Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, ANBO werkt aan visie huisvesting ouderen Grote windmolens nagenoeg uit beeld lV Vreugde na winst lijnbaltoernooi basisscholen .txl i i-xr i.si :lc()i;iu\r Zo Texels Rotary haalt 13 ton kleding op Schilder gewond na val van ladder Vergunningvrij bouwen? Hoewel 2010 nog lang niet ten einde is, heeft Ecomare nooit eerder zo veel zeehonden opgevangen als dit jaar. Woensdag waren het er al achtenveertig en nog regelmatig worden nieuwe dieren binnengebracht. Ecomare bereidt zich momenteel voor op weer een druk opvangseizoen. Hoofd dierverzorging Mariëtte Smit voert een groep opvangzeehonden. Woelmuis VAKGARAGE TEXEL I-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:- •laa—tAMM—iua*i www.texelseautopagina.nl Showroom zaterdag's DE WIT open van 9.30 - 12.00u TATENHOVE bv <2>^ OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12515 VRIJDAG 15 OKTOBER 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 De Toppers en andere sterren traden woens dag op tijdens de playback- show van de Texelse Rede in 't Skiltje. Jaap Vlaming vertrekt voor de negende maal naar Kameroen, om daar door hem opgezette projecten te bekijken. Piet Jannes en Mina Jannes- Boon emigreer den na de oorlog naar Australië. Zondag zijn ze zestig jaar getrouwd. Als het te gek wordt, sturen vrijwilligers Gui- do Schuijl en Marjan Hoger- heijde elkaar naar huis. (Foto Ecomare, Salko de Wolf) Burgemeester en wethouders willen de plaatsing van nieuwe grote windmolens buiten het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied houden. Ze willen de deur wel op een kier houden, maar daar voelen de meeste politieke partijen weinig voor. De wethouders Eric Hercules en Edo Kooiman verstrekten deze week een brief aan de partijen waarin ze voorstellen grote wind- O, u heeft een hekel aan dorpsge schiedenis. Maar we hebben nog veel meer! Wilt u misschien met iemand een nestkastje beschilde ren, of DNA uit een aardbei halen? Wilt u alles weten over het Texelse waterbeheer? Ook niet? We heb ben crossende vrouwen, iets voor u? Of wilt u liever een volleyballer met een imagoprobleem, of een zelden winnend voetbalteam? Dat hebben we allemaal! Of u gaat gezellig samen met een echte Texelaar zeuren over de toeristen belasting, of de sloop van een oud leegstaand gemeentehuis, dat is echt een onvergetelijke ervaring. Wat denkt u van een visboer die geen statafeltjes op zijn erf mag neerzetten? Daar zult u lang over napraten, dat weet ik zeker. Zal ik die dan maar bellen? Woelmuis molens niet in het nieuwe plan op te nemen. Voor zaken als zonne- energie, biomassa-installaties en kleine windmolens (turbines met een tiphoogte van maximaal 17,5 meter) wordt wel de weg vrijge maakt. Als het aan het college ligt, wordt de plaatsing van grote windmolens niet volledig uitgesloten. Burge meester en wethouders willen daarvoor een apart 'windplan' opstellen. Zou de raad op basis daarvan alsnog grote windmolens toestaan, dan kan met een project- besluit het bestemmingsplan wor den gewijzigd. Of die route praktijk wordt, is voor alsnog een vraagteken. WD, Texel 2010, Texels Belang en D66 (samen goed voor 9 van de 15 raadzetels) toonden dinsdagavond in een commissievergadering, waarin de brief werd besproken, hun aversie tegen grote windmolens. Jur Schui- ringa (WD) adviseerde het college met de fractievoorzitters over het windplan te praten. 'Anders is het zonde van de ambtelijke uren die erin worden gestoken.' Aad van Gils (TB) omschreef het als tijdver spilling. Gerbrand Poster (Texel 2010), uit gesproken tegenstander van duur zame energie, vroeg zijn eigen wet houder of die gelooft in de ambities om Texel vanaf 2020 zelfvoorzie nend te laten zijn in de opwekking van eigen energie. Kooiman had daarover zijn gedachten, maar vol gens hem is het vooral van belang dat er zaken in het nieuwe bestem mingsplan worden geregeld. 