'Loodshuisje' in de verkoop Webwinkel met strandvondsten Stratenmakers doen het staand TEXELSE 5 COURANT Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma zaalvoetbal Scouts verkopen 3000 speculazen Diabetes Onderzoek naar klimaatverandering Schrijversloon voor Zeemanskerkje Waalder bankje Vroege braam Demonstratie eenvoudige pc Meer geld voor openbaar vervoer Excelsior Bezoekers van de Open Monumentendag in 2009 laten zich door Wouter, kleinzoon van Her Bendien, bijpraten over de authentieke bedstede in de woning Herenstraat 49. Leerlingen van groep 7 en 8 van basisschool De Fontein hebben met de verkoop van Kinderpostzegels een schoolreisje naar de Efteling gewonnen. De school eindigde landelijk op de vijfde plaats met de hoogste verkoopaantallen. Directeur Iwan Visje: 'Dit werkte stimule rend voor deze groepen en er was een gezonde strijd tussen groep 7 en groep 8 om het meeste te verkopen.' Overal op Texel, zoals hier in Oosterend, gingen scouts zaterdag de deur langs met speculaas. Eric Hercules overhandigt Sonja van der Meer van het Zeemans kerkje in Oudeschild zijn schrijversloon voor het boek Mythe van Texel. Stratenmakers op de Naalrand in Den Hoorn aan het werk met een nieuwe machine waarmee ze staand hun werk kunnen doen. Stichting De Noordzee (SDN) opent op 11 november -de Dag van de Duurzaamheid- een web winkel, waarin aangespoelde voorwerpen te koop worden aangeboden. Het assortiment varieert van ballonnen en speen tjes tot schoenen, jerrycans, vis netten, TV's en koelkasten. Stichting De Noordzee houdt regel matig opruimacties en vindt daarbij per 100 meter strand gemiddeld 450 stuks afval, voornamelijk afkomstig van scheepvaart en vis serij (43 procent) en recreatie (28 procent). Daarnaast verdwijnen jaarlijks duizenden ballonen van bruiloften, feesten en partijen in het water. Afval op het strand en in zee vormt Onderzoekers van het NIOZ en de universiteiten van Utrecht en Southampton hebben aange toond dat een verandering in de hoeveelheid C02 in de atmosfeer op lange geologische tijdschalen verband houdt met veranderin gen in de temperatuur. De invloed van de C02 -uitstoot op de temperatuur speelt een belang rijke rol in discussies over de oor zaak van klimaatverandering. Utrechtse paleoklimatologen laten nu samen met hun collega's voor het eerst op lange tijdschalen een sterk verband tussen beide zien. De onderzoekers bestudeerden daartoe aan de hand van sedimenten uit de oceaanbodem de klimaatverande ring in het verre verleden, zo'n 40 Programma dinsdag 16 november: Veld A: 19.00 Moormann-Salique Randstad 19.45 Super de Boer-Randstad Cocky 20.30 Kobeko-Cocky Super de Boer 21.15 CVI-NIOZ 1 Paal 28 22.00 Autocentrale-Paal 28 NIOZ 1 Veld B: 19.00 PFB-IBS/Oele/Schoo Mantje 19.45 Mantje-lnterieurbouw IBS 20.30 NIOZ 2-Rab Interieurbouw Texel 21.15 Dio Drogisterij-Rabobank NIOZ 2 22.00 Wessels-Falcon Rabobank Veld C: 19.00 Kees de Waal-Klif 23 Timmer 19.45 Timmer-Moormann De Waal 20.30 De Krim-Otto Moormann 21.15 Eetcafé De Rog-Kobeko Otto 22.00 SVC-De Kapper Eetcafé De Rog Wedstrijdleiding: Mantje en Dick (tel. 315096). Uitslagen 9 november: Texelse Autocentrale-Super de Boer 2-1 Randstad-Kobeko 3-0; Paal 28/De Krim- CVI 2-1; Vlinderwinkel-Cocky's Kapsalon 0-3; Falcon-Bouwcenter Rab 2-1Rabo- bank-lnterieurbouw Texel 0-3; Mantje- Albert Heijn 3-0; NIOZ 2-Ecotiem 3-0; Wessels Ontwerpt!