(jroen ^wartsj'exeh in het harL, t Sloop raadhuis start maandag Speeltoestellen worden verwijderd Bijenkorf biedt Gemini vrywimgers ruimte voor polikliniek .11 Geen bijstelling dijkversterking' \^ciA> Garage Dros Kies ook voor Text Energie Van Texelaars Voor Texelaars Door Texelaars Eenrichting op Postweg 'Vijf huizen aan Burgwal' Elektrische Vloerverwarming 'Veel winkels tot 18.00 uur open' Showroom zaterdag's DE WIT open van 9.30 - 12.00u www.texelseautopagina.ri TEXELSE^COURANT Voordeelland Haast verloren in het enorme gebied gaan graafmachines en vrachtwagens gestaag door met het afgraven van in totaal 28 hectare grasland op de hoek van de Lancasterdijk en de Stuifweg in polder Het Noorden. In opdracht van Natuurmonumenten wordt daar gewerkt aan het realiseren van natuurgebied Utopia als 'binnendijks kweldergebied'. De natte plekken moeten een onderkomen bieden aan vele soorten trek- en broedvogels, de hoger gelegen delen zul len begroeid raken met orchissen en ratelaar. Voor het pro ject -mogelijk gemaakt dankzij een bijdrage uit het Wad denfonds- wordt zo'n 80.000 kubieke meter grond afgegraven. (Foto Ton Zegen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12521 VRIJDAG 5 NOVEMBER 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Motorcrossers draaiden zon dag tijdens de Gerrit Zijm Esta fette in Eierland het gas extra ver open. (Advertentie) 'We willen en kunnen mensen helpen, dat geeft voldoening', zeggen vrijwilli gers van red- dingmaatschapij KNRM. Tel. 314939, info@texelenergie.nl, www.texelenergie.nl Hoewel de ingebrachte bezwa ren nog niet zijn behandeld, start maandag de sloop van het oude raadhuis. Dat kan omdat van de drie ontvankelijk verklaarde bezwaren geen opschortende werking uitgaat, tenzij de rechter desgevraagd anders zou beslis sen en een zogeheten voorlopige voorziening treft. Het college gaat ervan uit dat dit niet zal gebeuren en zetten er spoed achter. Aanvankelijk waren er twee bezwaren, maar gisteren werd ook een bezwaar van een bewoner van de Warmoessstraat alsnog ontvankelijk verklaard. De bezwaren moeten nog worden toe gelicht bij de aan de Bezwaren- commissie. Belangrijk is dat de sloop ruim voor het nieuwe toeristenseizoen is vol tooid en dat het vrijkomende ter rein afgewerkt wordt opgeleverd, klaar voor een tijdelijke bestem ming in afwachting van definitieve nieuwbouwplannen voor het cen trum. Omwonenden worden per brief op de hoogte gesteld van het begin van het sloopwerk en krijgen maandelijks een bulletin met een verslag van het verloop van de werkzaamheden. De materialen die bij de sloop vrij komen worden door het sloopbe drijf afgevoerd en zo mogelijk ver handeld. Een uitzondering wordt gemaakt voor de rijwielstalling ach ter het gebouw. De sloper schenkt die aan de OSG die wel zelf voor verplaatsing en installatie moet zorgen. In de loop van deze maand zal de sloop worden gevierd met een activiteit waarbij Texelse orga nisaties worden ingeschakeld. Plannen voor de definitieve nieuw bouw zijn volop in voorbereiding, op basis van het zogeheten plan C dat bij de inspraak van bewoners en ondernemers de meeste steun kreeg. Het zal wel op onderdelen worden aangepast op grond van nadere stedenbouwkundige, ruim telijke en economische uitwerking en herziening van de grondexploi tatie. Het programma voor het belangrijkste onderdeel, een nieuw- bouwcomplex aan de Groene- plaats, blijft ongewijzigd. Hier komen 29 hoogwaardige apparte menten met daaronder 1000 vier kante meter voor detailhandel, horeca en een parkeergarage voor de appartementen. Op de Postweg en de Hollandse- weg wordt tijdelijk eenrichtings verkeer ingesteld in verband met vervanging van