Veel show bij optreden DEK Notaris Kikkert duikt op tijdens Skimmenacht Waarheid over mythen begraven in verleden' iexbjvgssca.nl TEXELSE 2 COURANT Jongerendebat in voorbereiding Pavarotti SWOT-diner Texla Americana? Studiedag over passend onderwijs Stemmen op beste zwembad LANGEVELD DE R00Y TESG Uitladder Opienie TEXELS E^COURANT Oud papier DINSDAG 9 NOVEMBER 2010 In samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen Texel vertoont Cinema Texel dinsdag 30 november de con certfilm Tribute to Pavarotti. De beroemde Italiaanse tenor Luciano Pavarotti overleed op 6 september 2007. In 2008 werd, ter gelegenheid van wat zijn 73ste verjaardag zou zijn geweest, een concert gehouden in Petra in Jordanië. Vele beroemde zangers en muzikan ten verleenden medewerking aan dit concert, waaronder José Carreras en Placido Domingo. De opbrengst van het concert werd geschonken aan de Ver enigde Naties. De concertregistratie is van uit muntende kwaliteit. De voorstel ling begint om 14.30 uur, de toegang bedraagt €15,-, inclu sief een hapje en drankje na afloop. Kaartjes kunnen worden besteld bij de SWOT. In De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg wordt dinsdag 23 november het maandelijks diner van de Stichting Welzijn Ouderen Texel gehouden. Op het menu staat een Italiaanse maaltijd van lasagne met salade en een nagerecht. Het diner begint om 17.30 uur, deelname kost €8,-. Aanmelden kan via de SWOT. Spelers van DEK spelen, met de nodige show, het van the Blues Brothers bekende Peter Gunn theme in de Burgemeester De Koninghal. (Foto Jeroen van Hattum) Getooid met hoeden, zonnebril len en gekleurde boa's trok DEK uit Den Hoorn zaterdagavond de belangstelling tijdens het jaar lijkse muziekfestival van de Texelse fanfarekorpsen in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg. De muzikanten speelden onder lei ding van dirigent Michiel Drijver werken uit de musicals Jesus Christ Superstar, Jozef, The Lion King en the Blues Brothers. Dat ging gepaard met de nodige show. Drijver trok, net als Jozef in de musical, een bontgekleurde jas aan en zong uit volle borst een stuk uit het nummer 'Laat je droom bestaan'. De muzikanten zongen ook, speelden beurtelings staand en zittend en droegen hoeden en zonnebrillen bij het Peter Gunn Theme uit de Blues Brothers. Drij ver nam daarbij een blaasinstrum- nent ter hand. Het geheel kwam daardoor aantrekkelijk, plezierig en dynamisch over. KTF, Excelsior en het Seniorenor kest lieten eveneens van zich horen. KTF liet het publiek kennis maken met de nieuwe dirigent Wendy Prins. Onder haar leiding speelde het fanfare onder meer een medley met nummers van Elvis, een gevarieerd nummer van Jacob de Haan (Free World Fanta sy) dat toepasselijk vrolijk, span nend of mysterieus werd gespeeld en een mengeling van Nederlandse tophits. Excelsior en het Seniorenorkest lieten eveneens een mix aan wer ken horen, waardoor het een geva rieerde avond werd. Piet Schneider praatte de optredens aan elkaar. Hij liet weten dat het Midzomerfes tival (de taptoe) in 2011 niet door gaat in verband met de sloop van het oude raadhuis aan de Groene- plaats. Het kwam de fanfares ook beter uit een jaartje over te slaan. Een tegenvaller was het aantal lege stoelen in de zaal. Die was goed gevuld, maar er waren links en rechts toch wat plekken over. Dat was jammer voor de muzikanten, want die verzorgden een aantrek kelijke muzikale avond. Verhalen over dertien mysteri euze reddingen zagen vrijdag avond het licht tijdens de Skim menacht in het Eierlandsche Huis. Waar gebeurd of fabels? Volgens notaris Kikkert zullen we het nooit weten. 