'Zeemanskerkje hoort bij Oudeschild' .v- f IW 1 wpx Uj imiv j*§i 0 s 4 J Verken Texel op de solex met Fietsverhuur Veerhaven Texel Voetballen met nieuwe, zilverkleurige Mantje-bal TEXELSE 6 COURANT ij Herfstmarkt De week van... Ger Praamstra Cement ï$h - Weblog Sffl VRIJDAG 22 OKTOBER 2010 Wil van de Kerkhof, Jans Heijnen-Van 't Veer en Sonja van der Meer. Wil en Sonja gaan wekelijks op de fiets naar Oudeschild. Onmisbaar voor het eiland en de gemeenschapszin zijn Texelaars die de handen vrijwillig uit de mouwen steken. Het zijn bekende gezichten of harde werkers op de achtergrond. Ze delen één ding: ze zijn het cement van de Texelse samenleving. In de aanloop naar de Dag van de Vrijwilli ger op dinsdag 7 december portretteert de Texelse Courant vrijwilli gers. van de samenleving Onder de vlag van Hervormde Vrouwenvereniging Dorcas Oudeschild zet een klein clubje dames zich in voor het behoud van het Zeemanskerkje in Oude schild. Ze steken veel tijd in hun handwerk en steunen daarmee mede het voortbestaan van het kerkje. 'Vijfenvijftig jaar terug ben ik bij de vereniging gekomen. Mijn moeder zat erop, mijn oma zat erop. En ik vond het handwerken leuk, anders doe je het ook niet', zegt Wil van de Kerkhof (77). Ze is nooit meer weggegaan, ook niet toen ze van uit het vissersdorp naar Den Burg verhuisde. 'Al mijn vrije tijd besteed ik er aan. Ik vind het leuk als mijn werk verkocht wordt.' De Vrouwenvereniging ontstond vanuit de Hervormde kerk, maar Wil is, net als Jans Heijnen-Van 't Veer (84), niet vanwege religie bij de Zusterkring gekomen. Jans: 'We werken voor het kerkje. Geschiedkundig vind ik het kerkje heel belangrijk. Het kerkje moet gewoon blijven bestaan. De kerk hoort bij Oudeschild. Het is zo mooi en het heeft zo'n geschiede nis. Er hangen koperen lichtkronen, geschonken door Michiel de Ruy- ter en Cornells Tromp.' Sonja van der Meer (74) is wel door haar geloofsovertuiging bij Dorcas gekomen. Ook haar steun voor het kerkje overleefde tientallen jaren en een verhuizing naar Den Burg. Elke dinsdag fietsen de dames naar het vissersdorp. Auto's hebben ze niet, dus ze slaan een weekje over als het te slecht weer is. Afspreken in Den Burg doen ze niet, want dat hoort als Zusterkring in het kerkje. De middag vullen ze met handwer ken, de basis van hun inzet voor het kerkje. Gebreide mutsen, sjaals, sloffen, poncho's, poppen en nog veel meer eigengemaakte produc ten worden gemaakt. De vereniging bestaat deze maand 78 jaar en heeft, net als het kerkje, een rijke geschiedenis. Maar de toekomst van de club, met vijf leden, wordt bedreigd door het uitblijven van nieuwelingen en het overlijden van leden. Naast Wil en Sonja bestaat de vereniging uit Annie Maas, Jannie Slik en let de Vries. Daarnaast is er een achttal dames die ondersteunend werk doen, net als Jans. Sonja: 'In twee jaar tijd zijn we vijf leden verloren. Dat waren hele goede steunen voor ons. Nu houden we het misschien nog een jaar of twee vol. We doen het zo lang mogelijk. Maar als we met z'n tweeën zijn of de gezond heid het niet meer toelaat, stoppen we.' Met het wankele voortbestaan van de vereniging, wordt de toekomst van het Zeemanskerkje ook minder zeker. Er is veel aan onderhouds kosten betaald met de opbrengs ten van de verkopen. Jans: 'Voor heen mochten mensen de toren beklimmen, maar door de ARBO- wet mag dat niet meer. Zo valt is er weer wat aan inkomsten wegge vallen.' 