'Cameratoezicht op oceaan en zee' I TEXELSE 5 COURANT DNA-profiel zeebodem biedt kijkje in verleden Natuurwerkdag in De Petten m Kostendekkend? Oude raadhuis Wagemaker drie keer ziekenboot Schulpengat gaat in dok Heftruckcursus Wat ik zeggen wou orgHulp il Wat ik zeggen wou DINSDAG 2 NOVEMBER 2010 Er moet een wereldwijd 'came ratoezicht' op de oceanen en kustzeeën komen om een samenhangend beeld van de diverse veranderingen te krij gen. Daarvoor pleit een internationale oceanografische gemeenschap, waarin namens Nederland het NIOZ is vertegenwoordigd. In totaal zitten 38 grote onderzoeksinstitu ten uit 21 landen in die gemeen schap die Partnership for the Observation of the Global Oceans heet (POGO). Vertegenwoordigers daarvan zijn deze week in China om over het 'cameratoezicht' te spreken. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst van de internationale Group on Earth Observations (GEO) waarin Nederland eveneens door het NIOZ wordt vertegenwoordigd. Er gaat overigens niemand van het NIOZ naar China. Het beoogde kostenplaatje is niet mals, er is een investering van tien tot vijftien miljard euro mee gemoeid. Voor het onderhoud en het bewerken van de data van alle meetapparatuur is jaarlijks zo'n vier miljard nodig. Volgens het NIOZ is het echter noodzakelijk dat een samenhangend beeld ontstaat, zodat oceanen en zeeën systema tischer in de gaten worden gehou den. 'De snelle ontwikkeling van de digitale techniek maakt dit moge lijk.' Dat moet klimaatontwikkeling en zeespiegelstijging wereldwijd in beeld brengen, maar ook nadere gegevens opleveren over veilig heid, voedselvoorziening, trans port, energiewinning en recreatie. Door beter op de hoogte te zijn, kunnen volgens het POGO betere voorspellingen over droogte of orkanen worden gedaan. Verwezen wordt naar Pakistan waar de scha de door de overstromingen tegen de 10 miljard beliep. Het beoogde systeem moet ook meer informatie opleveren over de opnamecapaciteit van C02 in de oceaan. Die capaciteit neemt af als het water warmer en zuurder wordt. Koud water neemt beter op en ver zuring gaat ten koste van levens vormen die meehelpen de C02 op te slaan. Opgemerkt wordt dat oceanen de capaciteit hebben om 50 gigaton C02 op te slaan. 'Dat is evenveel als alle bomen en planten op het land kunnen.' Met het DNA-profiel van micro organismen op de zeebodem kan prima een kijkje in het verle den worden genomen. Dat blijkt uit een onderzoek waarop NIOZ- medewerker Arjan Boere vrijdag aan de Universiteit Utrecht is gepromoveerd. Hij doorbreekt daarmee een oude gedachtegang in de wetenschap dat DNA van micro-organismen niet geschikt zou zijn voor studies naar het geologisch verleden van de Aarde. Het DNA zou als 'labiel molecuul' niet lang bewaard blijven na het sterven van een micro-orga nisme. Fossiel DNA blijkt echter specifiekere informatie op te leve ren dan klassieke methoden waar bij onderzoek werd gedaan naar bijvoorbeeld fossiele moleculen of microscopisch waarneembare schelpjes. Boere onderzocht drie soorten afzettingen die afkomstig waren van Antartica, uit de Zwarte Zee en de Middellandse Zee. Hij legde de resultaten van zijn onderzoek naast resultaten van onderzoeken die al eerder naar de afzettingen waren gedaan om vergelijkingen te trek ken. Dat leerde dat fossiel DNA zo'n 10.000 jaar lang bewaard kan blijven in de zeebodem. Dat biedt de mogelijkheid tot die tijd terug te blikken in het Holoceen, de geolo gische periode die aanbrak na de laatste ijstijd bijna 12.000 jaar gele den. Het NIOZ omschrijft het gebruik van DNA in de geologie als een 'veelbelovend