'Coalitie voert dolend beleid' Groenlinks daagt college uit D66 en VVD tegen verhoging van OZB 'Zeg het als je iets niet weet' 'Werken aan kracht bestuur en organisatie' TEXELSE 7 COURANT Ruiters presteren wisselend Van Heerwaarden en Snoek op dreef 'Meer doen aan wegonderhoud' Herplanting jonge bonnen o VRIJDAG 12 NOVEMBER 2010 Joop Groeskamp biedt burgemeester Francine Giskes een grote zak maïszaad aan om een doolhof voor de bestuurders mee aan te leggen. (Foto Jeroen van Hattum) De nieuwe coalitie van PvdA, Texel 2010, VVD en D66 voert een dolend beleid. Dat stelde fractievoorzitter Joop Groes kamp (Texels Belang) dinsdag avond tijdens het eerste deel van de begrotingsraad. Groeskamp vond dat de nieuwe coalitie het niet al te nauw neemt met besluiten van de vorige gemeenteraad. Als voorbeeld noemde hij het gedoogbesluit om toch vervroegd 15 kampeereen- heden bij kampeerboeren toe te staan, terwijl die verhoging eigen lijk tegelijk met het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied zou oplopen. Groeskamp zette kanttekeningen bij de instemming met een verhui zing van de Aldi naar de Spinbaan, de vergroting van detailhandel in het buitengebied van 50 naar 80 vierkante meter en het toch toe staan van het zesde vakantiehuisje voor Ries Swanink. Volgens Texels Belang ging de coalitie bij de Aldi voorbij aan het rapport over de voorzieningenstructuur op het eiland, waarin wordt geadviseerd de supermarkten in Den Burg bin nen de ring Bernhardlaan, Emma- laan, Beatrixlaan te houden. Dat rapport is door de oude raad for meel vastgesteld. Toen de Aldi in de raad werd besproken, waar schuwde Groeskamp het college al dat zij zich in een wespennest begaven door detailhandel op een bedrijventerrein toe te staan. Ove rigens is het nog van de provincie afhankelijk of de verhuizing door gaat. Groeskamp's grootste verbazing zat dinsdagavond in een motie van de coalitie waarin het college wordt gevraagd tijdelijke maatregelen op de kruising Hoofdweg/Oorsprong- weg in Midden-Eierland te nemen. Hij herinnerde de coalitie eraan dat een soortgelijk verzoek van Texel 2010 een week eerder nog terzijde werd geschoven, zodat eerst des kundigen een oordeel konden geven. Hij bood burgemeester Francine Giskes namens Texels Belang een grote zak maïszaad aan om een klein maïsdoolhof te zaaien op de Groeneplaats wanneer het raad huis is gesloopt. 'Dan kunnen jullie oefenen om uit een dolend beleid te komen.' Giskes antwoordde hem gevat dat de korrels goed besteed zal worden, zodat Groes kamp te zijner tijd kan waden door de popcorn. Ze vroeg meteen of hij zout of zoet wil. Groeskamp merk te droogjes op voor allebei te gaan als er straks toch popcorn in over vloed is. Gerbrand Poster (Texel 2010) merkte op dat de kiezer in maart heeft gesproken en dat die het niet eens was met het beleid dat de vorige coalitie heeft gevoerd. WD en D66 zijn tegen een ver hoging van de OZB vanaf 2013. Dat lieten fractievoorzitter Mar jan de Groot (WD) en Cees Hoo- gerheide (D66) dinsdagavond weten tijdens het eerste deel van de begrotingsraad. Het college heeft plannen om de OZB vanaf 2013 structureel met 13 procent en vanaf 2014 met 12 pro cent te verhogen. Dat moet tegen die tijd bijna vier ton extra opleve ren. De verhoging is onderdeel van de plannen om voor 2014 structu reel €2,7 miljoen te besparen. Het college houdt het als een laatste redmiddel achter de hand, zodat het mogelijk niet nodig is als de financiën er de komende jaren beter voor komen te staan. Volgens Hoogerheide moet een OZB-verhoging worden gezien als een maatregel die alleen in 'uiter ste noodzaak' wordt doorgevoerd. 