Vrouwen van een Eiland gevarieerde manifestatie 'Subsidie voor Flora uit fonds reiniging' ss@t Tien Engelse mijlen prooi voor Lohse TEXELSE 5 COURANT Golfer Cees Boks wint maandbeker Wat ik zeggen wou Zo Texels A Sister's Hope Afgetrainde Smit verbaast Doorstoot In lichtvoetige stijl rende hardlo per Lutz Lohse zondag tijdens de eerste crossloop door het bos naar een fraaie overwinning. De tien Engelse mijlen (16.1 km) legde hij op het redelijk zware parcours af in de snelle tijd van 59.29 minuten. De ronde die Jan Zijm had uitgezet was fraai, maar er zaten zoals het een echte cross betaamt pittige heuveltjes in. Vooral de deelne mers van de overkant hadden erg genoten. De eerste ronde had Loh se een bondgenoot, maar helaas voor hem had hij ingeschreven voor 5350 meter. Chritian Scharf liep deze afstand in 18.56. Bij de heren over 16.1 km moest Sjoerd Groeskamp zijn meerdere erken nen in Sebastian Brandt uit Pader- born (D). Brandt eindigde in 1.00.39 en Groeskamp deed er een ruime minuut langer over. Coen Schoon heden was tweede bij de vetera nen. Laurien Bakker was eerste en enige dame op deze afstand en deed er 1.26.18 over. Bij de jeugd is de strijd om een goede plek in het klassement direct begonnen. Er werd flink gesprint om de concurrent voor te blijven. Sil van Heerwaarden wist in 3.50 Rik de Lignie uit Voorschoten met één seconde te verslaan en eerste te worden. Marijn Smits werd der de in 3.52. Bij de Meisjes legde Jasmijn Baptist beslag op de eer ste plek in 4.25, Miloude Ruijter werd tweede in 4.34 en de derde plaats was Linsey Nagtegaal in 4.35. De jeugd van 13 t/m 16 jaar loopt 2900 meter voor hun klasse ment. Hessel Arensman wist in 11.15 eerste te worden, net voor Jelle van der Duim die in 11.38 een dik persoonlijk record liep. Bij de dames over 5350 meter was Miri am Daalder eerste in 26.21, zij liet de andere dames ver achter zich. Op de 10.7 km was Connie Joling eerste in 53.04, bij de heren pas seerde Hans Prangsma uit Otterloo als eerste de meet in 40.22. De volgende crossloop is op 31 oktober en gaat dan weer over de reguliere afstanden van 2,9 km, 5,8 km en 8,7 km. Contacten leggen, ideeën uitwis selen en kennis nemen van allerlei deskundigheid en een show met duurzame mode zijn belangrijke ingrediënten van de manifestatie Vrouwen van een Eiland die zaterdag 6 november in De Pelikaan wordt gehouden. De manifestatie duurt van 11.00 tot 18.00 uur. Initiatiefnemers en organisatoren Annette van Ruitenburg, Petra Schut en Tessa van Daalen hebben een uitgebreid programma in elkaar gezet dat om 11.30 uur wordt geopend door een lezing van Petra Taams van de Kamer van Koop handel. Tussen de sprekers door zijn muzikale optredens, er is een modeshow, een politiek café en andere activiteiten, 's Avonds is er het groene buffet en als afsluiter een feestavond met een optreden van de band Live on Tour. Ander deel van de manifestatie is een politiek café, met onder andere burgemeester Francine Giskes en mr. Patricia De Munnik, lid van de gemeenteraad van Enkhuizen en voorzitter van commissie bezwaar schriften Wieringen. Ze heeft kijk op de man-A/rouwverhoudingen binnen de locale politiek en is voor stander van jonge vrouwen in de gemeenteraad. 