precisie-instrument' voor de reconstructie van milieu omstandigheden op plekken waar zich organisch rijke sedimentlagen hebben ontwikkeld. Het onderzoek werd onder meer gefinancierd met geld dat NlOZ-wetenschapper Jaap Sinninghe Damsté in 2004 kreeg toen hij de prestigieuze Spi noza Premie won. In het kader van de landelijke in natuurgebied De Petten bij Natuurwerkdag kunnen vrijwilli- Den Hoorn, gers zaterdag 6 november de handen uit de mouwen steken De bedoeling is dat op de eilandjes in De Petten de vegetatie wordt verwijderd, zodat ze weer klaar zijn voor het komend broedseizoen. Vrijwilligers verzamelen aan het Molwerk, tegenover de ingang naar het natuurgebied. Er wordt van 10.00 tot 12.30 uur gewerkt, ook kinderen kunnen meehelpen. Om op de eilandjes te komen, moet er op laarzen door het water gewaad worden. De Petten was in 1912 de tweede aankoop van Natuurmonumenten op Texel en een belangrijk broed en rustgebied voor grote stern, visdief en kluut. Sinds de aanleg van de schelpeneilandjes in 2004, waarop om de paar jaar nieuwe schelpen worden opgebracht en waarvan ieder jaar de vegetatie wordt verwijderd, broedt hier de (beschermde) grote stern; in 2010 maar liefst 2400 paar. Kort nadat de gemeente overge stapt was op nieuw briefpapier, ontvingen we een formulier waar mee we ons festival konden aan melden voor de evenementenka lender van 2011. Deze melding is noodzakelijk om te zijner tijd een evenementenvergunning te kunnen aanvragen (dat klinkt ingewikkeld en dat is het ook). Dat zijn zo van die dingen en iedereen wil natuur lijk dat evenementen veilig zijn en zonder overlast te veroorzaken doorgang kunnen vinden. Vervolgens verscheen in de krant diverse malen een oproep om eve nementen toch vooral vóór 1 november aan te melden, omdat de kalender dan kon worden vast gesteld. Evenementen die te laat worden aangemeld, kunnen mis schien helemaal niet doorgaan. Concreet betekent dit dat bijvoor beeld de Sinterklaasintocht van 2011 ruim twee weken voor de intocht van 2010 moet zijn aange meld. In dezelfde krant lezen we vervol gens dat de legeskosten, die betaald moeten worden voor het afgeven van een vergunning, met ingang van volgend jaar worden verhoogd van €35,95 naar (in ons geval) €450,-, ruim 121/2 keer zoveel. En omdat wij tevens een horecavergunning nodig hebben (we willen tenslotte zowel deelne mers als bezoekers van een hapje en een drankje kunnen voorzien) hebben we daarvoor ook een ver gunning nodig. Ook de legeskos ten hiervan worden verhoogd. Van ook €35,95 naar €300,-. Dit bete kent dat wij volgend jaar in plaats van €71,90 €750,- (meer dan tien keer zoveel!) kwijt zijn aan twee vergunningen. Vergunningen die noodzakelijk zijn voor het door gaan van het evenement en die alleen bij de gemeente verkrijgbaar zijn, zodat we niet kunnen kijken of het ergens anders misschien goed koper kan. Om een indruk te geven van de druk die dit op onze begro ting legt: €750,- is bijna twee keer zoveel als wij aan Natuurmonu menten betalen om gebruik te mogen maken het terrein, het is drie keer zoveel als de verzekering kost (inclusief uitbetaling bij slecht weer) en zelfs de ruim honderd deelnemers, die vanuit het hele land komen om de Midzomer schans te laten slagen, krijgen bij elkaar nog geen drievoud van dit bedrag. En wij zijn nog niet eens de groot ste gedupeerden, want wij zijn maar een relatief klein evenement. Als je een groot evenement organi seert, lopen de kosten nog meer op. De autocross, de Ronde om Texel, nog een autocross, het Pink sterevenement van de OTMV en de Landbouwdag (om er maar een paar te