Open dag NIOZ, IMARES en SOVON massaal bezocht ZDH niet geheel tevreden met remise Demis TEXELSE 3 COURANT Familieberichten Geslaagd Jannetje Wijnanda Tromp-van Bekkum (oma Janet) Geertruida Agatha Bakker Truus 7 ofetobei 20l0, 21.45 sm 2150 qiütx en 49 c* Joost en SaiaK (Oozendijfe 17, 1791 PO Den Buig 06-20740703 0222-320563 DINSDAG 12 OKTOBER 2010 Onder leiding van Bruno Ens konden (virtuele) wadvogels worden geteld. (Foto Joop Rommets) Ook op het buitenterrein van het NIOZ was van alles te zien. (Foto NIOZ, Bert Aggenbach) Naar schatting 1350 belang stellenden hebben zaterdag de open dag van het NIOZ, IMA RES en SOVON (Vogelonder- zoek Nederland) bezocht. Onder hen niet alleen veel Texe laars, maar ook enkele honder den overkanters, onder wie zelfs een handvol uit Engeland en Duitsland. Het was geen record. 'De eerste keer, meer dan tien jaar geleden, hadden we maar liefst 1950 bezoekers, maar dat was in com binatie met Ecomare en is dus moeilijk te vergelijken. De keren daarna zaten we wel steeds boven de duizend, maar zoveel als nu hebben we nooit meer gehaald', vertelt NlOZ-woord- voerder Jan Boon. Hij vond dat het er niet veel meer hadden gezien. Daarvoor hadden de gezamenlijke instituten eenvou digweg een te uitgebreid pro gramma samengesteld. Onder zoekers gaven op diverse plekken uitleg over hun werk en deden dat op aanschouwelijke wijze. Zo was bij de NlOZ-afdeling Mariene Ecologie te zien hoe schelpdieren zich ingraven om zich aan hun rovers te onttrekken en dan toch aan voedsel kunnen komen. Bij Biologische Oceanografie werd uitgelegd dat ballastwater - voor de stabiliteit gebruikt wanneer een schip niet vol geladen is - schadelijke gevolgen kan hebben voor het ecosysteem wanneer het - inclusief kleine diertjes en plant jes - op de ene plek uit zee wordt opgepompt en elders weer wordt geloosd. Bij dezelfde afdeling werd onder meer ook verteld over Medewerkers van het NIOZ gaven overal in het gebouw uitleg over hun werk. moeten zijn. 'Als het nog drukker wordt, krijg je opstoppingen. Nu was er voor iedereen voldoende aandacht.' De bezoekers konden uren door het enorme gebouw op 't Horntje dwalen, zonder de illusie te heb ben ook werkelijk alles te hebben (Foto Joop Rommets) de schade aan koralen en de soortenrijkdom in tropische en koudwater riffen, het onderzoek op Antarctica naar microscopisch kleine planten en dieren en de effecten van koolstofdioxide (C02), zoals klimaatopwarming en verzuring van het zeewater. Bij Fysische Oceanografie kwa men de bezoekers meer te weten over stromingsverschijnselen, interne golven en de kleuren van de zee en IMARES gaf uitleg over de stormvogel als 'plasticmoni tor', de Noordzeeatlas en het onderzoek naar krill (een verza melnaam voor garnaalachtige ongewervelden) op Antarctica. In het laboratorium van Mariene Organische Biogeochemistrie stonden klimaatveranderingen in heden en verleden centraal en werden methoden gedemon streerd hoe kan worden achter haald hoe warm het zeewater honderdduizenden jaren geleden was. Bezoekers konden zich op ver schillende afdelingen vergapen aan grote apparaten, waaronder de bodemhappers en een onder waterrobot, die worden ingezet bij diverse takken van onderzoek. In de instrumentmakerij werd gedemonstreerd tegen welke druk instrumenten voor de diep zee bestand moeten zijn en in het testbassin van Mariene Technolo gie Mechanica stond apparatuur die later op de zeebodem wordt gebruikt. Daarnaast kon een kijkje worden genomen in de zeecon