Wampex groeide uit tot begrip op Texel Meningen verdeeld bij politiek forum wnwm hw TEXELSE S COURANT IBS Oele wint golfwedstrijd Jeugdsportpas Dubbele boet wordt monument Gemeente koopt zoutstrooier Tevoko wint overtuigend Advies aan vrouwen: Trek het initiatief naar je toe DINSDAG 9 NOVEMBER 2010 De schapenboet Pelikaanweg 75a van de familie De Graaf wordt op de gemeentelijke monumentenlijst gezet. B en w hebben dat besloten in verband met de cultuurhistorische waarde. Dat gebeurde conform het advies van de onlangs geïn stalleerde monumentencom missie. Het gebouw is van oorsprong een gewone rietgedekte Texelse scha penboet, maar ongeveer een eeuw geleden werd er een pannenge- dekte boet van ongeveer dezelfde vorm tegenaan gebouwd. Het oor spronkelijke front met wagendeur en hooiluik bleef daarbij in stand. In zowel het oude als het nieuwere deel van dit voor Texel unieke gebouw zijn masten, spanten, roeiriemen en ander aangespoeld scheepshout verwerkt. Omdat de latere gebruikers van de boet er nooit wat aan hebben veranderd, is de ontstaansge schiedenis van het gebouw goed af te lezen. De huidige eigenaars vonden in de boet de geweren, bajonetten, helmen en uniformen van Georgiërs die er in 1945 ver borgen hebben gezeten. Het college stelt de raad voor €33.500,- uit te trekken voor de aanschaf van een zoutstrooier die nodig is voor de gladheidbestrij ding. Het apparaat vervangt de grootste van de drie strooiers die de gemeente in gebruik heeft. Deze was drie jaar geleden al afgeschre ven maar verkeerde nog in redelijke staat zodat hij nog niet direct werd vervangen. De afgelopen winter bleek de technische staat echter zo slecht dat directe aanschaf van een nieuw exemplaar noodzakelijk werd geacht. Mede dankzij een fantastische score van Menno Schuijl heeft het team van IBS Oele zondag op de golfbaan bij De Cocks- dorp de jaarlijkse wedstrijd voor adverteerders en sponsors gewonnen. Aan deze wedstrijd, die gelijk werd gehouden met de wedstrijd om de maandbeker, deden maar liefst 65 personen mee. Waddenwind Texel van Rob Maaswinkel behaalde de tweede plaats, derde werd Texel Vastgoed, met Joost Coutinho en Jaap Kooger. De eerste categorie (handicap tot en met 18,4) in de wedstrijd om de maandbeker werd gewonnen door Antoine Kersten, die 38 stableford- Mede dankzij een uitblinkende Marianne Boekei heeft het damesteam van volleybalver eniging Tevoko zaterdag met 4-0 overtuigend gewonnen van hekkensluiter NIVO. Tevoko kwam pas laat in de eerste set op gang. Er werden veel per soonlijke fouten gemaakt, waar door NIVO een kleine voorsprong kon nemen. Toen Tevoko eenmaal de vorm te pakken had, werd door de spelers voor elkaar gewerkt. Tactische ballen werden fanatiek van de grond gehaald en eenvou dig afgemaakt. De set eindigde punten behaalde. Gerdi Reijers en Mike van der Haas werden met ieder 36 punten tweede en derde. In de tweede categorie (tot en met 26,4) was Casper Schiphorst met 38 punten de sterkste. Tweede en derde werden Jan van Andel (36) en Gerda Bloem (35). Jaap Kooger werd met 38 stablefordpunten win naar in de derde categorie, voor Gerrit Jan Drenthen en Tonny van Koppen. Drenthen presteerde het beste in de categorie 'nieuwelin gen'. Tweede en derde werden Gerrit Jan Drenthen, Anja Zijm en Dave Platts. De longest drives werden geslagen door Gerdi Reijers en Mike van der Haas, de neary's waren voor Anja Zijm en Rob Maas winkel. met winst voor Tevoko (25-18). In de tweede set was Tevoko opper machtig en scoorde met een uit stekend