'Dan dient op overtuigende wijze te worden aangetoond dat het onver mijdelijk is.' De Groot prees het college voor de wijze waarop het vanaf 2011 structureel €1,2 miljoen wil besparen. 'Daarvoor zijn ver strekkende maatregelen genomen, maar je merkt er weinig van in de service. Zeg geen dingen die je niet kunt waarmaken, zeg het gewoon als je iets niet weet en spreek Neder lands. Fractievoorzitter Marian Merkelbach (CDA) deed tijdens de begrotingsraad een beroep op haar collega's die uitgangs punten te hanteren. Volgens Merkelbach moet dat meer duidelijkheid scheppen in de com municatie tussen de gemeente en de bevolking en teleurstellingen en verkeerde verwachtingen voorko men. De oproep van Merkelbach lag in lijn met een rapport over de gemeente dat eind vorig jaar ver scheen. Daarin gaf onderzoeksbu reau BMC de gemeenteraad het advies duidelijk te zijn en vaker nee te zeggen, omdat gebrek aan dui delijkheid op de langere termijn tot onvrede leidt. Er werd lauw op het verzoek van Merkelbach gerea geerd. 'Speak for yourself, was het eerste dat Marjan de Groot (VVD) te binnen schoot. Het CDA nam de gelegenheid eigen speerpunten nog eens onder de aandacht te brengen. Merkel bach merkte op dat, in de weten schap dat de bevolking krimpt en vergrijst, de energie niet altijd in nieuwbouw hoeft te worden gesto ken. 'Durf ook verouderde bebou wing aan te pakken.' De leefbaarheid van de dorpen is volgens de christendemocraten Ruiters hebben zondag in mane ge Akenburg de eerste indoor springwedstrijd van het seizoen verreden. Deze telde mee voor het clubkampioenschap en was zowel voor federatie- als niet- federatieruiters. Zij mochten hun kunnen tonen op twee parcour- sen. In beide omlopen werd wis selend gepresteerd. In klasse BB categorie A/B/C ging Anouk Seegers dankzij een fout loos eerste parcours en 49 stijlpun- ten met de eerste prijs naar huis. De tweede prijs was voor Sharon Coevert, die met haar pony Corry ook zonder fouten bleef en 38 stijl- punten kreeg. In de klasse BB categorie D/E maakte Melissa van der Slikke als enige geen enkele fout. Zij kreeg 44 stijlpunten. De tweede prijs was voor Lianne Wetenkamp, die vier fouten maakte en 38 stijlpunten verzamelde. Bo Krause was in de klasse B catego rie C/D de beste met een foutloos gesprongen parcours en 47 stijl punten. In de klasse L-pony's ver schenen drie ruiters aan de start, Lianne Wetenkamp maakte als eni ge een foutloos rondje, kreeg 49 stijlpunten en werd daarvoor geëerd met de eerste prijs. In de klasse BB-paarden lukte het beide deelnemers fouten te vermij den. Kim van der Werve, die voor het eerst met haar nieuwe paard Zandro reed, kreeg 49 stijlpunten en mocht de eerste prijs in ont vangst nemen. In de klasse B- paarden waren de deelnemers aan elkaar gewaagd. Beide ruiters kwa men met vier strafpunten over de finish, maar omdat Jorieke Meijer 50 stijlpunten had - één meer dan haar concurrent - ontving zij de eerste prijs. Anouk Seegers rondde in de klasse Het college moet meer oog heb ben voor de Texelse economie. Dat betoogde fractievoorzitter Rikus Kieft (GroenLinks) dins dagavond tijdens het eerste deel van de begrotingsraad. Hij had voor de burgemeester en de vier wethouders een paar uitda gingen op papier gezet om te laten zien wat de Texelse economie hen waard is. Kieft daagde wethouder Edo Kooiman (grondgebied) uit bij het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied meer te doen met de kernwaarden van het eiland. 