'De waar heid ligt diep begraven in het verleden.' Vrijdag verscheen hij ten tonele om het eerste exem plaar van het boek De Mythe van Texel te overhandigen aan bur gemeester Francine Giskes. Voor iemand uit 1800 zag de nota ris er opvallend goed geconser veerd uit, constateerde Giskes. Ze greep de gelegenheid aan hem te bedanken dat de zee er door 'zijn' vuurtoren een stuk veiliger op is geworden. De acht Skimmen uit het boek hielden haar bezig. Een jaar geleden had een vertrouwens commissie van acht Texelaars haar immers voorgedragen om burge meestervan Texel te worden. 'Toen ik het boek las, dacht ik: wat waren dat voor acht mensen daar aan tafel?' Een kwinkslag waarmee ze veel bezoekers van de Skimmennacht, die de burgemeester voor de eer ste keer in levende lijve zagen, aangenaam verraste. Het was druk in het Eierlandsche Huis, waar bij de ingang grote vuren werden gestookt en de gebroeders Boon poon uit het rookvat uitventten. Ook binnen liepen markante ver schijningen rond. Naast de beroem de notaris Jitske, het verdronken meisje uit het verhaal van Tessa de Loo, dat door de Skimmen is gered. Ook Heinrich Schliemann, de kajuitjongen die in 1870 de oud- Griekse stad Troje ontdekte, was Notaris Kikkert overhandigt het eerste exemplaar van De Mythe van Texel aan burgemeester Giskes. (Foto Rene Pop) dankzij de reddende geesten uit de dood herrezen. Zijn verhaal werd opgetekend door Eric Hercules, die als één van de acht schrijvers door initiatiefnemers Frans Hop- zorg geschreven verhalen zijn fraai geïllustreerd. Met daarbij in woord en beeld allerlei wetenswaardighe den over Texel en de mythekaart. Het was trendwatcher Adjiedj Bak- man en Rob Maaswinkel tot ambassadeur van het boek was gebombardeerd. De acht auteurs waren allen pre sent op de Skimmenacht. Op de valreep ook Theun de Winter, dich ter van De Hulpverlenende Gees ten. Samenstellers, schrijvers, illu strators en vormgevers kregen complimenten voor het fraaie boek dat als een pareltje op menig boe kenplank wordt bijgezet. De met as, spreker tijdens een promotie avond van de WV, die met zijn opmerking dat Texel een aantal mythen nodig had, de samenstel lers op het idee had gebracht. In het boek wordt teruggegrepen naar bestaande mythen, zoals die over de Strooppot en de Sommeltjes, het VOC-verleden en andere ele menten uit de Texelse geschiede nis. Afgaande op het koopgedrag van Wel alle jutters nog an toe! Denk je dat je temet de enige bent in de noord kop, komt deer zo 'n stel letje ongeregeld je effe de loef ofsteke! Motte ok zo nodig beroemd worre; weer is dot voor nódig? Het hadden woorden van Maarten Boon kunnen zijn, maar Maarten stond zijn mannetje afgelopen vrijdag in De Cocks- dorp bij de eerste Texelse Skim menacht. Rechtop in de branding naast zijn onvolprezen juttersve- hikel rookte hij onverdroten de ene smakelijke poon na de ande re. Samen met een glaasje jutter, een beetje uit de buurt van de vonken spuwende, maar wel gezellige vuurtonnen, was het daar buiten best vol te houden. Was Maarten nu echt of was het ook een skim? Jutters en ski mme hebben veel gemeen. Je ziet ze en zo ineens zijn ze weer vertrok ken. Zal het ook zo gaan met het nieuwste fenomeen Skimmen acht? Het initiatief is moedig en getuigt van toeristische visie, de aankleding en muziekkeuze met covers van overleden groothe den, skimme, was in stijl. Mijn enige bedenking is de datum en de geest zo akelig dicht in de buurt van Halloween. Juist nu we aan alle kanten zo inzetten op het Echt Texels Produkt is het belang rijk niet te veramerikaansen. In december immers doet die tekst loze rooie dikzak met zijn rendie ren onze ouwe trouwe Sinter klaas al flink