Het Sop waakt over USS Stout College wil nieuwe straat naam geven Kooiman: 'Geen strijdigheden bij Hollebol' TEXELSE Scholen en seizoenplaatsen debet aan lagere opbrengst tb' enkarton 5 COURANT 'Politiek kan weinig meer met Hollebol' Visroken bij De Kroonprins Training MKB en agrarische vrouwen Gouden penseel voor tekening Dranktoezicht één jaar langer Rutgert Oosterhuis van Het Sop had de afgelopen dagen een bij zondere klus. Het reguliere sportvissen maakte plaats voor de bewaking van het Amerikaan se oorlogschip USS Stout dat van zaterdag tot en met maan dag in het Marsdiep lag. Tot zijn eigen verrassing werd de Texelaar door de marine gevraagd of hij de omgeving van het Ameri kaanse schip in de gaten wilde houden. Het was niet zomaar een klus: Het Sop moest onafgebroken de buurt van de USS Stout blijven. Het schip mocht zelfs niet even weg om bij te tanken of voedsel te halen. 'Dat moest ik door een ander laten brengen', aldus Oosterhuis. Er waren meerdere mensen aan boord om elkaar af te lossen. De taak was eenvoudig: Ooster huis moest elk schip dat dichter dan vijfhonderd meter in de buurt van de USS Stout dreigde te komen tegenhouden. De Texelaar moest een paar keer in actie komen. 'De Verkeerscentrale in Den Helder waarschuwde schepen dat zij niet in de buurt van de USS Stout mochten komen, maar niet ieder een hoorde dat of had dat in de gaten en dan moest ik er achter aan.' Hij had zondag het nodige werk aan mensen die met snelle rubberboten tochtjes naar de Razende Bol maakten. Aan boord van de USS Stout was ook bewaking: daar stond 24 uur per dag zes man met wapens in de aanslag en de instructie op zak om te schieten als schepen al te dicht bij zouden komen. De Amerikanen nemen de veiligheid van hun oor logsbodems bloedserieus sinds de aanslag op de USS Cole in Jemen. Toen boorde zich een snelle rub berboot met explosieven in de flank, waarbij 17 doden en 39 gewonden vielen. Oosterhuis voer vrijdag naar IJmui- den om de USS Stout naar Den Helder te begeleiden. Voordat hij in de buurt mocht komen, werd Het Sop eerst zelf geïnspecteerd op explosieven. Zaterdag ging het 155 meter lange schip nog niet het Marsdiep op, omdat het te onstui mig was. In de nacht van zaterdag op zondag meerde de USS Stout alsnog af bij een ankerplaats in de buurt van het eiland. Volgens een woordvoerder van Defensie lag de Stout voor rust en ontspanning in het Marsdiep. De bemanning mocht van boord. Oosterhuis kreeg tot zijn verrassing nog een rol in het transport toen het te onstuimig werd voor de transportschepen om in de buurt van de Stout te komen. 'Ik heb 75 man van die schepen in groepjes van tien tot twaalf personen bij die schepen opgehaald naar de Stout gevaren. En ik heb twee kapiteins en een loods naar het schip gebracht.' De Texelaar was ook nog getuige van een bezoek dat de Amerikaanse ambassadeur aan het schip bracht. Maandagmiddag begeleidde Oos terhuis de USS Stout mee terug de Noordzee op, waarna het oorlogs schip weer zelf voor de eigen vei ligheid moest zorgen. Stemt het gebruik van De Holle- bol overeen met de afgegeven vrijstelling? 'Vooralsnog is niet gebleken dat er strijdigheden zijn', reageert wethouder Edo Kooiman op de vraag van Jur Schuiringa (WD) of de functie van grand café overeenstemt met de bestemmingswijziging waarmee de raad in september 2008 heeft ingestemd. De opening van grand café De Hol lebol aan de Parkstraat in Den Burg deze zomer zorgde voor de nodige commotie. Veel Texelaars hadden een andere voorstelling bij een cultuurcentrum, de term waar mee initiatiefnemer Jook Nauta het bedrijf in de aanloop had gepre senteerd. Met name buurtbewoner Kees Dros toonde zich kritisch. Kooiman schrijft nu: 'In de ruimtelijke onder bouwing heeft de