Onderneemster heeft vrijheid hoog in vaandel 'Hier doe ik wat ik zelf wil' 7lEX EUTOU/LS Meester Laan drukte stempel op landbouwonderwijs SARAH TEXELSE 9 COURANT Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 Texels Bock lekkerste bier PUNK ""'■l GENIUSthe social network©^© Texelaars op koers In memoriam GRAVENSTRAAT 33 CENTRUM DEN BURG TEL. 0222 312027 WWW.CINEMATEXEL.NL 6 @UITIadderTexel ÏMUSlt CLUB 2010 KINDERTHEATER DIN^R CABARET 7-11 -2010 Musical Soldaat van Oranje 13-11-2010 KreaDoe 2010 TRAITOR MlIONAIR ^"1.45. wo 20.30 Joyce Muskee van de Quiksilver Boardriders Club in De Koog: 'Ik verkoop wat ik leuk vind.' 'Voorheen zat ik drie uur in de auto voor mijn werk, nu stap ik op de fiets en ben er zo.' Daar komt dan nog wel de boottocht bij, want Joyce Muskee, eigenaar van Quiksilver Boardriders Club in De Koog, woont in Den Helder. Vrijheid is haar credo. 'Hier doe ik wat ik zelf wil.' Tijdens het interview snuffelt een echtpaar door de winkel en past een jack met opvallend motief. De reacties zijn positief, maar toch gaat het jack terug in het rek. Joyce Muskee (37) glimlacht als het stel de winkel verlaat. 'Ik krijg veel men sen in de winkel die hier met vakan tie zijn, zoals deze twee. Ze hebben de tijd en gaan lekker winkelen. Ik wil niemand iets opdringen, dus laat ze lekker hun gang gaan. Even hier kijken, straks weer daar. Als ze wil len, vertel ik iets over het product, dat vind ik leuk. En als ze het een maal hebben gekocht, dan hoop ik dat ze er echt blij van worden.' De interviewer vraagt of deze mensen de jas gaan kopen. Na enig naden ken: 'Ik denk dat ze er voor terug komen.' Zo'n inschatting vergt wel licht kennis van de psychologie achter het koopgedrag, maar vooral ervaring. Daaraan heeft deze onder nemer geen gebrek. 'Ik heb twaalf jaar lang jeans verkocht in een zaak in Alkmaar. Best leuk, veel beurzen bezocht, ingekocht, gereisd en noem maar op. Ik was veel onder weg, regelmatig uren per dag. En uiteindelijk kwam het er toch op neer dat een klant wil dat een broek lekker zit. Op een gegeven moment wilde ik wel eens wat anders. Texel kende ik al. Vanuit Den Helder sta ken we wel eens het Marsdiep over om hier lekker te mountainbiken. Deze winkel bestond al. Hij was van een oom en een neef, die onder meer ook strandpaviljoen paal 33 hadden. Het was niet echt hun ding. Via-via hoorde ik dat ze er vanaf wilden. Het eiland trok en zo ben ik hier beland en ondernemer geworden.' Haar winkel onder scheidt zich met sportieve en trendy merkkleding voor dames- en heren, Texelaars op koers is een serie portretten over onder nemende Texelaars die hun draai hebben gevonden. Ze vertellen over hun werk, pas sie, wat hen inspireert en hoe ze in het leven staan. In deze aflevering Joyce Muskee. badkleding, wetsuits, zonnebrillen, horloges, caps, surfboards en wat al niet meer. 'Dit is helemaal mijn ding. Ik verkoop wat ik leuk vind, waarvan ik denk: dat zou ik zelf wil len dragen. En op z'n tijd de boel veranderen. Zo blijft het aangenaam en ga ik steeds met plezier naar mijn werk. Maar alleen de winkel zou me te beperkt zijn. We organi seren van alles. Leuke, sportieve activiteiten, onder meer dag- en gps-tochten voor bedrijven. Mijn man Jasper Koning is sportinstruc- teur en helpt me daarbij. De winkel is een perfecte uitvalsbasis en de activiteiten trekken mensen naar de zaak.' Een sportief bedrijf dus, gerund door een sportieve vrouw. 