'Dit moet niet een hele week duren' Zorg bijgepraat over project De Kanteling Gouden donateurs KNRM gehuldigd I TEXELSE 5 COURANT r Bankjes 'Telefoon wissen bij inlevering' Geld Raboton voor Shima Open dag OSG Subsidie voor Amateurkunst Dialectgroep in Oosterend Duurzaam cadeau voor scholen Wat ik zeggen wou Uim DINSDAG 16 NOVEMBER 2010 Jongeren van de PKN, de katho lieke kerk en de Baptistenge meente hebben €1319,50 voor straatkinderen in Colombia opgehaald. Ze sliepen daarvoor een nacht in de Burght in Den Burg. Zo'n twintig jongeren en een aantal begeleiders deden mee aan de 'sponsor-sleep-in' om te ervaren wat straatkinderen in Colombia dagelijks meemaken. Kleine oogjes en witte gezichten verraadden zon dagochtend dat de groep niet de meest comfortabele nacht achter de rug had. Een deel sliep op matjes op de stenen vloer van de kerk, anderen hadden kartonnen dozen als slaap- gerei. 'Ik heb vervelend gelegen', vertelt Paul Eveleens. 'Ik had geen matje en ik had mijn jas in een kus sensloop gestopt. Maar ik heb toch een paar uur geslapen.' Hetzelfde geldt voor Kevin van Helden en Jos Halsema. Ze hebben een paar uur geslapen, maar dat is het dan ook. Ze hadden het in ieder geval niet koud. Madeion Boogaard, Denise Klein- veld en Isabella Schulze vertellen helemaal niet te hebben geslapen. 'Een zo'n nacht gaat wel, twee misschien ook, maar dit moet niet een hele week duren', laten ze weten. 'Het geeft wel een beeld hoe straatkinderen zich moeten voelen.' Volgens Eveleens, Van Helden en Halsema werd dat gevoel versterkt door een work shop die Klarina Combé zaterdag avond gaf. Zij liet de jongeren ervaren hoe het moet zijn om als straatkind jezelf doorlopend te verdedigen en hoe het moet voelen om uitgestoten te worden. De jongeren moesten onder meer rondlopen met een oude krant en zichzelf inbeelden dat dat hun enige bezit was. Dat bezit moest gekoesterd en beschermd worden. Eveleens: 'Je kreeg een gevoel dat je bedreigd werd.' Van Helden: 'Je kreeg ook het gevoel dat je zou willen weglo pen.' De €1319,50 ging naar Amigos Colombianos, een stichting waar voor Texelse kerken in september ook actie ondernamen. Dat ging toen gepaard met het plaatsen van kartonnen dozen, zogenaamd van zwervers, in het centrum van Den Burg. Agka Klaver van Amigos Colombi anos kwam naar Den Burg om het geld in ontvangst te nemen van dominee Jan Glazema. Om de jon geren te steunen, bleef ze ook sla pen. De actie viel onder DiaconAc- tion, een project dat kerkelijke jongerengroepen stimuleert zich voor hun omgeving in te zetten. Zo'n vijftig vertegenwoordigers van Texelse organisaties zijn dinsdag op een bijeenkomst van de WMO Adviesraad bijgepraat over De Kanteling, een nieuw project onder de vlag van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) dat binnenkort op Texel van start gaat. De Kanteling houdt in dat de gemeente 'zorg op maat' biedt aan mensen met een zorgindicatie om volwaardig aan de samenleving deel te nemen en niet meer auto matisch uitgaat van het bestaande aanbod aan voorzieningen. Dat moet kosten besparen en voorko men dat mensen hulp krijgen waar ze bij nader inzien toch niet bij gebaat zijn. De gemeente is sinds de invoering van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning een paar jaar geleden verantwoordelijk voor verschillende vormen van zorg. Onder de belangstellenden in Stay- okay in Den Burg bevonden zich onder meer vertegenwoordigers van Woontij, de Stichting Integratie Gehandicapten Texel, Pharos, de dorpservicepunten, de ANBO en de gemeente. De WMO Advies raad wil de komende tijd veel aan dacht aan de Kanteling geven. Voorzitter Yvonne Steemers en wethouder Hennie Huisman (wel zijn) zetten daarom dinsdag in Stayokay uiteen wat de invoering van het project met zich mee brengt. Anja de Boer, vertegenwoordigster van de Friese gemeente Boarn- sterhim vertelde hoe de Kanteling daar inmiddels handen en voeten heeft gekregen. De gemeente, zor ginstellingen en mensen die hulp vragen, denken volgens De Boer niet meer uit 'probleem en aan bod', maar vanuit 'belemmeringen, oplossingen en mogelijkheden'. Iemand die een hulpvraag indient bij de Friese gemeente, krijgt bin nen vijf dagen te horen wat er gaat gebeuren om een belemmering te compenseren. Vijftig jaar geleden schoof een bootsman hem, tijdens een diploma-uitreiking, een kaart van de reddingmaatschappij onder ogen. 