Verliefdheid op het ijs groeide uit tot briljant Stilte rond Natura 2000 versterkt wantrouwen 'Complexiteit groter dan aangenomen 'We mogen niet mopperen' Te gast bij Simone en Maaike in De Kombuis TEXELSE 9 COURANT Geniet van een heerlijke avond met Simone en Maaike VRIJDAG 22 OKTOBER 2010 'Drie kinderen die allemaal goed terecht zijn gekomen, vijf klein kinderen, drie achterkleinkinde ren, en nu ook nog 65 jaar getrouwd. We mogen niet mop peren. Maar we hebben er ook heel wat voor gedaan.' Arie (88) en Truus (84) Kalis-van Liere uit Oosterend vieren op 6 novem ber, beiden in benijdenswaardige gezondheid, hun briljanten huwe lijksfeest. Zo lang als ze bij elkaar zijn, genie ten ze nog steeds van elkaar. Truus heeft voor alle mensen een woord je en staat voor iedereen klaar. En ze helpt mij als het nodig is', steekt Arie zijn lof over zijn echtgenote niet onder stoelen of banken. Zij bloost: 'Ach toe, Arie, overdrijf niet zo. Natuurlijk is er wel eens wat geweest, maar waar is dat niet het geval.' Ik heb aardig wat werk ver zet, maar Truus kon er ook wat jaar in de Peperstraat. En nu alweer 45 jaar aan de Mulderstraat.' Daar wonen ze al veertig jaar naast de familie Van de Brink. 'We hebben hele beste buren aan ze. Om de dag drinken we koffie met elkaar.' Werk heeft lange tijd een belang rijke rol gespeeld in hun leven. Arie: 'Ik ben begonnen als boeren knecht. Ik heb nog bloembollen gerooid op het land waar we nu wonen. Toen was het nog boeren land. Later heb ik me laten omscho len tot metselaar en tegelzetter. Ik heb altijd voor aannemers gewerkt en zat over het hele eiland. Ik heb meegebouwd aan hotel Opduin, boerderij De Bol in Het Noorden, maar ook onze eigen vakantiebun galow gebouwd. Dat begon toen onze zoon (Kees, die kapitein is op de grote vaart) zei dat hij wel een garage wilde voor zijn auto. Goed idee, zei ik, dan kan ik er in rijden van. Dat heeft ze van haar vader. Haar broer, Aad van Liere, hielp ze in de rijdende snackbar.' Zij: 'Ach, het leverde ook wat op en met zo'n gezin konden we het geld goed gebruiken. Ik heb jaren de Rabo bank schoongemaakt. Daar trek ik nu nog pensioen van.' Hij: 'Je zit er nog warm van. Maar je hebt er lang genoeg voor gewerkt.' Ze leerden elkaar kennen op ijs baan De Putten. Hij kwam van De Cocksdorp en schaatste met zijn vrienden over kanalen en slootjes richting Oosterend. Zij woonde op Oost en bond ook graag de ijzers onder. 'Toen had je tenminste nog echte winters.' Een poosje draai den ze om elkaar heen en toen trouwden ze. 'We hebben twee jaar op Oost gewoond, daarna achttien 'Je had toen nog niet de Lotto, wij moesten werken voor ons geld en met drie schoolgaande en stude rende kinderen, konden we wel wat gebruiken. Ik was vertegen woordiger voor Nationale Neder landen en Delta Loyd. Vanuit de bouw kende ik veel mensen en daar ging ik dan langs met brand-, levens- en andere verzekeringen. Niet dat ik het zo leuk vond, het ging om de pingping Dan was ik wel zo dat als ik bij de mensen over de vloer kwam, dat ik ze moest hebben. Toen het niet meer hoefde, ben ik er mee gestopt. Blij dat het niet meer hoefde. De kinderen heb ben het goed gedaan. Kees is kapitein op een vrachtschip van wel drie voetbalvelden groot, Nelie geeft les op de basisschool en Adrie werkt bij de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht. We zijn trots op ze. Vakantie vieren, zoals ze tegenwoordig doen, was er voor als jij op zee zit. Maar aan een garage kon je niets verdienen, en een bungalow kun je verhuren.' Vissen, zoals veel dorpsgenoten deden, was niet aan Arie besteed. 