John Rep en Texel hebben een bijzondere band i Een roerig (voetbal)leven Voormalig superster kampt met imago als flierefluiter 'Logiesverstrekkers positief over VVV' Jip?! Leden TVL en KLV achter basisgedachte marketing Wandeltocht voor Ecomare TEXELSE 10 COURANT Centrum Den Burg Jeugdmiddag bij Golfclub Al bijna veertig jaar is Theun de Winter bevriend met John Rep. De twee leerden elkaar kennen in 1972, toen Ajax de wereldbeker won en Goudhaantje, die toen al bekend stond om zijn losse levensstijl, door de Texe laar werd geïnterviewd voor Haagse Post. 'Ik heb het in dat stuk echt voor hem opgenomen, want ik vond het een leuke gozer en een leuke voetballer. Vanaf dat moment waren we vrienden. Hij is me er erg dankbaar voor geweest dat ik zijn blazoen wat heb opgepoetst. Sindsdien loodste hij me na wedstrijden steevast de bestuurskamer in en droeg hij drank voor me aan.' Wat ik zeggen wou Jongeren Informatie Punt VRIJDAG 22 OKTOBER 2010 Een belangrijk deel van de biografie van Rep is gebaseerd op de herinneringen van zijn vriend Theun de Winter. Dit citaat staat in Rep, een roerig (voetbal)leven, de onlangs versche nen biografie over de oud-Ajacied, die met Ajax twee keer de Europa Cup 1 won, 42 interlands speelde, tweemaal in de finale van een wereldkampioenschap stond en tientallen doelpunten maakte voor Ajax, Valencia, Bastia, Saint Etien- ne en het Nederland Elftal. Het boek verhaalt over een speler die enorm goed kon voetballen, charmant was, er leuk uitzag en de wereld aan zijn voeten kreeg, maar die ook zijn leven lang in verband werd gebracht met drank, vrouwen en andere geneugten die zijn car rière bedreig den. Biograaf Mik Schots schrijft niet alleen over Reps succes sen, maar ook over diens twee scheidingen, drankgebruiken de teleurstelling dat hij als trainer nooit de kans heeft gekregen bij een gerenommeerde club. In de biografie komt Rep zelf het meest aan het woord, maar halen ook vrienden en oud-collega's her inneringen op. Onder hen De Win ter, die sinds hun eerste contacten altijd een belangrijke rol in het leven van de voetballer heeft gespeeld. In 1975 was de Texelse dichter en journalist zelfs een dag of tien de levensgezel van Rep, toen die een transfer naar Valencia kreeg en zijn hoogzwangere vrouw de bevalling in Nederland wilde afwachten. Van de reis naar Spanje maakte Rep een soort vakantietrip, waarover De Winter een coverstory schreef voor Haagse Post. 'Ze ver trekken 's morgens vroeg op de bonnefooi vanuit Jisp in de Citroën CX van John, met alleen geluids apparatuur en wat kleren in de kof ferbak. Muziek op en net als in de spelersbus van Ajax, One Way Wind van The Cats luidkeels mee zingend. Na een overnachting in Nïmes worden ze aangehouden bij de Frans-Spaanse grens, omdat de douane het niet vertrouwt dat twee jonge gasten in zo'n grote, dure auto rijden. Als ze, buiten de geluidsapparatuur in de verpak king, nauwelijks bagage aantreffen, vragen ze wat de jongens in Span je komen doen. Uit angst dat hij invoerrechten moet betalen, ant woordt John doodleuk: "Vacan- ces." Schouderophalend laten de mannen ze maar doorrijden.' Ook toen hij twee jaar later naar SEC Bastia op het Franse eiland Corsica ging, vroeg hij De Winter mee. Die was net zo verbaasd als de rest van de voetbalwereld dat Rep voor zo'n kleine club koos. 'Corsica? Ik wist het zo gauw niet eens te liggen.' Aan het eind van het tweede seizoen logeerde De Winter een tijd bij zijn vriend en proefde hij van de rauwe Corsi- caanse sfeer waar John inmiddels deel van uitmaakte. 'Hij had echt hele foute vrienden. Van die gasten die je inderdaad beter te vriend kan houden. Zo was er zo'n knappe, Alain Delon-achtige gozer, met een groot en bleek gezicht. Kwam nooit in de zon, want dat paste niet bij zijn image. En die wilde ons maar John Rep is zaterdag 23 okto ber in boekhandel Nauta Boek in Den Burg om zijn biografie te signeren. Het door Mik Schots geschreven boek telt 181 pagi na's en kost €19,95. meenemen naar het bos om ons te leren schieten. Dat is er nooit van gekomen, maar hij sleepte ons overal mee naartoe.' Samen belandden de twee vrien den eens in een café, waar een orkestje Corsicaanse muziek speelde en de gasten mochten meezingen. 