tainers die als lab zijn ingericht en stond een fuik opgesteld, het evenbeeld van de fuik die al 50 jaar door het NIOZ op de kop van de Mokbaai wordt onderzocht op de soorten en hoeveelheden vis die aan de zuidkant van het eiland zwemmen. In de Oceaanzaal gaven onder zoekers lezingen over uiteenlo pende onderwerpen, variërend van het onderzoek in windmolen parken en het ijzergebrek rond Antarctica tot de fosfaatvretertjes in de Waddenzee en de vliegende vissen die werden gezien tijdens de Beagletocht. Ook aan de jonge bezoekers was gedacht. Er was een prijsvraag uitgeschreven, waarvan de ant- Tweemaal slaagde ZDH er zon dag in Den Helder in een achter stand weg te werken. Toch waren de Hoornders na het gelijkspel (2-2) tegen Watervogels niet helemaal tevreden. 'We hadden in de tweede helft het krachts verschil in doelpunten moeten uitdrukken', rapporteerde speler Mike de Bruijn. Voorzitter Jaap Lap nuanceerde: 'We hebben opnieuw niet verloren. En dat van een sterke tegenstander. We moeten onszelf nou ook weer niet gaan verplichten elke week te winnen.' ZDH, spelend zonder de gebles seerde Pieter-Jan Eelman, was vooraf gewaarschuwd voor de sluwheid van de geroutineerde tegenstander, maar werd toch al vroeg in de wedstrijd verrast door een afstandsschot op de lat. Daar na pakte de ploeg de draad op en werd met goed positiespel het vij andelijk doel gezocht. Met name via de flanken zag het er vaak veel belovend uit. Het ontbrak meestal echter aan een goede eindpass. Na een half uur spelen tikte Peter Zijm spits Michiel Valk aan in het strafschopgebied, die ten val kwam. Valk nam de hem toege kende penalty zelf en hoewel kee per Daniël Bakker de bal nog tou cheerde, was het wel raak: 1-0. Maurits Lap kreeg de kans zijn ploeg op gelijke hoogte te bren gen, maar hij schoot de bal na een door Jelmer Bomas en Hidde Struick opgezette aanval snoeihard op de lat. Even later schoot Zijm van grote afstand net naast en was Jelmer Bomas met een kopbal vlakbij een treffer. Met Gijs de Graaf in de plaats van de geblesseerde Hidde Struick begon ZDH uitstekend aan de tweede helft. Aarzelend ingrijpen van de Helderse verdediging stelde Mike de Bruijn in staat 1-1 te sco ren. In het vervolg leken de Hoorn ders de wedstrijd naar zich toe te trekken. Bomas kreeg na een voor zet van de gedreven De Graaf een grote kans, maar schoot van dicht bij recht op de keeper. Even later counterde Watervogels echter naar een tweede treffer. ZDH verwerkte de tegenslag goed en viel onverdroten aan. Dat resul teerde in enkele goede mogelijkhe- woorden onderweg konden wor den achterhaald. Kinderen kon den op diverse plaatsen zelf met een microscoop aan de slag, vogels tellen en DNA uit een aard bei halen. Hoewel het dus bijna onmogelijk was een volledig beeld te verkrij gen, waren de reacties positief. 'Ik heb lang niet alles gezien en ook niet alles begrepen, maar nu heb ik er ten minste een idee van wat ze hier allemaal uitspoken', verzuchtte een man, die er al drie uur had rondgelopen. Eveline Huisman (22) uit De Koog is geslaagd als hon- dentrim- ster. Zij volgde een opleiding aan het Huisdier Kennis Instituut in Bunnik en liep stage bij een hondentrimsalon in Den Hel der. Huisman zoekt een ruimte op Texel om een eigen hondentrimsa lon te beginnen. Een enkeling was teleurgesteld dat de schepen van het NIOZ niet konden worden bezichtigd. Een bewuste keuze, volgend woord voerder Boon. 