Jan Drijverschool in quiz op TV Noord-Holland Leuk en stil genoeg: 'glansrijk geslaagd' Bibliotheek Den Burg krijgt inname-robot TEXELSE 3 COURANT Verzorging Boerderij en boek Texel blijkt tophit Geknipt Vegetarische kerstmaaltijd Recron tegen toeristenbelasting Niet alleen groep 8, ook groep 7 van de Jan Drijverschool wordt donderdag in Hilversum verwacht. (Foto Joop Rommets) Het zijn spannende tijden voor de leerlingen van groep 7 en 8 van de Jan Drijverschool, die donderdag in Studio 24 in Hilver sum meedoen aan de televi siequiz De slimste school van Noord-Holland, uitgezonden door RTV NH. Daarbij komt het niet alleen aan op hun reken- en taalvaardigheden, maar worden ze ook getest op hun kennis van de provincie waar ze wonen. De Jan Drijverschool is één van de 36 van bijna duizend scholen in Noord-Holland die zijn geselec teerd om mee te doen. Eigenlijk moesten de scholen zichzelf pro moten met een soort sollicitatie brief, maar de programmaleiding wilde - na de deelname van de Jozefschool en de Thijsseschool vorig jaar - kennelijk zo graag een Texelse school, dat alleen een aan melding voldoende was. Wél is de productieassistente van het pro gramma in de klas geweest. 'Om te zien of we leuk genoeg en stil genoeg zijn. Op beide punten zijn we glansrijk geslaagd', vertelt 'juf' Eloise de Jong. Ook op ander gebied is voor de Jan Drijverschool een uitzondering gemaakt. De quiz is bedoeld voor leerlingen van groep 8, maar omdat deze in Den Hoorn met tien leerlingen aan de kleine kant is, mogen ook leerlin gen van groep 7 meedoen. De Jan Drijverschool komt uit in de zesde en laatste quiz, samen met scholen uit Nieuw-Vennep, Mui- derberg, Velserbroek en Schagen. De deelnemers krijgen vragen op gebied van taal, rekenen en aard rijkskunde, maar worden ook getest op hun kennis van de pro vincie. Bijzonder is dat de vragen in deze laatste categorie worden bedacht door de scholen zelf. Om te voorkomen dat zulke speci fieke vragen worden gefor muleerd dat ze eigenlijk niet te beantwoorden zijn, krijgen de scholen alleen het maximumaantal punten wan neer slechts één school erin slaagt hun vraag te beantwoorden. Wordt de vraag niet beantwoord, dan zijn er ook geen punten voor de beden kers. 'Wij hebben vragen over dij ken en vuurtorens bedacht, maar verder zeggen we natuurlijk niets', licht De Jong alleen een tipje van de sluier op. dezelfde manier zijn de twee han digste knutselaars gekozen: Wie- ger Bakker en Suzanne Dijksen. Zij krijgen aan het begin van het pro gramma een nog onbekende opdracht iets te maken dat aan einde af moet zijn. Tot slot doen tien andere klasgenoten, bij loting bepaald, mee aan het kennison derdeel Ren-je-rot, in de jaren zeventig op de landelijke televisie populair geworden dankzij presen tator Martin Brozius. Het onderdeel waar de leerlingen het meest naar uitzien, is de ronde waarin de identiteit van een BN'er moet worden geraden. Elke leer ling heeft wel een eigen favoriet. 'Geert Wilders', roept één van de jongens stoer. Een meisje heeft liever dat zangeres Miss Montreal haar opwachting maakt, terwijl een jongen hoopt op cabaretier Najib Amhali. 'Bruce Springsteen', roept ten slotte een klasgenoot, maar zijn juf weet niet of deze wel tot de BN'ers wordt gerekend. Met behulp van de website van De slimste school van Noord-Holland hebben de Hoornders flink geoe fend. 'Er werd bij voorbeeld gezegd dat een pissebed veertien poten heeft en dan moest je 'waar' of 'niet waar' ant woorden. Of ze vroegen of een baret een hoofddeksel is of niet', vertellen de leerlingen. De quiz telt in totaal negen ronden. In de loop van het programma vallen er scho len af, totdat er twee overblijven, die het in de slotronde tegen elkaar opnemen. De winnaar mag in de studio blij ven, want die mag na een korte pauze aan de finale meedoen, waarvoor de winnaars van alle afle veringen zich plaatsen. 