Het donker in tijdens Nacht van de Nacht 1EXBJVGOCA.NL TEXELSE 2 COURANT m* Juscafé Ladies night Lezing over dorpskernen Zwarte Markt Kaarten voor ijsclub Den Burg Wereldvrouwen koor in KunstHuys Boon's Beste in Klif Kinderangsten Werven van vrijwilligers Natuurwerkdag in de Dennen LANGEVELD DE R00Y TESÜ Hallucinaties bij bij 't Amateurtje Uitladder Opienie TEXELSE^COURANT Oud papier 24 n«r da9' 7 da9e"k per *eej www.texelsecourant.nl DINSDAG 2 NOVEMBER 2010 In café De Kombuis op de haven van Oudeschild wordt maandag 8 november een 'Juscafé' gehouden, waar dieper wordt ingegaan op de achtergronden en het gebruik van JUS, als voe dingssupplement. Ook delen gebruikers hun ervaringen. De bijeenkomst begint om 1930 uur, de toegang bedraagt €3,-. Cinema Texel houdt woensdag 24 november weer een ladie- snight. Naast stands met hap jes, drankjes en damesdingen, is er een voorpremière te zien van The kids are allright, de feel- goodmovie met Annette Bening, Julianne Moore en Mark Ruffalo die vanaf 2 december officieel te zien is. De voorstelling begint om 20.00 uur, de stands zijn al vanaf 19.00 uur te bezoeken. De toegang bedraagt €12,50. Kor tingsacties en tegoedbonnen zijn niet geldig. Op uitnodiging van de dorps commissie spreekt vrijdag 26 november prof. Vincent van Rossem in Stayokay over het hart van Den Burg. Van Rossem is architectuurhis toricus en hoogleraar monu menten en stedenbouwkundige vraagstukken van de periode sinds de 19e eeuw aan de Uni versiteit van Amsterdam. Hij spreekt over 'verstandig dorps- beheer' en zal op basis van zijn ervaring zijn ideeën over dorps kernen in het algemeen en die van Den Burg in het bijzonder belichten. Na afloop is er ruim gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst, tijdens welke ook het netwerk van buurtverte- genwoordigers van de dorps commissie wordt geïntrodu ceerd, begint om 20.00 uur. In manege Akenburg wordt zon dag 21 november de jaarlijkse zwarte markt gehouden, waar tweedehands goederen worden aangeboden. Standhouders kunnen zich aanmelden via www.manegeakenburg.nl of tel. 06-26886431. Een standplaats van drie bij vier meter kost €6,-. Tegen extra betaling is (bij aan melding via de website) een voorkeursplaats mogelijk. In boekhandel Het Open Boek aan de Binnenburg in Den Burg kunnen gedurende de maand november kaarten worden afgehaald voor de IJsclub Den Burg. Een kaart kost €5,-, kinderen tot en met 15 jaar betalen €2,50. Jonge kinderen (tot 6 jaar) hebben gratis toegang. De warm aangeklede groep die onder leiding van gids Dick Schermer het donker introk tijdens de Nacht van de Nacht. Tientallen mensen gingen zater dag in de Nacht van de Nacht onder leiding van gidsen van Ecomare de natuur in om het donker te ervaren. De Texelse Courant liep een stukje mee om te ervaren hoe kleuren verdwij nen, contouren vervagen, het zicht verdwijnt en andere zintui gen belangrijker worden. Om zeven uur is het nog net niet donker, maar de schemer is inge zet. Het is moeilijk gezichten te onderscheiden als gids Dick Scher mer begint aan de wandeling. Eerst laat hij enkele mensen een gekleurd papier uitzoeken. De felle kleuren zijn met een klein beetje inspan ning nog goed te zien. ledereen krijgt de opdracht na de wandeling weer de juiste kleur papier te pak ken, wat een onmogelijke opgave lijkt. Daarna deelt Schermer stenen uit. 