'Teken dat ook maar' luidde het advies. Sindsdien is Ed Vermeulen uit Baarn donateur van de KNRM en daarvoor werd hij zaterdag in het zonnetje gezet in het boothuis in De Cocksdorp. Burgemeester Francine Giskes, voorzitter van de plaatselijke commissie van de red dingmaatschappij, overhandigde hem een zilveren speld. Willem van den Berg uit Den Burg kreeg eveneens het zilveren klei nood. Theo Kikkert uit Oosterend was de derde decorandus, maar hij kon niet aanwezig zijn en krijgt zijn speld thuis gestuurd. Vermeulen, al tientallen jaren een vaste bezoeker van het eiland, was uitgenodigd bij een station in de buurt van Baarn, maar gaf er de voorkeur aan zijn speld op Texel te krijgen. Hij vertelde in het boothuis dat hij op 22 juli 1960 donateur werd toen hij zijn diplo ma van de Zeevaartschool in Amsterdam kreeg. De bootsman benadrukte tijdens die bijeen komst dat het op zee mis kan gaan, waarna hij de reddingmaat schappij onder de aandacht bracht. Vermeulen: 'Daarna ben ik altijd donateur gebleven.' Van den Berg, oud-bewoner van Urk en jarenlang politieman op het eiland, vertelde dat water altijd een belangrijke rol voor hem speelde en dat daaruit een betrok kenheid met de KNRM voortkwam. Zijn vader had vroeger een botter. Hij maakte na de overhandiging met zijn kleinzoon Martijn van den Berg een tocht in de wippertruck. Vermeulen maakte samen met zijn vrouw Marty een tocht met de Beursplein. Hij verhaalde in het boothuis tegenover de mensen van de red dingmaatschappij uitgebreid over de oude Zeevaartschool in Den Burg (d'Ouwe Ulo) waarnaar hij al geruime tijd onderzoek verricht. Daarover hebben twee artikelen in het blad van de Historische Ver eniging gestaan en in januari ver schijnt een nieuw verhaal in De Blauwe Wimpel, een maandblad voor scheepsbouw en scheeps vaart. Naar aanleiding van de artikelen in de Texelse Courant aangaande de bankjes bij de kerkmuur in De Waal hierbij het werkelijke verhaal. Wie een oude telefoon inlevert, moet er goed op letten dat alle nummers van anderen eruit zijn. Dat adviseert de Texelse politie na een controle bij een Roemeense straatverkoper die in De Koog rondliep. De man had de aandacht van de politie getrokken. Bij con trole bleek hij een mobiele telefoon bij zich te hebben waarin Neder landse namen stonden. De Roe meen kon niet verklaren hoe hij aan die nummers kwam. Nader onderzoek leerde volgens de politie dat de telefoon in sep tember als 'oud toestel' bij een telefoonwinkel was ingeleverd. Omdat de telefoon nog bruikbaar was, was hij doorverkocht aan de Roemeense straatverkoper. Daar door had hij opeens de beschik king over de gegevens van mensen die hij verder niet kende. Binnen de gemeente Texel was op het moment van de aanleg van het pleintje geen financiële ruimte voor de inrichting hiervan. Dit heeft mij doen besluiten een aanvraag in te dienen bij het Texelfonds, waarbij ik een gedetailleerde begroting heb meegestuurd van de werkelijke kosten. De stichting Gemeen schapsfonds Texel (Texelfonds) heeft een bijdrage toegekend van 50 procent van de werkelijke kos ten van de drie bankjes. De overige 50 procent wordt betaald door in De Waal wonende particulieren en bedrijven. Een fantastische toe zegging en tevens een uitdaging om het ontbrekende geld bij elkaar te krijgen. Na een aantal inwoners hierover gesproken te hebben, was er groot enthousiasme hieraan mee te wer ken. Met als resultaat dat zich inmiddels negen particulieren en bedrijven hebben aangemeld om te doneren. Tevens zal het pleintje nog worden opgesierd met een ouderwetse drinkfontein, zodat de passerende toerist wat water kan nuttigen. In het voorjaar van 2011 zal de gehele inrichting klaar zijn waarbij een opening door de eigen bewo ners voor de hand ligt en bekend zal worden wie de donateurs zijn. Willem Hemelraad, De Waal. Budovereniging Shima heeft €2000 van de Rabotoncommis- sie gekregen voor de aanschaf van nieuwe judomatten. Fenneke Krafft en Harry Ran van de Rabotoncommissie togen don derdagavond naar de sporthal om een cheque te overhandigen aan voorzitter Petra Schut. De budovereniging heeft nieuwe, kleinere matten aangeschaft die beter te tillen zijn dan de oude, zware matten. Die worden telkens door vrijwilligers in de zaal gelegd en later door de judoka's opge ruimd. De club koos voor de kleu ren geel en blauw. Daarop worden over de hele wereld judowedstrij den gehouden. Shima heeft jarenlang gespaard voor de matten en daarbij diverse acties ondernomen om aan geld te komen. De jeugdleden haalden onder meer geld op met de fiets- sponsortocht van de Rabobank en ze gingen langs de deur om loten van de Grote Clubactie te verko