1985: Hans Polderman wint DJ-wedstrijd Sociale netwerken en ondernemerschap Gratis ambassadeurs of aan de digitale schandpaal Beoordeling StifTexel voer voor discussie 'Harde' projecten nu kansrijker bij toeristisch investeringsfonds TEXELSE 11 COURANT Mareis U16 nog steeds aan top Archiefstuk www.texelsecourant.nl DINSDAG 9 NOVEMBER 2010 De hegemonie van Paul Kru- gers als beste Texelse DJ werd verbroken tijdens de DJ-wed- strijden van februari 1985, die werden gewonnen door Hans Polderman. Krugers, toen al zeker tien jaar aan de top, zag vrijwillig van deelname af. In de jaren tachtig waren de DJ- wedstrijden een (vrijwel) jaarlijks terugkerend evenement in Ques tion. Op 23 februari 1985 stond de jury onder leiding van de in 2006 overleden radiopresentator Krijn Torringa, voorheen van Radio Veronica en vooral bekend als medepresentator van AVRO's Toppop. In zijn commentaar toon de hij geen al te hoge dunk van het gebodene te hebben. 'Die jonge diskjockeys bouwen over meededen waren Gauke van Lin- gen, Stado Hamer, Peter Hermse, Albert Jan Huijsman en Niels van Heerwaarden. Van Lingen speel de in Question een thuiswedstrijd, hoewel hij ten tijde van de wed strijd 'om studieredenen' niet meer zo actief was DJ. De jury noemde hem 'enthousiast' en neigend naar 'een algemeen entertainer'. Hamer werd door de jury geroemd om zijn originele vindingen, maar zijn presentatie was 'hier en daar wat rommelig'. Wel had hij erg veel fans meege nomen. De DJ-wedstrijden van Question, een initiatief van Eddy Stiekema, De jeugd U16 van basketbalver eniging De Mareis ondervond deze week eindelijk een beetje tegenstand. Tegenstander was Landslake Lions uit Landsmeer, dat tweede staat in de poule. Toch werd de wedstrijd met 51- 32 gewonnen. Landslake Lions stond voor de ontmoeting met De Mareis onge slagen op de tweede plaats. Door scherp en gedreven aanvalsspel, een solide verdediging en een goed lopende aanvalsgolf in de tweede helft, heeft De Mareis daar veran dering in gebracht. De eerste tweekwarten gingen met relatief weinig succes gelijk op. De Mareis hield de verdediging goed dicht, maar kwam niet in het spel. Soms liep een aanval goed, maar dan weer werden vreemde passes afgegeven of slecht uitgespeeld. Landslake bleek bovendien over enkele zeer balvaardige spelers te beschikken, die vanaf redelijke afstand konden schieten. Deze spelverhouding bleek ook in de ruststand, 16-17. In het derde en vierde kwart wer den meer fouten gemaakt, wat resulteerde in extra vrije worpen aan beide kanten. Maar Landslake had meer overtredingen nodig om De Mareis in toom te houden en het derde kwart werd met 31-29 afgesloten. Maar in het vierde kwart kwam De Mareis pas echt op stoom. Joost Venneker maakte scoorde 10 punten en van de zes toegekende vrije worpen, uitgelokt door Max Hendriks, wist Sjoerd- Jan de Lugt er vier te verzilveren. Volgende week staat de uitwed strijd tegen BVC IJmuiden op de agenda. Scores: Joost Venneker (21), Sjoerd-Jan de Lugt (9), Maikel Bouthoorn (8), Dennis Weijers (6), Max Hendriks (5), Casper Dros (2). Een niet eerder gepubliceerde foto van de DJ-wedstrijden in Vat69 in april 1971 het algemeen geen band met het publiek op', zei hij in het juryrap port. 'Ze letten niet op de reacties van de mensen op de dansvloer. Vaak zijn ze alleen bezig met hun eigen voorkeuren en beseffen ze niet dat het brengen van amuse ment een vak is dat geleerd moet worden.' kwamen niet uit de lucht vallen. Al in 1971 werd in Vat69 in De Koog een DJ-wedstrijd gehou den, die werd gewonnen door Jan Koomen, diskjockey van De Zeven Provinciën. Hij won, behal ve een wisselbeker, een prijs van ƒ100,- (ruim €350,-). De jury bestond uit een vertegenwoordi- ln 1985 nam Hans Polderman de titel van beste DJ van Texel over van Paul Krugers Toch was de 'eigen voorkeur' een belangrijk criterium in de wed strijd. De deelnemers (zeven in getal) moesten ieder een pro gramma van ongeveer een half uur verzorgen, waarin in ieder geval een rustige plaat, een 'gou we ouwe', een Nederlandstalige plaat en een persoonlijke tipplaat. De jury beoordeelde de keuze van de muziek, de timing, de gegeven informatie en de alge hele presentatie. De punten voor platenkeuze en verstaanbaarheid telden dubbel. Polderman, die beduidend hoger scoorde dan zijn broer, was al ver van tevoren als favoriet aangemerkt. De twee de tot en met zevende plaats werden ingenomen door Eis Pol derman, Martin Trap, Peter Keij- ser, Gauke van Lingen, Frans van Splunter en Pieter Jan