concurrentie aan en in februari loopt ook Valentijn zich de laatste jaren het vuur uit de sloffen. Het is zaak onze Texelse gebruiken niet te laten verkneute ren in folkloristisch gedoe voor een handjevol toeristen, maar diep vanuit ons hart als een oplaaiende blis de straat op te gaan straks met Ouwe Sunder- klaas. Lampionnen aanstaande donderdag royaal uit de kast. Laat het Sintesintemaarten schal len langs de deuren. En Skim menacht dan maar aan de ele menten overlaten? Zeker niet. Maar ik denk wel dat er opnieuw een sloep met vrijwilligers aan de riemen moet, richting Eierlandse Huys, om de storm van Hallo- ween het hoofd te bieden. Pien Verberg bezoekers van de Skimmennacht kan het een bestseller worden. Menig koper sjouwde met een sta pel boeken onder de arm achter auteurs aan, op jacht naar handte keningen. Zo moest Jan Heems kerk, schrijver van het verhaal Dooiemanskuul, over het Engelse kerkhof dat volgens de overleve ring bij paal 33 moet hebben gele gen, zijn gesprek er regelmatig voor onderbreken. Terwijl binnen in het Eierlandsche Huis de mystieke sfeer werd opge luisterd met muziek van Sorgenfrei en Whatever, leverde Herke Boon Heemskerk buiten ideeën voor een volgende boek. Dat moet volgens Herke gaan over het geslacht Boon, waarvan de verhalen over jutterij, stroperij en ander familie verleden immers mythische pro porties hebben aangenomen. Gerard Timmerman Meer dan negenhonderd leer krachten van het primair, speci aal en voortgezet onderwijs doen op 11 november mee aan een studiedag over 'passend onderwijs'. De studiedag wordt georganiseerd door het Samenwerkingsverband Den Helder/Texel en richt zich op onderwijs op maat, waarbij elke leerling het onderwijs krijgt dat pre cies aansluit bij zijn talenten en mogelijkheden. Deskundigen uit het hele land verzorgen in totaal ruim vijftig workshops, die moeten helpen de theorie in praktijk te brengen, 's Middags wordt een forumdiscussie gehouden onder leiding van Wim Ludeke, lid van de landelijke brancheorganisatie voor het primair onderwijs. Na een inlei ding over de plannen van het kabi net gaat hij in gesprek met verte genwoordigers van het onderwijsmanagement. Molenkoog, Calluna en het zwembad van Bos en Duin nemen deel aan de verkiezing van Zwembad van het jaar. Het publiek kan een stem uitbrengen via www.zwembadvanhetjaar.nl. Aan de verkiezing tot Zwembad van het jaar kunnen zowel grootschalige en gloednieuwe, als kleine en ver- Een compleet overzicht van excursies, rondleidingen, work shops en andere toeristische acti viteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis ver krijgbaar is. Zie ook www.texe- lagenda.nl. Dinsdag 9 november: 19.00 uur. In het nieuwe gemeente huis aan de Emmalaan in Den Burg begint om 19.00 uur een vergade ring van de gemeenteraad. Op de agenda staat de gemeentelijke begroting voor 2011 20.00 uur. Op het adres Brink 28 in De Koog begint om 20.00 uur een meditatiesessie. Cinema Texel vertoont om 19.30 Eat, pray, love en 20.00 Haar naam was Sarah. Woensdag 10 november: 10.00 uur. Het Gemini Ziekenhuis in Den Helder geeft in het kader van de Dag van de Mantelzorg van 10.00 tot 16.00 uur informatie en advies aan mantelzorgers. 20.00 uur. In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een lezing van Suzanna de Sitter. De entree Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 9 nov. 10:15 en 22:36 u. Woe.10 nov. 10:47 en 23:00 u. Don. 11 nov. 10:57 en 23:25 u. Vrij. 12 nov. 10:47 u. Zat. 13 nov. 00:05 en 11:30u. Zon. 14 nov. 00:54 en 12:30 u. Ma. 15 nov. 01:45 en 13:40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag 13 novem ber eerste kwartier, maandag 15 novem ber doodtij. Zondag 14 november zon op 8.02 uur, onder 16.48 uur. Cjncn ZwartsJéxeh m het hart. Uitgave van media bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06-23576573 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. bedraagt €6,50. 