'Als wij er niet meer zijn valt de kerk in een gat. Dat is in Den Hoorn en De Cocksdorp hetzelfde. We krijgen wel subsidie voor de kerk, maar er zijn er meer die geld ont vangen. Het is niet genoeg voor het onderhoud.' De dames zijn niet de enigen die zich inzetten voor het kerkje. Ze noemen en roemen de vrijwilligers van de rommelmarkt, Rinus en Rie- tie Kuiper en de mensen van het advertorial Een herkenbaar tafereel tijdens drukke dagen op het parkeerterrein bij de TESO haven is de drukte bij Fietsverhuur Veerhaven Texel. Vele fietsen en onrustige toeristen die niet kunnen wachten om fietsend het eiland te verkennen. Sinds kort is deze verkenning ook mogelijk op de solex! Al sinds de overname van acht jaar geleden stond Fietsverhuur Veerha ven Texel bekend als eenmanszaak. Sinds dit jaar zit schoonzoon Tjarko Stolk in het bedrijf en is het omgezet in een VOF. Tjarko is acht jaar als grond-, weg- en waterbouwwerker werkzaam geweest bij De Vries en Van der Wiel in de kop van Noord Holland. Met twee kleine kinderen is een baan op Texel makkelijker, dus de keuze om in het bedrijf van zijn schoonvader te stappen was snel gemaakt. Bonne: 'We kregen steeds meer werk. Bovendien is het met het oog op de toekomst fijn als de opvol ging meegroeit in het bedrijf. De opvolger is op deze manier geregeld, dus daar ben ik blij mee.' Bonne legt uit dat zij een seizoensbe- drijf zijn. 'Zo'n 80% van onze omzet verdienen we aan toeristen en dag jesmensen die direct van de boot afkomen. Ook werken we samen met Texelse evenementenbureaus met groepen van de vaste wal. Dit doen we vooral in het voor- en naseizoen.' Groepen kunnen van tevoren hun fiets reserveren bij Fietsverhuur Veer haven Texel. Vanaf vijftien fietsen kunnen deze op locatie gebracht wor- den. Wat veel Texelaars niet weten, is dat Fietsverhuur Veerhaven Texel ook tweedehands fietsen verkoopt en fietsreparaties uitvoert. Ideaal als u bijvoorbeeld bij het NIOZ werkt of aan de vaste wal. 's Ochtends kunt u uw fiets brengen en 's avonds haalt u deze weer op. Uw fiets is in goede handen bij Bert Stark, al vanaf het begin betrokken bij het bedrijf en mede verantwoordelijk voor fietsre paraties. Solex arrangement Sinds kort zijn de werkzaamheden van Fietsverhuur Veerhaven Texel uitge breid met solexen. Leuk voor familie- of personeelsuitjes op eigen eiland! Er zijn veertig solexen beschikbaar, dus ideaal voor grotere groepen. Het wordt op prijs gesteld als van tevo ren de solexen worden gereserveerd. U kunt ook tochten maken onder begeleiding van gids Tjarko. De toch ten kunnen in samenwerking met Klif 12 gekoppeld worden aan diverse arrangementen en wat 'gekkigheid' onderweg, bijvoorbeeld boerengolf of een puzzeltocht. Ook catering en een kopje koffie onderweg zijn mogelijk. De arrangementen worden naar wens van de klant samengesteld. Er kan op elke locatie gestart worden. U vindt Fietsverhuur Veerha ven Texel op Pontweg 2 in Den Hoorn. Voor meer informatie of reserveringen kunt u contact opnemen via: 0222-319588 of info@fietsverhuurtexel.nl. Of neem een kijkje op de website: www.solextexel.nl. koor. Wil vindt dat de betrokken heid van anderen groter mag wor den: 'Ik vind het jammer dat Oude schilders weinig belangstelling tonen. Terwijl als het kerkje weg zou gaan, iedereen hoog en laag zou schreeuwen.' De Hervormde Vrouwenvereniging probeert de kansen op voortbe staan te vergroten. 'We vragen jon geren om mee te helpen, maar ze willen niet. Ze werken veel, kunnen niet meer handwerken. Maar men sen die willen helpen bij de ver koop zijn natuurlijk ook welkom', zegt Sonja. De verkopen van de zelfgemaakte spullen is elke vrij dag van mei tot en met september in het Zeemanskerkje. Aangevuld met de rommelmarkt en het koor de Zingende Zeeman trekt het veel publiek. Wil: 'We krijgen veel Texe laars en veel oud-Oudeschilders. Het gaat om herinneringen van vroeger.' Wat hun band met het kerkje ook is, de Hervormde Vrouwenvereni ging Dorcas Oudeschild zet zich met verve in voor het Zeemans