'Huwelijk' van vijftig miljoen jaar ontdekt .txl I Buitelboet krijgt zorg van Parian Workshop over beleving badplaats De Koog Bekendmakingen Bouwzaken www.texel.nl TEXELSE S COURANT Mededelingen Oproepkrachten m/v rv maartenhuis Rampenoefening kustgemeenten 7 *»eit per week Gemeente Texel Vergaderingen www.texelsecourant.nl 24 uur da9' VRIJDAG 22 OKTOBER 2010 Een bepaalde bacterie zorgt er al bijna vijftig miljoen jaar voor dat de Azolla, een plant die op het water leeft, aan stikstof komt om te groeien. Dat hebben onder zoekers van het NIOZ en de Uni versiteit Utrecht ontdekt. Het gezaghebbende wetenschap pelijke tijdschrift PNAS publiceerde deze week over het 'huwelijk' tus sen de Azolla en de zogeheten cyanobacterie. De langdurige ver bintenis werd ontdekt met een nieuwe, analytische techniek die bij het NIOZ is ontwikkeld. In een stukje zeebodem uit het Noord poolgebied van 49 miljoen jaar oud werden moleculen van de cyano bacterie gevonden. De betreffende bacterie speelt een belangrijke rol bij de overdracht van stikstof aan algen of water planten om te kunnen groeien. De cyanobacterie komt in het spel wanneer het algen en planten niet lukt voldoende stikstof uit het zee oppervlak te winnen (bijvoorbeeld als er te weinig beschikbaar is). De bacterie kan opgelost stikstofgas aan het zeewater ontrekken en dan alsnog stikstof aan algen en water planten leveren. Sommige algen en waterplanten (zoals de Azolla) zijn daarom een verbintenis aangegaan met de cyanobacterie, zodat zij verzekerd zijn van een betrouwbare toevoer om te kunnen groeien. De cyanobacterie bevat een belangrijke cel (de heterocyst) die zuurstof buiten de deur houdt, zodat het werk van de bacterie niet bij voorbaat ongedaan wordt gemaakt. Die cel is opgebouwd uit diverse moleculen en de belang rijkste daarvan zijn de hetero-gly- cotipiden. Naar die moleculen deden het NIOZ en Universiteit Utrecht onderzoek, waarna het bijna vijftig miljoenjarig huwelijk tussen de Azolla en de cyanobac terie werd ontdekt. Het Darwin Centrum voor Biogeologie betaal de mee aan het onderzoek. Het Noordpoolgebied was vijftig mil joen jaar geleden warm en de bovenste laag van de destijds ijs- loze Poolzee bestond uit zoetwa ter. Daardoor kon de Azolla er destijds overvloedig groeien. Hoe beleeft en gebruikt u uw woonplaats De Koog? Waar in De Koog komt u vaak? Bijvoor beeld de Dorpsstraat of de dui nen. En wat vindt u van deze plekken? Deze en andere vragen worden gesteld tijdens de bewonerswork shop van de provincie over ruimte gebruik en beleving van De Koog op woensdag 27 oktober van 14.30 tot 17.30 uur in dorpshuis De Hof. Het ruimtegebruik wordt verbeeld aan de hand van foto's, tekeningen en kaarten. 'We gaan samen De Koog in en maken foto's van belangrijke en opvallende plekken. We maken samen kaarten met de routes, plekken en voorzieningen waar u en de andere bewoners gebruik van maken. En welke bele ving dit oproept. Ook zijn we benieuwd naar uw ideeën', aldus de organisatie. Deze workshop is onderdeel van een onderzoek in opdracht van de provincie Noord-Holland over het gebruik, de beleving door bewo ners van straten, pleinen en win kels en horeca in kustplaatsen. Het Aangevraagde bouwvergunningen (1792 CV) De Vang 33 in Oudeschild (tweede fase): geheel veranderen van een bedrijfsgebouw (ontvan gen 13 oktober 2010); (1797 AA) Diek 3 in Den Hoorn (tweede fase): ge heel oprichten van een woning met bedrijfsruimte ambachtelijk bedrijf (onvangen 15 oktober 2010). Aangevraagde omgevingsvergunning Activiteit bouwen en slopen Sloop van een pand aan de Postweg 156 in (1795 JS) De Cocksdorp verplaatsen woonbestemming naar perceel gelegen tussen Postweg 