Afval gaat ondergronds Raad blijft naam straten bepalen Archief naar bewaarplaats GaultMillau voor Nadine Mögling 5 COURANT TEXELSE Electrische Elfstedentocht 'Kruising Hoofdweg moet onderzocht' Jan Kikkert erelid GroeT De gemeente gaat de openbare vuilnisbakken in het centrum van Den Burg vervangen door zeven ondergrondse containers. Dat moet het straatbeeld een mooier uiterlijk geven. Het afgelopen half jaar stond bij wijze van proef al een ondergrond se container op de Stenenplaats en dat is volgens de gemeente goed bevallen. Die container ver ving drie vuilnisbakken die in beu gels op het plein stonden. Mensen konden hun afval deponeren in een boven de grond uitstekende zuil, waarna het in een ondergrondse metalen bak van 1000 liter terecht kwam. In de centra van andere dorpen komen op termijn soortgelijke con tainers met een bovengrondse zuil. De containers zijn geleverd door het bedrijf Bauer in het Duitse Süd- lohn, een grote producent in afval- Het geven van namen aan nieu we straten blijft in handen van de gemeenteraad. Een meerderheid van de politieke partijen voelt er niks voor die bevoegdheid aan het college te geven. Burgemeester en wethouders had den de raad gevraagd de bevoegd heid over te dragen, zodat het college slagvaardiger kan werken. Als bestuursaangelegenheid zou het conform het dualisme ook containers. Dat ontwierp speciaal voor Texel zuilen in de vorm van een meerpaal. Volgens de gemeen te hoeft er minder vaak te worden gereinigd. In de zomer werd de ondergrondse container op de Ste nenplaats gemiddeld twee tot drie keer per week geleegd en in de wintermaanden is één keer per week toereikend. Het legen gebeurt tot nu toe met de veegwagen van Gemeentewer ken die speciaal voor de container met een zuigslang is uitgerust. In het begin verliep dat moeizaam, maar inmiddels loopt het goed. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het de bedoeling dat de Bolder het legen van de contai ners overneemt, maar de werk plaats moet nog een geschikt voer tuig bestellen. Volgens de woordvoerder bleek tijdens de proef dat mensen de zuil op de Stenenplaats wisten te vinden. Met beter bij het college dan de raad passen. Texel 2010, Texels Belang, CDA en D66 wilden het echter niet loslaten, GroenLinks, WD en PvdA hadden er minder moeite mee. VVD en GroenLinks merkten op dat kaders stellen en controleren van de gang van zaken de belangrijkste taken van de gemeenteraad zijn en dat het bepalen van straatnamen daar niet tussen zit. Een voorstel van de afwezige wethouder Edo Kooiman stankoverlast viel het mee. Het vuil wordt ondergronds automatisch koel bewaard, waardoor er minder geur vanaf komt. De vervanging past binnen de plannen van de gemeente om de vuilinzameling meer en meer onder de grond te stoppen. Dat is in De Volmolen al een paar jaar het geval en in de haven van Oudeschild is een ondergrondse inzameling (met containers en zuilen die ook bij Bauer vandaan komen). Bij de seniorencomplexen aan de Thijs- selaan, Jan Dirksoord en de Jan Reijstraat in Den Burg worden momenteel door de firma Wester- laken de rolcontainers in de zoge heten bunkertjes vervangen door vijftien ondergrondse containers. Dat moet de toegankelijkheid ver beteren en voorkomen dat mensen onderuit gaan als ze met hun vuil niszakken de opstapjes van de bunkers betreden. om een naamcommissie in te stel len met daarin ook raadsleden bracht de politieke partijen niet op andere gedachten. De meerderheid van de raad besloot het toekennen van huis nummers en het bepalen van de grenzen van de bebouwde kom wel aan het college over te dra gen. Opgemerkt werd dat 'één speeltje' voor de raad voldoende was. Het college werd herinnerd aan