Eerbetoon in zwart wit aan 'rood' vissersdorp Effies Buurten maakt het karwei in Skil af TEXELSE 9 COURANT VRIJDAG 5 NOVEMBER 2010 1958: De schooljeugd speelt hoelahoep Historisch beeld vanaf de toren van het Zeemanskerkje. De veerboot op zee is de Dageraad. Gezicht op De Ruyterstraat. Een matroos die in Oudeschild in twee dagen het geld verbraste dat hij tijdens een reis van twee jaar had verdiend. De anekdote dateert uit de zeventiende eeuw, de tijd dat 't Schilt 'meer en mooiere winkels had dan Den Burg. Schilders opschepten over hun bestrating, terwijl men in andere dorpen nog door het zand ging'. Het verhaal is opgetekend in het boekEffies Buurten, waarin samen stellers Martha Witte en Gré Zegers vooral de foto's laten spreken. Een eerbetoon op 205 pagina's, uitge voerd in zwart-wit, met uitzonde ring van de bordeauxrode kaft die herinnert aan het 'rode' verleden. Tevens een vervolg op Effies Beur sen, het boek over de haven van Oudeschild. Het gevoel dat het niet af was, knaagde al kort na het ver schijnen van het boek in 2005. 'Wees nou eerlijk, wat is Oude schild zonder zijn haven en wat is de haven zonder Oudeschild. Ze zijn onlosmakelijk met elkaar ver bonden', schrijven de twee in hun voorwoord. Met dat tweede boek (hetzelfde formaat als het eerste) haalden de dames zich een berenklus op de nek. Na een oproep in de dorps krant werden zolders uitgespit, schoenendozen omgekeerd en fotoalbums doorgebladerd. Met als resultaat een berg foto's waar je U tegen zegt. En toen stuitten ze ook nog op de nalatenschap van Cor nelia 'Kneel' Hin, de vrouw die alles wat los en vast zat over Texel ver zamelde en wier huisje op Zuidhaf- fel uitpuilde van foto's, kranten knipsels en wat al niet meer. Een goudmijn voor het tweetal uit Skil, wier enthousiasme bij tijd en wijle omsloeg in wanhoop. Meerdere malen werd een pauze ingelast omdat ze het even zat waren. Maar steeds krabbelden ze op, met als resultaat een omvangrijk boek met 540 foto's van 1889 tot heden, voor Oudeschilders ongetwijfeld een feest van herkenning. De lezer wordt meegenomen door de straten van Oudeschild. Zoals de voormalige Dorpsstraat, in de volksmond bekend als 'tussen Haven en Skil' en later vernoemd naar Michiel Adriaanszoon de Ruy- ter, die naar verluidt ooit logeerde in De Zeven Provinciën. Foto's van de roomse kerk en pastorie, mis dienaars, het Ankerpark, markante en vervallen geveltjes en een dijk zó laag, dat het een wonder lijkt dat het water er nooit overeen is gestroomd. Ook aandacht voor de strijd die werd geleverd om de dijk te verhogen, met als hoogtepunt de demonstratie in Den Haag. Beelden uit de jaren twintig van wier dat op de dijk lag te drogen en werd gebruikt voor de dijk of vul ling voor stoelen of matrassen. Veel huisjes en gebouwen en af en toe een kind of volwassene. Dat er niet vaker mensen op de foto's staan, verklaren de samenstellers in hun voorwoord. 'Wij Ouweskil- lers zijn een nuchter volk. Op de foto? Gien tied en hillegaar niet nodig.' Waar bewoners zich er toch voor leenden, geeft dat een aardig tijdsbeeld. Zoals de foto van het manifacturenwinkeltje van Teuntje Bruin en haar echtgenoot. Hoe de familie Koorn met de fiets bood schappen rond bracht en Jan Bak ker met de bakkerskar van Bakker Dros. Families die zichzelf op zon dag opdoften en de stoere L.J. Weijdt die in 1932 als 15-jarige knaap in overall poseert voor de werkplaats van de firma Blom. Foto's van 'de Witte Punt', het baken op de dijk dat in juni 1983 werd ontmanteld. Te zien zijn de bleekveldjes voor huis, de Com pagniehuizen die herinnerden aan de glorietijd van Oudeschild, het dorp waar in 1742 65 loodsen woonden en die, kennelijk zonder historisch besef, zijn gesloopt. Soms was moeilijk te achterhalen welk huis op een bepaalde foto stond. 'We hebben met de foto in de hand voor de huizen gestaan en kwamen er niet uit. Bewoners die nieuwsgierig kwamen kijken, her kenden hun eigen huis niet. Een tijd lang was het mode om huizen met grote puien te bouwen, maar later viel men weer terug op de authentieke stijl.' Oudeschild is ook het dorp waar het na de aanleg van het Noord- Hollands Kanaal en het Noordzee kanaal stil werd op de Rede, dat in verval raakte en waar de voormali ge loodsen vertrokken of visser werden en waar het toerisme in opkomst kwam. Foto's van het dijkhuisje en het spoortreintje dat er in de jaren dertig liep. Vrijwel geen plekje van Oudeschild dat niet is gefotografeerd. Ook meer dere luchtfoto's, ook van voor de oorlog, die Oudeschild tonen als een langgerekt dorp, waar het water in de Skilsloot nog door het open landschap stroomde. Ook foto's van de verwoestende wer king van mijnen die ontploften op de dijk en ander oorlogsgeweld. We zien de Koningin Wilhelmina Bewaarschool aan de De Ruyter straat, de opening van kleuter school Hummeloord in 1958 en hoelahoepen op het schoolplein van de Bruinvisschool. De voetbal club die een kortstondig bestaan leidde, zwemwedstrijden bij De Schans en de laatste rit van de lijk koets in 1947. Kortom: een boek met een hoog 'tuinpad van mijn vader'-gehalte, herkenbaar en waarin de verschil lende episoden tot leven komen. Het VOC-verleden, Oudeschild als thuishaven van TESO, het vissers dorp en het opkomend toerisme. Effies Buurten is een boek waarvan je van alles kunt vinden en waar over de samenstellers mogelijke critici bij voorbaat de wind uit de zeilen nemen: 'We blijven natuurlijk goedbedoelende amateurs.' Bij het be- en verwerken van de foto's kregen de samenstellers hulp van Henk van Wijk. Effies Buurten, gedrukt en vormgegeven bij media bureau Langeveld de Rooy en uitgegeven door Gré Zegers en Martha Witte, kost €29,95. De ver koop gaat zaterdag 20 november van 14.00 tot 17.00 uur van start in 't Skiltje. Vanaf 22 november is het ook te koop bij Voordeelland (Heemskerckstraat 17), Corinne's Kapsalon (De Rruyterstraat 22) en Hollandsafe (De Vang 33). Gerard Timmerman Gezicht vanuit de Heemskerckstraat op de haven, toen de coupure nog bestond. Het Skillepaadje op een foto van vóór 1903. Op 6 augustus ging de toren van de hervormde kerk links op de foto verloren door brand. De knecht van slager Boekei gaat met een paaskoe door de straat om de Melkboer Sieme Smit met zijn melkkar. bestellingen op te nemen. 1986: Annette en Jacob Krijnen kijken vanuit de tuin aan de De Wittstraat 25 naar Een zeemijn zoals die in 1939 aanspoelde bij Oudeschild. Soms ontploften ze en de koeien. veroorzaakten veel schade.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9