1970: De spoorloze verdwijning van de TX26 Vissershaven gehuld in rouw en mist' TEXELSE S COURANT Het is een wonderlijke troost als smart gedeeld kan worden" Amusant b briljant 40 Jaar geleden werd Texel getroffen door de grootste scheepsramp uit de lokale visserijgeschiedenis. De TX26 De Tijd Zal Het Leren van Oudeschilder Willem Griek, verging in de nacht van 17 op 18 november 1970 op de Noordzee. De oorzaak is tot op de dag van van daag onbekend. Slechts één van de vijf jonge opvaren den kon worden geborgen. De andere bemanningsle den zijn niet teruggevonden. 1wee stampvolle kerken herdachten slachtoffers van de TX 26 is. w aaraenöurg tijdens rouwdienst: Meeleven Goed werk van Vriendenkring Archiefstuk Wind - J...,an- -"*• s r- - J& Ongerust Zoekactie Vermist VRIJDAG 12 NOVEMBER 2010 IV.iarom zouden wij donken dat het Texelse vloot niet overkomen zou, schepen van elders telkens blijkt te turen? Op welke grond hebben wij schien elke dag dat onze mensen aan werk gingen aangenomen dat ze na- tlijk ook allen weer terug zouden nen? Omdat het zestig jaar lang zo is? Waarom zou de Almachtige else vloot besparen, wat anderen ist gebeuren?" Aldus ds. A, F. W. arrienburg iri zijn predikatie tijdens andagmiddag in Oudeschild gchou- ro uw dienst ter nagedachtenis van ijf slachtoffers van de TX 26, De tst trok overweldigende belangstel- De plaatsen in de Nederlands Hcr- tde kerk waren geruime tijd voor aaijvangstijdstip allen bezet. Om uur waren er nog zoveel bijgeko-,- dat het gebouw ongeveer 500 per en bevatte. 1 nderen konden de dienst volgen in kleinere Katholieke kerk, dankzij getuidshjn, Maar ook dit gebouw 150 zitplaatsen) was spoedig over- en het kostte de grootste moeite de .iangekomenen nog een benauwd nplaatsje te geven. Tot het publiek de rouwdienst meemaakte hoorde praktisch voltallige bemanning van kottervloot, familie en kennissen de omgekomenen, het college van ;n W. en vele anderen, vooral uit child- De dienst werd geleid door zijn voor de gezinnen die aan de beurt zijn gekomen om dit offer voor de zee visserij te brengen". Ds. Waardenburg liet er echter geen twijfel over bestaan dat hij besefte dat op dit moment nog sprake is van ver driet, dat niet te stelpen Es. „Dat kun nen alle mensen van de wereld samen niet Je zult het zelf, helemaal zelf moe ten dragen als je het kunt. De sterksten zullen zich het spoedigst herstellen. De tLjd gaat door en de tijd zal het le ren. Ds. Waardenburg deed op zijn Dat vaak de vis duur wordt betaald Kwam hier weer vast te staan Vijl jonge mensen en hef schip Zijn in de storm vergaan. Heel Texel is in diepe rouw Door cfif zo droef gebeuren Wij stamelen een woord van froosf Tof hen die om hen freuren. Wij mensen, zijn zo machteloos Wanneer een ramp gebeurt Zien hulpeloos toe. als het gezin Wordt uit elkaar gescheurd. Wij voelen ons, ais Texelaars Verbonden met het wee Wees! overtuigd ,gij treurenden Wij leven met u mee. W. J. Boon gehoor een beroep de achtergebleven gezinnen tot steun te zijn al Had hij zelf reeds geconstateerd dat het moeilijk is die hulp te bieden die het meest nodig is. „Omdat de betrokkenen te moe, doodmoe zijn om nog iets te aanvaar den". Aan de dienst werd ook meegewerkt door het echtpaar Brouiver-Terpstra met een lied uit Joh. de Heer. DEN HOORN - Op waarlijk briljan te wijze heeft de Hoornder toneelver eniging „De