initiatiefnemer duidelijk omschreven dat het pro ject onder meer voorziet in de uit breiding van activiteiten van café De Slock. Hierbij dient de ruimte naast het café als binnenplein/ter ras, als onderdeel van één integraal horecaconcept.' De wijzigingen in het pand, zoals één toiletgroep voor De Slock en De Hollebol, interne looproutes en verbindingen tussen boekhandel, café, binnen plein en expositieruimte vallen vol gens de wethouder binnen de 'bandbreedte van de oorspronke lijke ruimtelijke onderbouwing'. Ook het terras en de te bouwen overkapping maken onderdeel uit van de vergunning. In de oorspron kelijke aanvraag is een buitenterras met overkapping destijds niet mee genomen, maar in de ruimtelijke onderbouwing staan volgens de wethouder geen argumenten om het terras buiten de aanvraag te houden. Wat betekent dat als de terrasoverkapping voldoet aan de vereiste maatvoering deze in aan merking komt voor een ontheffing. Ook de serre voor De Slock is onderdeel van de bouwaanvraag. Deze vergunning is nog niet ver leend, maar wel in behandeling. Als er geen gronden zijn voor wei gering en/of ontheffing kan worden verleend, wordt de vergunning ver leend. Voor wat betreft de Drank en Horecawet hebben de exploi tanten volgens Kooiman tijdig (binnen een maand na het gereed komen van de wijziging) aan hun verplichting voldaan. De vergun ning geldt voor het café, restau rant, grand café en cultuurcentrum. De vraag van Schuiringa of het gebruik van De Hollebol overeen stemt met de bestemming: 'De vrijstelling omschrijft een duidelijke brede functie voor de betreffende panden (boekhandel, grand café, binnenplein, binnenterras en expo sitieruimte en vindt meer aanslui ting bij de bestemming Centrum doeleinden, zoals die op meer locaties in Den Burg geldt.' Kooi man zegt dat er geen strijdigheden zijn geconstateerd, maar als dat alsnog gebeurt, zal de gemeente optreden. Het volledige antwoord van wet houder Edo Kooiman is te lezen op de website van de Texelse Cou rant. 'Nu de wethouder antwoordt dat er bij De Hollebol geen sprake is van strijdig gebruik, kunnen wij er als politiek weinig meer mee.' Aldus reageert Jur Schuiringa (WD) op het antwoord van wet houder Kooiman. Schuiringa: 'Mocht de buurt naar de rechter stappen, dan zal blijken of het antwoord juist is. Het is niet aan ons om daar nu iets over te zeggen, dan zouden we op de stoel van de rechter gaan zitten. Als dan blijkt dat de regels met voeten zijn getreden, kunnen we daar als politiek wél wat mee. Heeft de gemeente juist gehandeld, dan verdienen de medewerkers een compliment.' 'Maar ik hoop dat het verloop wel aanleiding is om bij een volgende aanvraag duidelijker te zijn of de regels te vereenvoudigen.' Moet de gemeenteraad of het college voortaan de namen van nieuwe straten op het eiland bedenken? Dat is een vraag waarover de politieke partijen zich binnenkort mogen buigen. Het bedenken en vaststellen van nieuwe straatnamen is een bevoegdheid van de gemeenteraad. Burgemeester en wethouders heb ben de raad echter gevraagd die bevoegdheid aan hen te delegeren. Aanleiding is een nieuwe verorde ning voor het vaststellen van woon- plaatsgrenzen, straatnamen en huisnummers die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) De tegenvallende opbrengst van de toeristenbelasting is vooral te wijten aan de vrijstelling voor scholen en gemiste inkomsten uit seizoensplaatsen op kam peerterreinen. Dat constateert de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers (TVL) uit intern onderzoek. TVL noemt de nieuwe vorm van inning, waarbij per nacht een tarief geldt van €1,50 met een maximum van €7,50 een grote tegenvaller. Uit een enquête onder leden van TVL blijkt dat met name de hotelsector en grotere vakantieparken