'Juist als je school gaande kinderen hebt.' Andere deelnemers zijn vrouwen uit alle politieke partijen, zowel locaal, provinciaal als landelijk deelnemen. Het aanvangstijdstip was gisteren nog niet bekend. Spreeksters zijn onder anderen Ingrid van Rossum, onderneemster met een consultancy praktijk en medeoprichtster van Teamacade mie voor jonge ondernemers, Fietje Martens, accountant,fiscalist, esta te planner, adviezen over erfrecht- kwesties, Petra Taams van de Kamer van Koophandel over vrou welijk ondernemerschap en Mari anne van der Pool en Aukje Dela- hay over Twee carrières op één kussen. Voor de jeugd is een belangrijke rol weggelegd, waarvoor samenwer king is gezocht met OSG De Hoge- berg, bijvoorbeeld over lessen over emancipatie en een actieve deel name op de dag. Scholieren en (jong) volwassenen die tobben met een beroeps- en/of studiekeuze hebben wellicht baat bij een loopbaanadvies door drs. Keetie Klop- Droogleever Fortuyn (1978). Zij is orthopedagoog loopbaanadviseur. Ze biedt de mogelijkheid om kosteloos kleine tests te ondergaan, met als uit komst een indicatie voor een beroepskeuze. De doelstelling van de manifestatie is om aanwezige deskundigheid op allerlei terrein meer voor het voet licht te brengen, ideeën uit te wis selen, contacten te leggen en te komen tot een vrouwennetwerk voor maatschappelijke participatie, waarbij kennisoverdracht en betrokkenheid bij de samenleving centraal staan. De organisatie benadrukt dat ieder een, dus ook mannen, welkom is op de manifestatie, met het idee dat die categorie nader kan ken nismaken met de wellicht te onzichtbare kwaliteiten van vrou wen. Programma 11.30-12.00 Petra Taams (KvK) 12.00-12.45 M. v/d Pool en Aukje Delahay 12.45-13.15 Optreden Anyway 13.15-13.45 Ingrid van Rossum 13.45-14.00 Texels vrouwenkoor 14.00-14.30 Fietje Martens 14.30-15.00 Mirjam Spijker-Mind- fullness 15.00-15.15 Saskia Ruiter- Rabo 15.15-15.30 Texels vrouwenkoor 15.30-16.00 Threes Anna 16.00-16.30 Wereldvrouwenkoor 16.30-17.00 Optreden Anyway 17.30-18.00 Melissa and the Bit ches 19.00 Groen buffet 20.00-21.00 Modeshow Vanaf 21.00 Feestavond met Live on Tour Het vorige college deed vorig jaar een beroep op het zogehe ten egalisatiefonds voor de reini gingsrechten om een eenmalige subsidie van €45.000,- aan schip- breuk- en juttersmuseum Flora te kunnen verstrekken. Dat kwam dinsdag verrassend naar voren in de commissievergadering waarin het nieuwe Afvalstoffenbe- leidsplan werd besproken. Een van de voorstellen in dat plan is ophef fing van het egalisatiefonds en de inhoud daarvan (ruim vier ton) over te boeken naar de algemene reser ve van de gemeente. Het fonds werd ooit in het leven geroepen om lasten van de inzameling van huis houdelijk afval in de hand te hou den. In de stukken stonden twee ver schillende vrijvallende bedragen (€445.922.01 en €490.922,01) wat vragen opriep bij commissieleden. Wethouder Frans Visman maakte duidelijk dat het verschil was te herleiden naar de eenmalige subsi die van €45.000,- die de raad eind vorig jaar aan Flora had willen ver strekken. Nadat het huidige college eind mei had besloten dat Flora niet in aanmerking kwam, was dat geld niet teruggestort in het egali satiefonds, maar in de algemene reserve waardoor het verschil was ontstaan. Het egalisatiefonds voor de reini gingsrechten is op het eerste gezicht niet de meest aangewezen plek om subsidies aan musea uit te betalen. Uit de stukken van de begrotingsraad die op 10 novem ber 2009 werd gehouden, valt ech ter op te maken dat het geld niet zomaar uit het fonds werd gehaald. De raad besloot in totaal €301.397,- uit het fonds over te hevelen naar de algemene reserve, zodat dat tot de ondergrens van €2 miljoen werd aangevuld. In eerste instantie lag een voorstel op tafel om €256.397,- over te hevelen, maar dat bedrag werd ten tijde