'Laat ondernemers aantonen hoe hun plannen bijdragen aan die kernwaarden. Dat is beter dan enkel ambtelijk toetsen waar er allemaal niet kan.' Kieft sprak de zorg uit dat de kernwaarden onder sneeuwen in het nieuwe bestem mingsplan. Hij dringt al langer aan op een zogeheten toetsingskader voor de kernwaarden dat moet uit wijzen of plannen wel of niet scha delijk zijn voor het eiland. Onder de kernwaarden vallen onder meer de begrippen rust en ruimte, afwisse ling in landschappen, rijkdom aan natuur en cultuurlandschappen, nachtelijke duisternis en gevarieer de kleinschalige bedrijvigheid. Kieft verzocht wethouder Eric Her cules (duurzaamheid) meer te doen m Texel vanaf 2020 zelfvoorzienend te laten zijn in de eigen energie voorziening. Hij merkte op dat het gerucht gaat dat de provincie de vijf miljoen zou willen terugtrekken die een paar jaar geleden voor Texel werd vrijgemaakt voor duur zame projecten. De provincie moet ook fors besparen en kijkt daarbij naar budgetten die niet besteed worden. Wethouder Hennie Huisman (wel zijn) kreeg de uitdaging het behoud van de vitaliteit in de dorpen gede gen aan te pakken. 'Begin niet met losse onderdelen, maar maak eerst met een goede analyse hoe de vita liteit te versterken.' Goed openbaar Om nog verder te kunnen bespa ren, opperde De Groot taken te schrappen die de gemeente wet telijk niet hoeft uit te voeren. Ze keek met belangstelling uit naar de nota Ruimte voor Economie, waar in beschreven wordt wat die nodig heeft om vitaal te blijven. 'Daar staat of valt straks alles mee.' Hoogerheide vond dat de nieuwe coalitie goed moeten luisteren naar ideeën, meningen en wensen van de bevolking bij het nemen van besluiten. 'Al realiseren we ons dat het onmogelijk is iedereen tevre den te stellen.' Hij sprak zich uit voor een goede samenwerking met de oppositie. 'We streven ernaar dat de oppositie op dezelfde wijze tegemoet wordt getreden zoals wij dit zelf ook zouden willen. De oppositie heeft recht op redelijke vragen een gefundeerd antwoord te krijgen.' Overleg in een schorsing tijdens de begrotingsraad dinsdagavond. Van links naar rechts: Alfred Schaatsenberg (PvdA), Rikus Kieft (GL), Willem Vlas (TB), Joop Groeskamp (TB) en Marjan de Groot (WD). (Foto Jeroen van Hattum) gediend bij goede culturele en sportieve voorzieningen. Merkel bach vroeg speciale aandacht voor een gezonde levensstijl voor de jeugd. Ze refereerde daarbij aan een project in West-Friesland (WestFrisland) waarmee het aantal jeugdige alcoholdrinkers sinds eni ge tijd wordt teruggedrongen. De christendemocraten vinden dat de gemeentelijke dienstverlening kan worden verbeterd. In het rap port van BMC kwam de zogeheten front-office (de gemeentelijke dienstverlening vóór de schermen) goed uit de bus, maar de back office (achter de schermen) kon beter. Het is tijd om te werken aan de kracht van het bestuur en de organisatie van de gemeente. Er moet ook aandacht worden besteed aan de economie en de leefbaarheid op het eiland. Dat zei fractievoorzitter Alfred Schaatsenberg (PvdA) dinsdag tij dens de algemene beschouwingen in de begrotingsraad. Elke partij kreeg daarin vijf minuten om zijn visie op de afgelopen tijd te geven en vooruit te blikken naar de toe komst. De PvdA, de grootste coalitiepartij sinds de verkiezingen in maart, zei in de bezuinigingen een kans te zien om 'Texel fit te maken voor de toekomst'. Dat zou moeten leiden tot een gemeente met wellicht een kleinere ambtelijke organisatie die krachtig genoeg is om zelfstandig te blijven. De tijd is er volgens Schaatsenberg daaraan te werken nu het PHH-gebouw, de OSG en het nieuwe raadhuis er staan. De fractievoorzitter brak een lans voor jongeren. Die moet de kans geboden worden op het eiland te wonen. Volgens de PvdA zouden er meer stageplaatsen in de bouw, het toerisme en bij de kennisinsti tuten moeten komen. De partij sprak zich bij voorbaat uit tegen bezuinigingen die het college in 2012 op welzijn, cultuur en het ver enigingsleven wil toepassen. 