Blind vertrouwen in boot en elkaar Werk KNRM vrijwillig, maar niet vrijblijvend Oud-CIA-agent in problemen TEXELSE 11 COURANT If. i Slagers winnen goud op beurs Roos naar Kinderen voor Kinderen LANGEVELD DE R00Y ,1' Onmisbaar voor het eiland en de gemeenschapszin zijn Texelaars die de handen belangeloos uit de mouwen steken. Ze zijn het cement van de Texelse samenleving. In de aanloop naar de Dag van de Vrijwilliger op dins dag 7 december portretteert de Texelse Courant vrijwil ligers. Cement Film Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening TEXELSE^COURANT Denkertje Oud papier Radio Texel VRIJDAG 5 NOVEMBER 2010 Florian Julius, Niels Kalis en Pim Lexmond poseren in hun KNRM-tenue. Op de noordkop van het eiland is het elke maandagavond een drukte van belang. De zeventien- koppige KNRM-crew van het boothuis van de Cocksdorp gaat dan de zee op voor hun weke lijkse oefening. 'Het werk voor de KNRM is vrijwillig, maar niet vrij blijvend', zeggen Niels Kalis, Pim Lexmond en Florian Julius. De opstappers behoren, met twee tot vier ervaringsjaren, tot de relatie ve nieuwkomers bij de KNRM. Voor alle drie was het voor hun aanmel ding al jaren aan het kriebelen. Kalis (38), zoon van een zeeman: 'Begin jaren tachtig zag ik de Ida Mary, één van de eerste reddingsboten. Maar het kwam er nooit van. Toen collega Bert Uitgeest bij de KNRM kwam, ging het weer kriebelen. Ik vond het vroeger al verschrikkelijk stoer, en dat is nog steeds een beetje zo. Maar het is ook maatschappelijke betrokkenheid, dat je iets kan doen voor een ander. We willen en kunnen mensen helpen, dat geeft voldoe ning.' Florian Julius (26) reageerde zo'n vier jaar geleden, net als Kalis, op een oproep in de Texelse Courant waarin opstappers gevraagd wer den. 'Vroeger kwam ik vaak bij de familie Van Wijk en Henk was ook KNRM'er. Het maakte indruk als hij wegging na een melding. Toen dacht ik als ik ooit de kans heb, ga ik het proberen. Door het kitesurfen heb ik meer gevoel met het water gekregen en toen was er die oproep. Ik had niet echt de juiste achtergrond, maar ik wilde het wel proberen.' Pim Lex mond (24) is één van de jongste opstappers en sinds twee jaar actief bij de KNRM. 'Ik wilde er al een tijdje bij, maar nu kon het. Ik werk zes weken als schipper op een bag gerschip en daarna ben ik zes weken weer overstap naar een andere boot, wil ik dat iemand me in de gaten houd. Niet dat iemand naar binnen gaat omdat het slecht weer is', zegt Kalis. Om de kwaliteiten van nieu welingen aan het licht te brengen en de band met de groep op te bouwen zijn alle opstappers het eerste jaar op proef. In dat jaar mag de opstap per alleen mee op oefening, niet op actie. Ze volgen een intensief oplei dingsprogramma en na de twaalf maanden wordt gekeken of het van beide kanten past. Het vrijwilligers werk voor de KNRM is verre van vrijblijvend, ledereen geeft online of per telefoon door op welke momen ten ze beschikbaar zijn voor red dingsacties. De bezettingsgraad van de groep wordt bijgehouden via het thuis. Als ik hier ben heb ik de gele genheid mee te varen.' Via een oom, die opstapper is bij het station van De Koog, is hij in aanraking geko men met de redders te water. 'Ik ben er vooral bij gegaan om met de boot te varen, dat is speelgoed voor grote jongens. Een crossauto is te duur, dit kost alleen vrije tijd', zegt hij lachend. Voor hun intrede bij de KNRM heb ben ze een open sollicitatie gehou den bij schipper Charles Douma en enkele andere KNRM'ers. Specifieke selectiecriteria zijn er niet, de nieuw komer moet goed in de groep lig gen. 'Je moet blind op elkaar kun nen vertrouwen. Als ik met slecht moderne ASK-systeem. Als er te weinig mensen zijn, volgt er een melding richting schipper Douma. Waarnodig regelt hij extra mensen. Als de opstappers beschikbaar zijn, en de pieper gaat, moeten ze alles uit hun handen laten vallen. In prin cipe moet de boot binnen vijftien minuten na melding kunnen uitva ren. Voor Kalis, met vrouw en kinde- van de samenleving ren, is die tijdslimiet het minst mak kelijk. 'Af en toe is het lastig. Ik probeer altijd een auto in de buurt te hebben. Anders kom ik er ook wel, maar kost het teveel tijd. En als ik de kinderen bij me heb, kijk ik of er een buurvrouw op kan passen. Als er iemand verdrinkt moet je niet nog kinderopvang regelen, dan ben je een beetje laat.' Vanwege deze ver eiste flexibiliteit hebben veel KNR M'ers een eigen bedrijf. Schipper Lexmond en vrachtwagenchauffeur Kalis werken niet als ze op het eiland zijn. Voor Julius ligt dat met een full time baan als webdeveloper anders. 