van de besluitvor ming met €45.000,- verhoogd. Voor het egalisatiefonds maakte het niet veel uit, daar zat toen een overschot van acht ton in. Tegelijkertijd lag tijdens de begro tingsraad een amendement van de PvdA op tafel om Flora niet struc tureel, maar eerst onder voorwaar den eenmalig €45.000,- toe te ken nen. Dat geld moest volgens het amendement, dat door een meer derheid van de gemeenteraad werd aangenomen, uit de algemene reserve komen. Met die wijziging werd, tot ongenoegen van het schipbreuk- en juttersmuseum, een omstreden raadsbesluit uit april gecorrigeerd. De raad had toen besloten dat Flora jaarlijks €45.000,- moest krijgen, terwijl de meerderheid eigenlijk tegen was. Het huidige college haalde uitein delijk een streep door alles. Op basis van een activiteitenoverzicht en een jaarrekening concludeerde het eind mei dat Flora niet voor budgetsubsidie en ook niet voor een eenmalige waarderingssubsi die in aanmerking komt. Tijdens de brede commissieverga dering werden verder weinig woor den aan de beoogde financiering uit het egalisatiefonds besteed. De methodiek paste echter in een veelgehoorde klacht van raadsle den dat het college vaak potjes (fonds) achter de hand bleek te hebben als ergens geld voor nodig was, terwijl zij het zelf zonder moesten stellen. Het college is inmiddels bezig met de afbouw van dergelijke potjes zodat meer transparantie in de financiën ont staat. Wat de lasten van de reinigings rechten betreft: die zijn de afgelo pen vier jaar niet verhoogd. Ook inflatiecorrectie bleef achterwege. De gemeente brengt jaarlijks €152,74 in rekening aan eenper soonshuishoudens en €246,11 aan meerpersoonshuishoudens om het afval op te halen. Cees Boks heeft bij de Texelse golflcub de finale om de maandbe ker gewonnen. Onder haast ideale omstandigheden, met veel zon en nauwelijks wind, kwam hij in de horscategorie tot 21 punten. Hans de Beer zat hem met 20 punten op de hielen en werd tweede. Piet Schuijl (De Koog) eindigde met 19 punten op de derde plaats. De negen deelnemers (met een handi cap tussen 0 en 18,4) speelden ieder 4x9 holes matchplay. Ook categorie 2 (18,4 en 36) trok negen deelnemers. Herman Lauers speelde enkele fantastische partij en en won er acht, wat hem een totaal van 24 punten opleverde. Piet Bolier werd eervol tweede met 21 punten. Gerbrand Zoetelief leg de met 18 punten beslag op de derde plaats. Hardlopers op weg voor de Tien Engelse mijlen. (Foto André van den Berg) Start van de jeugd tijdens de eerste boscross. (Foto André van den Berg) Menigeen benutte de fraaie zondag om er op uit te trekken. Zoals wel eerder dit seizoen, grepen landbouwers het weekend om de oogst binnen te halen. Zoals hier de oogst van maïs van Marcel Witte (Nes- weg, bij Oosterend) door de firma Van der Star. De akker was der mate kleiig, dat de Koningsweg een tijdje dicht moest om de prut van het asfalt te verwijderen. (Foto Gerard Timmerman) Automobilisten die gewend zijn hun snelheid te toetsen aan het ver plaatsbare matrixbord van de gemeente visten van het weekend achter het net. Het bord, dat momenteel langs de Emmalaan staat, ligt uit elkaar. Het leek op het eerste gezicht vandalisme, maar volgens de gemeente is de voorkant (waarop de snelheid verschijnt) tijdelijk weg gehaald in verband met een foutje in de software. (Foto Jeroen van Hattum) Een bijzondere ontmoeting op het Marsdiep: de Dokter Wagemaker en het Amerikaanse oorlogsschip USS Stout (DDG 55) troffen elkaar. De zogeheten missile destroyer, met als thuishaven de