Kooger. Polderman trad drie jaar later zelf als jurylid op, samen met Rein Stam (namens de discotheken), Peter Agter (namens het publiek) en oud-DJ Paul Krugers, bij de DJ-wedstrijden van 1988. Ditmaal werd met voorrondes gewerkt, om alvast enige schifting aan te brengen in de in totaal elf deelne mers. De vijf die aan de finale ger van het publiek, een mode ontwerpster, een vertegenwoordi ger van een theaterbureau, een technicus van de VARA en Frans van Loo, eigenaar van Vat69. Jaap Poort van de VARA drive- inshow moest door een auto ongeluk verstek laten gaan. De prijswinnaars -naast Koomen waren dat Theo Witte van de J'Elleboog en Rudy van de Kerk hof- kregen tevens een contract aangeboden, waar Van de Kerk hof al direct op de avond van de wedstrijd op inging. De regels van deze wedstrijd waren iets anders dan van die in later jaren. De deelnemers moesten in maximaal tien minuten vijf platen draaien, waarvan er één door de jury werd aangereikt. Daarbij werd gelet op spraak, originaliteit, aan- en afkondiging, presentatie en reper toirekeus. De 'merendeels jeug dige' belangstelling was bijzonder groot. Volgens het verslag in de krant waren er voortdurend 'enke le honderden' bezoekers aanwe zig. Later dat jaar, in april, won Van de Kerkhof een DJ-wedstrijd in ESols- ward. De meegereisde Ben Moor eindigde op de vijfde plaats. Sociale netwerken, zoals Hyves, Facebook en Twitter zijn een fenomeen in opkomst. Snel groeiende gemeenschappen van mensen die vriendschap sluiten via internet. Ze delen kennis en wisselen nieuws en ervaringen uit. Als ondernemer kun je er profijt van hebben, maar je kunt ook aan de digi tale schandpaal worden gena geld. rijke landen worden kaalgeplukt door arme, een overdaad aan bestuurslagen met bestuurders die vast zitten aan het pluche en een overdaad aan geprivatiseerde instituten. Denken in termen van geld, is volgens geen optie meer. 'Het tekort wordt alleen maar gro ter.' Internet biedt volop mogelijkhe den. In de vorm van kennis die gratis beschikbaar is en als ver hotels, ook de dure. Zo zijn er ook mensen die gezamenlijk hun tuin verhuren als kampeerterrein of voor een barbecue. 'Internet maakt alles laagdrempelig en kent geen onderscheid.' Hij noemde het voorbeeld van de Twitterende ijscoman. Zodra hij zijn ijskar ergens neerzet, Twittert hij dat rond en stromen de kanto ren leeg. Mensen die communiceren via van ons. Het is volkomen trans parant, maar gevolg is wel dat je de controle kwijtraakt, ledereen kan meedoen, er zit geen alge meen plan achter, maar we moni toren de informatie wel.' Sociale netwerken kunnen posi tief uitpakken, maar ook negatief zijn voor een bedrijf. Onderne mingen die zich door hun omgang met klanten woede van consu menten op de hals halen, worden door deze krachtenbundeling op internet aan de digitale schand paal genageld. 'Zo kunnen klanten bedrijven dwingen tot veranderingen.' Over hoe je er als ondernemer je voordeel mee kunt doen en hoe klanten je op de knieën kunnen krijgen, ging de voordracht van Ronald van den Hoff, directeur eigenaar Midz.com CDEF, hore ca- en internetondernemer en webtrend-strategist. Hij sprak donderdag tijdens de ledenverga dering van TVL. 'Nu sta ik hier, morgen op de golfbaan en zij doen de handel', doelde hij op klanten die zijn digitale netwerk bezoeken en 'gratis reclame' voor hem maken. Van den Hoff schetste een maat schappij waarin geld en ruimte schaars zijn, die kampt met ver grijzing, lijdt onder een EU waarin bindende factor, in de vorm van sociale netwerken. 'Daarmee zijn ook hun kennis en ervaring ver bonden. Zonder dat er geld aan te pas komt en zonder organisa tiegraad.' Bij wat er uit zulke digi tale gemeenschappen kan ont staan, noemde hij een site met 6000 leden die een Engelse voet balclub hadden gekocht. 'Ze beschikken over 6000 talent scouts en het resultaat is dat ze omhoog schieten.' Ander voorbeeld is een groep mensen die hun afzonderlijke (hotel)kamers die verspreid liggen gezamenlijk aanbiedt alsof het één hotel is. En daarmee een concurrent zijn voor gevestigde sociale netwerken, maken hun keus vaak op basis van informatie van anderen over een product of dienst. Van den Hoff vertelde hoe hij als verhuurder van vergader zalen en -stoelen deze sociale netwerken in zijn voordeel laat werken. Zijn bedrijf gebruikt daar voor bestaande sociale netwer ken, waarmee klanten ervaringen uitwisselen. Kennelijk zijn die tevreden over de dienstverlening, gezien de positieve reacties waarover Van den Hoff vertelde. 