-IBS/Oele/Schoo 3-0; Eetcafé De Rog-Bar Sportief 2-1Klif 23- De Krim 2-1Slagerij Moormann en de Boer-Texelcampings 3-0; Otto's Tweewie- lershop-SVC 3-0; Kapsalon Salique-De Kapper 0-3. een bedreiging voor het zeeleven. Miljoenen zeedieren, waaronder veel vogels, sterven jaarlijks door dat ze het afval aanzien voor voed sel of erin verstrikt raken. Bij een onderzoek onder Noordse storm vogels bleken vrijwel alle vogels plastic in hun maag te hebben, gemiddeld 31 stukjes (dat zou bij een mens neerkomen op een broodtrommeltje vol plastic). Plas tic breekt af in steeds kleinere deeltjes. Deze worden door plank ton opgenomen en komen zo in de voedselketen terecht. Met de opbrengsten uit de strandshop spaart de stichting voor de actie Do It Yourself Beach, waarbij mensen een stuk strand adopteren, inrichten en schoon houden. miljoen jaar geleden. Ze toonden aan dat de wereldwijde temperatuur destijds in een periode van een half miljoen jaar eerst met 4 tot 6 graden steeg, waarna de temperatuur weer afnam. Door ook de C02-concen- traties tijdens deze klimaatverande ring te herleiden, laten de paleokli matologen zien dat dit broeikasgas en de temperatuur op lange tijd schalen sterk zijn gekoppeld. De resultaten van het onderzoek worden op 5 november gepubli ceerd in het toonaangevende weten schappelijke tijdschrift Science. Door een technisch mankement is het zaalvoetbalprogramma van deze week dinsdag niet gepubli ceerd. Hierbij alsnog de gegevens voor vanavond en de uitslagen van afgelopen week. Vrijdag 12 november: 17.45 Sport E1 -Klif/S E1 Sport 18.30 RAB 3-Sport 2 Douma 19.20 Texel 1 -PZVV/Berkhof 1 Kui pers Stratenmakers die de Naalrand in Den Hoorn van nieuwe plaveisel voorzien, hoeven niet meer op hun knieën. Dankzij een nieuwe machi ne kunnen ze hun werk voortaan staand doen. Met de Tiger-Stone, een vinding van machinebouwer Henk van Kuijk uit Brabant en ver kocht en verhuurd door J&H Tra ding uit Oosterhout, worden de Wethouder Eric Hercules, een van de auteurs van het boek De mythe van Texel en ambassadeur van het Mytheproject, schenkt zijn schrij versloon aan het Zeemanskerkje in Oudeschild. Hij levert daarmee een bijdrage aan het behoud van het fraaie kerkje waar de Waddenge meente haar diensten houdt en dat van grote cultuurhistorische waar de is en waarvan de groene toren een monumentaal baken is voor de scheepvaart. Hercules woonde Scouting Texel verkocht tijdens de afgelopen weekend gehou den speculaasactie ruim driedui zend speculazen. De speculaasactie, bedoeld ter versterking van de clubkas, werd voor de zevende keer gehouden. Zo'n honderd scouts gingen op pad om huis-aan-huis de specula zen van Bakkerij Timmer te verko pen. Maar ook de kraam op de Stenenplaats in Den Burg werd goed bezocht. Eén scout had een eigen kraam opgesteld in De Koog. Rond 15.30 uur waren de specula zen uitverkocht en moest Scouting potentiële kopers teleurstellen. De opbrengst van de actie, rond €6000,-, zal onder meer gebruikt worden voor de aanschaf van nieuw spelmateriaal. Ondanks dat er minder vrijwilligers beschikbaar waren, hebben col lectanten €4165,17 voorde diabe- tesbestrijding opgebracht. Het geld wordt gebruikt voor voorlich ting en onderzoek naar de behan deling van deze ziekte. Wie de collectebus heeft gemist, kan als nog een donatie doen op giro 5766 ten name van het Diabetes fonds. 