'Normaal gesproken zijn we om zes uur 's avonds weer terug op het eiland, maar als we de finale spelen wordt het later. De programmaleiding heeft ons beloofd dat we in ieder geval de laatste boot kunnen halen', vertelt De Jong. De vraag of de Jan Drijverschool al dan niet in de finale mag uitkomen, wordt pas beantwoord tijdens de uitzending, later dit jaar. De Jong: 'We hebben geheimhouding moeten beloven en mogen dus niets over de uitslag vertellen. Probleem is alleen dat als we pas met de laatste boot weer op Texel zijn, iedereen wel kan raden hoe het is gegaan.' De Slimste school van Noord-Hol land wordt vanaf 6 november iede re zaterdag uitgezonden (aanvang 17.15 uur). In welke uitzending de Jan Drijverschool zit, is nog niet bekend. In een algemeen schrijven dat gis teren werd rondgestuurd worden 25 gemeenten genoemd waarin de toeristenbelasting op de nominatie staat meer dan tien procent te stij gen. Texel staat ook in het lijstje. Het college wil de toeristenbelas ting laten stijgen van €1,50 naar €1,64 per persoon per nacht (maxi maal vijf nachten) en dat is elf pro cent. De Recron zegt verhogingen, voor al als ze bedoeld zijn om bezuini gingen op te vangen, onaanvaard baar te vinden. De vereniging wil het nieuwe kabinet vragen om in te grijpen. De Recron is principieel tegen toeristenbelasting, tenzij voor langere tijd de maximale ver hogingen per jaar worden vastge legd en de opbrengsten worden gebruikt voor toeristische voorzie ningen. Dat laatste is het geval op Texel. De opbrengst wordt onder meer gebruikt voor het toeristisch inves teringsfonds en om de kosten die de gemeente jaarlijks aan het toe risme maakt terug te dringen. De voorgestelde verhoging naar €1,64 is niet bedoeld om de bezuinigin gen op te vangen, maar om een tekort van twee ton te dekken dat na de invoering van het nieuwe systeem in 2009 ontstond. Het Rode Kruis zoekt vrijwilligers voor het team Opvang en Verzor ging/Verwanteninformatie. Het team wordt ingezet wanneer zich een ramp of calamiteit voordoet en het in de chaos onduidelijk wordt waar mensen zijn gebleven. Het team Opvang en Verzorging houdt dan een registratie bij, zodat er overzicht is van mensen die ver mist worden of op zoek zijn naar anderen. Een EHBO-diploma is volgens het Rode Kruis niet nodig, enige computerkennis is wel han dig. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met coördinator Stienus Steenbergen, telefoon 06- 29232353 of email: sh.steenbergen@quicknet.nl. Elk team levert twee bollebozen, die de vragen moeten beantwoor den. In een democratische stern- procedure hebben de leerlingen zelf bepaald dat Jasper Bakker en Emma van Ginkel de eer van de school hoog moeten houden. Op Het boek over stolpen en schapenboeten met de lange titel 'Boerderijenbouwkunst op Texel, 450 jaar boerderijbouw in relatie tot agrarische geschiedenis en wooncultuur' blijkt al direct na de presentatie een bestseller. Al amper twee maanden erna is het praktisch uitverkocht. Bijna duizend exemplaren vonden als de wiedeweerga hun weg naar kennelijk even weetgierige als belangstellende lezers. Auteur Wilma Eelman presenteerde samen met Geert Jan Engelmoervan uitgeverij DrukWare het lijvige resultaat van haar studie naar herkomst en ontwikkeling van de landelijke bouwkunst op het Noord-Hollandse waddeneiland. Behalve lijvig is haar boek meteen ook een standaardwerk van grote klasse geworden. Eelman, zelf een eilander boerendochter, inventariseerde reeds in 2002 alle boerderijen en schapenboeten op Texel. Daama rijpte langzam erhand het idee voor een boek oveT de in totaal 388 getelde objecten met de bijbehorende bouwgeschiede nissen in samenhang met hun agrarische ontwikkeling en de historie van al die boerenfamilies. DaaTvoor dook Eelman niet alleen de archie ven in, maar sprak zij ook met tientallen (oud) bewoners. Deze brede aanpak werd een steeds maar groeiende sneeuwbal, die dankzij de gedegen kennis van de auteur uiteindelijk een bijzonder overzichtelijk en helder boek werk opleverde.De toegevoegde waarde van de persoonlijke herinneringen spat van de bladzijden. Het illustratiemateriaal is van grote kwaliteit en kwam nooit eerdeT in een dergelijk afgewogen samenstelling in een band bijeen. Dat Eelman kiest voor een illu stratief lint van schilderijen en tekeningen van meestal lokale kunstenaars om het centrale onderwerp van voor tot achter te behandelen is werkelijk een gouden greep. Wat provincie- breed voor het boek van Brandts