kerkje. Ze steken er allemaal veel tijd in, maar Wil en Jans vinden dat Sonja de kar trekt: Ze is de spil, dat is gewoon zo. Als Sonja ermee stopt, is het meteen gebeurd, dat staat vast.' Sonja vult aan: Ik hoef geen waardering, het gaat om het behoud van het kerkje.' Imme Bakker In de Zeemanskerk te Oudeschild is zaterdag 23 oktober van 10.00 tot 16.00 uur de jaarlijkse herfst markt. Er is verkoop van gerookte vis en handwerken, er kan koffie gedronken worden en er is een rommelmarkt. Van 15.00 tot 15.30 uur is de Zingende Zeeman er, onder leiding van Rinus Kuiper. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Jaap Vlaming uit Den Burg een week lang een weblog bij. Hij reisde deze week naar Kameroen, om er enkele door hem opgezette projecten te bekij ken. Over bijzondere bagage, een satéstokje heerlijke glanzend vette palmrups, schriften en pen nen van De Fontein en een blanke op een step. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecou- rant.nl. (Vrijdag) Hoe dat komt, begrijp ik nooit zo goed. Zolang je thuis bent, lijkt er altijd veel meer te doen dan je kunt doen. Deze week zouden we de tassen pakken, maar dat werd uit eindelijk gisteren. Vanavond zijn Joke (mijn vrouw) en ik alvast naar Breda gereisd. Dan is de afstand naar Brussel, vanwaar we morgen gaan vliegen, wat minder groot. Kunnen we daar bij onze zoon over nachten. Pas toen we in de trein zaten, kwa men we tot rust. Omdat we ook een fiets en een step hebben meegeno men, moesten we door Den Helder op eigen vervoer; de bus neemt zoiets niet mee. Maar net van de boot af, begon het te stortregenen. Nou, die lekkere rustige treinreis hadden we meer dan nodig om de kleren weer een beetje te drogen. Daar mijn step geen spatborden heeft, ben ik behalve van die plens regenwater, ook nog eens flink nat geworden van het opspattende water van de straat. Maar goed, we zitten inmiddels in Breda aan de koffie. Morgen maar weer verder. (Zondag) Als we na al deze hindernissen eindelijk op het vliegveld staan, kunnen fiets en step worden gede monteerd. De step gaat in een tas, de fiets in een plastic hoes. Maar men is duidelijk niet geporteerd van onze bijzondere bagage. Uiteinde lijk mag de step zonder extra kos ten mee; voor de fiets moet worden bijbetaald. Nou, dat moet dan maar. We kunnen toch nergens meer heen met die fiets... Maar ook de manier van verpakken kon amper de goed keuring van de expediteurs weg dragen. Natuurlijk heb ik niet gezegd dat het opzet was. Immers, hoe beter je kunt zien wat het is, hoe beter de behandeling van het arti kel. Als we om 7 uur in het vliegtuig zit ten, hebben we even rust. Wat een tijdje later omslaat in verveling, want we staan meer dan een uur aan de grond in Parijs. En dat is natuurlijk niet waarvoor je een vliegreis boekt. Maar dan eindelijk, ruim voor 9 uur, vertrekt het vliegtuig dan eindelijk richting Addis Abeba (Maandag) In werkelijkheid vertrok de bus toch nog ruim een uur later, maar voor Kameroenese begrippen is dat behoorlijk stipt op tijd. En de tus sentijd probeerde ik ook te vullen met het maken van foto's, wat nau welijks lukte, want men is heel wan trouwig jegens fotografen. Door het land gaat het verhaal dat men foto's neemt om daarmee te bewijzen hoe belachelijk die Kameroenezen eigenlijk zijn. Na 100 kilometer een stop in Ayos. Hier eindigde vroeger het asfalt en werd er een stop gehouden alvo rens de slechte weg op te gaan. Maar de asfaltstrook is de laatste jaren met ongeveer 170 kilometer verlengd. Toch blijft de halte in Ayos gehandhaafd. Een sanitaire stop; een hapje antiloop of rundvlees of een satéstokje heerlijke glanzend vette palmrups... En dan weer ver der. Om zes uur in de middag stopte de bus in