20.15 Texel 2-Klif/S 1 Vonk 21.05 RAB 2-RAB 1 H'dijk 21.55 Mantje 1-De Koog 1 Sangers Zaaldienst: RAB Bouwmaterialen Uitslagen: E-jeugd: Klif/S E1-RAB E1 7-4. D-jeugd: RAB D1-Koog D1 4-6. C-jeugd: Sport 2000 C1-ZDH C1 4-2. Tweede klasse: RAB 7-Klif/S 6 3-0, Texel 5-Klif/S 5 2-9, Klif/S 8-Krim 5 1-9, ZDH 1 -Klif/S 3 4-4, SVO 2-Klif/S 4 5-8. Eerste klasse: Sport 2000 2-RAB 4 3-3, Krim 1-Mantje 3 4-5, SVO 1-RAB 6 2-9, Klif/S 2-RAB 3 4-0. Hoofdklasse: RAB 2-Klif/S 1 2-7, Texel 2-Koog 1 4-4, Sport 2000 1-RAB 1 1-7. stenen handmatig in het gewenste verband gelegd. De stratenmakers staan achter de voorraadbak en laten de stenen over een glijbaan zakken, waarna ze aansluiten op het bestaande profiel. Stratenma kers van Ten Brink, die is ingehuurd door hoofdaannemer Ooms, kun nen zo 250 tot 300 vierkante meter per dag straten. zelf enige tijd in het dorp en bewaart er goede herinneringen aan. Namens de vrijwilligers van het Zeemanskerkje nam mevrouw Sonja van der Meer een bijdrage van €300,- in ontvangst. Het kerkje moet regelmatig opgeknapt en alle financiële steun is daarbij welkom. Hiervoor wordt onder meer zelfge maakt handwerk te koop aangebo den. Schenkingen kunnen worden gedaan via banknummer 3625.54129. Tijdens Open Monumentendag kon een kijkje worden genomen in de historische woning Heren straat 49in de Knoppenbuurt in Den Hoorn, waarvan inmiddels bekend is dat het geen loods- huis, maar meer een comman deurswoning is. Het wekt verba zing dat het authentieke optrekje twee maanden later als tweede woning te koop is gezet. Onderzoek door Ineke Vonk en Wilma Eelman van de Historische Vereniging, dat terug gaat tot 1719, leert dat er vanaf die tijd nooit een loods heeft gewoond. Mede dank zij een lijvig artikel in het historisch blad bezochten ruim 400 mensen dit speciale huis. De familie Capi- tain-Bendien, die mede-eigenaar is, leidde de bezoekers enthousiast rond door de verschillende vertrek ken. Belangstellenden zagen hoe het interieur in originele staat ver keert en hoorden verhalen over de geschiedenis van de oorspronke lijke bewoners, onder wie twee generaties walvisvaarders. Ook bezoekers vertelden verhalen en sommigen hadden de vroegere bewoonster Neeltje Boon nog gekend. Tevens verhalen van men sen die in de jaren '60 hadden meegewerkt aan de renovatie van het toen verwaarloosde huis, en van een vrouw die er door het arti kel achter kwam dat haar over grootvader er had gewoond. Nadat het huis kort na de open dag te koop kwam als recreatiewoning, rees de vraag hoe dit kan. Het huis zit in een nalatenschap en de erf genamen hebben er verschillende intenties mee, meldt Annetje Capi- tain-Bendien, één van de erfgena men: 'Het is altijd onze wens geweest het huis in de familie te houden of het zelf aan te kopen, en het vaker open te stellen voor publiek om de zo bijzondere geschiedenis te delen met ande ren.' Maar, zo laat ze weten, ze zijn door de andere erfgenamen gedwongen tot verkoop van het huis. Volgens haar loopt de cultuurhistorische waarde, volgens deskundigen 'uniek in de hele provincie Noord- Holland', gevaar door verkoop als tweede woning. Het huis is niet aangepast aan de moderne woon- eisen. 'We slapen bijvoorbeeld in de bedstee, het sanitair is primitief en moderne voorzieningen, zoals aansluiting voor, televisie en com puter zitten er niet. Het huis valt zowel binnen als buiten onder Monumentenzorg, waardoor aan passingen slechts in zeer beperkte mate mogen worden aangebracht. Want elke verbouwing doet afbreuk aan de authenticiteit van dit huis.' Toen duidelijk werd dat de andere erfgenamen het te koop wilde zet ten, heeft de familie Capitain-Ben- dien om de tafel gezeten met Stichting Texels Museum en de gemeente Texel, om het huis onder te brengen in een stichting, en bij voorbeeld