'Verlies van 500 door bouw huizen' 40-jarige ANBO Texel houdt Informatiemarkt Lang zelfstandig wonen 'Beurs geeft goed beeld van de mogelijkheden' Opvang Ecomare nooit eerder zo vol TEXELSE 5 COURANT nmÉi Vogels op foto aardig geschat Texel doet mee aan 'BoekStart' Geen subsidie voor erfgoedboek Johannes de Heer Tafel- en stoelendans Wat ik zeggen wou VRIJDAG 15 OKTOBER 2010 De bouw van zeven huizen aan de Burgwal in Den Burg gaat ten koste van minstens 500 vierkan te meter park. Dat rekende het actiecomité 'Behoud het Park' dinsdag voor aan de politieke partijen tijdens een commissie vergadering. Volgens Joyce Pool, die het woord voerde namens het comité, wor den de omwonenden gesust met de mededeling dat de oppervlakte van de huizen niet meer dan de parkeerplaatsen aan de Burgwal betreft. Ze gaf de aanwezigen rekenles om aan te tonen dat de zaken er toch anders voorstaan. De les kwam er op neer dat de 27 parkeerplaatsen aan de kant van de Burgwal gezamenlijk een opper vlakte van 192 vierkante meter hebben. De beoogde huizen heb ben een bruto vloeroppervlakte van 120 vierkante meter, verspreid over twee verdiepingen. 'Dat bete kent dus 60 vierkante meter per verdieping, doe dat maal zeven en dan kom je al op 420 vierkante meter uit', aldus Pool. Volgens het comité moet ook reke ning worden gehouden met tuinen bij de huizen. Pool ging uit van tuintjes van vijf bij zes meter, wat een oppervlakte van in totaal nog eens 210 vierkante meter oplever de. Het comité verwacht dat er ook paadjes tussen de huizen moeten komen, wat op 84 vierkante meter werd becijferd. 'Dan kom je alles bij elkaar boven de 700 vierkante meter uit', aldus Pool. 'Herinnert u zich de 192 vierkante meter nog? Dit gaat allemaal van de groene longen van Den Burg af.' Het argument dat er vroeger ook huizen aan de Burgwal hebben gestaan, gaat volgens het comité evenmin op. Pool wees erop dat andere eisen aan ruimte worden gesteld dan zestig jaar geleden. 'Je kunt niet meer de straatbreedte van toen aanhouden, dus de hui zen zullen verder naar achteren moeten. De straat zal breed genoeg moeten zijn om er bijvoorbeeld een brandweerwagen doorheen te laten rijden.' Pool verzocht de poli tici met klem niet in te stemmen met de huizen. 'Voorkom dat u over honderd jaar bekend staat als de gemeenteraad die in 2010 het sieraad van Den Burq heeft vernie tigd.' Marjan de Groot (WD) zei het onderwerp te willen bespreken in de Agendacommissie. Daarin wordt bepaald welke onderwerpen op de agenda van de raadscom missies komen. Gerbrand Poster (Texel 2010) zei tegen de huizen te zijn. Rikus Kieft (GroenLinks) merk te op dat er eerst een totaalplan voor het centrum van Den Burg moet liggen, voordat een besluit over de huizen wordt genomen. De partij heeft er moeite mee dat nieuwbouw aan de Burgwal is los geknipt uit de plannen voor het centrum. Van woningaanpassing tot gor dijnen die vanuit bed zijn te bedienen en van een cursus internet tot notariële diensten Dat en veel meer biedt de infor matiemarkt Lang zelfstandig wonen op vrijdag 29 en zaterdag 30 oktober, die in sporthal 'Ons Genoegen' in Den Burg wordt georganiseerd door ANBO Texel. worden weggenomen en wordt het leven een stuk aangenamer. Er is tegenwoordig van alles gaande op het gebied van langer zelfstandig wonen. Veel ouderen weten niet half wat er voor mogelijkheden zijn om het makkelijker te maken. Dat kun je niemand verwijten, want het aanbod is groot en de ontwikkelin gen gaan snel. Zo'n informatie markt geeft een goed beeld van de 'De tendens is dat ouderen steeds langer op zichzelf blijven wonen. Laten we met z'n allen dan ook zor gen dat we dit op een plezierige manier kunnen doen', vertelt Ger Praamstra van ANBO Texel, die dit jaar veertig jaar bestaat en het ini tiatief heeft genomen tot de beurs. 