Vriendenkring" vrijdag- en zaterdagavond in het dorpshuis „O die sexie Josephine" opgevoerd. Dit amusante blijspel is een gelukkige greep want dé vereniging bleek voor bijna alk» (8) rollen de juiste spelers te hebben. Voor de toeschouwers was het makkelijk om te vergeten dat zij naar amateurswerk keken want de Hoorn de r tonelisten hadden hun taak serieus op gevat en leefden zich de situatie van het stuk zo sterk in dat zij tot zeldzaam spontaan en natuurlijk spel kwamen. •De regisseur had niet geaarzeld het Hoofdartikel uit de Texelse Courant van 1 december 1970. In 1970 bestond de Texelse vis sersvloot uit zo'n 39 kotters. Van visquota en pk- stops was toen nog geen sprake. Wel waren er dat jaar vergevorderde uitbrei dingsplannen voor de (huidige) grote werkhaven. De TX26 behoorde met zijn ruim 18 meter tot de kleinere schepen van de vloot. 'Maar we visten ermee langs de hele Nederlandse kust. Tot Borkum en Helgoland aan toe. In die jaren had je besom mingen van zo'n 2.500 tot 4.000 gulden in de week', aldus Doede de Vries uit Oudeschild, oud- opvarende en (latere) schipper van de kotter. De Vries voer van 1964 tot 1969 op de TX26 en noemt de verbouwing van de kot ter in 1967 een hele verbetering. 'De waterverplaatsing en de dich te kont kwamen de kracht van het schip behoorlijk ten goede', aldus de Vries. Het weekeinde vóór het fatale ongeval was de bemanning van de TX26 nog met de familie Griek naar de jaarlijkse Visserijbeurs in Amsterdam geweest. Na afloop werd een bezoek gebracht aan het bekende café van Bolle Jan. 'Louis Eelman, één van onze bemanningsleden, ging regelma tig naar Bolle Jan, die er zelf op de harmonica speelde. Met, hoe wrang ook, de vraag om het lied 'Op een zeemansgraf staan nooit geen rode rozen' te spelen... Dat lied en die nacht vergeet ik nooit meer,' vertelde oud-eigenaar Wil lem Griek in maart 1995. Praten over het gebeurde ging hem toen nog steeds niet gemakkelijk af. Door slechte weersomstandighe den vertrok de TX26 - een dag later dan gepland - op dinsdag morgen 17 november 1970 rond 8.30 uur uit de thuishaven Oude schild. Met als bestemming de visgronden in de buurt van het Ketelgat. 'Dat is vanuit het Molen gat zo'n 40 a 45 mijl bewesten Texel. Vanuit de thuishaven, in die tijd, een uur of vijf, zes stomen. Aan het begin van de week lag er in dat smalle gat (slechts zo'n 2 mijl breed) soms een vlootje van 100 kotters voor het eerste trek- kie daar te vissen. Daarna zocht ieder weer zijn eigen bestek op', aldus Doede de Vries. 'Het was die dinsdag prachtig weer, wind stil en een beetje heiig. Om 17.30 uur heb ik het schip voor het laatst over de (visserij)radio gehoord. De vrouw van beman ningslid Gerard van der Star hoorde ze nogmaals om 21.30 uur. Alles was toen normaal. Om 21.30 uur kwam er wel wat wind opzetten', verklaarde eigenaar Willem Griek aan de Raad van Scheepvaart. Piet Eelman, een zwager van Griek en schipper van de TX24 uit Den Burg, bevond zich op dat tijdstip zuidelijker op de Noord zee. 'Wij visten de hele dag tus sen Egmond en Camperduin. Om ongeveer 22.00 uur begon het wat te waaien uit het zuiden, een windkracht zes a zeven. Dit duur de tot een uur of 3.00 de volgen de ochtend. Wij hadden de opper (beschutting) van de kust.' De TX94 Avontuur van schipper Cees Boersen uit Oudeschild, die wel in de nabijheid van het Ketelgat viste, nam rond 2.45 uur via de grote zender contact op met de TX26. 