20.00 uur. In Het Olijfblad (Wever straat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbelstudie. Cinema Texel vertoont om 13.45 Foeksia de Miniheks, 14.00 Ver schrikkelijke Ikke 3D (NL), 16.15 uur Legende van Ga'Hoole 3D. 16.30 Briefgeheim, 20.00 Haar naam was Sarah en 20.30 The Social Network Donderdag 11 november: 8.30 uur. Om 9.00 uur gaat bij het raadhuis aan de Emmalaan in Den Burg de Electrische Elfstedentocht van start. Vanaf 8.30 uur kunnen de auto's bekeken worden. 19.00 uur. Bij Volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare kan tussen 19.00 en 20.30 uur met een telescoop naar de sterren worden gekeken. Deelname kost €2,-. Voor deelname rond 18.00 uur bellen naar 06- 53340063. Vrijdag 12 november: 14.00 uur. In Tusse de Banke begint om 14.00 uur een nieuwe expositie van de Historische Vereniging. Tij dens de opening wordt het nieuwe liedboek van Willem Kikkert gepre senteerd. 14.30 uur. Reumavereniging Texel houdt vanaf 14.30 uur in De Buur eton aan de Beatrixlaan een knut- selmiddag voor leden. Deelname €3,50. 20.00 uur. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive voor het goede doel. Deelname (met vaste maat) kost €3,50 per koppel. 20.30 uur. In Question Plaza in Den Burg wordt de Nacht van de Ezelge dachte gehouden. Hoofdact is zan ger Rob de Nijs. De zaal is open om 20.30 uur, entree €22,50. 20.30 uur. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van de cabaretiers van Ter Bescherming van de Jeugd. Alle kaarten zijn uitverkocht. ^rf~77 In verband met de dokbeurt van de Schulpengat heeft veerdienst TESO de komende tijd maar één schip beschikbaar. Er vinden dus geen extra afvaarten plaats. Transporten voor gevaarlijke stoffen moeten worden gereserveerd. Van dinsdag tot en met donderdag is elke afvaart één transport toegestaan. Automo bilisten moeten rekening houden met wachttijden tot een uur. Meer informatie is te vinden op www.teso nl. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 6. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haf- felderweg, Schilderend vanaf roton de in de richting van Oudeschild, Ada van Hollandstraat. De openbare bibliotheek, gemeente en Pharos willen in april 2011 een groot Texels jon gerendebat houden. De organisaties zijn bezig een werkgroep met jongeren op te zet ten die het debat voorbereiden, ouderde zwembaden deelnemen. Bezoekers wordt gevraagd een waarderingscijfer uit te brengen voor de prijs-kwaliteitverhouding, klantvriendelijkheid en hygiëne. Per provincie dingt het zwembad met de meeste stemmen mee naar de titel. Er kan tot woensdag 8 december worden gestemd. De winnaar wordt vrijdag 17 december bekend gemaakt. zodat ze het zelf vorm kunnen geven en bepalen welke onderwer pen aan de orde komen. Belangstellenden van 14 tot 25 jaar kunnen zich tot 30 november voor de werkgroep aanmelden. Bedoe ling is dat het debat de betrokken heid van jongeren bij actuele onderwerpen bevordert. De drie organisaties hebben een debat voor ogen in de vorm van het Lagerhuis met onder meer een panel, een jury, een debatleider en interruptiemicrofoon waarmee bezoekers zich in de discussie kunnen mengen. Aan de hand van prikkelde stellin gen en eventueel filmpjes zou de discussie kunnen worden gevoed. Belangstellenden kunnen zich mel den bij texel@kopgroepbibliotheke n.nl ofjsegerink@pharostexel.nl.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2