Studie effect opwarming aarde op oceaan Meer vertrouwen in haven krijgen' TEXELSE 9 COURANT Wakker duo in theater Klif 12 Workshop tango Rommelmarkt in Witte Burcht •yfPFfm*" I■■tësxiil:- .- "'"-w -•••■• - Geslaagd DINSDAG 19 OKTOBER 2010 NlOZ-promovenda Femke de Jong. Zorgt de mondiale opwarming ervoor dat de Noord-Atlantische Oceaan steeds warmer wordt? De vraag is eenvoudig, het ant woord gecompliceerd, zo kan worden opgemaakt uit het proefschrift van NlOZ-promo- venda Femke de Jong, die haar proefschrift vandaag aan de Universiteit Utrecht verdedigt. De Jong toont aan dat de tempe ratuur van het oppervlaktewater over de laatste 60 jaar eerst daal de en daarna weer net zoveel steeg. Het waargenomen cycli sche verloop hangt samen met variaties in de dominante wind richting en -kracht over langere termijn en een veranderde afkoe ling door de atmosfeer. Metingen over korte termijn met verankerde meetapparatuur toonden aan dat in de koudste winters een diepe verticale menging van watermas sa's plaatsvindt doordat het oppervlaktewater dan zo sterk afkoelt, dat het zwaarder wordt dan het diepere oceaanwater. De huidige klimaatmodellen zijn vol gens De Jong nog niet in staat om deze goed te simuleren. Toekom stige klimaatmodellen moeten beter rekening houden met deze variaties, omdat ze van grote invloed zijn op wisselwerking tus sen oceaan en lucht. Het noordelijk deel van de Noor delijke Atlantische Oceaan staat grote hoeveelheden warmte af aan de atmosfeer en is daarmee gedeeltelijk verantwoordelijk voor het milde klimaat in Nederland. De Irmingerzee tussen Groenland en IJsland is een van de diepe bek kens waar deze warmte-uitwisse- ling plaatsvindt. De jaarlijkse waarnemingen vanaf Nederlandse, Engelse en Duitse onderzoeksschepen laten tussen 1950 en 1970 eerst opwarming en verzilting zien, gevolgd door onge veer 1 °C afkoeling en verzoeting tot halverwege de jaren '90 en tenslotte weer opwarming en ver zilting in de laatste 15 jaar. Van een continue opwarming is dus geen sprake. Deze langzame vari aties in de temperatuur en het zoutgehalte vinden plaats in de bovenste twee km van de water kolom (de lokale diepte is onge veer 3 km) en hebben daarom een groot effect op de totale warmte inhoud van de Irmingerzee. De Kaartje van de topografie van het noordelijk deel van de Noord-Atlantische Oceaan. Grafiek van de tijdreeksen van de temperatuur en het zoutgehalte tussen 200 en 500 m diepte in de Irmingerzee. De gegevens zijn bewerkt met low-pass filtering om de langjarige variaties zo duidelijk mogelijk tot uiting te laten komen. daling van 1970 tot 1995 en de stijging daarna wordt voornamelijk veroorzaakt door variaties in het weer boven de Noord Atlantische Oceaan. In de luchtdrukverdeling, de combinatie van windrichting en -kracht (de windschuifspanning) en de warmteoverdracht van de atmosfeer wordt een schomme ling gezien die samenvalt met de veranderingen in zoutgehalte en temperatuur van de oceaan. Tij dens de jaren '80 en '90 was er een versterkte warmteoverdracht van de oceaan naar de atmosfeer, waardoor de oceaan afkoelde. Tegelijkertijd veranderde een ver sterkte windschuifspanning de oceaanstroming in het gebied. Het bedrijfsleven moet meer ver trouwen krijgen in de ontwikke ling van de zeehaven van Den Helder tot dé plek voor assem blage, onderhoud en beheer van windmolenparken op zee. Op die manier kan uitbreiding van de haven, waartoe ook de nieuwe veerhaven voor TESO gerekend wordt, mogelijk beter worden gefinancierd. Dat valt op te maken uit een rap port van Wim Deetman en Jan Mans over demografische ontwik kelingen in de marinestad dat vrij dag is gepubliceerd. Den Helder heeft met de toekomstplannen voor de zeehaven goud in handen om de bevolkingsterugloop een halt toe te roepen, maar de kosten zijn vooralsnog een struikelblok. Die zijn geraamd op €300 tot €500 miljoen en dat heeft het rijk niet op tafel liggen. Volgens Deetman en Mans zal een deel van die kosten uit de markt moeten komen. Probleem is ech ter, zo baseren zij op basis van gesprekken met het bedrijfsleven, dat de markt op het moment onvol doende vertrouwen heeft dat de overheid (gemeente, provincie en rijk) realisatie van alle plannen voor elkaar krijgt. Dat weerhoudt het bedrijfsleven ervan te investeren in uitbreiding van de haven. Volgens de twee bestuurders (Dee tman is oud-minister, Mans inte rim-burgemeester van Maastricht) kan het vertrouwen groeien als de betrokken overheidspartijen een sterke coalitie vormen en eensge zind aangeven welke kant ze op willen. 