'Andere zintuigen worden in het donker belangrijker dan het zicht. Probeer randjes en onregelmatig heden te voelen op de steen en ruik er eens aan. Sommige stenen hebben een aparte geur. Probeer de vorm te onthouden, ze zijn alle maal anders.' Als iedereen zijn best heeft gedaan de inmiddels onzicht bare details van de steen te erva ren, neemt hij ze in en stopt ze in een zak. Net na het begin van het duinpad, tegenover Ecomare, stapt Schermer een dertigtal passen achteruit. De zak met stenen wordt verstopt aan de rand van het pad. Bij terugkomst wil Schermer de zak weer terugvinden in het don ker. Het is een geweldige avond voor deze excursie. Het is niet te koud en de heldere hemel laat steeds meer sterren zien. Het lopen zon der zaklamp is onwennig, maar het lichte schelpenpad steekt goed zichtbaar af tegen de donkere omgeving. Schermer vraagt ieder een even stil te houden en de zin tuigen te gebruiken. Ondertussen worden steeds meer sterren zicht baar, voor de gids aanleiding te vertellen hoe vroeger de weg in het donker gevonden werd. De grote beer is eenvoudig te vinden voor de groep. Schermer: 'De sterren beelden waren niet meer dan hulp middelen om de weg te bepalen. Aan de hand van de Grote Beer kun je altijd de Poolster vinden, die naar het noorden wijst.' Het wordt nu echt donker. De don kere omgeving maakt dat de groep veel kan zien en er wordt veel naar boven gekeken. We komen aan bij de rand van het bos en vanaf daar lijkt het pad ineens veel smaller. Links en rechts lopen mensen regelmatig naast het pad, de lichte teint van het pad is zelfs niet meer goed te zien. De focus gaat van de omgeving naar het pad en degene die voor je loopt. In het bos houdt Schermer stil om te zoeken naar nachtdieren. 'Je komt 's nachts heel andere dieren tegen dan overdag. Het kan zijn dat we in dit stuk bos een uil zien, dan moeten jullie niet schrikken van zijn geschreeuw.' Maar de uilen, als ze er zijn, negeren de groep. We zien er geen. Op zoek naar andere nachtdieren speurt Schermer, met hulp van kinderen en ouders, enkele bomen af. De magere score is een pisse bed en een spin die in een web hangt. 'Het is een beetje koud voor veel nachtdieren, in de zomer zou den we er meer zien', besluit Schermer. Een op afstand langsrijdende auto verblindt de hele groep. Het felle licht is een storend element in de omgeving. Onze ogen zijn, hoe onwennig in het begin ook, gewend geraakt aan het donker. Het is raar ineens een lichtbundel te zien, ter wijl we normaal niet verder kijken dan de koplampen van auto of fiets. Daarmee is het bijzondere van de excursie duidelijk gewor den. In de Nacht van de Nacht kij ken we verder dan het licht. Er wordt juist het donker ingekeken, waarin volop te ontdekken en te ervaren is. Op deze heldere avond is er een onbetaalbaar palet van sterren en planeten zichtbaar. Had ik anders toch mooi gemist! Imme Bakker In Het KunstHuys in de War moesstraat in Den Burg vindt zaterdag 6 november een optre den plaats van het wereldvrou wen koor BiancaC uit Utrecht. BiancaC (genoemd naar de opera zangeres uit Kuifje) bestaat uit veertien vrouwen die, onder leiding van dirigent Fred Abbingh, een repertoire ten gehore brengen dat varieert van volksliederen met de krachtige, ietwat schelle klanken van de Balkan tot de gepassio neerde muziek van Latijns-Ameri- ka. Daar tussendoor is ook Armeense, Finse en Corsicaanse Nacht van de nacht, hoe mooi kan de nacht zijn, maar ook hoe angstaanjagend. Als kind keek ik altijd onder mijn bed om er zeker van te zijn dat daar niemand lag. Trok de dekens strak over mijn hoofd en verzekerde me ervan dat het voeteneind stevig was ingestopt. Hoe vreselijk was het toen de als grappig bedoelde foparm in feestartikelenwinkels te koop kwam. Er was niks feest- achtigs aan en het mag nog een wonder zijn dat ik die gein heb overleefd. Ik herinner me ook de logeerpartijen bij mijn grootou ders. Het was leuk, totdat de avond viel en ik voor bedtijd nog even naar het buitentoilet moest. Over het achterplaatsje naast het rommelschuurtje. Wind blazend door de bomen, een vroege vleer muis over je hoofd scherend en met het laatste enge sprookjes- verhaal, uitgroeiend