'De bezuinigingen vragen van ons allen een creatief denken, maar het mag niet zo zijn dat alles in een rap tempo verandert.' Hij zei positief tegenover de zoge heten Kanteling te staan. Dat is een nieuw project onder de vlag van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO), waarbij de gemeente samen met Texelaars met een beperking bekijkt wat zij werkelijk aan ondersteuning nodig hebben om zelfstandig te kunnen functioneren. Schaatsenberg vond dat op gebied van duurzame ener gie de komende jaren meer voor uitgang moet worden geboekt. 'We praten er al jaren over, maar zullen deze raadsperiode ook eens beslis singen moeten nemen.' BB categorie A/B/C ook het twee de parcours foutloos. Ze verwierf 46 stijlpunten en werd eerste. In de klasse BB categorie D/E mocht Cindy de Ridder na een foutloze ronde en 49 stijlpunten de eerste prijs in ontvangst nemen. De twee de prijs ging nu naar Melissa van der Slikke, die geen fouten maakte en 41 stijlpunten scoorde. Bo Krause ging in de klasse B catego rie C/D won na wederom een fout loos parcours en 46 stijlpunten opnieuw de eerste prijs naar huis. Bij de L-pony's was Mirjam Hin met een foutloos rondje en 49 stijl punten de beste. In de klasse BB- paarden reed Enit Scholtens een foutloos parcours, maar werd ze bestraft met twee tijdfouten. Dat was wel goed genoeg voor de eer ste plaats. Bij de B- paarden ging de eerste prijs ondanks een geval len balk en een tijdfout naar Anne- mieke Bos. Als enige deelnemers in de klasse L-paarden reed Henriëtte Post twee keer foutloos. Peter van Heerwaarden en Huug Snoek hebben in de zesde ronde van de competitie van Klaverjas- club Den Burg de hoogste score behaald. In het algemeen klasse ment behielden Frans Stark en Bas Tromp de leiding, maar zijn de verschillen nog steeds klein. Snoek en Van Heerwaarden kenden een moeizame start, maar vanaf het tweede spel begon het te lopen. Met twee partijen met scores van rond de 2000 punten werd de lichte scha de uit de eerste ronde meer dan goedgemaakt. Hun totaal van 7067 punten was uiteindelijk ruim vol doende voor de rondewinst. Marja en Martien Bakelaar begon nen de competitie slecht. De laatste weken zijn ze echter uitstekend op dreef. Deze week behaalden zij een tweede plaats met 6960 punten. Deze goede score was vooral te danken aan een uitstekende laatste ronde van bijna 2300 punten. Dank zij dit resultaat stegen de Bakelaars van de veertiende naar de elfde plaats in het klassement en kregen ze weer aansluiting met de midden moot. Co Koomen en Lieuwe van der Veen slaagden er dit keer niet in de ronde te winnen, maar kwamen met een derde plaats en een score van 6954 punten wel weer dichtbij. Zij behielden hun tweede plaats in het algemeen klassement. Sjaak Koomen en Piet van der Slikke behaalden als vervangers voor Ger- da en Freek Veeger met 6903 pun ten de gedeelde derde plaats. Dank zij dit resultaat stegen de Veegers van de zesde naar de vierde plaats in het klassement. Ook Gerard en Theo Witte kwamen tot 6903 pun ten. Het duo, dat dit seizoen sterk opereert, herstelde zich prima van een kleine dip in de vorige speel ronde. Zij bleven keurig derde in het klassement. Bas Tromp en Frans Stark hand haafden zich aan de kop van de ranglijst door vijfde te worden. Zij behaalden 6808 punten. Het zag er lang naar uit dat ze hun eerste plaats zouden kwijtraken, omdat ze in de eerste twee spelletjes niet tot hoge scores konden komen. Maar ook deze week wisten zij dankzij een ijzersterk slot van ruim 2200 punten de concurrentie toch weer voor te blijven. Het gemiddelde was met 6291 punten aan de