'Regionale samenwerking is een absolute must. Er dient een niet-vrijblijvende samenwerking tot stand te komen tussen de gemeen ten en regionale partners in de Kop van Noord-Holland.' Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zouden het voortouw moeten nemen. Den Helder heeft een palet aan plannen voor de korte en lange termijn opgesteld om de haven tot dé plek voor offshore windenergie te laten uitgroeien. Diverse overhe den (waaronder de gemeente Texel) en marktpartijen (waaronder TESO) zijn betrokken bij die plannen. Vol gens Deetman en Mans is het van belang dat vooruitgang wordt geboekt. Ze wijzen erop dat de energiemarkt in beweging is, dat stap voor stap concessies worden uitgegeven, maar dat Den Helder er nog niet klaar voor is. De twee stellen voor dat het rijk met de gemeente Den Helder op zoek gaat naar een sterke partner om de ontwikkeling van de haven verder tot stand te laten komen. Deetman en Mans zeggen de Hel- derse offshore ontwikkelingen als 'belangrijk nationaal belang' te beschouwen. 'Niet alleen vanuit het oogpunt van concrete werkge legenheid, maar ook in verband met de innovatie en de kennisont wikkeling in de offshore in relatie tot de energietransformatie. Daar voor liggen kansen.' Het rapport van Deetman en Mans bevat diverse voorstellen om terug loop van de bevolking een halt toe te roepen. De twee onderzochten, in opdracht van oud-minister Eber- hard van der Laan, ook in andere regio's hoe terugloop ongedaan kan worden gemaakt. De broers Daan en Joost Speel man, beter bekend als het duo Speelman Speelman, spelen dinsdag 26 oktober hun nieuwe programma Wakker in theater Klif 12 in Den Hoorn. Ze gaan daarin op zoek naar nieuwe lief des, onbekende wegen en con tact. Zo af en toe moet je wakker wor den geschud, vinden Speelman Speelman, die in dit programma meer zingen dan ooit. Zonderlinge ontmoetingen liggen daarbij als kraaienpoten op een weg tussen de nummers verspreid. Wakker is een kijk op de wereld om je heen vanuit een nachtelijk perspectief. Karin Rijpma en Klaas de Jong van TexelTango verzorgen maandag 25 oktober een workshop Argentijnse tango in De Potvis op 't Horntje. Deze is speciaal voor onderzoe kers, studenten en personeel van het NIOZ, Wageningen Imares en SOVON, maar ook andere belang stellenden zijn welkom om de eer ste beginselen van deze passionele Zuid-Amerikaanse dans te leren. Na de workshop kan het geleerde in praktijk worden gebracht op muziek van DJ El Ruido. De work shop begint om 20.00 uur, deelna me is gratis. Opgave is niet nodig, evenmin als een danspartner of - ervaring. Donderdag 28 oktober is de weke lijkse tangoles in de Vrije School in Den Burg wegens de herfstvakan tie een open inlooples (vanaf 20.00 uur), voor iedereen die wil kennis maken met de tango. Docent De Jong geeft instructie, ieder op z'n eigen niveau. Want 's nachts voel je anders, denk je anders en gebeuren er andere dingen. Je droomt om te verwerken. Slapen gaat niet voor dat er rust is.' De Speelmannen maakten eerder de succesvolle theatershows Niet over één spoor en Thuis en scoor den bovendien met een CD, Oog van de orkaan. Daarnaast zijn de broers al jaren een publiekstrekker op het Oerol Festival en zijn ze met hun eigen onderdeel Weekie wat een weekie geregeld op de radio te horen bij DJ Giel Beelen. De voorstelling in Klif 12 (een try- out) begint om 20.30 uur. Entree €15,-. Een diner vooraf is mogelijk, reserveren in dat geval gewenst. Esmé Dep- pe (22) uit Den Burg heeft aan de universiteit van Utrecht het bache lorsdiploma Engelse taal en cultuur behaald. Ze gaat verder met de mastersoplei- ding. In de Witte Burcht in de Molen straat in Den Burg wordt zaterdag 23 oktober van 9.00 tot 13.00 uur een rommelmarkt gehouden. Voor inlichtingen: tel. 314753. bekkei jr Suaai lkacmarkcn iroeïtland. Noord zéé LengtegraadWest" Temperatuur Zoutgehalte I I960 1970 1980 Tijd [Jaar] 2000 34.98 34.90^" 34.94 34.92 qj 34.9 34. SS -= 34. Só 34.84 5 34. S2 r< 34. S 2010 Een mooie dag zoals zondag leent luieren of iets anders. Je kunt ook sen Den Hoorn en Den Burg hun niets hadden gevangen, mocht de zich voor allerlei activiteiten. Wan- gaan vissen, zoals deze twee meis- hengel in stelling brachten. Dat ze pret niet deren, delen, fietsen, paardrijden, golfen, jes, die langs de Hemmerweg tus- op het moment van de foto nog (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9