'Dus toen John bin nenkwam, brulde iedereen: "Hé, Johnny! Jij moet zingen!" Wat deed die slimmerd: hij schoof mij naar voren. Zei hij dat ik Krol was. Dat geloofden ze onmiddellijk. Hij zegt: "Rudie gaat wel zingen." Ik denk: wat moet ik? Ik kon het niet laten afweten. Toen heb ik dat orkestje Terug naar de kust voorgeneuried, dat ik heb geschreven, en ben ik dat maar gaan zingen. Halverwege raakte ik mijn tekst ook nog kwijt, maar dat maakte niet uit.' Hoewel Rep nog voor zijn leven moest vrezen omdat hij het aan legde met een Corsicaanse schone die ook door een lid van de plaat selijke maffia werd geclaimd, beleefde de voetballer een prach tige tijd in Frankrijk. Voor Saint Eti- enne scoorde hij eens drie keer in één wedstrijd, voor de Europa Cup tegen Widzew Lódz uit Polen. Een fragment uit het betreffende radio verslag werd jaren later, in 2004, door de popgroep Mickey 3D gebruikt voor het nummer Johnny Rep, dat maandenlang op één in de hitparade stond. In de biografie ook ruim aandacht voor het Gamma-zaalvoetbaltoer- nooi op Texel, georganiseerd door 'horeca-ondernemer Wim Koorn en politieagent Aad Blom'. Op ver zoek van Blom formeerde Jaap de Groot, sportverslaggever van De Telegraaf en goed bevriend met Rep, een all-starteam met bekende voetballers als René van der Gijp, Mario Been, Stanley Menzo en André Stafleu. Hoewel hij van zijn werkgever helemaal niet mee mocht doen, was ook Rep van de partij. De Winter trad op als coach. Met disc-jockey Cees Schoenma ker als mascotte - hij vermaakte het publiek bij doelpunten met sal to's en flikflaks - groeiden de ster ren uit tot de smaakmakers van het toernooi. Maar niet alleen hun voetbal was spectaculair, ook hun avonturen buiten de toernooizaal waren spraakmakend. 'We haalden veel ongein uit. Vaak eindigden we in De Berenkuil en dan was het traditie dat als het laatste vat bier open ging, iedereen met een tuin slang zeiknat gespoten werd.' Toen ze met een terreinwagen een ritje over het strand maakten, raakten ze vast en stroomde het zeewater naar binnen. 'We waren vooral blij dat de radio het nog deed. Maar we moesten wel midden in de nacht een boer met een trekker en een kabel laten komen om dat ding eruit te halen. De volgende och tend waren we natuurlijk niet voor uit te branden en werden er wat puntjes verspeeld, zodat Volendam opnieuw het toernooi won. Dat was traditie.' Aan de deelname van de all stars kwam - zo staat in het boek - een einde, toen ze 'ineens zelf de over tocht met de boot' moesten beta len, terwijl ze altijd zonder vergoe ding hadden meegedaan. 'Het ging me niet om die honderdvijftig gul den, maar daar hadden we geen zin in', aldus Jaap de Groot. Het voorlaatste hoofdstuk gaat over Reps trai nerscarrière, die door zijn imago als flierefluiter nooit echt van de grond is gekomen. Van 2003 tot 2005 leidde hij de trainin gen van Texel'94. Dat gebeurde in een moeilijke periode in zijn leven, vlak nadat hij van zijn tweede vrouw was gescheiden, en waarin hij vaak troost zocht op Texel 'waar hij zich zeker vanwege zijn vriendschap met Theun de Winter, Jaap de Groot en mensen als Henk-Jan Klok en Arnold Kets thuis is gaan voelen.' 'Hij past perfect tussen de eilandbewoners en kan er gebruik maken van een kamer boven het café-restaurant van Henk-Jan Klok in De Koog, waar ook altijd een bord warm eten voor hem klaar staat. John maakt zich als dat zo uitkomt verdienstelijk als wijnken ner.' In zijn eerste seizoen eindigde Texel'94 'op een verdienstelijke zesde plaats' in de vierde klasse, maar het seizoen erop kon ook Rep degradatie niet voorkomen. 'Er waren gewoon te weinig goeie spelers', weet De Winter. 'En sowieso valt er op Texel weinig eer te behalen, want die jongens zitten ook in de kroeg en er wordt in fors tempo gedronken. Voor John was het ook uiteindelijk niet goed. Hij gaf twee keer in de week training, in de avonduren. Maar wat moest hij dan overdag? Dan beland je ook in de kroeg natuurlijk. Je moet ergens je vertier zoeken.' Om zijn drinkgedrag aan te pak ken, besloot Rep zich vorig jaar op advies van zijn eerste vrouw Trudy te laten behandelen in een kliniek. Sindsdien gaat het redelijk met hem, al heeft hij niet veel te doen. Om de tijd te doden, fietst hij lange stukken. 