De bodem is bereikt 'Korting subsidies en verhoging OZB' TEXELSE S COURANT Opgeven nacht zonder dak Hoge opbrengst bij bazaar Schietoefeningen Dierenbescherming Nieuwe molenaar Lezing over onderwijs Kenia Duin grijpt naast Gouden Kans 'Extra busbaan op 't Horntje' Waarschuwing telefoonfraude Tatenhove regelt verkeer bij boot DINSDAG 26 OKTOBER 2010 'De bodem is bereikt', schrijft het college in de begrotingsbrief waarin de maatregelen staan opgesomd om vanaf volgend jaar €1,2 miljoen te bezuinigen door fors in de ambtelijke orga nisatie te snijden. De voorstellen zijn niet misselijk. Het college wil bijvoorbeeld jaar lijks €446.000,- besparen door minder geld te besteden aan oplei dingen en vervanging bij ziekte. Het niet meer opvullen van beschik bare vacatureruimte moet jaarlijks €291.000,- opbrengen. De zogeheten stofkam die de afge lopen tijd door de gemeentelijke budgetten is getrokken, levert van af 2011 jaarlijks bijna €250.000,- op. Dit jaar is de stofkam volgens de begrotingsbrief al goed voor een incidenteel voordeel van bijna twee ton. Het betekent in de praktijk dat bij bijvoorbeeld ziekte eerst wordt bekeken om wat voor een functie het gaat, voordat vervanging aan de orde komt. 'Maar het is in prin cipe nee', aldus burgemeester Francine Giskes. Het opleidings budget wordt teruggebracht tot 2,25 procent van de loonsom. Dat is conform het landelijk gemiddel de. De afgelopen jaren zat de gemeente daar gemiddeld 3 pro cent boven. Volgens het college is met de besparing van €291.000,- op de beschikbare vacatureruimte 'de bodem bereikt voor het interen op de personele begroting zonder gevolgen voor de dienstverlening'. Het blijft daar echter niet bij. Het college wil vanaf 2012 in drie jaar tijd nog eens structureel zes ton op de loonkosten besparen door ver trekkende medewerkers niet meer te vervangen. Door efficiënter te gaan werken of taken te schrappen willen burgemeester en wethou ders die vertrekken opvangen. Voor dat laatste wordt verwezen naar de bestuurskrachtmeting die BMC een jaar geleden uitvoerde. Het bureau concludeerde dat de gemeente zo'n hoog ambitieniveau heeft dat de ambtelijke organisatie 'piept en kraakt'. Het gaf de gemeente het advies taken uit te besteden en meer samenwerking te zoeken om de druk van de ketel te halen. Dat betekent dat de poli tieke partijen in 2011 een nieuwe kerntakendiscussie wacht waarbij bekeken wordt welke taken de gemeente kan uitbesteden. Die discussie werd de afgelopen jaren ook al gevoerd, maar eindigde vrij abrupt met de conclusie dat alles moest blijven zoals het was. Vol gens Giskes kan de raad zich dat deze keer niet veroorloven. Het college vraagt de raad na te denken over verlaging van het ambitieniveau van de gemeente en vermindering van het aantal taken. Tegelijk moet er ook rekening mee worden gehouden dat het kabinet- Rutte nieuwe taken naar de gemeente wil schuiven. In regeer akkoord staat onder meer dat de jeugdzorg, nu nog een taak van de provincie, op het bord van de gemeente moet komen. Burge meester Giskes benadrukt dat het geen eenvoudige operatie gaat worden. De gemeente, waar een kleine tweehonderd mensen wer ken, wil ondanks de besparingen een goed werkgever blijven. Musea, welzijnsinstellingen en (sport)verenigingen krijgen vanaf 2012 te maken met de bezuinigin gen. Het college wil structureel €391.000,- op de subsidies gaan besparen. Er zijn nog geen concrete voorstel len. Het college wil eerst met de diverse organisaties praten over de reden en de omvang van de bespa ringen. Bedoeling is dat in de loop van 2011 een concretere uitwerking van de bezuinigingsplannen op tafel ligt. De gemeente verstrekt jaarlijks ruim €3,5 miljoen aan subsidies. Bijna vier ton minder is een bespa ring van tien procent op dat bedrag. De