'Ik ben een buitenmens. Lekker met jezelf in de weer, heerlijk die vrijheid. Ik doe aan triatlon, mountainbiken, heb een paard, ben fanatiek hardlo per doe aan kitesurfen en snow- boarden. Mensen vragen wel eens: Hoe doe jij dat allemaal? Ach, je hebt mensen die 's avonds voor de tv zitten. Als ik thuis kom, ga ik lek ker sporten, daarna eten en thuis nog wat werken. Ik heb ook een webwinkel (www.quiksilvertexel.nl). Die bestellingen moeten ingepakt en verstuurd en ik krijg via de mail heel wat vragen die moeten worden beantwoord. De omzet via de web winkel groeit, mensen worden steeds actiever via internet. In de winter zet ik zelfs veel meer om dan in mijn winkel in De Koog. Als ik de webwinkel er niet bij zou hebben, zou het mij te rustig zijn. Mijn winkel in De Koog is een uithangbord voor de webwinkel en andersom werkt het ook.' 'Zo'n winkel als deze moet aan de kust zitten, want hier gebeurt het. Watersport is enorm in opkomst. Golfsurfen bijvoorbeeld. Op een goeie dag, met golven van twee tot drie meter hoog, zijn de condities hier perfect. En om te weten of de omstandigheden goed zijn, hoef je niet meer naar het strand. Het staat allemaal op inter net. En veel golfsurfers die hier een bakkie komen doen.' 'De merkkle ding die ik verkoop, is niet de goed koopste. Een snowboardjack kost bij mij gemiddeld €200,-, een vest €70,-. Je hebt mensen die dat duur vinden, maar er is ook een grote groep die het aanspreekt. Laatst kwam hier een moeder, met een dochter van zestien. Het meisje was gek van een snowboardjack en een trolley. Ze had erzelfs van gedroomd. Maar wel een combinatie van €500,- Na een telefoontje met pa liepen ze er de deur mee uit. Het gaat vooral om de uitstraling. Die maakt dat de kleding zich onderscheidt van andere merken. Surfers kopen Roxy omdat het een frisse look heeft.' 'Het is de kunst om de win kel leuk en swingend te houden.' Daarmee doelt ze niet alleen op de muziek van Jamariraquai die uit de speakers komt. 'Deze winter ga ik de hele wand veranderen en komend voorjaar komt er een ande re toonbank. Daarmee hou ik het ook voor mezelf leuk. Ik heb niet de ambitie om er nóg een winkel bij te doen, al zou ik wel een eigen pand willen.' 'Het ondernemersklimaat in De Koog vind ik prima, hartstikke goed zelfs. In het begin keek ik de kat wat uit de boom, maar in een paar jaar tijd is mijn klantenkring enorm gegroeid. Ik kan het goed met mijn buren vinden. Treffers, dat hiernaast zit, en ik zijn, uitgezon derd een paar weekenden, elke zondag open. Dan sta ik hier overi gens niet zelf, maar mijn moeder. Zes dagen werken in de week vind ik wel genoeg.' Gerard Timmerman Texelse landbouworganisaties en nadien als bestuurslid van de Alge mene Nederlandse Bond van Oude ren, die hij ook lokaal vertegenwoor digde. In 2002 werd hij benoemd tot Lid van Verdienste. Op agrarisch gebied bleef hij zijn stem verheffen. Zo stelde hij in 1990 dat het lagere landbouwonderwijs 'te primitief' was geworden. 'De tegenwoordige boer moet niet alleen alles weten over tarwe, gerst, varkens en koeien, maar ook een goeie boekhouder wezen, wegen kennen om subsidie te verkrijgen en exact weten te bepa len op welk moment hij zijn kunst mest strooit. Je moet al die kwalitei ten in huis hebben.' Menig festiviteit luisterde Laan op met een zelfge schreven gedicht. Ook toen hij vier jaar geleden naar De Gollards ver huisde, bleef hij actief en deed hij mee aan een reeks activiteiten, zoals jeu de boules, vragenderwijs, sjoe len en probeerde hij aanwezig te zijn bij gezamenlijke bezigheden, zoals koffie drinken en warm eten. Zijn naam leeft voort in de Meester Laan- hoek, het wooncomplex voor senio ren op de plek waar voorheen de lagere landbouwschool heeft gestaan. Tijdens de verkiezing van het lekkerste bockbier van Neder land, in de Beurs van Berlage in Amsterdam, heeft het bockbier van de Texelse Bierbrouwerij de eerste plaats behaald. De door PINT georganiseerde proeverij kent drie categorieën. De grootste categorie, met 53 deelne mers, is die van 'beste bockbier. Hierin