'Door ongemakken en afnemende conditie kan zelfstandig wonen op den duur problemen geven, maar met bepaalde voorzieningen, hulp of zorg, kunnen veel problemen mogelijkheden. We hebben gepro beerd om zoveel mogelijk sectoren die raakvlakken hebben het thema van de markt bij elkaar te brengen. Een hele klus, maar ik denk dat we een mooi verzameling bij elkaar hebben.' Op de markt presenteren zich circa vijftig bedrijven en instellingen die actief zijn op het gebied van bouw 2010 is een bijzonder jaar voor de ANBO op Texel. Op 1 januari zijn de vijf afzonderlijke afdelin gen opgegaan in ANBO Texel, die dit jaar 40 jaar actief is op het eiland. De mijlpalen zijn aanlei ding voor het organiseren van de driedaagse manifestatie Lang zelfstandig wonen, die donder dag 28 oktober wordt geopend. Waar is behoefte aan op Texel, waar mogen wij op rekenen of is de toekomst ons eigen probleem? Prikkelende vragen waarop wet houder Hennie Huisman, Woontij- directeur Jan van Andel, Mare Meskers van Rabobank Noord- Holland Noord en Brigitte Hollands, directeur van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) hun visie mogen geven. Ze doen dat tijdens een forum op de manifestatie die van 14.00 tot 17.00 uur wordt Nooit eerder heeft Ecomare zo veel zeehonden opgevangen als dit jaar. Woensdag waren het er al achtenveertig en nog regelma tig worden nieuwe dieren binnen gebracht. Op dit moment zitten er achttien gewone zeehonden in de opvang. De opgevangen zeehonden zijn hui lers, die nog melk nodig hebben, en jonge dieren die vis moeten leren eten. Nu, ruim twee maanden na de geboortetijd van de gewone zee hond, komen er nog steeds jongen binnen. Kenmerkend is dat ze alle maal een ernstige longworminfectie hebben, veroorzaakt door longwor- men, parasieten die via vissen in het lichaam van zeehonden terecht komen. Een zeehond met voldoen de weerstand kan de worm onder controle houden. De parasiet zit wel in zijn lichaam, maar het dier heeft er geen last van en de infectie blijft beperkt. Bij zeehonden met te wei nig weerstand kan de longworm zich echter vermenigvuldigen en uitgroeien tot een ware plaag. De longen van de verzwakte zeehond komen vol wormen te zitten. Het dier krijgt ademhalingsmoeilijkhe den en kan ook niet meer goed duiken. Hierdoor vangt hij weinig vis, zodat hij uiteindelijk ernstig ver magerd aanspoelt. Bezoekers van de open dag van het NIOZ, IMARES en SOVON wisten zaterdag aardig het gemiddeld aantal vliegende scholeksters op een foto te schatten. In totaal 229 kinderen en volwas senen namen plaats achter een telescoop van Bruno Ens van SOVON Texel om door een lange gang van het NlOZ-gebouw naar de foto te turen. De schattingen liepen uiteen van 6 tot 7000, maar het gemiddelde lag op 393,5. En het werkelijk aantal vogels op de foto was 393 stuks. Volgens Ens was de spreiding van de schattingen wel groot: de stan daardafwijking bedroeg 473. Bezoeksters uit Heemstede en Den Bosch wonnen de eerste en twee de plaats door respectievelijk over 395 en 390 vogels te schatten. Marije Buijs uit Den Burg werd derde: zij schatte dat er 397 schol eksters voorbij vlogen. Volgens Ens