de waterleiding. Verkeer in de richting van De Cock- sdorp kan over de Postweg blijven rijden. Verkeer dat het dorp verlaat, wordt via de Hollandseweg omge leid naar de Hoofdweg. Het een richtingsverkeer biedt waterleiding maatschappij PWN en de aannemer de gelegenheid veilig aan de water leiding te werken. Die wordt ver vangen op het gedeelte tussen de Hollandseweg en de Oorsprong- weg. Het werk begint dinsdag en duurt tot eind december. Het eenrich tingsverkeer moet ook de bermen ten goede komen, er is momenteel veel transport van grond van Uto pia naar de golfbaan. Verkeer dat De Cocksdorp bereikt, moet er rekening mee houden dat de Kikk- ertstraat aan de kant van het kanaal dicht is in verband met werk aan de riolering. De gemeente ruimt de komende tijd zo'n dertig openbare speel toestellen op die niet meer aan de veiligheidseisen voldoen. Afgelopen week zijn op school pleinen al tien speeltoestellen weggehaald. Een daarvan is het houten klimrek bij de Daalderschool in Oosterend, waarover begin deze week reuring ontstond. Bij De Akker, Durperhonk in De Cocksdorp, De Bruinvis in Oudeschild en De Fontein, de Kompasschool en de Thijsseschool in Den Burg werden eveneens speelobjecten van het plein gehaald. De scholen waren van tevoren op de hoogte gebracht door de gemeente. Van de dertig andere speeltoestel len staan er achttien in Den Burg, vier in Oosterend, drie in De Cock sdorp, twee in De Waal en Oude schild, één in Den Hoorn en één in De Koog. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn de toestellen nog veilig om op te spelen, maar vol doen ze niet meer aan alle huidige, eisen van de wet. Die zijn aange scherpt. De gemeente denkt nog na over vervanging. Daarvoor is in totaal een ton beschikbaar. Volgens de woordvoerder kan niet alles kan worden vervangen. Bekeken wordt waar het het hardst nodig is en of locaties gecombineerd kunnen worden. Het dijkversterkingsplan van Hollands Noorderkwartier voor Texel voldoet aan de zogeheten 'hydraulische randvoorwaarden' van Rijkswaterstaat en hoeft niet te worden bijgesteld. Dat blijkt uit extra berekeningen die het hoogheemraadschap de afge lopen maanden heeft laten uitvoe ren. Aanleiding was een onderzoek van Rijkswaterstaat in de Wadden zee waaruit begin dit jaar bleek dat de golven langer en hoger waren dan aanvankelijk aangenomen. Dat had mogelijk gevolgen voor het dijkversterkingsplan van Hollands Noorderkwartier voor 17 kilometer dijk aan de oostkant van het eiland. Volgens projectleider Christoph Reuther hoeven de plannen niet te worden bijgesteld. Ze voldoen aan de waarden die uit het onderzoek van Rijkswaterstaat naar voren kwamen. Eerder was de vraag gerezen of de dijk niet bij voorbaat zou worden afgekeurd als de inge zette koers was aangehouden. De 'hydraulische randvoorwaarden' schrijven onder meer voor waaraan primaire waterkeringen moeten voldoen op het gebied van water standen en golfcondities. Er wordt nu verder gewerkt aan de milieuef fectrapportage. Volgens Reuther hebben de extra berekeningen een paar maanden vertraging opgeleverd, maar had het ook zijn voordelen. De waarden die het Hollands Noorderkwartier hanteerden, stonden soms ter dis cussie, maar dat is volgens Reuther nu niet meer het geval. 