spelende Marianne Boe- kei de ene punt na de andere. Halverwege de set maakte Liede- ke IJdens haar debuut en pakte met harde aanvallen en goede blokacties diverse punten (25-11). Tevoko was ook in de derde set onverslaanbaar. De verdediging van NIVO wist nog wel punten te voorkomen, maar het team kon niet tot scoren komen. Gertha Wessels blokkeer de diverse mooie aanvalsballen. Ruim 120 kinderen hebben bij Sportservice Texel een Jeugdsport pas aangeschaft. Hiermee kunnen kinderen uit groep 7 en 8 van de basisschool vier weken lang kennis maken bij vier verschillende sport- aanbieders. Maar liefst 47 kinderen kozen voor het volleybal, dat daarmee bijzon der populair bleek. Momenteel trai nen 24 kinderen mee met Tevoko, na de kerstvakantie is het de beurt aan de andere 23. Ook de groep deelnemers aan de zumbalessen van Sportschool Texel is gesplitst. De eerste groep begint om 12 november, de tweede op 14 janu ari. Ook het handboogschieten is met 40 deelnemers populair en tien kinderen willen bij Shima de begin selen van het judo leren. Verenigingen die ook via de Jeugdsportpas hun sport onder de aandacht willen brengen, kunnen contact opnemen met Sportser vice Texel, tel. 322815. Zowel de derde als de vierde set won Tevoko met 25-11 Door deze overwinning staat Tevoko nog steeds aan kop in de Promotieklasse, gevolgd door Martinus en Zaanstad. Vrouwen van een Eiland zaterdag in De Pelikaan kende een uitgebreid programma, met diverse spreeksters, optredens, een modeshow van duurzame kleding en er waren allerlei stands te bezichtigen. De manifestatie werd goed bezocht. (Foto Gerard Timmerman) De overheid moet meer investe ren in kinderopvang en werkge vers moeten mannen meer mogelijkheden geven voor een deeltijd baan, zodat meer vrou wen aan het werk kunnen. Maar vrouwen die aan de slag willen, moeten ook zelf het initiatief naar zich toetrekken en bij de opvoe ding van hun kinderen al aan dacht besteden aan het belang van emancipatie. Aldus een aantal conclusies uit het politiek café over vrouwenemanci patie tijdens de manifestatie Vrou wen van een Eiland. Het forum bestond uit vier vrouwen met een politieke achtergrond: oud-raadslid Henny Festen (GL) van Texel, Tjits- ke Biersteker-Giljou (Christen Unie) uit Den Helder, Gunda Bru- notte (CDA), raadslid op Ameland en Esther Berg man, assistent van CDA- Kamerlid Ad Koppejan. Het leverde een levendige dis cussie. Onder meer over de vraag of vrouwen moeten werken om de zorgstaat en pensioenen overeind te houden. Van die noodzaak zijn de meeste vrouwen wel overtuigd, maar over de wijze waarop, verschillen de meningen. Festen signaleerde dat als het op emancipatie komt, Nederland op de 17e plaats staat. Er is dus nog veel te winnen. Maar is emancipa tie een taak van de overheid, van werkgevers, werken mannen wel voldoende mee of laten de vrou wen kansen liggen? Biersteker: 'Je kunt als vrouw tegenwoordig wor den watje wilt. Maar je moet wel de keus maken en vervolgens de ver antwoordelijkheid van die keus accepteren. Dat betekent dat je taken in het gezin aan een ander moet overlaten. Maar daar hebben veel vrouwen moeite mee.' 'Er zijn allerlei mogelijkheden, maar vrouwen willen niet', ze Bergman. Zij is voorbeeld van een vrouw die hoog is opgeleid, maar die kennis niet in een passende baan heeft omgezet. Over de stelling dat hoog opgeleide vrouwen verplicht moe ten worden om passende arbeid te verrichten, om op die manier de studieschuld aan de maatschappij in te lossen, zei ze: 'Ik vind het te beperkt om te stellen dat je je kwa liteiten alleen economische moet inzetten. Ik benut als vrijwilliger al mijn talenten.' Festen concludeerde dat iemand met een hoge oplei ding, wordt ingezet voor het verle nen van mantelzorg. 