Cjroen 2,'wartsjexels in het harL, Beroepsbevolking op Texel neemt af 'Langzaam bij kruising' 9 T"" r" 5 I Jo; emasD© emös© Garage Dros 400 inzendingen fotowedstrijd gemeente Vlotgetrokken Dodelijk ongeval Dijkmanshuizen Mishandeling na blauwtje T1 X L. I SIX )l, RAN I EP: VoordeeHand www.texelseautopagina.ri De ballonvaarten die zondag boven Texel werden gehou den, trokken grote belangstelling. Onder meer hier tijdens het opstijgen vanaf een weiland bij de IJzeren Kaap nabij Oosterend. Het gebeurt maar zelden dat de weersomstan digheden het toelaten. Degenen die zondag een plekje in de mand hadden bemachtigd, hadden vanaf grote hoogte een uitzicht dat zich uitstrekte van de Noord-Hollandse kust tot Friesland en de overige Waddeneilanden. Meer over de luchtballonnen elders in deze krant. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12516 DINSDAG 19 OKTOBER 2010 Stormbock 2009 is op het Bockbierfestival dit weekend in De Koog uitge roepen tot het beste bockbier. SV Oosterend kreeg tegen het hoog geklas seerde Vrone zaterdag geen loon naar wer ken en verloor met 1-2. NlOZ-promo- venda Femke de Jong schreef een proefschrift over de effecten van mondiale opwarming op de oceaan. Kir Kinderen van de Jozefschool hebben de afge lopen dagen de Kinderboeken week gecombi neerd met het thema kunst. De potentiële beroepsbevolking op het eiland loopt de komende jaren met een paar honderd per sonen terug. Dat blijkt uit een rapport van Wim Deetman en Jan Mans over demografische ontwikkelingen in Den Helderen omgeving. Volgens CBS-cijfers in het rapport kent Texel dit jaar een potentiële beroepsbevolking van 7965 men sen. Dat aantal daalt in 2015 naar 7662. In 2020 zijn naar verwach ting 7435 mensen op het eiland beschikbaar voor de arbeids markt. Texel staat niet alleen in die ont wikkeling. Zes van de negen gemeenten in de Kop van Noord- Holland staat een daling te wach ten. Alleen op Wieringen en in Wieringermeer en Harenkarspel groeit de beroepsbevolking wel. Het rapport gaat verder niet in op oorzaken en gevolgen, de cijfers zijn vooral bedoeld om de bevol kingsopbouw in de Kop van Noord-Holland voor de komende decennia te onderbouwen. Texel heeft volgens het rapport in 2020 naar verwachting 13.525 bewoners, in 2030 stijgt dat aantal naar 14.148 en in 2040 kan het eiland rekenen op 14.197 mensen. Dat betekent dat zich de komende jaren eerst een daling voordoet en vanaf 2020 een lichte stijging. Vol gens gegevens van de gemeente, opgenomen in de begroting voor 2011kent Texel volgend jaar circa 13.700 bewoners. Dat aantal daalt in 2017 naar circa 13.400. De getallen zijn allemaal gebaseerd op het Centraal Bureau voor de Statistiek. Acht van de negen gemeenten in de Kop van Noord-Holland zien hun bevolkingsaantallen tot 2040 licht stijgen. Den Helder wacht een afname van 57.400 inwoners in 2010 naar 53.830 in 2040. Het rapport van Deetman en Mans bevat maatregelen om Den Helder nieuwe impulsen te geven, zodat de bevolking toch aantrekt en omliggende gemeenten daar eveneens hun voordeel mee kun nen doen. www.speedheat.nl Cjrocn 2jmrLr J}xels in hel harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bij een verkeersongeval zondag op Dijkmanshuizen is een 62- jarige vrouw uit Wijchen om het leven gekomen. De vrouw fietste met haar familie over Dijkmanshuizen toen een trac tor met aanhangwagen haar op de smalle weg tegemoet reed. De bestuurder, een 20-jarige man uit Oosterend, ging gedeeltelijk de berm in, evenals de vrouw. Volgens de politie is de vrouw vermoedelijk naar de combinatie toe gevallen en belandde ze onder de wielen van de aanhangwagen. Ze is ter plaat se overleden. REIMAULT (Advertentie) De fotowedstrijd van de gemeen te heeft ruim 400 inzendingen opgeleverd. Meer dan 300 daar van dingen mee naar een van de drie prijzen. De winnaars, die door Texelaars worden gekozen, worden tijdens de opening van het gemeentehuis op 26 novem ber bekendgemaakt. De jury bestaat uit burgemeester Francine Giskes, Harry de Graaf en initiatiefneemster van het kinder lintje Michelle de Vries. De gemeen- Een 18-jarige man uit Den Burg is zaterdagochtend rond 4.30 uur aangehouden. De man had ruzie gekregen met zijn vriendin en heeft daarbij klappen uitge deeld. Volgens de moeder van een van de slachtoffers had de vriendin van de man de verkering uitgemaakt, waarna de stoppen bij hem door sloegen. Een 17-jarige vriendin van het meisje zag dat hij haar sloeg en kwam tussenbeide. Zij werd op te is enthousiast over de hoeveel heid ingestuurde foto's en de kwaliteit. 