'Er was al zoveel te zien. Bij vorige open dagen hebben we ervaren dat mensen vaak op het laatste moment nog even naar de haven gingen, waar ze dan maar weinig tijd hadden rustig rond te kijken. In 2012 wil len we een open dag houden voor alleen de haven. Dan zijn alle schepen zien, van het vletje voor de Mokbaai tot de oceaanonder zoeker Pelagia.' Joop Rommets den. Zo schoot De Bruijn de bal op de kruising. Uiteindelijk slaagde Jelmer Bomas er na een mooie actie van Daan Wessels in de gelijkmaker te scoren. Met de kopsterke Sjoerd Oosterhof als invaller voor Maurits Lap gin gen de Zwaluwen in het laatste kwartier op zoek naar meer. Maar ondanks alle goede bedoelingen bleven treffers uit. In de slotfase deed zich nog een vervelend akke fietje voor, toen Hans Berbée een lichte overtreding op Valk beging. De speler van Watervogels kreeg een vrije trap, maar vond het nodig ZDH-aanvoerder Remco Boogaard in het voorbijgaan een duwtje te geven. Hij werd daarvoor bestraft met een gele kaart en ontstak daarover in woede. Toen hij bleef protesteren, besloot de scheid- rechter hem ook een tweede - en dus rode - kaart te geven. Met een overwinning was ZDH naar de tweede plaats gestegen, maar ook de nu ingenomen derde plaats stemt tevreden. Komende week spelen de Zwaluwen op eigen veld tegen Kaagvogels, dat punt loos onderaan staat. Verdrietig berichten wij u het overlijden van 10 oktober 1923 Texel t 7 oktober 2010 Dokkum echtgenote van Jan Tromp (t 1 mei 1969) Zij werd 86 jaar en is in alle rust ingeslapen. Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen Wij nemen afscheid van haar op dinsdag 12 oktober 2010 in de Grote- of St. Martinuskerk te Dokkum. Aansluitend vindt de crematie plaats. Haar laatste rustplaats zal zijn in Oosterend in het graf van haar man. Correspondentieadres: Dorrie Tromp, Smidsweg 9, 6991 HA Rheden Voor de vele blijken van betrokkenheid bij het overlijden van mijn lieve vrouw AN TIMMER-ZIJM wil ik u, mede namens mijn kinderen, klein- en ach terkleinkinderen bedanken voor de kaarten, lieve brieven, bloemen en aanwezigheid. Het is voor ons een grote troost te weten hoe geliefd zij was en hoe zij werd gewaardeerd. J.C. Timmer Texel, oktober 2010 Kort na haar negentigste verjaardag, nog vol van levenslust, is plotseling van ons heengegaan onze zus en tante 5 augustus 1920 111 oktober 2010 Cor Bakker Annie Bakker-Bakker Theo Witte Duw Bakker-Bakker Mary Bakker-Kuip Neven en nichten Truus is opgebaard in afscheidshuis de Vlinder, Hollewal 42 te Den Burg. De Heilig Mis van requiem is zaterdag 16 okto ber om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper, Molenstraat 36 te Den Burg, waarna we Truus begeleiden naar haar laatste rustplaats op de R.K. begraafplaats aan de Keesomlaan. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid om elkaar te ontmoeten in afscheidshuis de Vlinder. Correspondentie-adres: Dhr. P.M. Bakker, Weverstraat 13, 1791 AA Den Burg. Onze dank gaat uit naar het personeel van de Gollards en in het bijzonder de staf van "'t Raaksie" voor de goede verzorging van Truus. Familie Bakker Het is onmogelijk om ieder persoonlijk te bedanken voor het overweldigende aantal blijken van medele ven die ik mocht ontvangen na het overlijden van mijn lieve vrouw JACOBA LOK-HARTMAN Coby Bij deze betuig ik aan allen mijn welgemeende en hartelijke dank. Barend Lok Texel, oktober 2010 SupeibHij zijn wij inet de gebooite aan onze zoon Guaag ifooi bezoefe elfen betten. ck/ij lusten IfQn 13.00 tot 16.00 uui.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3