'Toen ik eens zonder werk zat, vroeg Herman Steigstra of ik hem wilde helpen met de vangst op wulk. Hij had een schuit en vroeg op de terugweg naar Oudeschild eens of ik het roer wilde overne men en dook het vooronder in. Toen hij weer boven kwam, zei hij: Waar wil jij naar toe, naar Wierin- gen? Ik was niet zo'n beste roer ganger en na een half jaar had ik het op zee wel gezien.' Nadien werkte Arie overdag in de bouw en 's avonds ging hij rond met verzekeringspolissen. Truus: ons niet bij. Maar we zijn wel eens met Kees mee geweest met een reis naar Zuid-Amerika. Negen weken duurde dat.' Truus: 'Ik ben vijf keer zeeziek geweest.' Arie: 'Zelfs toen het water als een spie geltje was.' Truus: 'Aan boord spraken ze Engels. Wij konden er niets van verstaan, maar hadden wel in de gaten dat ze het over ons hadden. Toen we de evenaar pas seerden, sleepten ze ons uit onze hut. Daar moest natuurlijk op gedronken worden.' Arie: 'Het was een mooie reis en we hebben veel gezien.' Terug in Oosterend slijten ze hun oude dag niet achter de gerani ums. Truus: 'Ik ga vanmiddag naar de soos, zit op koersbal en doe aan therapiegym. Arie hoeft niet Truus en Arie Kalis-van Liere uit Oosterend vieren op 6 november dat ze 65 jaar getrouwd zijn. van Bernard Wolf, die heeft immers zijn tuin.' Arie: 'Ik ga met plezier naar mijn tuin.' Buurman Arend van de Brink: 'Je moet het zien, hij heeft de mooiste tuin van allemaal.' Truus: 'We eten er goed van. Wat we niet op kunnen, gaat in de diep vries. En de rest geven we weg.' Truus en Arie staan ook bekend om hun inzet voor het verenigingsle ven. Zijn belevenissen op en rond het voetbalveld van SV Oosterend passeerden al bij het jubileum de revue in deze krant. 'We prakki- zeerden altijd wat we nu weer kon den doen. Truus hielp net zo hard mee. Ze ventte bijvoorbeeld ijs uit voor de club.' Truus: 'Je bent ook voorzitter geweest van de ijsclub.'Arie: 'Was dat geen 27 jaar? Ik woonde na mijn trouwen amper op Oost, toen ik in het bestuur van de ijsclub kwam. Ik was er meteen beroemd. Denk nou niet dat ik er een makkie aan had. Want als het vroor moest de ijs baan wel worden geveegd. Een ander deed het niet. Maar ik vond het leuk en had er de tijd voor. Als het vroor zat ik als metselaar toch in het vorstverlet. Ik heb nu nog nog één bestuursfunctie: penning meester van de Texelse IJsbond. Bijna niemand weet meer wat dat is. Dat snap ik wel. We organiseren het Texelse kampioenschap, maar dat is al zó lang niet meer gehou den.' Gerard Timmerman Alweer geruime tijd geleden deed Natura 2000 stof opwaai en. Ondernemers vreesden dat dit wettelijke instrument om de biodiversiteit van de natuur te beschermen tot beperkingen zou leiden. Maar het is al weer lang stil rond dit plan, de onze kerheid groeit en de communi catie blijft achterwege. 