m Utopia wordt binnendijkse kwelder Polderkunsten in Tusse de Banke 'Een plaatselijk meubelmaker maakt de banken' Vogelaars strijken neer in Cocksdorp TEXELSE S COURANT Studiereis Andere Jeroen Achter de schermen Wat vindt u? Ja 43% Nee 57% VRIJDAG 15 OKTOBER 2010 Een schets van de nieuwe inrichting van Utopia, gemaakt door ingenieursbureau Oranjewoud. Op de hoek Stuifweg-Lancaster- dijk in polder Het Noorden wordt de komende maanden hard wor den gewerkt aan het natuuront wikkelingsproject Utopia. Natuurmonumenten laat er 28 hectare grasland afgraven. Daar komt circa 80.000 kubieke meter grond bij vrij. Utopia wordt inge richt als binnendijks kwelderge- bied. Bedoeling is dat diverse waterpar tijen en eilanden een thuis gaan vormen voor broed- en trekvogels. In de afgegraven delen wordt de vegetatie beïnvloed door zoute kwel. De hoger gelegen delen zul len naar verwachting plaats bieden aan de harlekijnorchis en ratelaar. De vrijkomende grond wordt gro tendeels gebruikt om de Texelse Golfbaan uit te breiden naar acht tien holes. Het project is mogelijk door subsidie van het Wadden fonds en de provincie Noord-Hol land. Het werk wordt uitgevoerd door Aannemingsbedrijf Jo Ver- maire Zn. BV, de begeleiding is in handen van ingenieursbureau Oranjewoud. Als ik aan Brussel denk, denk ik - behalve aan Manneken Pis - aan het geldverslindende hoofd kwartier van de Europese Unie. Vervolgens denk ik aan de regel geving die vanuit die ivoren toren over ons wordt uitgestrooid en de impact daarvan. Zoals lokale aan nemers die aan allerlei aanbeste- dingsregels moeten voldoen om grote projecten te mogen bou wen, om vervolgens het nieuwe gemeentehuis naar een overkant- se collega te zien verdwijnen. Of onze eigen veerdienst, die onder invloed van Europese regelgeving in het openbaar dreigde te wor den aanbesteed, met als doem scenario een Griekse vlag op de boot. TESO ontsnapte, maar niet zonder dat Texel in Den Haag flink de bel had geluid. En dan is er Natura 2000, nog zo'n bedenk sel vanuit het Brusselse pluche, waardoor ondernemend Texel met het oog op mogelijke beper kingen in rep en roer is geraakt. Dus toen ik op uitnodiging van de Nederlandse Nieuwsblad Pers (NNP), de overkoepelende orga nisatie van lokale nieuwsbladen waarvan ook de Texelse Courant lid is, afreisde voor een studiereis Kunstenaarscollectief Polderkun sten exposeert tot en met dinsdag 19 oktober in gemeentelijke expo sitieruimte Tusse de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg. Het collectief bestaat uit Peter Holman uit polder Eierland en de Zuid-Hol landse kunstenaars Carla van Geenen (keramiek), Johanna Mar tens (schilderijen) en Corrie van der Wijden (keramiek). Holman werkt veel met keramiek, brons en staal. Hij kwam met het initiatief gezamenlijk op het eiland te expo seren. Tusse de Banke is de komende dagen dagelijks geopend van 11.00 tot 17.30 uur. (Foto Jeroen van Hattum) In het artikel over Texel Blues, dat dinsdag in de krant stond, werd Jeroen Schoo genoemd als woord voerder van de organisatie. Een vergissing, dat had natuurlijk Jeroen Dros moeten zijn. Schoo is ook actief in de muziek, maar dan (onder meer) als mede-organisator van Sommeltjespop en Texel Pop. Mag de toeristenbelasting van €1,50 naar €1,64 per nacht?, is de nieuwe lezersvraag op de website van de Texelse Courant. Hieronder de uitslag van de vorige lezersvraag Moet de sloop van het oude raadhuis worden uitgesteld? (232 stemmen) 'Kameroen is zo groot als Frankrijk, maar het is een diagonaal met een rare punt erop. Als je het op de kaart van Europa zou leggen, met Neder land in het noordelijkste puntje, dan is het zuiden ter hoogte van Tanger.' Het land was ooit een Duitse kolo nie, maar kwam na de Eerste Wereld oorlog onder Frans bestuur. Bij het verkrijgen van de onafhankelijkheid, in 1961, werd het Franse deel samengevoegd met één van de drie Engelse 'Cameroons' langs de west grens. Dat verklaart waarom in een deel van het land de voertaal niet Frans, maar Engels is. Daarnaast worden plaatselijke talen gesproken, waarvan Vlaming der één redelijk spreekt. Vlamings bezoek geldt vooral een schoolproject in Bétaré Oya, in het oosten van Kameroen. In dit stadje is een school op protestants-christe lijke basis, die al sinds 2008 hulp vanaf Texel ontvangt. De bevolking in dit deel van Kameroen leeft voor namelijk van de landbouw. Echte Hij werkte er van 1968 tot 1972 als landbouwvoorlichter en keer de er sindsdien zeven maal terug. Volgende week vertrekt Jaap Vla ming uit Den Burg voor de negen de maal naar Kameroen, om daar enkele door hem opgezette pro jecten te bekijken en om gebie den te bezoeken waar hij nog niet eerder was. Wat hem in Kameroen zo aantrekt, weet Vlaming niet in korte bewoor dingen uit te leggen. 