behaalde het Texels Bock de eerste plaats, voor Amstel Bock en De Leckere Rode toren. Daarnaast werd Texels Bock uitgeroepen tot overall winnaar van de in totaal tachtig bieren. De brouwers vieren hun overwinning komende dinsdag in het eigen proeflokaal aan de Schilderweg. Vanaf 13.30 uur is er voor elke bezoeker een gratis bockbier van de tap. Aimabel, initiatiefrijk, pionier en inspirator. Omschrijvingen die van toepassing zijn op Cornelis Pieter 'meester' Laan, de man die een onuitwisbaar stempel op het Texelse landbouwonderwijs heeft gedrukt. Afgelopen vrijdag over leed hij op 98-jarige leeftijd. Waarom geniet de heer Laan zo'n opmerkelijke populariteit op Texel?, luidde de vraag die de Texelse Courant stelde ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van meester Laan in 1971. 'Is het zijn rus tige en beheerste optreden, zijn welgemeende persoonlij ke belangstelling voor zijn leerlingen en cursisten, zijn gebruik van begrijpelijke woorden en de neiging tot doordouwen. Dankt hij zijn gunstige imago ook aan zijn vrouw, die zich enthousiast en graag voor iedereen inzet en uitslooft? Het zal allemaal wel een rol spelen. Van belang is ongetwijfeld dat de heer Laan zelf boerenzoon is', schreef deze krant. Geboren in 1912 in Middelie (Oosthuizen) deed Laan in 1930 eindexamen HBS B en behaalde een jaar later zijn onderwijsakte. Het zou niet het laatste diploma zijn dat de leergierige schoolmeester zou halen. Het praktijkdiploma handelsweten schappen, de hoofdakte en land- en tuinbouwakten volgden. In 1940 werd hij leraar aan de landbouw school in Purmerend. In 1946 werd hij aangenomen op de Landbouw school in Den Burg. Op de in 1928 gestichte landbouwschool ging het er toen nog tamelijk primitief aan toe. Er werd één tot twee dagen les gegeven, de rest van de tijd werkten de leerlingen op de boerderij. Het onderwijs was praktijkgericht. Als er pluimveeles op het rooster stond, nam Laan bijvoorbeeld een paar kip pen mee naar school. Laan, de enige leerkracht, was een manusje van alles. Toen de school aan de Nieuwstraat (later Burgwal) te klein was gewor den werd in 1952 een nieuw gebouw geopend aan de Beatrixlaan. Het landbouwonderwijs werd onder lei ding van Laan uitgebreid met allerlei takken, zoals melkonderwijs en bloembollenteelt. Op het hoogte punt telde de school 87 leerlingen, tegen 52 bij het aantreden van Laan. Laan leidde de school als een bedrijf en verzorgde daarnaast allerlei cur- Onderwijzer Cornelis Pieter Laan kruidde zijn kennis over landbouw met humor. sussen, onder meer voor oud-leer lingen en de rest van de boeren stand, waarvan het aantal deel nemers in de duizenden moet lopen. Zo gaf hij cursussen Engels voor boeren die overwogen om te emigreren naar Canada of Nieuw-Zeeland en orga niseerde hij trainingen in spreken in het openbaar. Verder pluimvee-, fruitteelt- en andere cursussen en op het gebied van techniek, omdat ook op dat gebied steeds meer van de boeren werd verlangd. 'Er zijn weinig bedrijfstakken die zich zó herhaalde lijk aan wijzigende omstandigheden hebben moeten aanpassen', vertel de Laan in 2005 in een interview, toen hij door deze krant was geno mineerd voor de titel Grootste Texe laar. Laan stond ook aan de wieg van de Vereniging van Oud-Leerlin gen van de Landbouwschool, die tot doel had met cursussen en excur sies de kennis bij de boeren te ver groten en met activiteiten zoals de ploegwedstrijden en toneelvoorstel lingen de saamhorigheid te verho gen. Laan maakte ook mee dat, nadat de technische school was opgericht, het aantal leerlingen terugliep. Hij had daar begrip voor. 