'Dan is een tocht van zes tig, zeventig kilometer geen uitzon dering, naar Egmond of Wijk aan Zee bijvoorbeeld. En regelmatig ook naar Texel, om langs te gaan bij zijn vriend Henk-Jan Klok.' Het wachten blijft echter op een kans als trainer, coach of begelei der bij een profclub. Hoe zeer zijn vrienden het hem gunnen, wordt op één van de laatste pagina's van de biografie geïllustreerd door De Winter. 'Het raakt zelfs aan verte dering. Het is zo'n lieve gozer. Hij heeft een goed hart. Ik hoop dat hij de kans krijgt zich alsnog waar te maken.' Joop Rommets De discussie over de Groeneplaats en het oude gemeentehuis is al gevoerd en schijnt ook onomkeer baar te zijn, maar toch wil ik nog even mijn visie laten horen. Het besluit van de gemeente, om het oude gemeentehuis zo snel moge lijk te slopen, is volgens mij maar op één manier te verklaren. Het oude gemeentehuis staat op dit moment waarschijnlijk voor nul op de balans. Slopen kost geld, maar de hoeveelheid bouwgrond die daardoor op de balans kan worden bijgeschreven, zal vele malen meer zijn. Dus door geld uit te geven, maakt de gemeente boekhoudkun dig winst. De gemeenschap mocht meeden ken over het 'hart' van Den Burg, de Groeneplaats en het park en bij mijn weten is daar nog geen com pleet plan voor. Wie schetst mijn verbazing: de gemeente wil al wel huizen gaan bouwen aan de Burg wal, terwijl die locatie van wezenlijk belang is om het park aantrekkelijk te maken. Ik kan alleen maar con cluderen dat de gemeente hier ook geld wil creëren: bouwgrond brengt meer op dan parkeerplaatsen. Voor de mensen die het niet weten: ik woon niet in Den Burg en parkeer daar dus zelden, maar voor de bewoners van het centrum is het minder leuk. Gemeente, maak nou eerst een plan voor het 'hart', dat door de gemeenschap gedragen wordt. Dat de boekhouding niet klopt, daar kijken we de vorige raad op aan. Maar als het 'hart' straks niet klopt, hebben jullie het gedaan. Als je op de Groeneplaats staat, zijn er een aantal gebouwen die karakter hebben: De Lindeboom, de nog te bouwen Karseboom, het gebouw op de Vismarkt en het Polderhuis. Om die kant meer te belichten, moeten de raadszaal en het trappenhuis van het oude gemeentehuis gesloopt worden, dan 'opent' het park zich ook. De rest van het gemeentehuis kan heel goed in een statig gebouw omgetoverd worden, dat ook karakter aan het plein kan geven. Dat moet je voorlopig dus laten staan, slopen kan altijd nog. Het grootste probleem van bouwen op de Groeneplaats zal vermoedelijk de archeologische waarde van de bouwgrond zijn. Als het tegen zit, gaan ze met een kwast en een trof fel graven en is het een bouwput die twee of drie jaar open ligt. Dus als er iets staat dat je kunt gebrui ken: altijd doen. Als laatste: haal de struiken uit het park en maak een mooie opening naar de Parkstraat, naast het Pol derhuis en houd een ruime opening naar de Burgwal. Een park moet toegankelijk zijn anders wordt het nooit wat. Met vriendelijke groet, Joost de Wit (Joost.dewit@kpnmail.nl), Het Noorden. Naschrift: Gevraagd om een reactie, schrijft de gemeente: In 2007 is samen met bewoners een plan bedacht voor het centrum van Den Burg, plan C genoemd. Het centrumplan is gericht op het opwaarderen van de Groeneplaats en omgeving en het creëren van een aantrekkelijk en levendig cen trum. Een belangrijke motivatie voor plan C is het herstel van his torische waarden in het centrum van Den Burg (zoals de woningen op de Burgwal) en het realiseren van een hoogwaardig kwalitatief Veel Texelse logiesverstrekkers hebben over het algemeen een positief beeld over de WV Texel en haar werkzaamheden. Dat blijkt uit een onderzoek van de eilandpromotor in samenwerking met KLV en TVL. Dit geeft ook aan wat er kan worden verbe terd. De geënquêteerden staan in zeer grote mate (84 procent) achter de basisgedachte dat WV Texel de marketing voor het gehele eiland verzorgt. Driekwart is ervan over tuigd dat alle ondernemers