'Dat is toch onzin.' Het feit dat Bergmans echtgenoot voor voldoende inkomen zorgde, stelt haar in de gelegenheid vrijwilli gerswerk te doen. Wat haar op de reactie kwam te staan dat niet elke vrouw die luxe heeft en dat geschei den vrouwen die kinderen moeten onderhouden, tot de nieuwe armen worden gerekend. Anderzijds was er de mening dat het voor vrouwen die na een scheiding recht hebben op twaalf jaar alimentatie, geen stimu lans is om aan het werk te gaan. Gescheiden of niet, vrouwen die hun carrière onderbreken om kinderen op te voeden, zijn als herintreders in het nadeel bij mannelijke collega's met een aaneengesloten arbeidsver leden. 'Blijven werken', luidde daar om het advies. Met nog 17 jaar te gaan, biedt herintreden bij vijftig jaar nog voldoende perspectief, luidde een conclusie. Advies aan vrouwen met een gezin die willen (blijven) werken, was om dit met de man te bespreken en zo tot een voor beiden bevredigende aanpak te komen, waarbij de taken in het gezin worden verdeeld. Met andere woorden: regel het zelf. Als vrouwen dingen bij de overheid gedaan willen krijgen, moe ten ze in de politiek. Maar de huidige ministersploeg bestaat vooral uit mannen. Het werd betiteld als 'haan tjesgedrag' van mannen, terwijl vrouwen meer op sociale samen werking zijn ingesteld. Festen, die vier jaar fractievoorzitter is geweest, had ervaren dat deze tijdrovende functie moeilijk was te combineren met haar baan, opgroeiende ('puberende') kinderen en zorgtaken. 'Dit moet beter geregeld worden.' Maar Biersteker, ook voorzitter van een tweemansfractie, werkende vrouw en moeder zei dat het voor haar wél goed is te combineren. 'Maar je moet wel keuzes maken en kunt niet overal bij zijn.' Er werd geopperd dat er in de politiek een vrouwenquota moet komen, maar dat ook van belang is dat de bestuur ders capabel zijn. En als je quota instelt, je ook moet zorgen dat allochtonen en andere minderheden in de politiek zijn vertegenwoordigd. Het forum was een onderdeel van de manifestatie in De Pelikaan. Er waren meerdere sprekers, die voor drachten hielden over uiteenlopende onderwerpen en er was een mode show. Veel aandacht was er voor de beurs en ook optredens trokken veel belangstelling. Ook een dag waarin allerlei contacten werden uitgewis seld. De 140 deelnemers aan de Wampex namen zaterdagochtend plaats op de Zaandammerdijk voor een groepsfoto. Fotograaf René Pop legde het geheel vast. dat groepen onderweg niet achter elkaar aanlopen, maar elk een eigen traject volgen. Kees-Jaap Harting is de man van de creatieve oplossingen en ideeën. Marian van der Werff zorgt onder meer voor het dichtnaaien van circa 1300 noodbrieven en controleert of alle opdrachten in de juiste enveloppen worden gestoken en alle posten de juiste instructie krijgen. Willem van de Kamer regelt veel zaken en, onderhoudt contact met de posten en zet van te voren veel zaken uit. André van der Vliet ver zorgt het papierwerk, houdt de draaiboeken bij, coördineert en verzorgt de correspondentie aan betrokkenen. De groep begint jaar lijks met een 'terras-overleg', waar na op de eerste maandag van september het eerste overleg volgt. Volgens Van der Vliet werd eerst een slaapplaats geregeld (altijd een bijzondere locatie) en daar vervol gens de expeditie omheen gebouwd. Naarmate het evene ment volgt, wordt twee keer in de week vergadert. Een tijd geleden besloot de groep al dat de Wampex van 2010 hun laatste zou worden. Na dertig jaar was het mooi geweest. De organi satoren besloten het nagenoeg niemand te vertellen, zodat de laat ste Wampex niet in het teken van het afscheid zou staan. De vraag is of de groep niet met verjonging had moeten beginnen. Volgens Van der Vliet is daar veelvuldig over nagedacht, maar werd besloten de samenstelling te laten zoals die was. 