'Je moet een werkgever hebben die erachter staat en het moet te combi neren zijn met je werk. In veel secto ren is dat niet handig, ik kan op elk moment van de dag weg.' Zodra de piepers gaan, is iedereen op weg naar het boothuis. Bij een Prio 1waarbij sprake is van hoogste spoed, is de adrenaline het hoogst. Julius: 'Je bent meteen wakker als 'ie 's nachts gaat. De eerste meters in de auto ben je nog een beetje suf, maar daarna ben je hartstikke alert. Je wilt zo snel mogelijk in het boot huis zijn.' 'Bij zo'n melding zal de dokter zeggen dat we bloeddruk- technisch gezien niet goed bezig zijn', grapt Lexmond. Wat ze pre cies zullen meemaken op zee, weten de opstappers vaak vooraf niet. Soms helpen ze mensen weer op weg, of slepen ze een boot de haven in, soms maken ze minder leuke dingen mee. 'Je moet op alles voor bereid zijn, sommige ervaringen zijn minder prettig. De opvang voor KNRM'ers is goed geregeld. Als het nodig is zijn er mensen waar je naar toe kan om over zaken te praten', zegt Julius. Het bravouregehalte bin nen de KNRM is, ondanks de robuuste boot, beperkt. Alles staat in het teken van de veiligheid. De schipper beslist of het veilig genoeg is zelf uit te varen wordt. Lexmond: 'Op het gebied van veiligheid ben je zelf nummer één. We nemen altijd een gecalculeerd risico. We verklei nen het gevaar door te oefenen met slecht weer, zo krijg je beter inzicht in de golven. Ons moeilijkste stuk is net na het uitvaren op De Eierlandse Gronden, voorbij de vuurtoren.' Maar, vult Kalis aan: 'Het vertrouwen in de boot en in elkaar is sterker dan angst.' Imme Bakker Nationale In Cinema Texel is vrijdag, zater dag en zondag 'Red' te zien, over Frank Moses (Bruce Willis), ooit een keiharde geheime ClA-agent. Als de dag komt dat een zwaarbe wapende special agent hem om wil leggen en zijn identiteit bekend wordt, loopt ook de vrouw om wie hij geeft (Mary-Louise Parker) gevaar. Moses verzamelt daarom zijn ex-collega's (Morgan Freeman, John Malkovich en Helen Mirren) om zijn jonge tegenstanders te laten zien dat zij zich niet zomaar laten uitschakelen. De meeste andere films zijn geprolongeerd. Zoals 'Briefgeheim', over de 11-jarige Eva, die genoeg heeft van de span ningen thuis. Ze wil haar ouders laten merken hoe ze zich voelt en besluit weg te lopen. Ze verstopt zich op de zolder van haar beste vrienden, maar als ze een geheime brief vindt en betrapt wordt in de tuin van buurman Brandsema, het hoofd van een criminele organisa tie, neemt haar plan een onver wachte wending. In 'Eat, Pray, Love' speelt Julia Roberts Liz Gilbert, een moderne vrouw die alles heeft wat ze zich wensen kan: een echtge noot, een huis, een succesvolle carrière. Maar in plaats van gelukkig te zijn wordt ze overspoeld door paniek, verdriet en verwarring. Net gescheiden besluit ze een radicale stap te nemen: ze gaat een jaar lang alleen op reis. Te zien is ook nog 'Sarah', over de jodenvervolging in Frankrijk. De tienjarige Sarah wordt in de nacht van 16 juli 1942 samen met haar ouders opgepakt en naar het Vélodrome d'Hiver in Parijs gebracht, waar duizenden joden worden verzameld voor deportatie. Niemand heeft echter gezien dat Sarah haar kleine broertje Michel in een kast opsloot, net voordat de politie het appartement binnen drong. Zestig jaar later krijgt Julia Jarmond, een Amerikaanse journa liste in Parijs (Kristin Scott Thomas), de opdracht een artikel te schrijven over deze razzia, een inktzwarte bladzijde in de Franse geschiede nis. Het volledige programma is te vinden in de agenda elders in deze krant en op www.texelagenda.nl. Ambachtelijke slagers Sander Zijm en Peter Haker vielen in de prijzen op de Nationale Slagers Vakbeurs met lamsgrillworst, metworst, Ridder Willemworst, (Foto Jeroen van Hattum) onderscheiden) en 'goud met een ster' voor lamsgrillworst. Goud houdt in dat het vlees nagenoeg perfect is en 'goud met een ster' dat de maximumscore van 100 punten is behaald. Goud wordt ver leend vanaf 94 punten. De jury van keurmeesters beoordeelde het vlees op tientallen punten die waren onderverdeeld in de categorieën geur, kleur, smaak, aanzien, samen stelling en consistentie. Ruim twee honderd ambachtelijke slagers had den meer dan 1200 producten ingestuurd. Het bekroonde vlees werd prominent geëxposeerd op de beurs. 