pen. De aanwezige leden lieten donderdagavond weten erg blij te zijn met de nieuwe matten. Zo'n twintig jongeren overnachtten afgelopen weekend in de Burght in Den Burg om het leven van straatkinderen in Colombia te ervaren. Ze haalden met hun actie €1319,50 op voor een organisatie die straat kinderen in de Colombiaanse stad Medellin helpt. (Foto Jeroen van Hattum) Klarina Combé liet de kinderen zaterdagavond in de kerk met drama ervaren hoe het moet voelen om als straatkind uitgesloten te worden en hoe dagelijks voor het bestaan moeten worden gevochten. (Foto Jeroen van Hattum) Dick van Barneveld werd tijdens de Nacht van de Ezelgedachte uitge roepen tot Ezel van het Jaar, een eretitel die hij kreeg vanwege zijn maatschappelijke inzet als vrijwilliger. (Foto Gerard Timmerman) Burgemeester Francine Giskes, voorzitter van de plaatselijke commis sie van de KNRM, huldigde zaterdagochtend Willem van den Berg uit Den Burg en Ed Vermeulen uit Baarn, omdat zij 50 jaar donateur zijn van de reddingmaatschappij. Van den Berg had zijn kleinzoon Martijn meegenomen, Vermeulen was met zijn vrouw Marty. (Foto Jeroen van Hattum) Budovereniging Shima heeft €2000,- gekregen van de Rabotoncom missie voor de aanschaf van nieuwe judomatten in de kleuren geel en blauw. (Foto Hanneke Roeper) De nieuwbouw van OSG De Hoge- berg wordt vrijdag 19 november officieel geopend. Texelaars heb ben die dag van 16.15 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 21.00 uur de gelegenheid de nieuwbouw te bezichtigen, dit onder genot van een drankje en een hapje. ledereen die actief is op het gebied van amateurkunst kan vanaf 23 november een aanvraag voor sub sidie bij de provincie Noord-Hol land indienen. Op die datum treedt de zogenoemde Uitvoeringsrege ling flitsregeling amateurkunst in werking. De provincie subsidieert 75 procent van de kosten, met een maximum van €5000,-. Een voor waarde voor verstrekking is dat de te subsidiëren activiteit in ten min ste twee Noordhollandse gemeen ten plaatsvindt. Een uitzondering wordt gemaakt voor festivals en locatietheater. Daarnaast is samen werking met een professional ver eist. Subsidieaanvragen voor volgend jaar moeten uiterlijk vier weken voor de activiteit worden inge diend. Vanaf 23 november is het mogelijk een aanvraagformulier te downloaden via de website van de provincie. Bin nen vier weken na ontvangst wordt een besluit over de toekenning genomen. Voor informatie kan contact wor den opgenomen met Inge Matheij (tel. 023-5144382, matheiji@noord-holland.nl) (over inhoudelijke zaken) of Debby Hosie (tel. 023-5143344, hosied@noordholland.nl) en Marti- ne Vermeij (tel. 023-5143371, vermeijn@noord-holland.nl) (over procedurele zaken). Wordt 'r nag fon zuks en zoks sproke in Strend?' Dat is de vraag die leden van de dialectgroep van de Historische Vereniging donder dag 18 november stellen tijdens de inloopochtend van het servicepunt in Oosterend. Ze willen van de bezoekers graag weten wat zij nog van het Texels dialect weten en doorspekken de dialoog met sèèg- gies en Tesselse verhalen, gedich ten en anekdotes. Mogelijk kennen de bezoekers er zelf ook nog een paar. De bijeenkomst wordt van 10.00 en 12.00 uur gehouden in dorpshuis De Bijenkorf, ledereen is welkom. In het kader van de actie Geld besparen als water! helpt de Stichting Duurzaam Texel scho len jaarlijks bijna €4000,- te besparen. Omdat het donderdag niet alleen Sint Maarten was, maar 11 november ook was uit geroepen tot Dag van de Duur zaamheid, kregen alle scholen en leerkrachten een zogeheten waterbespaarder. De waterbespaarder is een plastic dopje van nog geen halve gram, dat eenvoudig in de kraan wordt gedrukt en het watervolume met de helft reduceert, zonder dat drukvermindering optreedt. Een waterbespaarder bespaart gemid deld 3.000 liter water en 9 kubieke meter gas om water te verwarmen per jaar. In totaal ontvangen 275 leerkrach ten en 228 schoolkranen een dop je. Ervan uitgaande dat de dopjes vooral op koudwaterkranen wor den toegepast, betekent dit in the orie dat gezamenlijk 2.475 kubieke meter gas en 1.509.000 liter water per jaar wordt bespaard, wat neer komt op ongeveer €3.890,- per jaar. Stichting Duurzaam Texel heeft besparen als thema uitgeroepen en initieert en ondersteunt de komende tijd hoofdzakelijk projec ten die een besparing tot gevolg hebben. Niet alleen in energie, maar ook in water, afvalstoffen en brandstoffen. Meer informatie staat op www.duurzaamtexel.nl.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5