'Het gesprek voerde ik met Louis Eelman, die de wacht had. Hij zei mij dat hij toen 20 minuten op de brug stond. Hij gaf mij ook zijn positie door. Zijn koers heeft hij mij niet gezegd. Hij zei wel dat hij het scheepsweerbericht van 3.40 uur zou afwachten, en aan de hand daarvan zou worden besloten wat te doen, doorvissen of naar huis stomen. Toen ik met hem sprak, heb ik nog wel naar hem uitgekeken, maar ik heb hem ondanks redelijk zicht niet gezien. Waarschijnlijk zat ik toen nog te ver van hem af', aldus de verkla ring van schipper C. Boersen voor de Raad van Scheepvaart. n De TX26 De Tijd Zal Het Leren, met vijf jonge bemanningsleden, verging in de nacht van 17 op 18 november 1970 op de Noordzee. Toen de TX24 over de zender hoorde dat de TX94 was uitge sproken, nam schipper P. Eelman het over. 'Ongeveer even voor 3.00 uur op de 18e november heb ik de TX26 opgeroepen op de grote zender, nadat hij zijn praatje met de TX94 had beëindigd. Ons gesprek had niets om het lijf: het was een gewoon visserijpraatje. Hij sprak over een dikke bries en dat de visserij er zuinig was. Ze moesten nog een uur trekken voor zijn wacht was afgelopen en de netten binnengehaald zouden worden. Ik voerde dit gesprek met Louis Eelman, maar ik weet niet of de andere bemanningsle den lagen te slapen of zich ergens anders bevonden. Het werd druk ker op de lijn en omdat er eigen lijk niets belangrijks meer te zeg gen viel, beëindigden we het gesprek. Dit is het laatste contact met de TX26 geweest. Op het moment van het (laatste) gesprek was het weer voor ons nog wel sS-'*üaw Het monument op de haven van Oudeschild, getiteld 'Voor de vissers die het leven op zee lieten'. van dien aard dat wij konden doorvissen, hierbij gebruik makend van de beschutting van de kust. Om ongeveer 3.30 uur lagen wij te halen, toen de wind ineens uitschoot naar het zuid westen en nog in kracht toenam. Wij hebben snel onze vistuigen binnenboord gehaald en gesjord en zijn daarop naar de haven van IJmuiden opgestoomd, waar we om 7.30 uur arriveerden. Ik heb later gehoord dat het weer van 18 op 19 november zo slecht was geworden, dat het onverstandig was om toen naar binnen te varen. Ik kende schipper Witte als een goed en voorzichtig schipper en de TX26 als een goed schip', merkt P. Eelman voor de Raad van Scheepvaart op. Doede de Vries, die zelf tijdens die novembernacht zuidelijker in Het Kanaal op haring viste met de TX40 Geeske, weet zich nog goed te herinneren dat het ook voor hen ineens stormweer werd. 'Wij visten daar samen op met Wim Pronk van de TX42 Jacoba Andrea. 'Het werd die nacht vrij onverwacht bar en boos op zee.' Fup Krijnen, de schipper van de TX 19, Drie Gebroeders uit Oude schild, bevestigt het slechte weer. Krijnen: 'Op 17 november was het tot 24.00 uur goed visweer, daarna werd het echter steeds slechter en op 18 november tus sen 4.00 en 8.00 uur was het voor ons eigenlijk al te slecht om te vissen, laat staan voor zo'n klein schip als de TX26. De wind was toen zuid, kracht 7 tot 9. De Tijd Zal Het Leren heb ik toen niet gezien of over de radio gespro ken', aldus zijn verklaring voor De Raad van Scheepvaart. Volgens de officiële weersgege- vens van het KNMI had het weer bericht op 17 november 1970 om 16.00 uur melding gemaakt van zuidoostelijke tot zuidelijke wind, kracht 7. Verder werd ruimende wind naar west tot kracht 6-8 verwacht. Woensdagmorgen 18 november zat eigenaar Willem Griek in Oudeschild gewoontegetrouw voor de visserijradio, in afwach ting van het gebruikelijke 'roepje' (een kort bericht via de visserij band voor het thuisfront). 