Amerikaanse marinebasis in Norfolk, ging van het weekend voor anker tussen Texel en Den Helder om hulp te krijgen van een onderhoudsschip uit Den Helder. (Foto Salko de Wolf) Kinderen van de Jozefschool in Den Burg hebben de afgelopen dagen de Kinderboekenweek gecombineerd met het thema kunst. Elke groep maakte een kunstwerk dat aan de schutting werd gehangen. Vrijdag was er een inloop waarbij de kunstwerken bekeken konden worden. Ook werd een boekenmarkt gehouden. (Foto Annie van der Heide) DINSDAG 19 OKTOBER 2010 "Zo Texels" is iets nieuws, een fan tastische uitvinding waarbij het de bedoeling wordt dat er Texelse logiesverstrekkers komen, die nadat zij geslaagd zijn voor een of ander diploma, ook nog eens door de Stichting Waddengoud gecerti ficeerd worden. De Willie Wortels blijven zich maar ontpoppen op Texel en waarschijnlijk zegenen ze zich zelf goed. Er ontstaat een superlogiesverstrekker, een soort jutter met een hoge hoed op. Een gerenommeerd bureau is al inge schakeld en heeft het project de naam "Zo Texels" gegeven. Dat zal heel wat gekost hebben, maar geld speelt geen enkele rol, want ons eigen Texels toeristisch investe ringsfonds stelde 76.000 euro beschikbaar. Ik herhaal 76.000 euro. Is daar nu dat geld voor bedoeld, voor zulke projecten?? Dit kan ik absoluut niet begrijpen, daar ben ik zeker toch te simpel voor. De echte kleine Texelse logiesverstrekker heeft dit hele maal niet nodig, die moet gewoon blijven wie hij is en uitgaan van zijn eigen kracht. Menno Stam, Den Burg. Hetty van Dijk (rechts) aan de finish met Texelse begeleiding van Karin Somers. Onlangs liep ik in twee dagen van Amersfoort naar Amsterdam. Niet zo maar, maar samen met een kleine 300 andere wandelaars ten bate van het goede doel, A Sister's Hope: geld ophalen voor weten schappelijk onderzoek naar oorza ken en een betere behandeling van borstkanker bij vrouwen en man nen. Iedere deelnemer had ten minste €1500,- ingebracht, dat was een voorwaarde. Het was ide aal wandelweer: zonnig, weinig wind, niet te warm. Onderweg wer den we bijgestaan door fietsende, caterende en medische teams en zo nodig een bezemwagen, die voor de gelegenheid omgedoopt was tot boezemwagen. Ik heb ze allemaal (eventjes) nodig gehad. De finish in het Olympisch Stadion was geweldig: bloemen, muziek, ballonnen en vooral vrienden en familie vormden een ware Via Gladi- ola. Daar werd ook de definitieve opbrengst bekend gemaakt: een mooie €600.000,-! Alle Texelse sponsoren: HARTELIJK DANK! Mede dankzij jullie gulle gaven kon ik niet achterblijven. Het is iedere ontbering meer dan waard geweest. Hetty van Dijk, Den Burg. Op de eerste clubavond van biljart club De Doorstoot in De Cocks- dorp maakte vooral wedstrijdleider Joost Smit indruk. Hij toonde dui delijk honger naar de bal en zag er afgetraind uit. Men verdacht hem van geheime wintertrainingen, gezien de overtuigende wijze waar op hij in de eerste de beste partij de sterke Cees Weel het nakijken gaf. Weel was zo geschrokken dat hij in zijn volgende partij hulpeloos op 6 caramboles uit 20 beurten bleef steken. Maar het kwam later wel weer in orde. Het nieuwe lid Dick van der Kooy verraste met een mooie zege op Piet Zijm. De hoogste serie was voor Jan Heems kerk. Uitslagen: Weel-Smit 0-4; M. Boon-J. Boon 2-0; Heemskerk-Huizing 0-2; Van der Kooy- Weel 4-0; M. Boon-Zijm 0-4; Heemskerk- Smit 2-4; Huizing-J. Boon 2-4; Van der Kooy- Zijm 4-2; Weel-M. Boon 4-0; Hui zing-Smit 2-0; J. Boon-Heemskerk 0-4

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5