216 en 220 in (1795 JT) De Cocksdorp. Tegen deze kennisgeving kunt u geen bezwaren maken: die kunt u indienen als de bouwvergunningen en gebruiksver gunningen zijn verleend. Verleende bouwvergunningen en gebruiksvergunningen worden gepubliceerd. Verleende bouwvergunningen (1795 HK) Roggeslootweg 758 in De Cocksdorp: geheel vergroten van een dakkapel (verzonden 14 oktober 2010); (1791 WV) Sluyscoog 17 in Den Burg: geheel plaatsen van een dakkapel (verzonden 14 oktober 2010); (1792 BP) De Wittstraat 26 in Oudeschild: gedeeltelijk vergroten van woning (verzonden 14 oktober 2010); (1791 CG) Binnenburg 8 in Den Burg: gewijzigd uitvoe ren van een plan waarvoor reeds eerder vergunning is verleend( verzonden 18 oktober 2010); (1791 MH) Burgerdijk 4a in Den Burg: geheel oprichten van een bedrijfspand (verzonden 19 oktober 2010). Bovengenoemde vergunningen kunt u inzien bij de Publieks- balie van het gemeentehuis. Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belangheb benden binnen zes weken na de dag waarop de besluiten zijn bekendgemaakt verzenddatum) een bezwaarschrift indienen bij het college van burgemeester en wethouders. Het bezwaarschrift wordt ondertekend en dient ten minste te bevatten de naam en het adres van de indiener, de dagtekening, een omschrijving van het besluit waartegen bezwaar wordt gemaakt, de gronden van het bezwaar en een afschrift van het bestreden besluit. Indien een bezwaarschrift is ingediend, is het in spoedeisende gevallen mogelijk om daarnaast een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening in te dienen bij de voorzieningenrechter van de Rechtbank te Alkmaar, Postbus 251, 1800 BG Alkmaar. Van de indiener van een dergelijk verzoekschrift wordt een bedrag aan griffierechten geheven. Van rechtswege verleende bouwvergunning (1795HJ) Roggeslootweg 737 in De Cocksdorp: plaatsen van een dakkapel (van rechtswege 30 september 2010) Vanaf de datum dat de vergunning van rechtswege is verleend kunnen belanghebbenden binnen 6 weken een bezwaarschrift indienen bij ons college. Indien deze termijn reeds helemaal of vrijwel helemaal verstreken is dienen bezwaarschriften zo spoedig mogelijk na bekendmaking te worden ingediend bij het college van Burgemeester en Wet houders. Het bezwaarschrift wordt ondertekend en dient ten minste te bevatten de naam en het adres van de indiener, de dagtekening, een omschrijving van het besluit waartegen bezwaar wordt gemaakt, de gronden van het bezwaar en een afschrift van het bestreden besluit. Indien een bezwaarschrift is ingediend, is het in spoedeisende gevallen mogelijk om daarnaast een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening in te dienen bij de voorzieningenrechter van de Rechtbank te Alkmaar, Postbus 251, 1800 BG Alkmaar. Van de indiener van een dergelijk verzoekschrift wordt een bedrag aan griffierechten geheven. Meldingen voor de evenementenkalender 2011 Wilt u in 2011 een evenement organiseren? Meld dit voor 1 november 2010 bij de gemeente. Wij plaatsen uw evenement op de voorlopige eve nementenkalender 2011 die de burgemeester in november 2010 vaststelt. U kunt gebruik maken van het 'meldingsformulier evenementenkalender' op www.texel.nl Direct regelen Ondernemer. Het formulier is ook verkrijgbaar bij de balie in het gemeentehuis. Vul het formulier volledig in en zorg dat het voor 1 november 2010 bij de gemeente ligt. Per evenement gebruikt u een apart formulier. Voor een melding worden geen leges in rekening gebracht. Wat als u uw evenement aanmeldt na vaststelling van de kalender? Dan bestaat de kans dat uw evenement niet door kan gaan, bijvoorbeeld omdat er al een ander groot evenement is gepland op dezelfde