fors meer recent naar de gemeente stuurde. Volgens burgemeester en wethou ders kan de gemeente beter vol doen aan de termijnen voor het toekennen van een adres als zij de bevoegdheid heeft. Op duaal vlak zou de bevoegdheid ook meer thuishoren bij het college dan de raad. Burgemeester en wethouders zien het als een 'bestuursbevoegd heid', terwijl de raad volgens de duale regels meer een controleren de en kaderstellende taak heeft. Als het tot het bepalen van nieuwe namen komt, kan het college een straatnamencommissie in het leven roepen. Tijdens de laatste commis sievergadering werd al even over hebben bijgedragen. Dat door de vrijstelling voor scholen en gemiste inkomsten uit seizoensplaatsen over het geheel minder toeristenbe lasting binnen komt, heeft tot gevolg dat er minder geld naar de Stichting Toeristisch Investeringsfonds Texel (Stift) vloeit. 'Het is belangrijk dat een deel van de opbrengsten uit de toeristenbelasting daadwerkelijk wordt besteed aan verbetering van de kwaliteit van de toeristische infrastructuur op Texel. Het vereist visie, beleid en financiële middelen op de voorzieningen op een hoog peil te houden.' De logiesverstrek- kers zien uit naar de toelichting op het onderwerp gesproken, maar dat leverde nog weinig soelaas op. Een paar raadsleden zeiden wat moeite te hebben om 'het troetelkindje van de raad' uit handen te geven, ande ren gaven de voorkeur aan het col lege. De laatste keren dat de gemeenteraad zich over straatna men boog, ging het over de Potvis en de Volmolen. Een paar jaar geleden besloot de vorige gemeenteraad nog op voor stel van de WD om een deel van de Molenstraat in Den Burg om te dopen in de Anne Frankstraat. Dat leidde echter tot onduidelijkheid omdat leveranciers niet meer wis ten bij welke huizen, die toen in aanbouw waren, ze moesten zijn om spullen af te leveren. Op het terras van eetcafé De Kroonprins in Oosterend wordt zaterdagmiddag vanaf 13.00 uur vis gerookt. Visrokers Ruud Daal der en Robert Schultze hangen poon en slibtong in het rookvat. De opbrengst is voor het goede doel. Uitbater Arjen Trap wil het geld bestemmen voor het doortrekken van het Groene weggetje van de Bijenkorfweg tot de Zwinweg, ter uitbreiding van de wandelroute rond Oosterend. de stand van zaken en hoopt dat het bestuur van Stift is bestookt met goede initiatieven. De ledenvergadering van TVL is donderdag 4 november in Theater De Kiekendief op De Krim, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 22 OKTOBER 2010 Sportvisboot Het Sop van Rutgert Oosterhuis bewaakte de USS Stout van de Amerikaanse marine toen die een paar dagen in het Marsdiep lag. (Foto Hans Eelman) Het Sop bleef dag en nacht in de buurt van het Amerikaanse oorlogs schip om schepen die dichterbij dan vijfhonderd meter kwamen af te houden. (Foto Rutgert Oosterhuis) Leerlingen Nina van Dijk, Lotte Bakker, Wessel Eelman en Ivar Boog aard van basisschool De Akker in Oosterend kregen woensdag gou den en zilveren penselen van locatie-directeur Helga Roersma. Die wonnen ze met tekeningen die ze voor de Kinderboekenweek maak ten. (Foto Jeroen van Hattum) Het gebeurt te vaak dat de oud papiercontainer als afvalbak wordt gebruikt. Vrijwilliger Peter Voorthuizen van Scouting Texel trof deze week onder meer een fotolijst met gebroken glas aan. 