'We zijn een eenheid met elkaar en als dat verandert, klopt het niet meer.' Wel hielpen Angeli na Stiehl en Erik Bakker de laatste jaren meer mee. Van der Vliet zegt kennis en erva ring te willen delen als andere mensen opstaan om wat nieuws te organiseren. Kwapsma verdwijnt ook niet van het toneel. Het Hazen pad, een soort mini-Wampex voor kinderen tijdens de open dag van het nationaal park, blijft bestaan. 'We zijn net bij Staatsbosbeheer geweest om afspraken voor 2011 te maken.' Eind jaren zeventig kregen André van der Vliet en Piet Keijser, des tijds deelnemers aan een sport- recreatieleiderscursus, de opdracht een bijzondere tocht op het eiland te organiseren. Ze legden daarmee de basis van de Wampex. De zogeheten weekend-amfibische expeditie wordt in 1980 voor het eerst officieel gehouden. Op de website van Kwapsma, een samen- voegsel van de voornamen van de organisatoren, prijken Andrew Albers en Kees Licht als eerste winnaars. In 1979 wordt ook al een tocht gehouden, waarbij 22 deel nemers bijzondere opdrachten ver richten en 's nachts slapen in een legertent op de Hors en daar eten bij een kampvuur. De kunst wordt afgekeken in Friesland waar Wam- pexen tegen die tijd al worden gehouden. Keijser en Van der Vliet zijn de mannen van het eerste uur. Vanaf eind jaren tachtig voegen Marian van der Werff, Kees-Jaap Harting, Swier Oosterhuis en Willem van de Kamer zich bij de organisatie waar na Kwapsma een feit is. De vrien dengroep kent elkaar van de Slock. 'Daar kwamen we met z'n allen', vertelt Van der Vliet. De basis van het evenement blijft al vanaf het begin nagenoeg ongewijzigd. Er zijn blokken met bijzondere opdrachten op verschillende loca ties die met cryptische omschrij vingen worden aangeduid. Wie er niet uitkomt, kan een noodbrief openen met het goede antwoord, maar dat is het laatste wat een Wampexer zal doen. Achterliggen de gedachte van het evenement is Texelaars op een bijzondere manier met het eiland kennis te laten maken. Vaste deelnemers raken bekend met het water op het eiland. Elk jaar worden sloten en tochten getrotseerd en komen de deelne mers op de gekste plekken om opdrachten uit te voeren. Kwaps ma is niks te dol en dat slaat aan. De Wampex wordt een begrip. Vrij wel elke deur gaat open als Kwaps ma medewerking vraagt en Texe laars weten het ook: als de Wampex wordt gehouden, kun je zomaar midden in de nacht uit je bed wor den getrommeld om te helpen. Sommigen hopen erop dat 's nachts de bel gaat. De organisatie functioneert als een geoliede machine die kan rekenen op een trouwe groep vrijwilligers. Swier Oosterhuis is de man achter de routeplanning. Hij zorgt ervoor Kees-Jaap Harting wordt in manage Akenburg bedankt door Eddy Witte. De laatste werd een paar dagen geleden vader, maar dat weerhield hem niet van deelname aan de Wampex. Kwapsma werd na de bekendmaking van het stoppen uitvoerig bedankt door de deelnemers van de Wampex. (Foto Jeroen van Hattum)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8