datum. Op dinsdag 26 oktober vergadert de lokale Wel standscommissie om 11.30 uur in het gemeente huis Den Burg U vindt de agenda op www.texel.nl Volg de gemeente, de politiek, het beleid Volg de politiek Agenda's verslagen. Daarnaast ligt te agenda vanaf maandag voor de vergadering ter inzage bij de publieksbalie. Wilt u een (betaald) vooroverleg of previsie? Hier voor kunt u contact opnemen met de gemeentelijke plantoelichter, de heer F. Nijdam, telefoonnummer (0222) 36 21 85. Kleinschalige evenementen die later worden aangemeld, kunnen alleen doorgaan als de evenementenkalender daarvoor ruimte laat. Melding is geen vergunning: vraag een evenemen tenvergunning aan! Voor de duidelijkheid: u kunt aan een melding geen rechten ontlenen. Een melding is niet gelijk aan een aanvraag, ook niet als uw evenement op de vastge stelde kalender is geplaatst. Uiterlijk drie maanden voor het evenement plaatsvindt, moet een volledige aanvraag inclusief alle benodigde bijlagen bij de gemeente zijn ingediend. U gebruikt hiervoor het 'aanvraagformulier evenementenvergunning'op www.texel.nl. Wilt u meer informatie? U kunt terecht bij de balie in het gemeentehuis, telefoonnummer 14 0222. Openingstijden maandag t/m donderdag 8.30 -12.30 uur vrijdag* 15.00 -19.00 uur gemeentearchief: dagelijks 10.30 -12.30 uur *op vrijdag kunt u geen aangifte doen voor geboorte, huwelijk en overlijden Wilt u de bekendmakingen per e-mail ontvangen? Meld u aan op www.texel.nl Gemeente Texel Emmalaan 15,1791 AT Den Burg T 14 0222 E gemeente@texel.nl Het Maartenhuis, een an troposofische en een soci- aaltherapeutische leef- en werkgemeenschap, nabij De Koog, is op zoek naar Algemene informatie: Het betreft hier een tijdelijke vacature voor 24 uur wegens vervang ziekte en een vacature oproepkracht voor 0 uur per week. De werktijden zijn flexibel en liggen over de hele week ver spreid, inclusief het weekend! Functie-informatie: Wij zoeken een enthousiaste, stabiele, motiverende en cre atieve collega(s) die flexibel en vaardig is in het hanteren van onvoorziene situaties. De werkzaamheden houden niet alleen de begeleiding en verzorging van onze bewo ners in, maar liggen tevens op het terrein van de bereiding van maaltijden in het betreffende huis en andere huishou delijke taken. Functie-eisen: Je beschikt over aantoonbare kennis en ervaring t.a.v. men sen met een verstandelijke handicap. Voor deze functie be schik je over goede mondelinge, schriftelijke en contactu ele vaardigheden. Daarnaast is het belangrijkdat je flexi bel bent, zelfstandig kunt werken en plannen.Tevens ben je in staat om samen te werken. Een respectvolle houding naar bewoners en collega's is vanzelfsprekend. Belangstelling voor de identiteit voor onze gemeenschap is noodzakelijk evenals kennis van de antroposofie. Een afgeronde sociaal- therapeutische of vergelijkbare opleiding (z-verpleegkun- dige) is een pré. Arbeidsvoorwaarden: - veelzijdige en afwisselende arbeid - kansen tot persoon lijke ontplooiing in het werk - collegiale en open werksfeer - salariëring volgens CAO Gehandicaptenzorg - spaarloon en levensloopregeling, fietsplan Voor informatie en sollicitaties kunt u contact opnemen met Betsie Verhoeven. Motivatiebrief (ook per E-mail) met curriculum vitae kunt u - binnen 10 dagen na verschijning van deze oproep - richten aan: Stichting Camphillgemeenschap Maartenhuis t.a.v. mevrouw A.A. Verhoeven-Peters Ruijslaan 81 1796 AZ De Koog. betsie@maartenhuis.nl Telefonische informatie: 0222-317682 of 0647763926 Website: www.maartenhuis.nl (exeI Het laatste nieuws het eerst! Ook te volgen via Twitter @texelsecourant en facebook Texelse Courant In samenwerking met andere