lage kant. Er werden 29 marsen gespeeld. In het algemeen klassement leiden Tromp en Stark, met een voorsprong van ruim 300 punten op Koomen en Van der Veen. De gebroeders Witte bezetten op een kleine 1100 punten de derde plaats. vervoer en een goed glasvezelnet zijn daarbij belangrijk aldus Kieft. Wethouder Frans Visman (financi en) kreeg het verzoek een volgende keer een begroting op te stellen waarin meer op beleid wordt gestuurd. Kieft betitelde de huidige begroting, waarin fors wordt bespaard, als een paniekbegro ting. Burgemeester Francine Giskes kreeg, als het gezicht van de gemeente, de uitdaging meerzicht- baar leiding te geven. Burgemees ter en wethouders namen de uitda gingen voor kennisgeving aan. Giskes liet weten dat 2011 een belangrijk jaar gaat worden, waarin het nodige in uitvoering komt. Dan gaat het onder meer om de nota Ruimte voor Economie waarin beschreven wordt wat de Texelse economie nodig heeft om vitaal te blijven. Volgens Giskes wordt 2011 ook een jaar waarin fors moet wor den bespaard. Ze zei dat het colle ge daar, in samenwerking met de raad, niet voor terugdeinst. Gemeentewerken moet zich meer met onderhoud van wegen en fietspaden op het eiland bezighouden. Fractievoorzitter Gerbrand Poster (Texel 2010) had dinsdag weinig goede woorden over voor de gemeentelijke tak aan de Reijer Keijserstraat. Volgens hem verliest Gemeentewerken zich in grote pro jecten als ondergrondse afvalcon tainers en verwatert de aandacht voor het reguliere onderhoud aan wegen. Als voorbeeld noemde hij de Georgiëweg, de Schorrenweg en de Anne Frankstraat. Met de laatste straat is Texel 2010 al een tijd in de weer. Poster maande terughoudend te zijn met het onderwerp duurzaam heid. In zijn ogen zijn dat zaken die geld kosten, maar weinig zoden aan de dijk zetten. Hij stak de lof trompet voor wethouder Edo Kooi man die sinds april namens Texel 2010 in het college zit. Volgens Poster heeft hij de zwaarste porte feuille en doet hij het goed. Volgens Poster is er nog een hoop werk te doen voor de huidige coa litie. Hij sprak de hoop uit dat die het beter doet dan de vorige coali tie van Texels Belang, CDA en GroenLinks. Hij pareerde kritiek van Texels Belang en GroenLinks dat de huidige coalitie het niet al te nauw neemt met besluiten over de vorige raadsperiode. Hij wees erop dat er nu anderen aan het bewind zijn en dat er een andere wind waait. Poster dankte meteen de mensen die in maart op Texel 2010 stemden. 'Zonder kiezers stel je niks voor.' De gemeente plant dit najaar en in de loop van volgend jaar tien tallen jonge boompjes op het eiland. Ze vervangen bomen die de afgelopen jaren zijn gekapt. De meeste nieuwe bomen worden iets naast de oude plantgaten geplant. De gemeente hoopt dat omwonenden de jonge aanwas in het voorjaar extra water willen geven. De herplanting is volgens de gemeente bedoeld om het bomenbestand op het eiland weer op peil te brengen en staat los van een bomenbeleidsplan waar het college aan werkt. De afgelopen jaren verdwenen tientallen bomen als gevolg van de iepziekte, nieuw bouw of kap. De komende tijd wordt ook de beplantingsstrook langs de Emma- laan ter hoogte van de tennisbanen en de OSG opgeknapt. Er wordt eerst groen weggehaald, omdat de tennisclub anderhalve meter mag uitbreiden in de richting van de Emmalaan. Kwalitatief goede bomen blijven staan en de rest wordt tot kniehoogte afgezaagd, zodat het weer kan uitlopen. Enke le bomen worden met wortel en al weggehaald. Daar waar mogelijk is, komen volgens de gemeente bomen en struiken terug in de beplantingsstrook. Het werk wordt uitgevoerd door Gemeentewerken.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7