een voorval van een paar jaar geleden toen een plan op tafel lag om Tien hoven adrestechnisch van De Waal naar Den Burg over te hevelen. Dat riep toen veel weerstand op en dat zou volgens Texel 2010 niet nog een keer mogen gebeuren. De nieuwe archiefbewaarplaats in het nieuwe gemeentehuis is deze week in gebruik genomen. De provincie heeft alsnog inge stemd met de ruimte. De provincie Noord-Holland keur de de nieuwe archiefbewaarplaats een paar maanden geleden af op het klimaatsysteem, waardoor de gemeente in augustus tijdens de verhuizing een deel van het archief aan de Groeneplaats moest laten staan. Dat deel is gisteren en eer gisteren alsnog naar de Emmalaan gebracht. De gemeente kreeg afgelopen vrij dag bezoek van de archiefinspec tie die de ruimte opnieuw onder de loep nam. Daarna volgde een mon deling akkoord dat de spullen van de Groeneplaats verhuisd mochten worden. De archiefbewaarplaats biedt plaats aan zo'n negenhon derd strekkende meter archief. Onder meer het historisch archief (met vele eeuwenoude stukken) en het bouwarchief worden er opge slagen. De bewaarplaats voldoet aan spe cifieke omstandigheden. Het is er constant 17 tot 18 graden en er heerst een luchtvochtigheid van 52 procent. Tussen de beweegbare stellingkasten zijn afstandhouders aangebracht, zodat de archiefstuk ken in contact staan met de gecon ditioneerde binnenlucht. De muren zijn 120 minuten brandwerend. De stroom wordt afgesloten als nie mand aanwezig is. Met het gereedkomen van de nieu we archiefbewaarplaats nadert voor de gemeente een eind aan een jarenlange strijd met de provin cie. Die dreigde in 2006 met dwangsommen en inbeslagname als Texel het historisch archief niet rap in een geschikte ruimte zou onderbrengen. Daarna werd een deel van de archiefruimte in het oude raadhuis aan de Groene plaats als archiefbewaarplaats ingericht. De nieuwe bewaarplaats is niet toegankelijk voor bezoekers. Er is een aparte bezoekersruimte op de begane grond ingericht waar belangstellenden spullen kunnen doorkijken die door medewerkers van de gemeente uit het archief worden gehaald. Het archief beschikt ook over een archiefruim te waar recente stukken worden bewaard en materiaal dat na een paar jaar kan worden vernietigd. Die plek hoeft aan minder zware eisen te voldoen dan de bewaar plaats. Die biedt niet veel ruimte meer voor nieuwe stukken en daar is volgens een woordvoerder bewust voor gekozen. Door de toenemen de digitalisering wordt veel materi aal tegenwoordig digitaal opgesla gen, waardoor de stroom aan nieuwe stukken voor het historisch archief op termijn opdroogt. Texel is op donderdag 11 novem ber, de Dag van de Duurzaam heid, een van de startpunten van de Electrische Elfsteden tocht van de stichting Urgenda. Bij deze tocht rijden electrische auto's vanuit het hele land naar Almere. Onderweg wordt gestopt bij plaatsen die iets bijzonders betekenen op het gebied van elec trische mobiliteit. In totaal rijden meer dan honderd voertuigen mee. Texel is als startplaats gekozen in verband met de proef die dit najaar van start is gegaan en waaraan twintig bedrijven deelnemen. Ook worden op het eiland oplaadpun- ten voor electrische auto's gereali seerd. De auto's vertrekken om 9.00 uur vanaf het plein voor het gemeente huis aan de Emmalaan. Vanaf 8.30 uur zijn belangstellenden welkom om de wagens te bekijken. Nadine Mögling van culinaire verwennerij Bij Jef in Den Hoorn heeft een GaultMillau-award gewonnen. De gerenommeerde Frans-Belgische restaurant- en hotelgids GaultMillau benoem de haar tot Wijn-Spijs Specialist van het jaar. Volgens GaultMillau creëert Mög ling, gastvrouw en sommelier in het restaurant, 'originele harmoni euze wijn-spijscombinaties van een uitzonderlijk niveau die een dimensie toevoegen aan het gas tronomisch genot'. Inspecteurs van de gids, die Bij Jef meerdere keren bezochten, noemen het opmerkelijk dat Mög ling veelal betaalbare wijnen uit minder bekende herkomstgebie- den weet te combineren met de Frans-mediterraan-Texelse gerechten van Jef Schuur. 