'Die dag hoorden we echter niets. Ik was nog niet in het minst onge rust, omdat ik dacht dat ze wel in Den Helder zouden liggen. Toen ik echter het roepje tussen 12.30 en 13.00 uur nog niet hoorde, werd ik ongerust. Ik heb de afslag in Den Helder opgebeld, waar de kotter niet bleek te liggen. Hij lag ook niet op Terschelling of in IJmuiden.' 'Omstreeks 16.00 uur is vanuit de haven hier naar de TX19 en de TX94 geroepen. In de hoop dat deze schepen contact zouden kunnen krijgen met de V.H.F., omdat ze in de buurt van de TX26 hebben gevist. We dach ten dat de grote zender van de kotter misschien wel defect was geraakt. Ook dit leverde geen resultaat op. Hierna heeft Sche- veningen Radio tussen 17.00 en 18.00 uur een noodbericht uitge zonden,' aldus de verontruste Willem Griek. Oud-havenmeester Cees de Graaf herinnert zich nog goed dat de TX18 'Noorderkroon' als eerste op Texel binnenkwam, met de mededeling dat De Tijd Zal Het Leren was vermist. De TX19 en de TX94 hadden die woensdagmiddag rond 16.00 uur van de vermissing gehoord. 'Maar wij zaten toen al te ver van zijn (mogelijke) locatie af om meteen te gaan zoeken. Ook werd het weer steeds slechter', verklaarde Oudeschilder Cees Boersen van de TX94. Sam van der Slikke uit Den Burg, die toen op de TX17 Adriana voer- met zijn 31 meter lengte en 660 pk één van de grootste van de vloot - van de familie J. van der Vis Azn (Jan van Toon) kwam na de vermissing voor korte tijd terug in de haven. Van der Slikke: 'Voor zover ik me herinner, was het stormachtig toen we weer op Texel binnen kwamen. Een aantal schippers van de grootste kotters, waaron der Jan van Toon, kwam in spoed vergadering bijeen in de CIV. Daar werd besloten om direct weer met enkele kotters uit te varen voor een zoekactie. Op de TX17 hadden wij de portaalmast vlak voor de brug en konden we de gieken naar voren 'op de bak' laten vieren. Dat maakte de kot ter stabieler bij zeer slecht weer. Dat hebben wij dus eerst gedaan, voor we gezamenlijk in konvooi uitstoomden richting het Ketel gat.' Naast de zoekactie door de Texel se kottervloot, waren er inmiddels ook vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst die het betref fende gebied vanuit de lucht aan het afspeuren waren. Bovendien was de Koninklijke Marine uitge varen met de onderzeebootjagers Hr. Ms. Groningen en de Van Speijk, die de zeebodem afspeur den met een destijds bijzondere sonar (onderwater radar). De ongerustheid over een slechte afloop was op Texel inmiddels groot. Ondanks de enorme inzet moest de Texelse Courant van vrijdag 20 november openen met de droevige koptekst 'Zoekende vissers hebben geen hoop meer. Sinds woensdagochtend wordt de kotter De Tijd Zal Het Leren (eigenaar W. Griek, Oudeschild) vermist. Aangenomen moet wor den dat het vaartuig met man en muis is vergaan.' De jonge ver miste bemanningsleden waren Gerard van der Star (26), Louis Eelman (25) en Bauke Visser (16) uit Oudeschild, alsmede Kees Witte (22) en Klaas van der Star

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8