kunnen mensen die belangstelling hebben gekregen om in het echt vliegende vogels te tot bijvoorbeeld helpt niet alleen diabetes tellen contact opnemen met de Vogelwerkgroep via www.vogel- werkgroeptexel.nl. Marga Lakwijk van actiecomité 'Behoud het Park' deelt bladeren van bomen in het park uit aan de burgemeester, wethouders en raadsle den. De leden van het comité hadden zichzelf uitgenodigd op het gemeentehuis, omdat de meeste politici een paar weken geleden niet aanwezig waren geweest op een bijeenkomst die in het park achter het oude raadhuis was belegd. (Foto Jeroen van Hattum) en verbouw, mobiliteit, huishoude lijke aspecten, zorg en preventie. Ze laten ouderen (en hun kinderen) kennismaken met allerlei beschik bare mogelijkheden, hulpmiddelen en dienstverlening die het zelfstan dig wonen vergemakkelijken en aangenamer maken. Dat kunnen voorzieningen zijn op bouwkundig gebied, maar ook zorgverlening, tuinonderhoud, financiering en andere zaken. Zo zijn op het terrein van vei ligheid in huis de ontwikke lingen hard gegaan en zijn er gordijnen en andere spullen beschikbaar die op afstand zijn te bedienen. Praamstra benadrukt dat de markt bedoeld is voor men sen met een eigen huis en mensen met een huurwoning. De beurs in de sporthal duurt vrij dag van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en is gratis toegankelijk. Volgens berekeningen van actiecomité Behoud het Park nemen de beoogde zeven huizen aan de Burgwal meer ruimte in beslag dan alleen de parkeerplaatsen die daar nu liggen. (Foto Jeroen van Hattum) i. gehouden in Ons Genoegen, met als gastvrouw Noortje Roll en gespreksleider Tessa van Daalen. Onder het motto 'Ja of nee, uw mening telt mee', kan het publiek aangeven of ze het al dan niet eens zijn met de visies. Na de pauze volgt een optreden van het Noord- Hollands Ouderen Orkest. Onder leiding van dirigent Luc Mager wordt een gevarieerd programma ten gehore gebracht. Er is ook een optreden van het Kinderen voor Kinderenkoor van Artex Kunsten- school samen met het orkest. De manifestatie is voor leden, geno digden en mogelijk komen er ook nog kaarten in de vrije verkoop. De traumahelikopter was woensdag op Texel om een 55-jarige man op te halen die bij het schilderen van een ladder was gevallen. De helikopter landde in de achtertuin van de woning aan de Noorder- haaks op 't Horntje waar de man aan het werk was. (Foto Jeroen van Hattum) Longworminfecties zijn met medi cijnen goed te behandelen. Wan neer de dieren zijn aangesterkt, kunnen ze zonder problemen weer uitgezet worden. Maandag zal een deel van de zeehonden die deze zomer werden opgevangen, wor den vrijgelaten. Na de herfstvakan tie volgt een tweede groep. Zo komt er ruimte vrij voor zeehonden die de komende maanden op het strand worden gevonden. Vorige winter bleven er gewone zeehonden aanspoelen. Omdat de winter ook de tijd is van de jonge grijze zeehonden, raakte de opvang toen overvol. Er is toen een nood opvang ingericht. Den Burg blijft groeien. Met nog een of twee bouwlocaties te gaan is de eerste fase van de nieuwe wijk De Volmolen volgebouwd. (Foto Ton Zegers) Texel is bij uitstek geschikt als fietseiland en duurzaamheid staat natuurlijk ook hoog in het vaandel. Daar moet je je natuurlijk een beetje naar voegen als je op het eiland bent en daar leek een deel van het Nederlands leger gisteren aardig aan te voldoen. Tanks, rupsvoer tuigen en terreinwagens bleven thuis, de manschappen trokken gewoon op de