OZB blijft evenmin ongemoeid. Burgemeester en wethouders willen die in 2013 met 13 procent laten stijgen en in 2014 met nog eens 12 procent. Dat moet bijna vier ton extra opleveren. In de begrotings brief staat een rekenmodel om de gevolgen in beeld te brengen. Iemand met een woning van €220.000,- betaalt volgend jaar €88,- aan OZB, in 2013 €99,- en in 2014 €111,- als de collegeplannen doorgaan. Het meer dan trendmatig verhogen van de OZB geldt op Texel bijna als een taboe. De afgelopen jaren wil den de politieke partijen daar nooit aan beginnen, onder meer in ver band met de extra kosten die de Texelaars al hebben door het wonen op het eiland. Texel kent al jaren één van de laagste OZB's in Nederland. Of het over een paar jaar daadwer kelijk tot een forse verhoging komt, is vooralsnog de vraag. Burgemees ter en wethouders houden er nu rekening mee, maar hebben de OZB-verhoging bewust helemaal naar achteren geschoven, zodat die maatregel eventueel niet door hoeft te gaan als tegen die tijd minder hard bezuinigd hoeft te worden. Het is conform een lijn die het college de afgelopen maanden al uitstippelde: aan het verlagen van de uitgaven werd de voorkeur gegeven boven het verhogen van de inkomsten. Om het huishoudboekje volledig op orde te krijgen, laat het college ook het oog vallen op het nieuw in te voeren parkeervignet. Voor dat plan, opgenomen in het coalitieprogram ma van PvdA, Texel 2010, WD en D66, worden voorbereidingen getroffen. Het college verwacht met de bezuinigingsoperatie een 'ver antwoorde basis voor een (bestuur lijke) toekomst van een zelfstandig Texel te leggen'. De bezuinigingen komen onder meer voort uit de miljardenbesparin- Jongeren van 12 tot 18 jaar kun nen zich nog opgeven voor 'Een nacht zonder dak' van VonK, het jongereninitiatief van de Texelse kerken. In de nacht van zaterdag 13 op zondag 14 november slapen zij in de Burght-kerk in Den Burg om te ervaren hoe het is om dakloos te zijn. Jongeren kunnen zich laten sponsoren en zo geld ophalen voor Amigos Colombianos, een organi satie die zich inzet voor straatkin- De bazaar die zaterdag in De Burght (de voormalige hervormde kerk van Den Burg) werd gehou den, heeft bruto maar liefst €5131,05 opgebracht. Dat was mede te danken aan een groot aantal vrijwilligers, die zich belan geloos hebben ingespannen om het jaarlijkse evenement tot een succes te maken. De vele bezoe kers kwamen vooral voor de koop waar en de gezelligheid, maar wer den ook gelokt door mooie prijzen die te winnen waren. Jelle Wiersma won bij de grote verloting de eerste prijs, een opoefiets. De tweede prijs, een rondvlucht over Texel, ging naar Kees Geense. De familie Plug werd verblijd met de derde prijs, een bakpakket. deren in Colombia. Aanmelden kan bij dominee Jan Glazema op tel. 888510 of jglazema@hotmail.com. Er hebben zich inmiddels zo'n 25 jongeren aangemeld, VonK streeft naar 50 deelnemers. Op het terrein van marinekazerne Erfprins in Den Helder worden in de week van 3, 4 en 5 november en die van 10, 11 en 12 november schietoefeningen gehouden. Op woensdag en donderdag kan wor den geschoten tussen 9.00 en 16.00 uur, op vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur. De onlangs gehouden collecte van de afdeling Kop van Noord-Hol land van de Dierenbescherming heeft op Texel €2.437,74 opge bracht. Het totaalbedrag in de hele regio was €52.015,-. De opbrengst wordt gebruikt voor het bevorde ren van het dierenwelzijn in de eigen regio. Het gilde molenaars is op Texel met een vierde vrijwilliger uitge breid. Het is Jan Pluimert uit Den Burg, die bij de vereniging Holland- sche Molen een opleiding volgde en onlangs examen deed op de molen Ceres in Bovenkarspel. Zijn mentor was collega-molenaar Dirk Haker. Het gilde bestaat verder uit Willem Keijzer en Arie de Ligt. gen die de overheid landelijk moet doorvoeren. Dat werkt door in het Gemeentefonds waaruit de gemeen te een aanzienlijk deel van haar inkomsten ontvangt. De wereldwijde economische crisis ligt eveneens ten grondslag aan de bezuinigingen. Burgemeester Francine Giskes benadrukt dat de €8 miljoen die in 2008 in IJsland werd verloren geen oorzaak is van de bezuinigingen. 