noemen) kijken aan tegen een verhoging van €35,95 naar €1200,- (33 keer zoveel). Die verschillende tarieven zijn trou wens vreemd. Voor de enkeling die nog nooit een evenementenver gunning heeft aangevraagd, de aanvraag bestaat - voor zowel een klein als een groot evenement - uit acht A4'tjes, waarop in totaal twaalf vragen (inclusief adressering en ondertekening), die samen met een tekening van het evenemententer rein moeten worden ingeleverd. Het kostendekkend doorlezen, aan de regels toetsen, archiveren, bestempelen en fiatteren hiervan kost dus in het ene geval €150,-, in het andere €1200,-. Dat de lege skosten omhoog gaan, is tot daar aan toe; dat de gemeente ook graag kostendekkend wil werken, kunnen we volgen; maar de logica van dit verschil ontgaat ons ten enenmale. (Overigens, over kos tendekkend gesproken: in genoemd artikel in de Texelse Courant staat dat de gewraakte verhoging €117.000 oplevert - winst dus). En wat is kostendekkend? Hoeveel ambtelijke uren zijn met het behan delen van een dergelijke aanvraag gemoeid? Wie weet dat? Waar betalen we voor? Tot slot de vraag wanneer de gemeente van plan was dit aan de organisaties mee te delen. Als wij opgeroepen worden om per 1 november ons evenement aan te melden, hebben we de begroting al aardig in ons hoofd zitten. Als we - nadat we daar via de melding toestemming voor hebben gekre gen - uiterlijk twee maanden van tevoren een vergunning aanvragen, hopen we dat we goed gerekend hebben, dat het weer meewerkt en dat we aan het eind van de rit alle rekeningen kunnen betalen. Maar als we pas op het moment dat de vergunning wordt afgegeven (door gaans in de week voorafgaande aan het festival) ineens geconfron teerd worden met een onvoorziene kostenpost van enkele honderden euro's, beleven we geen leuke mid dag en kunnen we alleen maar hopen dat deelnemers en mede werkers ons nog steeds goed gezind zijn. Misschien zijn er inderdaad wel teveel evenementen op het eiland. Maar er zijn vast vriendelijker manieren om dit aantal te vermin deren. namens festival Midzomerschans, Klarina Combé (voorzitter), Oosterend. De ANBO-beurs in Ons Genoegen was georganiseerd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen. Het publiek was divers, er waren niet alleen 55-plussers aanwezig, maar er liepen ook jongere mensen rond. (Foto Jeroen van Hattum) 'Niet erg zeldzaam, wel bijzonder.' Aldus betitelt Piet Druif de pestvo gel, die in deze tijd van het jaar in grote groepen in bijna alle dorpen op het eiland wordt aangetroffen. Nog niet zo lang geleden was de vogel een dwaalgast, die maar af en toe in Nederland opdook. Pest vogels leven 's zomers in het noorden van Scandinavië en in Siberië, waar ze leven van insecten en noten. Tegen de winter zakken ze af naar het zuiden en kiezen ze voor een dieet van bessen. Bijgaande foto's werden door Druif genomen nabij de Schilpbank in Den Burg. Broeders van diverse doopsgezinde gemeenten waren zaterdag op Texel voor de jaarlijkse landelijke broederkringendag. De circa negen tig broeders kwamen bijeen in de doopsgezinde kerk in Den Burg, maakten een rondrit over het eiland, bezochten het Luchtvaart- en Oorlogsmuseum en gingen naar de voormalige doopsgezinde Verma ning in Oosterend. De dag was georganiseerd door de Texelse broe derkring van de doopsgezinde gemeente. (Foto Jeroen van Hattum) Het park in het centrum van Den Burg is zaterdag door de actiegroep Behoud het Park voorzien van twintig beschilderde vogel nestkastjes. Kinderen gaven de kastjes elk hun eigen uitstraling. Het vogelnest kastje van Max Schelfhout werd als mooiste verkozen. Ko