'Het is de afwisseling in het land, er zijn ber gen, oerwouden en savannes. Maar het zijn natuurlijk vooral de mensen en wat hen bezig houdt.' Gedurende het gesprek passeert dan ook een breed scala aan ontmoetingen en interesses. We hebben het eerst een tijd over koeien, over de verschillen de rassen die in Kameroen voorko men en over hoe de Afrikaanse ras sen afkomstig zijn uit vermengingen van Europese en Aziatische koeien. Er komen taurusrassen ter sprake (oer-koeien), die op de eilanden in het Tsjaad-meer leven en zo groot zijn dat ze verkoeling in het water zoeken en nomaden die delen van Kameroen, Tsjaad, de Centraal-Afri- kaanse republiek en Nigeria tot hun weidegrond rekenen. Dit tot verdriet van de belastingheffers van genoem de landen, die steeds achter het net vissen. Vlaming wil dit jaar op zoek naar een bevolkingsgroep in het noorden van het land, die daar in ieder geval al sinds honderd jaar een nomadisch bestaan leidt, maar waarschijnlijk al sinds de 17de eeuw. 'En al die tijd hebben ze hun eigen zeden en gewoontes weten te behouden.' Met de landkaart erbij komt als van zelf ook de geschiedenis ter sprake. naar Brussel, deed ik dat met de nodige scepsis. Dit werd er niet minder op toen ik in het bolwerk van de EU een schier eindeloze rij politici, lobbyisten, ambtenaren, woordvoerders, voorlichters en wat al niet meer voorbij zag trek ken en kennis nam van de over dadige lunches die er worden geserveerd en de wijn die erbij wordt geschonken. Die ook ik mij goed liet smaken, immers: waar je mee om gaat, word je mee besmet. Aan tafel zat ook Europarlemen tariër Ria Oomen-Ruijten (CDA/ EVP), sinds 1989 lid van het Euro parlement en daarmee voor Nederland het langstzittend. Ik vroeg tussen hoofd- en nagerecht door te reageren op de reden van een openbare aanbesteding van onze veerdienst. Tot mijn verbijs tering was ze er niet eens van op de hoogte. Toen ik informeerde of een aaneengesloten periode van 21 jaar op het Europese pluche niet aan de lange kant is, en ik mij liet ontvallen dat het vast wel goed voor haar was, reageerde ze als door een wesp gestoken. Verhalen over torenhoge (onkosten)vergoedingen waren volstrekt bezijden de waardheid. Ze knikte toen ik constateerde dat ze dus onder de Balkenende norm zat. Haar 21 jaar in het Europarlement zag ze echter als goed besteed geld. Ze zei als geen ander te weten hoe de hazen in Brussel lopen en door haar vele contacten kreeg ze veel din gen gedaan. Aan haar collega Wim van de Camp (CDA) vroeg ik waarom ze hadden ingestemd met Natura 2000, een samenhangend net werk van beschermde en vanuit biologisch, esthetisch en econo misch oogpunt waardevolle natuurgebieden (onder meer de Waddenzee, de eilanden en de Noordzeekust). Volgens Van de Camp werd de commotie daar over op Texel niet veroorzaakt door de EU, maar was die vooral het gevolg van de uitwerking die de Nederlandse overheid aan de Europese regels had gegeven en wil Nederland het braafste jonge tje van de klas zijn. De politicus hield een gloedvol betoog over het nut van 'Brussel' en de vele miljarden die het de Nederlandse export oplevert. Maar waarom komt Europa er in de kranten in het Eurosceptische Nederland dan zo bekaaid vanaf? De Gemeenschappelijke Pers Dienst, die schrijft voor de regio nale kranten in Nederland, heeft er zegge en schrijve één journa list zitten. Na drastische bezuini gingen moet hij in z'n eentje berichten over alle Europese regels, wetten en besluiten. Een onmogelijke opgave, en zelfs als hij het wel kon, dan kortte de redacties in het woekeren met ruimte zijn stukjes vaak in tot miniatuurformaat. Een schril contrast met het legi oen aan voorlichters, woordvoer ders en pr-mensen dat in Brussel rondloopt en die dagelijks een diarree aan persberichten de wereld in stuurt. De NOS heeft er vier verslaggevers zitten. Maar veel diepgang kent de berichtge ving niet. Budget is er kennelijk wel genoeg. Voor een reportage over een nieuw EU-keurmerk voor Goudse kaas reisde de verslag gever af naar Nederland, om voor het NOS-Journaal een kaasboer te interviewen. 