'We hadden ook moeten bezuinigen als dat niet was gebeurd.' Er wordt overigens nog steeds gewerkt aan het terughalen van dat geld via de rechter. In de wetenschap dat er nog meer donkere wolken aan de horizon kun nen verschijnen, wil het college de ondergrens van de algemene reser ve verhogen van €2 miljoen naar €2,5 miljoen. Dat gebeurt onder meer door bestemmingsreserves en egalisatiefondsen naar de algemene reserve te verplaatsen. De donkere wolken zijn de zorg dat grondexploi tatie van bijvoorbeeld de Groene- plaats en Den Burg West minder oplevert dan verwacht, dat de gemeente meer kosten moet maken aan uitkeringen of te maken krijgt met debiteuren die niet kunnen betalen. Directeur André de Ruijter van de Jozefschool Texel geeft op maandag 1 november in de openbare bibliotheek in Den Burg een lezing over onderwijs in Kenia. Teachers 4 Teachers (T4T) is een organisatie die door middel van uitwisseling van kennis en vaardig heden het onderwijspeil in Kenia probeert te verhogen. De Ruijter van de Jozefschool heeft een week samengewerkt met Keni- aanse directeuren. Hij vertelt onder meer over een Keniaanse basis school, het onderwijssysteem en de werkwijze van T4T. Een bijdrage van 5,00 p.p. gaat geheel naar T4T. Aanmelden kan bij de bibliotheek of via directie@jozefschooltexel.nl. De avond duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Duin Bouwbedrijf in Den Burg heeft naast de Gouden Kans 2010 gegrepen. Het bedrijf was genomineerd voor de prestigieuze prijs van Syntens, een netwerk dat bedrijven helpt te vernieuwen. De prijs ging naar InTech Dike Security Systems, een bedrijf uit Haarlem dat een nieuwe bewakingstechniek voor waterke ringen bedacht. Het bedrijf Mom in Balance uit Amsterdam won op internet de publieksprijs. Dat ver zorgt sportbegeleiding aan zwan gere vrouwen. Duin mag zich door de nominatie wel één van de meest innoverende bedrijven in Noord- Holland noemen. Er waren tien genomineerden. De bus zou op het veerhaventer rein op 't Horntje een extra bus baan moeten krijgen. Dat stelt Texel 2010 in een open brief aan het college. De extra busbaan zou moeten lopen van de instapplaats bij de boot tot de verkeerslichten aan de Pontweg. Volgens de partij zou dat nog beter zijn dan transponders te installeren, waarmee de bussen het verkeerslicht op groen kunnen laten springen. Daar pleitte Texel 2010 kortgeleden nog voor in een andere open brief. De partij zet zich in voor een sneller vertrek van de bus van 't Horntje, zodat de rest van de dienstregeling niet in het geding komt en de bus ook weer bijtijds terug is bij de boot. Volgens Texel 2010 komt het nu geregeld voor bussen met ver traging te laat terug zijn op 't Horn tje, waardoor reizigers de boot missen. De partij vindt dat de gemeente op korte termijn met gedeputeerde Elisabeth Post (vervoer) van de provincie Noord-Holland moet gaan praten. Dan moet ook gespro ken worden over een naderende vermindering van het aantal bus diensten op het eiland. Volgens de partij zullen die nare gevolgen heb ben voor mensen in de buitendor pen. Texel 2010, dat deel uitmaakt van de coalitie, zegt in de brief graag de wethouder mobiliteit (Eric Hercules) bij een gesprek met de provincie te vergezellen. 'Onze fractie is vrij goed thuis in deze materie.' Texelaars die worden opgebeld met de mededeling dat ze een prijs hebben gewonnen, krijgen het advies de verbinding zo snel mogelijk te verbreken. 