beter worden van de manier waarop gezamenlijke marketing op Texel wordt bedreven. Driekwart staat achter het principe dat de WV geld verdient met boekingen en dit besteedt aan de marketing van heel Texel. Een flinke meerderheid is positief over de werkzaamheden van de VW. Zo vindt 75 procent WV Texel communicatief en bereikbaar, noemt 57 procent VW Texel voor uitstrevend en innovatief en ervaart 54 procent dat ook de gasten te spreken zijn over de dienstverle ning van de VW. Voor 67 procent van de respondenten zijn boekin gen via WV Texel van belang. Maar niet iedereen is van mening dat men door TOR minder reclame hoeft te maken. Een derde vindt van wel, maar volgens 40 procent is dit niet het geval. TOR is in de ogen van 57 procent van de leden telijk. De kosten van vermelding op de site zijn voor de meerderheid (76 procent) niet te hoog. 37 procent vindt dat VW Texel goede campagnes voert waar alle bedrijven van profiteren. Een aan zienlijk aantal (42 procent) is hier neutraal over en 12 procent vindt de campagnes niet goed. VW- directeur Wouter de Waal is blij met de resultaten van de enquête. In het algemeen is het beeld over VW Texel positief. Het onderzoek geeft een goedlopend boekingssysteem, 30 procent is neutraal en 7 procent vindt het systeem niet goed. De ruime meerderheid (81 procent) vindt dat de website modern is en een goed beeld van Texel geeft. 58 procent vindt de website overzich- aan dat de VW op de goede weg zit. Het nut en het belang van VW Texel is helder bij de achterban. Men vindt de nieuwe website een verbetering en staat achter de aan passingen die zijn doorgevoerd. Het principe van TOR is helder en men staat er achter. En de onder steunende dienstverlening is goed.' Tegelijkertijd is uit het onderzoek een aantal aandachtspunten naar voren gekomen. 'Kansen liggen vooral in het oordeel over de mate van innovativiteit', aldus De Waal. 'Een derde van de TVL-leden is hier neutraal over en 9 procent vindt niet dat WV Texel vooruit strevend bezig is.' Andere aandachtspunten zijn de bereikbaarheid buiten kantooruren en de gebruiksvriendelijkheid van TOR. Daarnaast wil de VW het effect van het contactformulier nog verbeteren en de campagnes beter communiceren. 77 TVL leden (waarvan 70 procent kleine logiesverstrekkers) hebben de enquête ingevuld. Bij 514 TVL leden is dat een respons van 15 procent. De response wordt door de onderzoekers als beperkt erva ren. nieuwbouwproject op De Groene plaats. Momenteel zijn we begon nen met de uitvoering van dit plan, wat in november tot uiting komt in de sloop van het oude gemeente huis. Kostentechnisch is dit plan niet bedoeld om maximale winst te behalen, maar een plan wat zich zelf uiteindelijk terugverdient. De winst voor Texel ligt natuurlijk in een levendig, leefbaar en aantrek kelijk centrum van Den Burg. De Texelse Golfclub biedt kinderen en jongeren tot en met 21 jaar zaterdag 23 oktober de mogelijk heid kennis te maken met de golf- sport. Na een korte introductie gaan ze de kleine baan op om het geleerde in praktijk te brengen. Wie het leuk vindt, kan in de weken na de introductie gratis en vrijblijvend enkele lessen volgen. Leerlingen van de basisschool (vanaf 5 jaar) zijn zaterdag welkom van 13.45 tot 15.30 uur. Meisjes van 12 tot en met 21 jaar kunnen terecht van 15.00 tot 16.30 uur en jongens van 12 tot en met 21 jaar van 15.50 tot 17.30 uur. Aanmel den is niet nodig. Voor meer informatie is de golf- school bereikbaar via tel. 316805. Wandelsportvereniging Het Gou den Boltje houdt morgen (zater dag) de jaarlijkse Sponsorwan deltocht. Er wordt geld ingezameld voor de zeehonden opvang van Ecomare. De vereniging heeft routes van 5, 10 en 15 kilometer uitgestippeld in het gebied ten zuiden van Paal 17. Start en finish zijn in strandpavil joen De Zeester bij Paal 17. Er kan tussen 13.00 en 14.00 uur worden vertrokken. Het Gouden Boltje garandeert de zeehondenopvang een bijdrage van minstens €125,-, maar dat bedrag kan oplopen naarmate meer mensen meedoen. Deelname kost €2,50 per persoon. Wandelaars krijgen na afloop een aandenken.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10