kustgemeenten in de Noordkop hield Texel dinsdagavond een oefening in het optreden bij een ramp in de vorm van het aan spoelen van gevaarlijke stoffen. Het fictieve gegeven was dat op het strand bij Zijpe containers met het zeer giftige en explosieve fos- fine waren aangespoeld en open gescheurd. Daarbij zouden slacht offers zijn gevallen. Later spoelden ook containers aan bij Den Helder en paal 9 op Texel. Bij de oefening ging het vooral om coördinatie bij de besluitvorming over bestrijding van de ramp, hulp aan de slachtoffers en evacuatie van bewoners in de gevarenzone. Tijdens de overigens papieren ope ratie had de burgemeester zitting in het raadhuis, samen met de bij rampenbestrijding betrokken amb tenaren. Een dergelijke regionale rampenoefening, onder auspiciën van het ministerie, wordt eens per twee jaar gehouden. De ervaringen worden geregistreerd en geëvalu eerd met de bedoeling snel en effectief te kunnen optreden als de nood echt aan de man komt. onderzoek, uitgevoerd door DSP- groep, hangt samen met een stu die naar de identiteit van kustplaat sen in Noord-Holland. Wat maakt de kustplaatsen uniek? En hoe kunnen in de toekomst die identi teit en kwaliteit verbeterd worden? Deelnemers kunnen zich vóór 27 oktober aanmelden bij Dennis Eel- man van de dorpscommissie (denniseelman@gmail.com) Of Marjan Wilbrink (mwilbrink@dsp- groep.nl, tel.: 020 625 75 37). Vragen over de bijeenkomst kun nen worden gericht aan Aukje van Meeteren (avanmeeteren@dsp- groep.nl) Meer informatie hierover is te vinden op de website http:// www.noord-holland.nl/web/Actu- eel/Nieuws/Artikel/ldentiteit-kust- plaatsen.htm. Om de samenwerking symbolisch te onderstrepen, gingen medewerkers van De Buitelboet en Parian samen op de foto. Op de linkertandem locatiemanager Gatske Ykema en Erik Heijmans, leidinggevende van het centrum daghulp in Den Helder. Daarnaast (alleen opde tandem) Thea Andreae, directeur van de Stichting Kinderopvang Den Helder-Texel (SKDT), pedagogisch medewerker en adjunct-directeur An ja Plaatsman van SKDT en Marije de Leeuw, pedagogisch medewerker van Parian. Op de rechtertandem gedragswetenschappers Marloes Vreugdenhil (SKDT), Stella de Waard en Marijke van Geen (beiden Parian). Verder op de foto andere medewerkers van SKDT en Parian en helemaal rechts Gerdi Meijknecht, programmleider van Alert 4 You. (Foto Joop Rommets) Kinderdagverblijf De Buitelboet in Den Burg krijgt expertise van Parian, het centrum voor dag behandeling in Den Helder, in huis. De Stichting Kinderopvang Den Helder-Texel, waar De Buitelboet onderdeel van is, heeft daarvoor 'Door deze kinderen op te vangen binnen De Buitelboet met structu rele expertise en begeleiding kan de zorg zo worden ingericht dat de belasting voor ouder en kind minimaal is', aldus de Stichting Kinderopvang. Die stelt twee plek ken beschikbaar voor begeleiding door Parian. Dat beschikt in het dagbehandelingscentrum in de marinestad over drie groepen met in totaal 24 kinderen van anderhalf tot zeven jaar die door problemen het risico lopen achter te raken in hun ontwikkeling. De samenwerking werd gisteren officieel gestart met een bijeen komst bij De Buitelboet. Het sluit aan bij het landelijke initiatief Alert4you waar het Kinderopvang- fonds mee is begonnen. Dat beoogt een betere kinderopvang voor ouders en kinderen. een samenwerkingsverband afge sloten met Parian. Beide organisa ties hopen op die manier de peda gogische ondersteuning aan kinderen op het eiland beter vorm te geven. Texelse kinderen die nu bij de dagbehandeling in Den Hel der lopen, zijn dagelijks soms tot drie uur aan reistijd kwijt.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8