als oudheidkamer open te stellen voor publiek. Dit heeft tot nu toe nog niet tot resultaat geleid mede door de hoge vraagprijs en het ernstig achterstallig onder houd. Nu is het in de etalage gezet. Door er nu bekendheid aan te geven, kan er misschien alsnog een bevredigende oplossing wor den gevonden. VRIJDAG 12 NOVEMBER 2010 Onder de foto bij het artikel over het toeristisch investeringsfonds werd ten onrechte gemeld dat het bankje met geld van StifTexel was betaald. Dit bankje en twee andere zijn geplaatst met geld uit de Waal der gemeenschap. Het fonds stak wel €18.220,- in de aanleg van het voetpad. Vroeger dan anders spoelde afgelopen maandag op het strand een volwassen braam aan. Normaal gesproken gebeurt dit pas vanaf begin december. De braam (Brama brama) kan op zijn jaarlijkse trektocht door de oceanen per ongeluk in de Noord zee terecht komen. In de oceaan zwemt de vis op zo'n duizend meter diepte; de Noordzee is met een gemiddelde diepte van 90 meter dan ook veel te ondiep. Hier door, en door de lage temperatuur van het zeewater, kan de vis het spoor bijster raken en op het strand terecht komen. De afgelopen twee jaar gebeurde dit opvallend vaak. Het gevonden dier is 60 cm lang, wat groter is dan gemiddeld. Een volwassen braam is gemiddeld 40 cm lang, maar kan een lengte van 100 cm bereiken. Op de ANBO-beurs presenteer de SimPC een eenvoudig te bedienen computer met aan- raakscherm. De belangstelling was dermate groot, dat dit bedrijf in samenwerking met De Omring woensdag 17 november van 11.00 tot 15.00 uur in De Gollards nogmaals een demonstratie houdt. Voor veel senioren is de drempel om een computer aan te schaffen te hoog. Ze zijn bang dat het moei lijk is te leren of iets verkeerd te doen waardoor de computer ontre geld raakt. Terwijl computeren vol gens SimPC juist een positief effect op het leven van mensen kan heb ben. Medewerkers van SimPC laten zien hoe internet en e-mail werkt, demonstreren de computer en beantwoorden vragen. De demonstratie is gratis en vrijblij vend. Provinciale Staten heeft maan dag een motie aangenomen waarin gedeputeerde Post wordt opgedragen de bezuiniging op het openbaar vervoer te halve ren. Dit meldt reizigersorganisa tie Rover, die fel actie heeft gevoerd tegen de voorgenomen bezuinigingen. Het provinciebestuur was voorne mens 30 miljoen euro te bezuini gen op het openbaar vervoer, waardoor het aantal busritten met zo'n 20 procent zou verminderen. De bezuiniging zou voornamelijk de zogeheten 'onrendabele' lijnen treffen. Daarnaast zou het aantal ritten in de avonden en weekends drastisch worden verminderd. Rei zigersorganisatie Rover voerde actie tegen dit voornemen, die door duizenden reizigers werd ondertekend, en een lobby bij belangengroepen en politieke par tijen. Dit resulteerde in een motie van PvdA, WD, CDA en Groen- Links. Ook na de halvering van de bezuinigingen blijft Rover van mening dat de bezuinigingen onevenwichtig zijn: de automobilist blijft gespaard en in het wegennet wordt zelfs geïnvesteerd. Muziekvereniging Excelsior ver zorgt ook dit jaar op tweede kerst dag een concert in de Maartens kerk in Oosterend. Medewerking wordt verleend door sopraan Sas- kia Eelman en organist Dyo Was- sink. Het concert, dat onder leiding staat van Betty Bakker en onge veer een uur zal duren, begint om 12.00 uur en is gratis toegankelijk. Op eerste kerstdag verzorgt Excel sior vanaf 7.00 uur muziek in de straten van Oosterend.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5