'Het hele proces in het Waddengebied is tegengevallen. De complexiteit is veel groter dan we hebben aangenomen', reageert Piet op 't Hof, coördinator namens het ministerie van Economie, Land bouw en Innovatie (voorheen LNV). Complex is de materie, zeker voor Texel dat voor de implementatie van de Europese richtlijnen voor Natura 2000 te maken krijgt met drie verschillende beheersplan nen. Eentje voor de Duinen en het Lage Land van Texel, de Wadden zee en de Noordzee kustzone. Binnen die gebieden moet worden bepaald welke soorten en welke habitat (leefomgeving) moeten worden beschermd, welke doelen hiervoor per soort en habitat moe ten worden gehaald en welke maatregelen hiervoor moeten wor den genomen. De organisatie gebeurt door een projectgroep, waarin de gemeente, Staatsbos beheer en andere instanties amb- het hoeverre het nieuwe gebruik voor- of nadelig is voor het beschermen van de natuur. Complicerende factor was dat Texel op het kruispunt ligt van drie telijk zijn vertegenwoordigd. Uitgangspunt in het beheersplan is de situatie in 2005. Bestaand gebruik blijft in principe toege staan, met als uitzondering dat activiteiten die als te verstorend worden ervaren moeten stoppen. Zo was er het vraagstuk van het rijden met auto's over het strand op Terschelling, wat de rust van vogels zou verstoren. Maar dank zij de Crisis- en herstelwet, waarin elk bestaand gebruik is opgeno men, wordt het autorijden op de stranden als bestaand gebruik overgenomen. Maar elk nieuw gebruik of activiteit van na de peil datum is gebonden aan een ver gunning. Daarbij wordt bekeken in deelplannen van Natura 2000. Bij voorbeeld de bescherming van de Noordse woelmuis, waarvoor diverse plannen op elkaar moes ten worden afgestemd, doelstel lingen moesten vergeleken en in de natuur veel zaken met elkaar bleken samen te hangen. Opmer kelijk was ook dat Texel werd aangewezen als ideaal leefgebied voor de witsnuit libelle, die hier niet bleek voor te komen. Toegezegd is dat de beheersplan nen op democratische wijze tot stand komen, dus met steun van de lokale bevolking. Voor Texel boog een klankbordgroep, eerst onder voorzitterschap van oud- burgemeester Geldorp en nu haar opvolger Giskes zich over de plan nen. In deze groep zitten allerlei belangengroepen, zoals LTO, De Lieuw, TVO, TVL en anderen, die hun zegje mogen doen. Op Texel zorgde de mogelijke invloed van natuurgebieden op de agrarische bedrijvigheid voor onzekerheid. Maar na een eerste publieksbij- eenkomst, bleef het langdurig stil. 'Het betreft tamelijk ingewikkeld onderzoek en voor Texel heeft het voor een belangrijk deel stilgele gen', verschaft Op 't Hof ophelde ring. 'Het wachten was op de uit werking van de stikstof ammoniakrichtlijn, waarvan we hopen dat we de externe werking voor de landbouw nu beter in beeld krijgen. De ecologische uit werking is nu klaar en ik verwacht dat we in januari 2011 een herstart kunnen maken.' De vraag is in hoeverre Natura 2000 iets toevoegt. Er vloeien namelijk geen nieuwe wetten uit voort, de Waddenzee ligt al onder bescherming van de PKB Wad denzee en daarnaast zijn er de Vogel- en habitatrichtlijn en de Natuurbeschermingswet. Bij de gemeente Texel overheerst de opvatting dat Texel in de praktijk niet veel van Natura 2000 gaat merken. Er is al veel natuur en Texel lijkt ruimschoots aan de gestelde natuurdoelen te voldoen. Vraag is ook in hoeverre de ver plaatsing van de veerhaven in Den Helder en de ontwikkeling van de haven van het NIOZ belemmering gaan ondervinden van Natura 2000. Maar ook hier verwacht de gemeente dat het geen struikel blok is, omdat geen sprake is van nieuwe activiteiten. De angst vanuit de landbouw voor toekomstige beperkingen vindt de gemeente begrijpelijk