Oostra bevestigde de kastjes tegen de bomen. (Foto Jeroen van Hattum) Arjen Pool legt onder toeziend oog van examinator Ben Broekhof een heftruckexamen af op het terrein van Agrifirm aan het Meijertebos. (Foto Imme Bakker) Ondergetekende heeft in deze krant geopperd dat het kapitaalsvernieti ging en zonde zou zijn om het oude raadhuis te slopen. Want het gebouw is helemaal niet oud en verkeert in prima staat. Dat er een nieuw raadhuis moet komen, is voor veel Texelaars niet duidelijk en onbegrijpelijk. Op mijn voorstel er twintig appartementen in te bou wen heb ik nooit enig antwoord gehad. Wel stond kortgeleden in ons veelgelezen blad (de Texelaar) dat de aanbesteding van de sloop van het oude raadhuis een koopje was en erg meeviel. En er was een serieuze koper voor het afgedankte gebouw. Daarmee waren de gemeentelijke financiën rooskleuri ger geworden. Maar: Texelse aan nemers hadden deze winter graag een aantal appartementen gebouwd Heel misschien had men daarover nog niet geprakkizeerd. Veel jonge en oudere Texelaars zouden graag zo'n appartementje huren voor een schappelijke huurprijs (inclusief gas, water en licht €450,- per maand). Ik ben ontzettend benieuwd of men nog van gedachten verandert. Het kan nog! Ik reken nergens op, maar wou dit toch even kwijt. Het zijn gedachten van een ouwe knakker. Hij ligt er echter nog niet van wakker. Nic Dros (sr.), Harkenbuurt De Dokter Wagemaker heeft in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw drie keer achter elkaar dienst gedaan als ziekenboot. Eind juni gebeurde dat ook al eens. De boot wordt gemiddeld twee keer in de week buiten de reguliere vaar- tijden ingezet voor een ziekenreis. In de nacht van zaterdag op zondag werd de bemanning die nachtdienst had om twaalf uur, drie uur en vier uur opgepiept. De laatste melding kregen ze toen ze nog aan boord waren, waardoor ze in één moeite door konden gaan. In de nacht van vrijdag op zaterdag en zondagavond laat moest de boot er ook extra uit voor ziekenvervoer. TESO doet jaarlijks zo'n honderd keer dienst als ziekenboot, waarbij over het algemeen circa twintig afvaarten aansluiten op een bestaande dienst en tachtig buiten de dienst om zijn. De Schulpengat ligt de komende weken in dok bij de Oranjewerf in Amsterdam. De reserve-boot van TESO is gisteren vertrokken en keert volgens planning vrijdag 26 november terug op het eiland. De Schulpengat ondergaat, vooruitlo pend op een nieuwe keuring, regu lier onderhoud. Chauffeurs hebben zaterdag een cursus gedaan om op veilige wijze een heftruck te kunnen besturen. Onder toeziend oog van examinator Ben Broekhof van de Chauffeursacademie slaagden alle cursisten. De cursus op het terrein van Agri firm aan het Meijertebos werd voor de zevende keer dit jaar gehouden. Er deed onder meer een aantal chauffeurs van AB Texel mee. Hen ri van Maldegem, werkzaam bij het transportbedrijf: 'Alle beroeps chauffeurs moeten vóór 10 sep tember 2014 een bijscholing van 35 uur hebben gevolgd in het kader van veiligheid. Wij hebben ervoor gekozen deze tijd in te vullen met cursussen die aansluiten bij ons bedrijf. Dit is bijvoorbeeld zuinig rijden, schadepreventie, gewenst gedrag van chauffeurs en deze heftruckcursus.' De cursisten kregen 's ochtends theorie en 's middags praktijk. Exa minator Broekhof lette onder meer op het kijkgedrag, de houding van de hefmast en de mate waarin rekening gehouden werd met de omgeving. De geslaagden zijn: Johan van der Ster, Jack Dekker, Michael Pool, Arjen Pool, Marcel Stiggelbout en Rinus van der Star.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5