'Als je nu niks doet, draai je elk initiatief de nek om.' De afgelopen jaren struikelde al menig initiatief op het huidige bestemmingsplan Buitengebied, omdat daarin weinig voor duurzame energie is geregeld. Het college wil met de raad nog een 'factfindingstraject' doorlopen om gezamenlijk feiten over wind molens te onderzoeken. Over bestaande grote windmolens op het eiland werd dinsdagavond niet gesproken. In het coalitiepro gramma staat dat bestaande afge geven vergunningen (zeven stuks) worden gerespecteerd. De zeven vergunningen beslaan de bestaan de windmolen van Dirk Schagen, de vier inmiddels verwijderde molens van het NUON op de haven en twee molens die ooit aan Dirk Graaf zijn gegund, maar nooit wer den gebouwd. Schagen, Graaf en Willem van Tatenhove hebben plannen om de bestaande en twee vergunde molens te vervangen door drie nieuwe exemplaren op het indu strieterrein van Oudeschild. De energie daarvan moet ten goede komen aan, naar berekening, 2160 Texelse huishoudens. Zelfstandig wonen op hogere leeftijd. 'Vroeg of laat krijgt iedereen er mee te maken. Maar het gaat niet de goede kant op', zegt Ger Praamstra, voorzitter van ANBO Texel. Op initiatief van de ouderenbond zijn alle betrokken instanties met elkaar om tafel gegaan en wordt gewerkt aan een visie. 'Over huisvesting van ouderen wordt veel gepraat en op bijeen komsten van allerlei organisaties is het een terugkerend thema. En er is veel gaande, zoals de komst van de WMO (Wet Maatschappe lijke Ondersteuning). Maar waar leidt het allemaal toe? Zijn we wel op de goede weg', stelde de ANBO zichzelf de vraag. Een nadere analyse leerde dat wonen een breed onderwerp is waarmee veel mensen en instan ties zich bezig houden. De gemeente, Woontij, Omring, Stich- Twee volle containers. Dat was de opbrengst van de actie Geef Ons de Zak waarbij leden van Rotary Texel dinsdag gebruikte kleding ophaalden. De oogst van dertien ton was vijf ton minder dan dezelfde actie die vorig jaar is gehouden. Met de inzameling van afgelopen voorjaar komt de opbrengst van de kledingactie in totaal uit op 24 ton, 6 ton minder dan vorig jaar. 'Moge lijk speelt de recessie een rol', vertelt coördinator Cor Kossen. Positief is dat de prijs per kilogram is gestegen van 25 naar 27 cent. Het geld wordt besteed aan Texel se projecten, zoals het Tesselhuus, het Texelse Reumafonds en andere goede doelen op het eiland. ting Welzijn Ouderen Texel (SWOT), Pharos, zorgverzekeraars, de WMO Adviesraad en noem maar op. Op initiatief van ANBO Texel zijn zoveel mogelijk instellingen, orga nisaties en bedrijven met elkaar om tafel gegaan om te praten over welke kant het uit moet met het zelfstandig wonen op hogere leef tijd. Dit moet resulteren in een toekomstvisie. De ANBO heeft hiervoor opdracht gegeven aan een extern bureau, dat informatie verzamelt bij alle instanties en dit vertaalt in een zogeheten visiedo cument. .speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 Een 55-jarige schilder uit Den Burg is woensdag gewond geraakt na een val van een lad der. De man, die aan het werk was bij een woning aan de Noorderhaaks, viel vijf meter omlaag. Hij werd met rugletsel met de traumahelikopter naar het VU in Amsterdam gebracht. De ambulancedienst rukte met twee wagens uit om de man ter plekke hulp te verlenen. Gemeente Texel Doe de vergunningcheck via www.omgevingsloket.nl (Advertentie) (ftvcn TjuarL-Jextls in hel harL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Aannemingsbedrijf LUNCH DINERCAFE De Vrije School heeft donderdag de eerste prijs gewonnen bij de lijnbalwedstrijden in sporthal Ons Genoegen, waar alle basisscholen aan meededen. Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Foto René Pop)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1