'Het zijn oplichters, die misbruik maken van gegevens van degene die ze bellen', luidt de waarschuwing. Het gaat als volgt: Er wordt gebeld op een vaste telefoon, waarop een man vraagt: 'Met wie spreek ik?', met als resultaat dat degene die wordt gebeld (nogmaals) duidelijk zijn of haar naam zegt. Dan vertelt de man dat hij of zij een grote prijs heeft gewonnen. Maar hij vertelt dat heel snel achter elkaar en laat soms pauzes vallen in dit gesprek. Het is een ingesproken bandje. Met de ingesproken adresgege vens wordt een vals bandje gemon teerd waarop zou staan dat de degene die wordt gebeld iets in Zwitserland heeft gekocht. Op het bandje is een bevestiging te horen, dus men zit er aan vast, is de waar schuwing. Medewerkers van Tatenhove hebben een diploma beroeps matig verkeersregelaar gehaald. Het bedrijf uit Oudeschild regelt sinds enige tijd het verkeer bij de boot op drukke dagen. Dat was eerder in handen van een bedrijf uit Obdam, maar het was voor de gemeente handiger een Texels bedrijf in de arm te nemen omdat medewerkers daarvan eerder aan wezig kunnen zijn. Tot een paar jaar geleden regelde de politie het verkeer, De medewerkers volgden drie dagen cursus aan de overkant. Ze kregen theorie en moesten de praktijk toepassen op een kruising in Den Helder. De verkeerslichten werden uitgezet, waarna iedereen een uur lang handmatig het ver keer moest regelen. De geslaag den zijn inmiddels actief. Hun vuurdoop hadden ze op één van de drukste dagen van het jaar. Volgens de mannen begint het 'smoezenboekje' van automobilis ten die graag een uitzondering willen al aardig vol te raken. Niet in discussie gaan is het devies waar de mannen zich aan houden. Als mensen vragen hoe lang het duurt voor ze aan boord kunnen, luidt het standaard antwoord 'een half uur'. Dat bespaart volgens de mannen ook een hoop discussie. Zur Fahre Fahrradwpi bent NaarTttSoo Storm en regen weerhielden visrokers Ruud Daalder en Robert Schul- ze er zaterdag niet van hun rookvaten vol te hangen met slippies en poon. De opbrengst van de rokerij op het terras van De Kroonprins in Oosterend gaat naar het goede doel. (Foto Gerard Timmerman) Texelse kunstenaars maakten van oude leien van De Burght kunstwer ken. Op de foto verkoopt Jan van Groenigen van het college van kerkrentmeesters een exemplaar gemaakt door Froukje Vlaming aan de familie Van Looveren uit Heesch (Br.). Er zijn er nog tientallen te koop. De opbrengst is voor het nieuwe dak. (Foto Gerard Timmerman) Nu de werkzaamheden aan de Lunette vrijwel zijn afgerond, wordt deze week een begin gemaakt met het herstel van het andere steun- fort, de Redoute. In opdracht van Natuurmonumenten laat het hoog heemraadschap de bagger uit de slotgracht wegrijden, waarna aan nemer De Vries van de Wiel zal starten met het maken van de aarden wallen. De benodigde grond wordt aangevoerd vanaf het nog in te richten natuurgebied Nieuw Buitenheim. Op de tekening het beoogde resultaat van de herstelwerkzaamheden aan de Redoute. Willem Siebeling, Sam Witte, Frits Androg, Sieb Keijser, Jan (Gijs) Zoetelief en Willem de Porto zijn geslaagd als beroepsmatig verkeers regelaar. De mannen regelen sinds enige tijd namens Tatenhove het verkeer naar de boot op drukke dagen. Gauke de Jong en Ton Arnout behaalden eveneens het diploma. (Foto Jeroen van Hattum) De Dag van het schaap zaterdag op boerderij Rozenhout trok ondanks het herfstachtige weer veel belangstelling. Schapenboer Hans Witte gaf een demonstratie schapen drijven met twee Australische Kelpie honden. Ook toonde hij hoe je hoefjes kapt en gaf hij uitleg over alle aspecten van het schapen houden. (Foto Olivier Schilling/Texel Images)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8