'Het is prachtig als je daar je eigen vlees ziet liggen', aldus Haker. 'Het is een eer als je in de prijzen valt.' lamsham en rauwe lamsham. Slagerij Goënga in Den Hoorn en vakslager Peter Haker in Oude- schild zijn in de prijzen gevallen op de Nationale Slagers Vakbeurs die afgelopen weekend in Amster dam werd gehouden. Haker won goud voor lamsham en 'goud met een ster' voor Texelse metworst. Sander Zijm van slagerij Goënga pakte twee keer goud met rauwe lamsham en de Ridder Wil lemworst (vernoemd naar Willem Goënga toen hij koninklijk werd De negenjarige Roos Tijssen uit Den Burg zingt op 5 februari in de provinciale finale van het Kinderen voor Kinderen Songfestival. Roos, die ook meezingt in het Kinderen voor Kinderenkoor van Artex, deed op 9 oktober mee aan de voorron de in Hilversum, waar ze het liedje Buitenspelen zong. Dit zelfde liedje zingt ze ook in de provinciale fina le. Aan de voorronde deden 240 kin deren mee, waarvan er tien door gaan naar de finale in Hoorn. Meer informatie is te vinden op www.kinderenvoorkinderen.nl; kaartjes voor de finale in Hoorn zijn te verkrijgen via www.hetpark.nl. Zondag 7 november 2010 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. ds. RA. den Braanker in De Burght (Binnenburg), dankdag en viering Heilig Avondmaal, mmv de Cantorij. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. KF. Klaassen. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 18.00 u. dhr. M.D. Kuiper, dankdag met maaltijd. De Cocksdorp: geen dienst. Oudeschild: 18.00 u. ds. C. der Nederlanden, dankdag met maaltijd. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste- Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor- OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoog water ter rede van Oudeschild. Vr. 5 nov. 06.54 en 19.45 u. Za. 6 nov. 08.04 en 20.56 u. Zo. 7 nov. 09.05 en 21.15 u. Ma. 8 nov. 09.44 en 22.06 u. Di. 9 nov. 10.15 en 22.36 u. Wo. 10 nov. 10.47 en 23.00 u. Do. 11 nov. 10.57 en 23.25 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag 6 november nieuwe maan, maandag 8 november springtij. Zondag 7 november zon op 7.49 uur, onder 16.59 uur. (/mn 'ZwjrL-Jixels in het hart* Uitgave van nedia bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Pip Barnard Imme Bakker Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. rend: 10.00 u. en 16.00 u. ds. G. Heijkamp; woensdag 10 november (Dankdag), 10.00 em 15.00 u.: ds. G. Heijkamp. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: 10.00 u. ds. H. Marseille, dienst in Oosterend. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. B. Bosveld uit Amersfoort, viering Heilig Avondmaal. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastor Banaszak, dameskoor. De Cocksdorp: 9.30 u. pastor Banas zak, koor De Cocksdorp. DEUTSCHE H. MESSE: De Koog: vrij. 19.30 u; zon. 11.00 u; woe. 19.30 u. De Cocksdorp: zat. 19.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Menselijk bestuur op Redden wie zich redden kan. matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont- weg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventiecel. 0223-620541 of 06-30215211; peter. molenaar@brijder.nl. In verband met de jaarlijkse specu laasactie haalt Souting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhardlaan. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wampex. Rechtstreekse uit zending van deze monstertocht. Met informatie en gesprekken, omlijst door muziek. Zaterdag 8.00 u. Wampex (vervolg) 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. MarcoFM 20.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit De Waal 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Goud van Noud 14.00 u. De wilde vaart 15.00 u. Muziek 17.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u Reagge on the move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 18.45 u. De keuze van... 20.00 u. Raadsvergadering. Recht streekse uitzending vanuit het gemeentehuis (als de verbinding nog niet werkt, is woensdag vanaf 20.00 uur een opname te horen) Aansluitend: Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de Toren 19.00 u. Verzoekplaten. 20.00 u. Raadsvergadering (H) Aansluitend: Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Irene Maas, Wies van Beek en Wijkie van den Berg over Sint Maarten (H) 20.00 u. Radio Noord-Holland

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11