en is een belangrijke reden waardoor het proces is uitgesteld. Maar zoals het zich nu laat aanzien, verwacht de gemeente op dit vlak geen grote problemen. Wel blijft de gemeente het proces nauwlettend volgen, zodat er een beheerplan komt waar Texel mee verder kan. advertorial Natuurgebied De Schorren, één van de gebieden die onder de beschermende werking van Natura 2000 vallen. (Foto Ton Zegers) Een bijzondere avond, verzorgd door een 'gewone' Texelaar. Dat is één keer per maand op een zaterdag moge lijk bij café De Kombuis in Oude schild. Op zaterdag 6 november, zul len Simone Toorenburg en Maaike Koning een smakelijk diner koken. En u kunt hierbij aanschuiven! Eigenaresse van De Kombuis, Ingrid Hennink, zit altijd vol ideeën voor gezellige avonden in haar café. Nu de keuken is uitgebreid, is het tijd voor echte dineravonden. Het koken door een 'gewone' Texelaar zorgt gega randeerd voor een bijzonder gezel lige en smakelijke avond. Met de gezellige meiden Simone en Maaike zal het zeker een feestelijke avond worden. Simone is kinderleidster op een buitenschoolse opvang en leert voor juf op basisschool De Bruinvis in Oudeschild. Maaike heeft samen met Monique Boersen haar eigen kappers/schoonheidssalon genaamd 'Bjoeties'. Geregeld staan de vriendin nen samen bij vrienden in de keuken om lekkere etentjes te bereiden, 's Winters komen zij geregeld in Cafe De Kombuis en zo ook op een avond na een verjaardag. Met een slok op beloofden ze Ingrid om een avondje Herman den Blijker na te doen en belofte maakt schuld. Het diner tijdens deze kookavonden bestaat altijd uit een voor-, hoofd en nagerecht. Deze avond is er een verrassingsmenu met een Mexicaans tintje. Het nagerecht is wel bekend: dat is hun eigen verslaving, iets met chocolade? De prijs bedraagt €19,95 per persoon, exclusief drankjes. Bijzondere avonden De Kombuis wil deze avonden 6 a 7 keer per jaar doen. Voor deze win ter hebben zich al voldoende men sen aangemeld. Voor de winter van 2011/2012 gaan ze weer op zoek naar hobbykoks. Wilt u liever rustig ach terover leunen en genieten van heer lijk eten? Kom dan naar het diner op zaterdag 6 november. U kunt tot uiter lijk 1 november reserveren. Wees er snel bij, er zijn nog maar enkele plaatsen vrij! U kunt reserveren via de mail: info@kombuistexel.nl of via telefoonnummer 06-51354222. Café De Kombuis is het gehele jaar dagelijks geopend. Er zijn regelma tig live optredens, bijvoorbeeld van Texelse muziekbands. Feesten en andere evenementen worden vermeld op de website en via berichten van de eigen Hyves-pagina. In de winter heeft het terras een winterkap en is het verwarmd. Bovendien mag hier gerookt worden, dus ook de rokers zitten hier behaaglijk. De koffie staat vanaf 09.30 uur voor u klaar. Het café heeft een kleine prijsvriendelijke kaart met verse soep en stokbrood, diverse uitsmijters onder andere met echte slagersham, versgebakken luxe broodjes met beenham en mosterd saus, runderhamburger van de grill e.v.a. Diverse snacks (ook om mee te nemen). Sinds kort hebben ze gebak ken schol en saté op het menu. De gehele menukaart van Café De Kom buis is te lezen op de website: www. kombuistexel.com. Café De Kombuis, Haven 10a in Oudeschild, e-mail info@kombuistexel.nl. Kijk voor meer informatie en de evene menten op de website www.kom- buistexel.com.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9