'Haar uitleg aan tafel is altijd begrijpelijk, verrassend en to the point. Vormen de smakelijke gerechten van Jef al meer dan voldoende aanleiding de boot tocht naar Texel te maken, de wijnen die Nadine erbij selecteert maken er helemaal een feestje van.' Mögling kreeg de onderscheiding tijdens de presentatie van de nieuwe GaultMillau voor 2011 in het Circustheater in Schevenin- gen. Ze had van tevoren geen signalen gehad, waardoor de prijs een volslagen verrassing was. 'Ik heb er wel van durven dromen, maar had zoiets pas later in mijn carrière verwacht. Het is geweldig op deze manier erkenning te krij gen. Ik heb altijd opgekeken tegen voorgangers als Roy Pelgrim en Marcel Swaghoven (winnaars in 2007 en 2008, red.) en het is bij zonder dat ik nu ook in dat rijtje mag staan.' GaultMillau deelde in Schevenin- gen in totaal 14 awards uit. Lan delijk bekende toprestaurants als De Librije in Zwolle en Oud Sluis in het Zeeuwse Sluis vielen even eens in de prijzen. De restaurant gids, een tegenhanger van de Michelingids, vermeldt voor 2011 566 restaurants waar het goed toeven is. Bij Jef scoort hoog met 16 punten. Het maximum is 20. GaultMillau omschrijft de culinaire verwennerij als 'restaurant die een bijzondere keuken brengt' met een uitstekende wijnkaart en noemt het een lievelingsadres. Wijn Spijs Specialist van De ondergrondse container op de Stenenplaats heeft een inhoud van 1000 liter. Hij wordt geleegd met de veegwagen van Gemeentewerken die speciaal voor de containers van een zuigslang is voorzien. Vincent Witte gaf tijdens de officiële opening van de container een demonstra tie. (Foto Jeroen van Hattum) Een medewerker van verhuisbedrijf Vlaming uit Diemen plaatst een doos met archiefstukken in de nieuwe archiefbewaarplaats in het nieuwe gemeentehuis. De gemeente liet deze week het historisch archief, dat nog aan de Groeneplaats stond, verhuizen naar de Emma laan. De provincie heeft zijn fiat gegeven aan de nieuwe archiefbe waarplaats. (Foto Jeroen van Hattum) Nadine Mögling van culinaire verwennerij Bij Jef in Den Hoorn heeft een GaultMillau-award gewonnen voor haar kennis van wijn-spijs- combinaties. De prijs, vernoemd naar een restaurantgids uit Frankrijk en België, is een hoge onderscheiding in de horeca-wereld. Hij wordt sinds een paar jaar in Nederland uitgereikt. (Foto Jeroen van Hattum) VRIJDAG 5 NOVEMBER 2010 Meubelmaker Casper de Graaf en zijn collega Dennis van de Wilde heb ben de gemeente een kunstwerk geschonken in de vorm van het eiland. Burgemeester Francine Giskes onthulde het dinsdagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. Het kunstwerk is gemaakt van bamboe en Egyptisch natuursteen, materialen die in het nieuwe gemeentehuis zijn verwerkt. De Graaf mocht meubilair maken, waaronder de balie en de grote tafel in de centrale hal plus het meubilair in de raadzaal, en was de gemeente daar zeer erkentelijk voor. (Foto Jeroen van Hattum) vangen. (Foto Jeroen van Hattum) Heinz Dieter Bauer, directeur van een grote Duitse producent van ondergrondse containers, opende dinsdag officieel de eerste onder grondse afvalcontainer op de Stenenplaats in Den Burg. De container, geleverd door Bauer, stond een half jaar op proef en blijft staan. De gemeente gaat nu op meer plaatsen de openbare vuilnisbakken ver- Veilig Verkeer Nederland afde ling Texel en de politie