'Mijn klanten zijn gratis ambassadeurs.' Hij bespaart zich zo veel advertentie- kosten. 'Tachtig procent van de informatie over ons, komt niet Ondernemer Ronald van den Hoff doet zijn voordeel met het fenomeen sociale netwerken. (Foto Gerard Timmerman) Deze bank langs het Sommeltjespad in De Waal is betaald met geld van StifTexel. Aanvragen voor grote projecten van blijvende aard, waardoor de toeristische infrastructuur op het eiland verbetert, maken de grootste kans op een bijdrage van de Stichting Toeristisch Investeringsfonds Texel (StifTexel). Dat maakte het bestuur donderdagavond bekend bij een presentatie tijdens de vergadering van de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers (TVL). deling. Afwijzingen voldeden niet aan de criteria, omdat het bestuur oordeelde dat de initiatieven niet toeristisch genoeg waren of om andere redenen. Zo werden een aanvraag voor de Landbouwdag en de Hoornder Donderdag afge wezen omdat StifTexel het principe hanteert dat niet wordt bijgedragen aan exploitatie. Maar de organisa tie van de markt in Den Hoorn incasseerde wel een bedrage voor marktkramen., zoals de Stichting (Foto Gerard Timmerman) krijgt verspreid over drie jaar €15.000,-, waarbij voorwaarde zijn gesteld aan de kwaliteit. Verbazing was er over de bijdrage van €76.000,- voor Slow Leisure Texel, een concept van kleine logiesverstrekkers en de VW waar in het toeristisch aanbod van Texel wordt gekoppeld aan de weten schap dat gasten steeds vaker op zoek gaan naar rust, vertraging en unieke belevenissen. Dat moet lei- StifTexel bestaat een jaar. Tot dus ver zijn 31 aanvragen ingediend, goed voor een totaalbedrag van €844.000,-. StifTexel heeft tot nu toe €368.000,- ontvangen van de gemeente, er is voor €310.000,- toegekend. Dertien aanvragen zijn gehonoreerd en net zoveel werden afgewezen. De rest is nog in behan- Folklore Texel geld kreeg voor een dansvloer. Ook op cultureel gebied deelde het investeringsfonds uit. Voor de serie Kamermuziek werd €5.140,- uitgetrokken, met als argument dat een schare liefheb bers naar het eiland trekt die anders waarschijnlijk niet zou komen. Cul tureel festival Midzomerschans den tot verblijven op het eiland waarover thuis aan anderen verteld wordt. 'Heel veel geld om mensen een onvergetelijke ervaring op Texel te bezorgen. Veel mensen zijn er behoorlijk van geschrokken', klonk donderdagavond een kritisch geluid. Harry de Graaf en Jaap Hoogendoorn van StifTexel vertel den dat deze bijdrage aan strikte voorwaarden is gebonden en dat al het geld pas wordt overgemaakt als aan alle criteria is voldaan. TVL- lid Harry Wuis herinnerde er aan dat het investeringsfonds in het leven was geroepen om met deze middelen grootschalige projecten te financieren die de toeristische kwaliteit herkenbaar en voor een langere periode verbeteren. Maar nu er ook was geïnvesteerd in kleine cultuurprojecten van tijdelij ke aard, riep dat vragen op. Hoog endoorn legde uit dat het bestuur de eerste periode had aangegre pen om Texelaars te stimuleren aanvragen in te dienen en dat de beoordeling daarom in bepaalde opzichten wat ruimhartiger was geweest. Maar nu men de weg naar het fonds weet te vinden, wordt de nadruk meer op grote infrastructurele ('harde') projecten gelegd. Dat zijn dus blijvende voor zieningen, zoals een observatorium voor het kijken naar sterren of wan del- of fietspaden. Gezien de grootte van het aangevraagde bedrag en de beperkte middelen, verbindt het fonds aan bepaalde aanvragen tevens de voorwaarde dat ook andere instanties bijdra gen. Stand van zaken momenteel is dat van de investeringen die zijn gedaan met geld van StifTexel 37 procent van het geïnvesteerde geld afkomstig is van het toeristisch investeringsfonds, 41 procent uit andere fondsen en 19 procent van eigen bijdragen. 'StifTexel gene reert dus geld', concludeerde Hoogendoorn. Gerard Bakker vroeg opheldering over een afwij zing voor het aanpassen van een schuur, zodat deze beter in het landschap past. Bakker vindt dat het eiland daardoor aantrekkelijker wordt voor toeristen, maar het bestuur vindt niet dat het geld uit het fonds daaraan moet worden besteed. Bakker hield over de hoofden van de TVL-leden een pleidooi om meer fondsen aan te boren voor het aantrekkelijker maken van het Texelse cultuur landschap. Meer hierover is te lezen op www. stiftexel.nl. Het laatste nieuws het eerst! Ook te volgen via Twitter texelsecourant en facebook Texelse Courant

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11