'De jury krijgt een moei lijke klus, gezien de vele prachtige foto's die erbij zitten. Ik vind het geweldig dat een aantal van die foto's straks in de centrale hal van het gemeentehuis prijken. Van, voor en door Texelaars, zo wordt het gebouw steeds meer van ons allen', laat Giskes weten. De jury selecteert in oktober een twintigtal foto's uit de honderden inzendin gen. Als die selectie is gemaakt, haar beurt geslagen en zou ook door hem geschopt zijn, terwijl zij op de grond lag. Volgens de moe der sleepte de man zijn vriendin aan de haren over straat. Toen haar vriendin hulp ging halen, sloeg de man op de vlucht. Hij werd in de loop van de nacht aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau in Den Burg, waar hij de vol gende dag is vrijgelaten. De moe der verbaast zich er over dat, ofschoon de meisjes hard hebben gegild, niemand het heeft gehoord. De psychische schade is volgens haar groter dan de lichamelijke verwondingen. Slachtofferhulp is ingeschakeld. De meisjes hebben aangifte gedaan bij de politie. worden deze gepubliceerd op een aparte site van de gemeente. Ver volgens kunnen Texelaars de win naars online kiezen. Zodra de selectie klaar is, bericht de gemeen te daarover via de lokale media. Over de voorwaarden en publica tierechten zegt het college van b en w het volgende: 'Inzenders geven de gemeente Texel het recht de betreffende foto's te publiceren in eigen uitgaven of ter beschik king te stellen als persmateriaal, uiteraard onder vermelding van de maker van de foto. Ook heeft de gemeente toestemming de foto te bewerken (geen fotomontages, maar bijvoorbeeld bijsnijden, bij stellen in kleur en helderheid). Deze voorwaarden en meer infor matie hierover zijn te vinden op http://www.flickr.com/groups/ gemeentetexel. Ingezonden foto's die niet aan de inwoners- dan wel actualiteits- of kleureis voldoen, kunnen wel gebruikt worden voor publicatiedoeleinden van de gemeente Texel. Inzenders die dit niet wensen hebben tot 1 novem ber de tijd om dit aan te geven. Dit kan door voordien de foto's van de Flickrsite te verwijderen of hierover contact op te nemen met de gemeente Texel via fotowedstrijd@texel.nl. (Foto Gerard Timmerman) De Francine Kroesen uit Oude- schild heeft zaterdag geholpen bij het lostrekken van een zeiljacht dat op het Malzwin was vastgelopen. De Dorus Rijkers uit Den Helder trok het elf meter lange schip vlot, nadat de Francine Kroesen de sleepverbinding tot stand had gebracht. Daarna begeleidden bei de reddingsboten van de KNRM het zeiljacht naar de haven van Den Helder. De kruising van de Oorsprongweg met de Hoofdweg bij Midden-Eierland. (Foto Ton Zegers) Texel 2010 blijft ijveren voor de invoering van een maximumsnel heid van 50 kilometer per uur op de Hoofdweg ter hoogte van de kruising met de Oorsprongweg bij Midden-Eierland. De partij vroeg in april in een open brief aan het college al eens om een snelheidsbeperking en tijdens de laatste commissievergadering werd het onderwerp ter sprake gebracht. Volgens Gerbrand Pos ter, die sprak met een omwonende, wordt er soms geracet over de Hoofdweg en moet daar wat aan gebeuren. Het antwoord van het college dat verkeersgebruikers zich aan de snelheid moeten houden, stemde hem niet tevreden. Texel 2010 is van plan in de eerstkomende raadsvergadering een initiatief voorstel in te dienen om alsnog een snelheidslimiet te bewerkstel ligen. Weggebruikers worden bij de kruising al geadviseerd om 50 km per uur te rijden, maar de maxi mumsnelheid is formeel 80 kilome ter per uur.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1