hartje Bertoua, de hoofdstad van de Kameroenese Oost-provin cie. In veertig jaar is Bertoua uitge groeid van een plaatsje iets groter dan Den Burg naar een stad van de afmeting van Haarlem. Er is niks moois aan deze stad, behalve mis schien de oude Duitse entree naar de markt. De markt is overigens lang geleden al verplaatst en het dak vertoont wat bouwvallige trek jes. Maar hier voel ik me thuis. Vreemd eigenlijk, dat je voor twee heel verschillende plekken, Texel en Bertoua, een bijna gelijk gevoel kunt hebben! Na wat zoeken hebben we een hotel gevonden in de buurt van het centrum. Sober, maar met airco en warm water. Nu kunnen we de fiets en de step weer in elkaar gaan zetten. Maar eerst gaan we eten. Het wordt weer zeebaars, net als gisteren. Maar nu met heerlijk geu rende rijst en een voortreffelijke saus. Voorafgegaan door een fles gekoeld bier. Overigens hebben ze hier alleen flessen van 650 cc, maar daar hebben we na een toch rede lijk warme dag geen moeite mee. (Dinsdag) De grootste klus was eigenlijk het oppompen van de banden. Tij dens de montage hoorde ik een bekende stem. Boiface, die chauf feur is bij de Nederlandse ontwik kelingsorganisatie SNV, kwam even kijken en ons begroeten. Hij was namelijk net met een directeur van z'n organisatie naar de school in Diang geweest, veertig km west van Bertoua, het dorp waar ik ruim veertig jaar geleden ook werkte voor diezelfde SNV. Men is bezig met een nieuwe samenwerking, waarin ook de Nederlandse organi satie ICCO participeert. Fijn om te horen, want de school in Diang heeft het moeilijk. Steeds minder leerlingen en die zijn ook van belang voor de locale economie, die in dat dorp nauwelijks floreert. Ruim over elven zijn we naar de school achter de markt gegaan. De Fontein in Den Burg heeft daarvoor bijna drie jaar geleden een actie gehouden, die negen grote dozen vol schriften en pennen had opgele verd. Via diezelfde SNV kon dat gratis worden verhuisd naar die school in Bertoua. De directeur van die school zit er nog steeds, maar in aanzienlijk betere omstandigheden. Aan het eind van de middag zagen we vanaf het balkon van onze kamer op een veld achter de huizen twee jongens spelen met een bal. Een zichtbaar versleten bal. Snel heb ik er één opgepompt en ben naar de jongens gelopen. Gevraagd hoe hun oude bal was. 'Nou niet zo best meer', was het antwoord. 'Zou deze beter zijn?' Binnen een paar tellen was er een compleet elftal aanwezig, spelend met een nieuwe, zilverkleurige Mantje-bal. Vanaf het balkon heb ben we stiekem nog een tijdje mee- gekeken. (Woensdag) De fiets en de step worden aan het begin van het stadje vlakbij het hotel, van het busje gehaald en we komen steppend en fietsend aan. De andere bagage haal ik even later uit het centrum op, 1 kilometer ver der. Bekijks genoeg! Een blanke is hier zeldzaam; eentje op een step is nog nooit eerder waargenomen en bepakt als een ezel overtreft elke fantasie. De ontvangst is allerharte lijkst en ons wordt verteld dat we morgen op school worden ver wacht. De voetbal die onze zoon twee jaar geleden heeft gegeven is al oud, maar die is er nog steeds. We zullen zien wat morgen brengt. Intussen wordt hard gewerkt aan ons diner. We hebben trek gekre gen. Waarvan dat komt is niet dui delijk, zó snel gaat het hier allemaal niet. Uiteindelijk konden we via onze kinderen, via de telefoon, dit verhaal op het weblog geplaatst krijgen. Ger Praamstra is de volgende blogger in de serie De week van... Hij is betrokken bij de organisatie van de ANBO-manifestatie 'Lang zelfstandig wonen', die 29 en 30 oktober in sporthal Ons Genoegen wordt gehouden. Jaap Vlaming met de kaart van Kameroen.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 6