Buys geldt, is op Texel evenzeer voor 'Boerderijenbouw kunst'van toepassing. Het werd in één klap de boerderijenbijbel van het eiland! Jeugd Op woensdag 30 juni zijn het Floor Roeper, leerling van het OSG De Hoge Berg (Den Burg) en haar conrector Annemarieke de Vries, die de twee eeTste exemplaren van het boek ont vangen. Wilma Eelman wil hiermee vooral be nadrukken dat het belangrijk is de (lokale) geschiedenis over te dragen aan de jeugd. Ook jongeren staan immers 'op de schouders van hun voorouders' en is het om meer dan een reden noodzakelijk dat het onderwijs in de overdracht een belangrijke rol speelt. Eelman heeft haar punt gemaakt. In café-restaurant 'De Worsteltent' -als vanzelfsprekend onder gebracht in een stolpboerderij ontstaat vervolgens langdurig lichte opwinding wanneer alle aanwezigen voor het eerst een boek bemachtigen en openslaan. Al snel is het aan de tafels al bladerend een feest van herken ning en het boek onophoudelijk stof tot ge sprek. Het boek telt 463 pagina's en is rijk (met veel kleurenafbeeldingen) geïllustreerd. Het gebruikte kaartmateriaal is een aanwinst voor dit in een harde omslag verpakte kloeke boek. Op coveren omslag prijkt een schilderij van de hand van R.S. Bakels (1922) met een stolp, schapen en schapenscheerders als decor. Het is deze verpakking die het Texelse boerde- Tijenboek past als een jas. Hier geldt:you can judge a book by looking at the cover! Uitverkocht Het boek 'Boerderijenbouw op Texel' is nagenoeg uitverkocht, alleen de lokale boek handel op Texel heeft nog enkele tientallen exemplaren in voorraad 53.95). We feliciteren Eelman en Uitgever DrukWare met dit over weldigende succes. Een (gewijzigde) herdruk in de loop van volgend jaar wordt nu al over wogen Als u dit proces positief wilt beïnvloeden om daarmee het mogelijk bezit van een eigen boek over de boerderijen van Texel te bevorderen, mail uw belangstelling dan reeds nu naar geertjan@drukware.nl. In een deze maand verschenen nieuwsbrief besteedt de Boerderij enstichting Noord-Holland Vrien den van de Stolp aandacht aan het boek Boerenbouwkunst op Texel van Wilma Eelman, dat afgelopen zomer verscheen. De auteur van het artikel is bijzonder lovend en meldt dat bijna alle duizend exem plaren van het boek inmiddels zijn uitverkocht. Mariëlle Glorie van Hoge Berg Yoga Ayurveda geeft dinsdag 9 en zaterdag 13 november twee work shops over vegetarische kerst maaltijden. Deelnemers leren een dergelijke maaltijd te bereiden op basis van de ayurvedische princi pes. Daarbij zorgt het gebruik van kruiden volgens Glorie voor een gezonde en alle zintuigen bevredi gende maaltijd. De kosten voor een workshop bedragen €60,- (inclusief maaitijd). Aanmelden is mogelijk via tel. 315782 of yoga@hogeberg.nl. Lange termijn agenda Een compleet overzicht van excursies, rondleidingen, work shops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantie krant, die op het hele eiland gra tis verkrijgbaar is. Zie ook www. texelagenda.nl. Zaterdag 23 oktober: 10.00 uur. In de Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg wordt van 9.00 tot 13.00 uur een rommel markt gehouden. Voor inlichtingen, tel. 314753. 10.00 uur. Op de Groeneplaats in Den Burg wordt van 10.00 tot 17.00 uur een herfstmarkt gehouden. 10.00 uur. In de Zeemanskerk in Oudeschild wordt van 10.00 tot 16.00 uur de jaarlijkse herfstmarkt gehouden. Met om 15.00 uur een optreden van het koor De Zingende Zeeman. 10.00 uur. Dag van het Schaap op boerderij Rozenhot (Doolhof, Hoge- berg). Presentatie van meer dan 20 verschillende schapenrassen, wol, schapenkaas, broodjes lamsham, wollen schapen. 