zouden de verkeerssituatie op de kruising Hoofdweg-Oorsprongweg in Midden-Eierland nader moeten bekijken. Daarvoor pleitte een meerderheid van de politieke partijen tijdens de raadsvergadering. Een motie van Texel 2010 om de snelheid er te verlagen van 80 naar 50 kilometer ging de partijen, op de WD na, iets te snel. Zij willen van deskundigen eerst een integraal advies over mogelijke verkeerstechnische ingrepen horen. Dat zou moeten gebeuren in de commissie Midde len, waarin verkeerszaken worden besproken. Gerbrand Poster (Texel 2010) was weinig gecharmeerd van de opstel ling van zijn mede-raadsleden. Vol gens hem kon het niet veel moeite zijn een paar bordjes met daarop 50 km per uur te plaatsen. Dan kan daarna altijd nog nader onderzoek volgen. Hij schamperde over een opmerking van Cees Hoogerheide (D66) dat ook eerst de bevolking moet worden geraadpleegd. 'Ze hebben mij juist geraadpleegd.' Omwonenden hadden Poster benaderd over hard rijdend verkeer op de Hoofdweg. Meerdere raadsleden merkten op dat verkeersborden alleen niet vol doende zijn om verkeer aan de snelheid te houden, maar dat het ook een mentaliteitskwestie is. Poster, die al langer bezig is met de kruising in Midden-Eierland, hoorde dat antwoord een tijdje geleden eveneens van het college, maar nam er geen genoegen mee. Hij wekte niet bepaald de indruk het hoofd nu wel in de schoot te leggen. Burgemeester Francine Giskes liet weten dat de politie op het eiland niet dusdanig dik bezaaid is dat op elke kruising op snelheid kan wor den gecontroleerd. Texel 2010 kreeg wel bijval van de WD. Jur Schuiringa gaf het college de tip het matrixbord, waarmee de snel heid van voorbij rijdend verkeer wordt aangegeven, een tijdje in Eierland neer te zetten. Hij merkte op dat dat bord nu op de Emma laan vlak voor een tijdelijk stoplicht staat en daar dus weinig zin heeft. Jan Kikkert van kampeerboer derij Hoorn en Burg werd dins dagavond in de bloemetjes gezet en benoemd tot erelid van GroeT, de organisatie van exploi tanten van groepsaccommoda- ties op Texel. Aanleiding was dat hij na vele jaren stopt met de verhuur. Kikkert nam in 1986 het initiatief voor de oprichting van de organisa tie, samen met Ari Hardeveld van de toenmalige jeugdherberg Panorama. Beiden waren van mening dat nau we samenwerking tussen de exploi tanten voorwaarde is voor effectieve promotie van de bedrijfstak en col lectieve behartiging van belangen. Directe aanleiding was dat destijds de overnachtingcijfers van de mees te bedrijven terugliepen. Die ontwik keling moest worden gekeerd door Texel beter op de kaart te zetten als een uitstekend gebied voor het beleven van een vakantie in groeps verband. Een van de belangrijkste gezamenlijke promotieactiviteiten was het uitgeven van een brochure waarin alle Texelse groepsaccom- modaties werden beschreven. Ver der werd geijverd voor korting op het bootkaartje, openstelling van Ecomare op zondag, korting op de toeristenbelasting voor scholen, openstelling van de vuurtoren, gun stige planologische regelgeving en afspraken met de WV wat betreft promotie en reservering. Een voor beeld van het behartigen van een gezamenlijk belang is de wettelijk voorgeschreven legionellapreventie. Dinsdag was dat de Breemhoeve bij Den Hoorn. De huldiging en het afscheid van Kikkert was een der agendapunten. Voorzitter Dirk Leeg water van groepshotel De Kievit drukte de verraste Kikkert een groot boeket in de handen en collega Gerard Bakker haalde aan de hand van het archief herinneringen op. Kikkert is met de verhuur gestopt, maar kijkt met veel genoegen terug op de afgelopen jaren. 'Het was ver rekte leuk werk.'

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5