fiets door Den Burg. (Foto Jeroen van Hattum) Kinderen in een zo vroeg moge lijk stadium vertrouwd maken met lezen. Dat is het doel van het project BoekStart, dat begin vol gend jaar van start gaat. Het gaat uit van de bibliotheek, de gemeente en de GGD. Wie als baby al samen met de ouders gaat lezen en in aanraking komt met boeken, kan op school een voorsprong ontwikkelen waar hij zijn hele leven profijt van heeft. Bovendien versterkt het de band tussen ouder en kind. BoekStart komt voort uit het beleid van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap om taal ontwikkeling op vroege leeftijd te stimuleren en daarmee taalachter stand te voorkomen. Het sluit aan bij de voor- en vroegschoolse edu catie. Ouders van jonge baby's ontvan gen bij het drie maanden consult op het consultatiebureau een uit nodiging van de gemeente om hun kind (gratis) in te laten schrijven bij de bibliotheek en daar het bijbeho rende BoekStart-koffertje op te halen. Het ministerie van LNV krijgt van de gemeente geen subsidie voor de uitgave van een boek over de Waddenzee als werelderfgoed. De afwijzing is conform het advies van de adviescommissie voor cultuur beleid. Ook een bijdrage in de kosten van een volgend jaar te houden straattheaterdag als onder deel van het theaterfestival Kara vaan (onder auspiciën van de stichting Kunst en Cultuur Noord- Holland) is geweigerd. De opvat ting van de cultuurcommissie dat de straattheaterdag te weinig aan het bestaande cultuuraanbod toe voegt, werd door het college onderschreven. De Texelse kunstenaarsvereniging ZOUT krijgt wel subsidie. Een bij drage van maximaal €2.625,- wordt verstrekt voor de organisatie van de expositie en de open atelier route 2010. De baptistengemeente houdt zondag 17 oktober een zangdienst waarin liederen van Johannes de Heer wor den gezongen. De dienst vindt plaats in Eben Haezer, het eigen gebouw aan de Julianastraat in Den Burg, en begint om 19.00 uur. Kom ik an Skil, docht ik effe een lek ker vissie te kóópe bee Van der Star. Lekker, je moet om je vingers den ken. Weeks erna moet ik weer naar Skil, met een smoesje natuurlijk. Ik dacht, ik ga ook er is naar die are visboer bee de diek. Bongaards heet ie geloof ik. Wat een mooie winkel hebben die lui. Het is er een pracht en die vissies sien er ok heerlijk uut. Ik loop naar bute en zie dat mien licht van de auto nog brandt. Docht mijn vissies effe op tafel te legge, gien tafel te sien. Leg mien vissies effies in 't gras en loop gauw naar mien oto. Kom weerom en zie net zo'n grote meeuw met miens vissies omhoog gaan. Weerom moeten die tafeltjes en stoelen weg? Die mensen die hier met vakantie komen willen ook graag effe zitten met een paar lekkere vis sies op tafel. Ik begriep niet dat je door ambtelijk geouwehoer niet op een stoel en een tafel mag zitten je vissie te eten. Zouden die ambtena ren ook een hekel aan zitten heb ben? Volgens mij doen ze dat toch ook wel eens! Ik begriep er niks van. Weer bemoeien die lui zich mee? Volgens mij is die vent (Bongaards) net zo goed als Van der Star en sien vis ook. Ik moest weer are kopen vanwege die verrekte meeuw. Ik snap van al dat gesodemieter hele maal niks. Als die vent wil overleven, dan moet hij nogal wat vissies verko pen. Wees wat soepeler voor elkaar! Dat geldt ook voor de collega. Wees blied met zo'n bedrijf weer zoveel mensen werken. Ik wens jullie veel wijsheid toe. Nic Dros (sr), Harkebuurt.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5