13.00 uur. Bij strandpaviljoen De Zeester bij paal 17 kan tussen In verband met een ingrijpende herinrichting zal de bibliotheek in Den Burg van donderdag 4 tot en met zaterdag 20 november gesloten zijn. Kort geleden is de bibliotheek begonnen met zelfbediening. Eerst alleen bij het meenemen van boe ken, binnenkort kunnen ze ook via zelfbediening ook worden terug gebracht. Om dit te realiseren, moet de inrichting van de biblio theek worden aangepast. In de hal komt een zogenaamde inname- robot, met een opening waarin de klant één voor één de boeken kwijt kan, waarna het apparaat de mate rialen verwerkt. Tevens worden beveiligingspoortjes geplaatst. Als er onverhoopt iets mis gaat met uitlenen, zullen de poortjes dit aan geven. Omdat er ook onderhoudswerk zaamheden nodig zijn, is ervoor gekozen dit gelijktijdig te doen. Er wordt onder meer nieuwe vloerbe dekking gelegd en ook de plafonds worden vervangen. Uit onderzoek onder klanten blijkt dat niet iedereen de opstelling van de boekenkasten even duidelijk vindt. Leners raken vaak de weg kwijt. Daarom wordt nu een meer logische opstelling gemaakt. Dat zal in het begin even wennen zijn, maar het bibliotheekpersoneel krijgt door de zelfbediening meer tijd om klanten de weg te wijzen en informatie en advies te geven. De dienstverlening is inmiddels ook uitgebreid doordat DVD's gratis kunnen worden geleend en het reserveren van materialen gratis is. Dit alles levert meer werk op achter de schermen, zodat de taken van werknemers anders worden, maar klanten hoeven volgens de biblio theek niet bang te zijn dat er op personeel wordt bezuinigd. Met de nieuwe opstelling wordt ook alvast plaats gemaakt voor een Historisch Informatie Punt (HIP) in de bibliotheek. Dit HIP wordt ingericht in samenwerking met de Texelse musea, het gemeen tearchief en de Historische Vereni ging. Buiten de kast met boeken over Texel komt er een computer waarop men speciale bestanden kan raadplegen, bijvoorbeeld het regionaal archief in Alkmaar. De bibliotheek is gesloten van 4 tot 20 november, op maandag 22 november gaat de deur weer open. Om deze periode te overbruggen, mogen klanten de dubbele hoe veelheid (16) boeken mee en wordt de uitleenperiode verlengd tot zes weken. Vrijdag 22 oktober begint de actie Nederland Leest, waarin volwas sen leden van de bibliotheek gratis het boek De grote Zaal van Jacoba van Velde krijgen. Zij worden aan gemoedigd het boek voor 4 novem ber te komen halen. Na de herin richting zijn de boeken ook nog te krijgen, uiteraard zolang de voor raad strekt. 13.00 en 14.00 uur worden gestart voor een wandeltocht, georgani seerd door wandelvereniging Het Gouden Boltje. Er zijn tochten van 5, 10 en 15 kilometer. 13.00 uur. In het park achter het raadhuis begint om 13.00 u een bollenplantdag. Aanmelden bij Pie ternel Geurtz (p_geurtz@hotmail. com) of Marga Lakwijk (tel 06 53275788). 13.30 uur. Bij Keukencentrum/ Kookwinkel Texel (Maricoweg, Den Burg) worden van 13.30 tot 16.00 uur kookdemonstraties verzorgd met o.a. KitchenAid keukenmachi ne en Magimix sapcentrifuge. Entree gratis. 20.00 uur. In restaurant Bosch en Zee in De Koog begint om 20.00 uur een 501-dartstoernooi. Entree is gratis. 22.00 uur. In Question Plaza in Den Burg begint om 22.00 uur de Dance Classics Night. Swingen op beken de disco en soul uit de jaren zeven tig en tachtig. Entree gratis. Zondag 24 oktober: 10.00 uur. Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Keesom- laan 4a, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. 11.00 uur. In De Waal wordt van 11.00 tot 16.00 uur een herfstmarkt gehouden. 16.00 uur. In het Kunsthuys (War moesstraat 45, Den Burg) wordt een Argentijnse tangosalon gehou den. Van 16.00 tot 17.00 uur een workshop voor alle niveaus, daar na salon met DJ. Maandag 25 oktober: 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rom melmarkt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerk je. 20.00 uur. Van 20.00 tot 21.30 kun nen met de telescoop van Volks terrenwacht De Jager bij Ecomare sterren en planeten worden beke ken. Entree €2,-, donateurs gratis. Dinsdag 26 oktober: 15.00 uur. In Tusse de Banke in Den Burg begint om 15.00 uur een bijeenkomst van de dialectgroep van de Historische Vereniging. 20.00 uur. Van 20.00 tot 21.30 kun nen met de telescoop van Volks terrenwacht De Jager bij Ecomare sterren en planeten worden beke ken. Entree €2,-, donateurs gratis. 20.30 uur. In theater Klif 12 begint om 20.30 uur een voorstelling van cabaretiers Speelman Speelman. DINSDAG 19 OKTOBER 2010 De Recron, de vereniging van recreatieondernemers, spreekt zich uit tegen de verhoging van toeristenbelasting. - K II fl II 3 II II

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3