'Het aantal mensen dat in de land- en tuinbouw emplooi kan vinden, loopt met spron gen terug. Elke dag hoor je van boeren die ermee ophou den, ook op Texel gaat het nu hard. Ik kan me best voor stellen dat ouders onder deze omstandigheden hun kinderen niet meer naar de landbouwschool sturen', ver telde hij toen. In 1972 fuseer de de landbouwschool met de LTS. Laan werd adjunct directeur van de nieuwe school en algemeen coördi nator van de brugklassen. Gedurende zijn onderwijspe riode bekleedde hij veel nevenfuncties. Zo was hij werkzaam bij het onderwijs- contact, was hij lid van de provinciale streekplancom missie en lid van de werk groep agrarische werkgele genheid. Ook op de achtergrond was hij actief. Zo wist hij menig landbouwer die eind jaren vijftig, begin zestig de ruilverkaveling niet zag zitten, van het nut te overtuigen. Bij zijn afscheid in 1977 kreeg Laan de gemeentelijke eremedaille in zil ver. Burgemeester Sprenger zei toen: 'U behoort tot de pioniers van de daad, waaraan zeer veel agrariërs, zowel jong als oud, iets hebben gehad. Het heeft mede aan u gele gen dat op Texel zo veel bereikt werd. U heeft de samenwerking en integratie goed in praktijk gebracht. Daarbij wist u uw grote hoeveelheid kennis te kruiden met een weerbar stig soort humor, waardoor een prik kelende vonk oversprong op velen van uw leerlingen.' Na zijn pensioen bleef Laan actief als secretaris van de gezamenlijke jaren DINSDAG 2 NOVEMBER 2010 Zaterdag 6 en 13 nov. - 19.00 uur Diner Cabaret Lekker 4-gangenmenu met tussendoor een afwis selend en gezellig cabaretprogramma. 4-gangendiner inclusief de show €47,00 (evt. kindermenu €23,75). Zondag 7 nov. - 20.30 uur - Cabaret Marijke Boon - "Boon's Best" 'Als een standbeeld zonder sokkel' (De Volkskrant). In Boon 's Best laat ze zien dat haar 'klassiekers' nog steeds actueel zijn, en dat de nieuwe liedjes er niet om liegen. Entree €15,00 (diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) 0222 - 319633 info@klif12.nl www.klif12.nl reserveer online! Prijs 1e rang: €90,- p.p. 2e rang: €80,- p.p. inclusief ticket, touring- carvervoer en bootkosten. Exclusief reserveringskosten Seetickets. De meest veelzijdige en grootste hobbybeurs van Nederland. Prijs p.p.: €28,- Incl. touringcarvervoer, entree en bootkosten. (U kunt ook meerijden en winkelen in Utrecht, kosten €20.- p.p..) e-mail: info@texeltours.nl telefoon: +31(0)222-315555 www.texeltours.nl Programma do 4 t/m wo 10 November: 0222312027 j -*■ Het verhaal over de oprichters HAAR NAAM WAS SARAH De ontroerende verfilming van de bestseller van Tatiana de Rosnay Do 18.45. Vr,za,zo 19.15. Ma,di,wo 20.00 LEGENDE VAN GA'HOOLE O© Nederlands gesproken animatiefilm in 3D Za,zo,wo 16.15 VERSCHRIKKELIJKE IKKE 3D TJNederlands gesproken en 3D _jiZa,zo,wo 14.00 Pelikaanweg 18, 1796 NR De Koog, tel.: (0222) 31 72 02, internet: www.depelikaan.nl Voor de film een hapje eten en daarna naar Dat kan In ons geztlllfle aatcafél film? RED Gepensioneerd maar nog niet versleten Vr,za,zo 18.45 EAT,PRAY,LOVE 0©$> Een wereldreis om jezelf te ontdekken Do,vr,za,zo 21.15 BRIEFGEHEIM Spannende familiefilm naar het boek van Jan Terlouw. Za,zo,wo 16.30 Wp"FOEKSIA DE MINIHEKS Naar het boek van Paul van Loon IHEKS Za,zo,wo 13.45 HAAR NAAM WAS IS ENTREE GRATIS ENTREE GRATIS ENTREE GRATI: Voorafgaand is er een zeer uitgebreid buffet van streekgerechten (in het kader van Slow Food): 24,50 p.p. (reserveren gewenst) Volledige dag- en avondprogramma: 11.30 uur: Netwerkevenement 'Vrouwen van een Eiland: 16.30 uur: Live optreden 'Anyway' ^/{^-\ 17.00 uur: Live optreden 'Melissa &The Bitches' t-\ i .7 >-p 19.00 uur: Buffet streekgerechten -UC ifeüKddn ICXCL rin r\n n m r r HOTEL APPARTEMENTEN RESTAURANT ZALEN f 20.00 uur: Modeshow m.m.v. DJ Delicto 21.00 uur: Feestavond m.m.v. Live on Tour TAXITEXEL

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9