'Zo brengen we het nieuws dichterbij de kijker.' Mijn Belgische campagne werd afgesloten met een reis naar de nieuwe drukkerij van de Pers groep in Lokeren, waar ik vrijdag al de zaterdagbijlagen van de Volkskrant in handen kreeg. Met de inkt nog nat spitte ik de kater nen door. Maar over de EU kwam ik niets tegen. Gerard Timmerman armoede is er daardoor niet, maar er is ook geen geld voor fatsoenlijk onderwijs. Zowel de leerkrachten als de leerlingen tonen veel inzet en ini tiatief, maar doordat het schooltje wordt bezocht door kinderen uit een gebied dat twee keer zo groot is als heel Noord-Holland, puilen de loka len vaak uit. Banken die voor twee kinderen zijn bedoeld, worden door drie kinderen bezet en nog zijn de groepen zo groot dat vaak maar een halve dag les wordt gegeven, zodat 's middags een andere groep van de school gebruik kan maken. In de school is zelfs geen ruimte voor opslag van schriften en pennen, laat staan voor een gesprek tussen leerkrachten en ouders of leerkrach ten onderling. Dankzij een gift is inmiddels een begin gemaakt met de bouw van een magazijn annex overlegruimte, maar er is geen geld meer voor de afbouw. Voor de inrichting van de school wordt gebruik gemaakt van de diensten van een plaatselijke meubelmaker, die een schoolbank maakt voor €18,-. Er is nog ongeveer €8000,- nodig om de hele school af en inge richt te krijgen. Met een eigen school kan de bevolking van Bétaré Oya in het gebied blijven en hoeven jonge inwoners niet naar de steden te trekken om daar deel te gaan uitmaken van het groeiende leger werklozen. Mensen die het initiatief van Vlaming willen steunen, kunnen een bijdrage overmaken via banknummer 362516251 ten name van Joke en Jaap Vlaming, onder vermelding van 'school'. Vlaming vertrekt morgen en zal gedurende de eerste week van zijn verblijf voor de krant een weblog bijhouden. Dit zal te lezen zijn via www.texelsecourant.nl. Honderden vogelliefhebbers uit het hele land waren afgelopen weekend in De Cocksdorp voor het Dutch Birding vogelweekend dat voor de vijfentwintigste keer werd gehouden. De vogelaars deden enkele bijzon dere waarnemingen: zaterdag wer den een Blonde Ruiter en een Baardgrasmus waargenomen, zon dag werd een Aziatische Rood- borsttapuit gezien. De drie vogels werden ontdekt door vogelliefheb bers van de overkant. Het meest bijzonder was de roodborsttapuit die in de Eierlandsche duinen zat, die was pas zeven keer eerder op Texel gezien. De Blonde Ruiter, die zich bij de noordopgang van de Slufter ophield, werd voor de tien de keer op het eiland waargeno men. Over de Baardgrasmus, die bij een boerderij aan de Oorsprongweg zat, loopt volgens Wietze Jansen van de Dutch Birding Association nog een discussie of het een wes telijke of een oostelijke variant (ondersoort) was. Jansen: 'Als het de oostelijke was, is het pas de tweede keer dat die in Nederland gezien is.' Vogelaars telden in groe pen ook zoveel mogelijk vogels. Een team kwam volgens Mare Plomp van het Vogelinformatiecen trum Texel tot 121 soorten. Dat was geen record, dat staat op 130 soorten. Leveranciers van verrekijkers en andere organisaties op het gebied van vogels hielden zaterdag in het Eierlandsche Huis een informatie markt. Daar werden drie avonden lang lezingen gegeven die goed werden bezocht. Meer over het vogelweekend is te vinden op www.wadden.tv of www.dutchbir- ding.nl. Honderden vogelaars uit het hele land waren afgelopen weekend in De Cocksdorp voor het Dutch Birding vogelweekend. (Foto Ftené Pop) De Baardgrasmus die zaterdag en zondag veel aandacht trok. (Foto Ftené Pop)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8