tot onwijze proporties, nog in gedachten. Genoeg angsten om het bijna voortijdig in je broek te doen. Zonder hulp van volwassenen langzaam over mijn kinderangs ten heengegroeid, juich ik de door het hele land en hier ook door Ecomare georganiseerde donkerexcursies van harte toe. Ik vind het een fantastisch initiatief om kinderen vertrouwd te maken met de echte nacht en al de fijne, prettig spannende dingen die daarin plaatsvinden. Zoals het geheimzinnig gemompel van dui zenden zich voor de trek verza melende spreeuwen in de bosjes bij de Horsmeertjes. Zelfs de ijzingwekkende, bloedstollen de schreeuw van de kerkuilen van Jan van der Star is na enige uitleg met glinsterende ogen te door staan. Pien Verberg muziek te horen. Sommige liederen worden a capella gezongen, ande re met begeleiding. Het stemge bruik varieert van lieflijk tot rauw; naast meerstemmig wordt ook in trio's, kwartetten of solo gezon gen. Dirigent Abbingh specialiseerde zich na zijn opleiding aan het Utrechts Conservatorium in wereld muziek en is behalve dirigent ook pianist en accordeonist Hij is actief bij Musicians without bor ders en nam vanuit de landen waar hij kwam veel muziek mee, die hij zelf arrangeert. Het optreden begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €5,- (kinderen €2,-). BiancaC is van 16.00 tot 16.30 uur ook te horen tijdens de manifesta tie Vrouwen van een eiland in hotel De Pelikaan. Op uitnodiging van Sportservice Texel verzorgt Ted van der Bruggen een workshop vrijwilligerswerving. Veel verenigingen hebben een groot tekort aan vrijwilligers, maar met de methode van Van der Brug gen kunnen in korte tijd nieuwe mensen worden aangetrokken. De cursus wordt gegeven op 16 november, 7 december, 25 januari en 1 maart. Van deelnemers wordt dertig minuten zelfwerkzaamheid per week verwacht. Alle benodigde formulieren worden digitaal aan geleverd en zo nodig tijdens de workshop aangepast aan de eigen situatie. Aanmelden kan via tel. 322815 of e-mailadres sportservicetexel@texel.com. Deel name is gratis. In Klif 12 in Den Hoorn is zon dag de voorstelling Boon's Bes te van cabaretier Marijke Boon te zien. Boon verraste het publiek 25 jaar geleden met haar droge humor en schijnbaar zo simpele liedjes en gedichten. Na een relatief rustige periode komt ze met een nieuw programma, met haar rode accor deon en Michel Lamers op saxo foon en klarinet. Ze laat zien dat haar klassiekers nog steeds actu eel zijn en dat ook het nieuwe werk er niet om liegt. Van de eeuwige liefde tot afbreekbaar plastic, alles wordt onder de loep genomen en vakkundig betast, besnuffeld en bezongen. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €15-. Diner vooraf is mogelijk, reserveren in dat geval gewenst. In de Dennen wordt zaterdag 6 november een natuurwerkdag gehouden. Belangstellenden kunnen meehel pen met het verwijderen van boom opslag die de duinheide overwoe kert. De natuurwerkdag begint om 13.30, duurt tot 16.00 uur en is bestemd voor mensen vanaf 18 jaar. Deelnemers wordt verzocht stevige werkschoenen en goede werkkleding aan te trekken. De dag is onderdeel van de tiende Landelijke Natuurwerkdag die wordt georganiseerd door Land schapsbeheer Nederland, Staats bosbeheer, Natuurmonumenten en Scouting Nederland. Er kunnen veertig personen meedoen. Dinsdag 2 november In Cinema Texel draait om 20.00 The Social Network en om 20.30 Life As We Know It. In het kader van de Bijbeltiendaagse begint om 19.00 uur een voorlees- dienst in de Vermaning in Ooste rend. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint voor mensen met kanker, familie en vrienden om 19.15 uur Café Doodgewoon. Leden van de FNV Vrouwenbond bezoeken gezamenlijk de vergade ring van de gemeenteraad. Verzame len om 19.45 uur in het gemeente huis. In het gemeentehuis aan de Emma- laan begint om 20.00 uur de raads vergadering. Na afloop is er een opiniërende raad over de begroting van de gemeente. In de Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een klaverjasdrive (met vaste maat) voor het goede doel. Inschrijven vanaf 19.30 uur. In het KunstHuys aan de Warmoes straat. starten om 20.15 uur (Afri kaanse) danslessen met live percus sie. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 2 nov. 03.50 en 16.25 u. Woe. 3 nov. 05.05 en 17.40 u. Do. 4 nov. 06.05 en 18.47 u. Vri. 5 nov. 06.54 en 19.45 u. Zat. 6 nov. 08.04 en 20.56 u. Zon. 7 nov. 09.05 en 21.15 u. Ma. 8 nov. 09.44 en 22.06 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag 6 novem ber nieuwe maan, maandag 8 november springtij. Zondag 7 november zon op 7.49 uur, onder 16.59 uur. (jrocn Zwartrjixels m het harL. Uitgave van mediabureau!— Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Woensdag 3 november In Cinema Texel draait om 13.45 Ernst, Bobbie En Het Geheim Van Monta Rossa, 14.15 Verschrikkelijke Ikke En De Rest Kan Stikke 3D, 16.15 Foeksia De Minieheks; 16.45 Briefgeheim. 18.45 Haar Naam Was Sarah; 19.15 FilmArt, Alamar, 21.15 Eat, Pray, Love; 21.45 The Social Network In het kader van de Bijbeltiendaagse begint om 19.00 uur een voorlees- dienst in de RK-kerk in De Cocks- dorp. In Het Olijfblad (Weverstraat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bij belstudie. Donderdag 4 november In Cinema Texel draait om 18.45 Haar Naam Was Sarah, 19.15 Film- Art, Alamar, 21.15 Eat, Pray, Love; 21.45 The Social Network In het kader van de Bijbeltiendaagse begint om 19.00 uur een voorlees- dienst in het Hoornder kerkje. Om 20.00 uur begint in De Kieken dief op De Krim de ledenvergadering van de Texelse Verenging van Logies- verstrekkers. Vrijdag 5 november TexelTango houdt op vakantiecen trum De Krim het hele weekend workshops en salons met lessen en optredens van docenten uit binnen- en buitenland. In Cinema Texel draait o m 18.45 RED, 19.15 Haar Naam Was Sarah, 21.15 Eat, Pray, Love, 21.45 The Social Network. Artex Kunstenschool houdt een weekend vol Vlaamse muziek, dans, workshops, concerten, inspiratie en Bourgondische geneugten. In het kader van de Bijbeltiendaagse begint om 19.00 uur een voorlees- dienst in De Poort (de voormalige gereformeerde kerk) aan de Elemert in Den Burg. In verband met de dokbeurt van de MS Schulpengat heeft TESO de komende weken één schip beschik baar en zijn er geen extra afvaarten. Transporten voor gevaarlijke stoffen moeten worden gereserveerd. Van dinsdag tot en met donderdag is elke afvaart één transport toegestaan. Reizigers vanuit Den Helder moeten vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en vanaf Texel tussen 9.00 en 11.00 uur rekening houden met een uur wacht tijd. Maandag is dat rond 11.00 uur Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 4. Koger- straat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagemakerstraat, Witte Kruis- laan. Het laatste nieuws het eerst! Ook te volgen via r Twitter @texelsecourant en facebook Texelse Courant l Toneelvereniging 't Amateurtje speelt zaterdag 13 november On verra van Leon Milius. Het stuk gaat over Godfried, die ernstig ziek is en door het gebruik van morfine hallucinaties krijgt van zijn overle den vrouw, die hem wijst op zijn slechte gedrag in het verleden. Schuldbewust probeert hij nog voor zijn overlijden met zijn gewe ten in het reine te komen. De voorstelling vindt plaats in dorpshuis De Wielewaal in De Waal en begint om 20.00 uur. Kaarten kosten €6,- en zijn verkrijgbaar bij Thea Hin (tel. 312130), Karin Gaas beek (tel. 313684) en - zolang de voorraad strekt - aan de zaal.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2