'Het hoort er niet in en is nog gevaarlijk ook', roept hij op alleen papier en karton (bij voorkeur platgetrapt) te storten (Foto Gerard Timmerman) Lieflijk en onheilspellend tegelijk. Het nieuwe gemeentehuis aan de Emmalaan zou, met de diepgekleurde lucht op de achtergrond, niet misstaan op een ansichtkaart over architectuur op Texel. Maar de lucht kan ook als onheilspellend en dreigend worden opgevat in de wetenschap dat de gemeente een zware bezuiniging boven het hoofd hangt. (Foto Rob de Jong) Het nieuwe wadstrandje bij de Waddenhaven in Oudeschild is nage noeg klaar. Naast de pier is nu ook een zwinnetje te zien waarin kin deren straks met zand en water kunnen spelen. De plas, aangelegd met folie, staat met pijpen in verbinding met de Waddenzee. Bij hoog water stroomt vers zeewater naar binnen, bij laag water kan het water opwarmen door de zon. Op de achtergrond is beplanting van de Schorren te zien. 'Die leeft van zoet water dat uit de dijk stroomt', aldus Klaas van der Duim, 'maar het kan ook tegen zout (Foto Ton Zegers) Bereik je doel in vijf dagdelen is de naam van een training- en coa- chingtraject voor vrouwelijke ondernemers uit de agrarische sector en het MKB, dat maandag 1 november van start gaat. Op basis van ondernemersvragen stellen de deelnemers individueel hun doel. Gericht op dit doel leren ze 'resul taatgericht focussen'. Dit gebeurt zowel in samenwerking met de andere deelnemers, als individueel via persoonlijke gesprekken, per e-mail, telefoon of skype. Aan de orde komen zaken als profilering, communicatie, netwerken, financi ële en administratieve belemmerin gen en het schrijven van een ondernemingsplan. De training en coaching wordt 's ochtends gehouden op maandag 1, vrijdag 12 en maandag 22 november en op vrijdag 28 januari. De vijfde bijeenkomst is op op een nader te bepalen datum. De locatie wordt op basis van de aanmeldin gen bepaald, waarschijnlijk in het midden van onze provincie. Voor informatie en aanmelden kan contact worden opgenomen met Olga Koeckhoven van Projecten LTO Noord, tel. 088-8886677 of e- mail okoeckhoven@projectenltono ord.nl. Nina van Dijk (8) en Lotte Bakker (9) van basisschool De Akker in Oosterend hebben een gouden penseel gewonnen met een teke ning die zij op school voor de Kinderboekenweek maakten. De week stond dit jaar in het teken van illustraties en daarom hadden de kinderen in groepjes van twee tekeningen bij bestaande verhalen gemaakt. Wessel Eelman (11) en Ivar Boog aard (5) wonnen een zilveren pen seel. Zij lieten zich inspireren door de Grote Vriendelijke Reus van Roald Dahl. Nina en Lotte maakten een tekening over Meester Jaap van Jacques Vriends. Opvallend was dat beide groepjes zwartwit tekeningen met houtskool hadden gemaakt. Dat viel tussen alle gekleurde tekeningen in de smaak bij de leerlingen die zelf de twee beste tekeningen mochten kiezen. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 21, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 De gemeente gaat nog één jaar door met het verscherpte toe zicht op de naleving van de Drank- en Horecawet en trekt daarvoor €18.000,- uit. Samen met Den Helder doet Texel sinds 2008 mee aan een landelijk project, gericht tegen misbruik van alcohol, vooral onder de jeugd. Het rijk stelde daarvoor geld beschik baar, maar ingaand 1 januari 2011 houdt dat op. Gemeenten mogen het toezicht blijven uitoefenen, vooruitlopend op de inwerkingtre ding van de nieuwe Drank- en Horecawet waarin is geregeld dat het toezicht definitief naar de gemeenten gaat. B en w zeggen goede ervaringen te hebben met het uitvoeren van het toezicht. 'De opgedane kennis en ervaring willen we niet verloren laten gaan.' Texel had de afgelopen twee jaar twee toezichthouders in dienst via een uitzendbureau. Zij ontplooiden onder meer undercover activiteiten om vast te stellen of in supermark ten en bij evenementen de hand werd gehouden aan de leeftijdsre- gels bij alcoholverstrekking en andere wettelijke voorschriften. In 2009 werden twee boetes uitge deeld; dit jaar tot dusver vier. Een boete is minstens €900,- en bij herhaling van de overtreding meer dan het dubbele.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5