'We waren altijd al wat conservatief met onze getallen. Nu hebben we nieuwe technieken die beter aangeven wat het meest waarschijnlijk.' Het college wil het aantal geplan de huizen aan de Burgwal verla gen van zeven naar vijf. Daar door moet het park meer open blijven. Het college zegt er niet voor te voelen om de huizenbouw hele maal te schrappen, omdat anders de exploitatie voor de herinrichting van het centrum van Den Burg in het gevaar zou komen. Zoals het er nu naar uitziet is deze exploitatie kostenneutraal. Het bedrag van €2.345.000,- dat de gemeente in de herinrichting steekt, wordt dus terugverdiend. De panden worden hoogwaardig met parkeermogelijkheid op eigen erf. Zowel gezien vanaf de Burgwal als vanuit het park moeten ze een fraaie aanblik bieden. Ondanks de woningen die er zullen verrijzen, zal het park volgens burgemeester en wethouders niet kleiner worden. Dat komt omdat het centrale nieuwbouwcomplex aan de Groeneplaats (met appartementen en ruimte voor detailhandel en horeca) een eind in de richting van de Groeneplaats wordt verscho ven. De rooilijn valt ongeveer samen met die van het vroegere Raakje. De Groeneplaats zelf wordt dan dus kleiner, maar dat wordt als een voordeel gezien omdat het dan eenvoudiger is er een gezellig plein van te maken. Tussen het park en het nieuwbouwcomplex komt een doorgaande route als onderdeel van het winkelrondje. De dorpscommissie van Ooste rend heeft het Gemini Ziekenhuis ruimte aangeboden voor een polikliniek in dorpshuis De Bijen korf. Na het sluiten van de peu terspeelzaal in augustus van dit jaar is er plek vrij gekomen. Het Gemini meldt dat meerdere loka- tie worden bekeken. Het aanbod volgt nadat half sep tember van dit jaar bekend werd dat het Gemini de mogelijkheden onderzoekt voor het vestigen van een polikliniek op het eiland. Hier zouden Texelaars terecht kunnen voor eenvoudige medische behan delingen, zoals onderzoek, diagno ses, nazorg etc. waarvoor specia listen naar het eiland komen. Het Gemini wil hiervoor ruimte huren. Tine Visser, voorzitter van de dorpscommissie, noemt meerdere redenen voor het aanbod. 'Door de sluiting van de peuterspeelzaal hebben we leegstand, die we weer willen invullen. Tweede reden is dat een polikliniek de vitaliteit van het dorp versterkt en een belangrijke aanvulling is van het voorzienin genniveau op het eiland. We heb ben het aanbod gedaan in overleg met de gemeente.' Het Gemini heeft volgens Visser interesse getoond en onderzoekt momenteel www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 Veel winkels in Den Burg blijven tot 18.00 uur open. Uit een rond je door het dorp valt te conclu deren dat veel winkeliers het advies van Ondernemersvereni ging Den Burg om tijdens het laagseizoen om 17.30 uur te slui ten niet hebben overgenomen. De bekendmaking van Blokker, Hema en Etos om eerder dicht te gaan, heeft tot misverstanden geleid. 'Maar de leuke winkels zijn nog open', meldt Onnolien Zegeren van kantoorvakhandel Langeveld de Rooij in de Parkstraat. 'Heel wat winkels blijven open tot 18.00 uur. Het is ook lastig als we eerder dicht zouden gaan. Veel mensen werken tot 17.00 uur en doen daarna inko pen.' Ook supermarkten Albert Heijn en de Super handhaven hun oude openingstijden. In verband met de Nationale Dag van de Vrijwilliger, die dinsdag 7 december wordt gehouden, heb ben we de afgelopen weken instel lingen, organisaties, verenigingen en scholen gevraagd te melden hoeveel vrijwilligers er voor hen 'in de weer' zijn. De aantallen worden bekend gemaakt in de Vrijwilligers- krant, die vrijdag 3 december ver schijnt. De aantallen kunnen nog tot 15 november worden doorge geven via tberndsen@hetnet.nl of tel. 314896. of het dorpshuis technisch voldoet. In hoeverre het Gemini andere ruimte is aangeboden, is nog niet bekend. Het ziekenhuis wil de poli kliniek begin 2011 openen. (Advertentie) Cjrocn TwarL-Jlxils in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 540 foto's van Oudeschild, gemaakt in de periode van 1889 tot heden, staan in het boek Effies Buurten.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1