probleem te vinden.' De gemeente erkent te laat te zijn met de herziening van het bstem- mingsplan. 'Dat wil niet zeggen dat daarmee de gemeente verantwoor delijk is voor de ontstane situatie. Feit is en blijft dat Bongaards (in casu zijn voorganger Blom) willens en wetens in strijd met de bestem- winkel groeit en dan moeten de voorzieningen kunnen meegroeien. Nu is hij de dupe van de besluite loosheid en traagheid van de gemeente. Deze viswinkel is een belangrijke voorziening voor toeris ten en Texelaars en biedt daar naast werkgelegenheid aan twintig mensen. Er is sprake van een alge meen belang en de gemeente is er om dat te dienen. Het college moet haar zegeningen tellen, in plaats van deze ondernemer het leven zuur te maken. Ik behandel veel zaken in den lande, maar zo'n starre opstelling heb ik nog nooit meegemaakt. Het college hanteert het piepsysteem. Iemand piept en de gemeente reageert. Natuurlijk is het goed als de gemeente reageert op klachten, maar dit schiet volle dig door. Het zou de gemeente sieren als zij zich wat constructie ver op zou stellen richting haar hardwerkende en innovatieve ondernemers.' Bongaards: 'Het college stelt individueel belang boven algemeen belang. In al die jaren dat ik hier zit, heb ik geen enkel bedrijf aangevallen. Zelfs col lega Van der Star niet.' De gemeente vindt het verwijt niet terecht: 'De Texelse Visspecialist behartigt net als Van der Star in beginsel zijn eigen belangen. De invloed die beide bedrijven hebben op de aantrekkingskracht van ging van het gebruik, die een inten sivering van het horecakarakter met zich meebrengt en daarmee een vergroting is van de afwijking van het bestemmingsplan die niet onder de werking van het over gangsrecht valt. De gemeente oor deelt ook dat de statafels tot 'een verandering van de ruimtelijke uit straling van het perceel leiden'. Maar volgens mr. Rachid Benhadi van Hekkelman Advocaten N.V., de raadsman van Bongaards, verzet het overgangsrecht zich niet tegen de aanwezigheid én het gebruik van de statafels. 'In planologisch opzicht is het namelijk totaal niet relevant of klanten hun broodje vis staand opeten of leunend tegen een statafel. B en w zijn derhalve niet bevoegd om handhavend op te treden.' Waar Benhadi uit de uitspraak van de Raad van State opmaakt dat de statafels wél zijn toegestaan, concludeert de gemeente het tegendeel. Volgens de advocaat voldoet de gemeente niet aan haar verplichting om de mogelijkheden tot legalisatie te onderzoeken. Maar b en w baseren ming zich aldaar heeft gevestigd. Het leggen van de zwarte piet bij de gemeente is dus niet terecht. Moet een bedrijf beloond worden voor het bewust overtreden van de regels? Het college vindt van niet. Desondanks blijft de gemeente constructief zoeken naar een defi nitieve oplossing.' Benhadi vindt dat niet overtuigend. 'Peter Bongaards investeert veel in zijn bedrijf, levert kwaliteit, trekt steeds meer klanten, onder wie veel toeristen, en bezorgt niemand overlast. Het is logisch dat zo'n Oudeschild (of Texel als geheel) voor toeristen is een bijkomende omstandigheid die voor beide bedrijven belangrijk is. De gemeen te behartigt bij uitstek het alge meen belang. Zo is het ook van het algemeen belang om er voor te zorgen dat er voldoende bedrijfs terreinen blijven bestaan binnen de gemeente. Meerdere aspecten spelen bij handhaving een rol. Daarnaast gelden wet- en regelge ving, rechtsgelijkheid en prece dentwerking (bij niet handhaven) ook als belangrijke uitgangspun ten. Een en ander tegen elkaar Op het eerste gezicht lijkt het alsof aan de Laagwaalderweg onlangs een woonhuis is verre zen. Maar binnen in het nieuwe pand blijkt het plaats te bieden aan de showroom en kantoor- en spreekruimte van Bouwbedrijf Texel. Zaterdag 16 oktober van 11.00 tot 17.00 uur houdt het bedrijf open dag.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9