Verzet tegen plan sluiting Molenkoog 'Versnelde evaluatie toeristisch fonds' 'Fietspad Bakkenweg versneld aanleggen' Tarieven lokale lasten in 2011 DJ's van weleer terug achter draaitafel TEXELSE COURANT V 'Kikkertstraat geen bouwstraat' Maatregelen in Midden-Eierland Communiceren Burgemeester leidt toch vergadering €1.317.000,- €310.000,- De politieke partijen hebben in de begrotingsraad de tarieven voor de lokale lasten in 2011 vastgesteld. In dit plaatje een overzicht van de belangrijkste lasten. De meeste tarieven zijn met 1 procent trendmatig gesj^g^n, een paar zijn extra verhoogd. €1.486.114,- €325.000,- €3.323.100,- Totaal €715.685,- Marco van Sambeek in actie in ter de draaitafel plaatsnamen. De eerst werd gehouden, trok veel café De Zwaan bij Stappers van anderen waren Harry Smit, Martin belangstelling. Toen. Hij was zaterdagavond één Trap, Dick Oudendag en Pieter van de vijf DJ's van weleer die ach- Krugers. De avond, die voor het (Foto Jeroen van Hattum) Plannen om in 2012 eventueel zwembad Molenkoog in Den Burg te sluiten, stuiten op weer stand bij verschillende politieke partijen. PvdA, Texel 2010, D66 en Groen- Links (samen goed voor 9 van de 15 zetels in de raad) lieten tijdens de begrotingsraad weten zich niet bij een sluiting van het bad neer te leggen. Daar is nu geen sprake van, maar sluiting wordt als optie genoemd in de plannen van het college om vanaf 2012 structureel €1,5 miljoen te besparen. Milena Hilstra (PvdA) stelde dat enkel bezuinigen geen reden mag zijn het zwembad te sluiten. Dat zou de gemeente volgens de col legeplannen jaarlijks zo'n €80.000,- kunnen besparen. Volgens Hilstra moet alle creativiteit in behoud worden gestoken. Ze opperde daarvoor eventueel een prijsvraag uit te schrijven. Rikus Kieft (GroenLinks) deed het voorstel het Texels bedrijfsleven te De aanleg van een fietspad langs de Bakkenweg moet versneld worden aangepakt. Het college moet met de provincie in con claaf om al in 2011 geld voor de aanleg te verwerven. Die opdracht hebben burgemees ter en wethouders donderdag van een meerderheid van de raad gekregen. De aanleg staat voorals nog op het gemeentelijk investe ringsplan van 2012, maar dat gaat met name Texel 2010 niet snel genoeg. Volgens fractievoorzitter Gerbrand Poster is het hoogstnoodzakelijk dat er een veilige fietsverbinding tussen de Westerweg en de Den nen komt. De afgelopen jaren pleit te hij daar al vaker voor, zonder steun te krijgen. Donderdag kreeg een motie voor versnelde aanleg bijval van PvdA, WD, D66 en GroenLinks. 'Het moet zo gauw mogelijk gebeu ren', aldus Nils Lely (PvdA). CDA en Texels Belang stemden tegen. Marian Merkelbach (CDA) merkte op dat iets niet meteen 'urgent' zodra Poster het er telkens over heeft. Wethouder Edo Kooiman betrekken bij het openhouden van het bad. 'Dit hoeft de gemeente niet allemaal zelf te doen. Als raad kunnen we kaders stellen en daar na het Texelse bedrijfsleven vragen hoe dit op te lossen.' Gerbrand Poster (Texel 2010) noemde het onbespreekbaar. Astrid van de Wetering (D66) bekeek het vanuit een andere hoek. Zij adviseerde het college uit te rekenen wat de meeropbrengsten van Molenkoog zijn als dat over kapt zou worden. Dat idee is een paar jaar geleden eens geopperd, zodat het bad het hele jaar open kan zijn. Molenkoog is nu jaarlijks van begin mei tot eind september geopend. Het college geeft er in de bezuini gingsopties voor 2012 zelf ook rekenschap van dat sluiting van Molenkoog, dat eind juli het 40- jarig bestaan vierde, niet op prijs zal worden gesteld. Er wordt reke ning gehouden met maatschappe lijk verzet. Het bad trekt jaarlijks zo'n vijftigduizend bezoekers. (verkeer) zei de raad geen garantie over versnelling te kunnen geven. 'Maar als u voor bent, voelen wij ons genoodzaakt het naar voren te halen.' Met de aanleg is een investering gemoeid van €850.000,-, waarvan twee ton van de gemeente moet komen en de rest van de provincie. Texel 2010 pleitte er in een motie, die samen met WD en D66 werd ingediend, voor dat het college ook bekijkt of er nog geld via het Wad denfonds of het toeristisch inves teringsfonds kan worden verwor ven. Poster fluisterde tevreden tegen zijn mede-raadsleden van Texel 2010 dat 'de buit binnen was', nadat de meerderheid achter zijn motie-Bakkenweg was gaan staan. In 2007 had hij nog voorgesteld het fietspad te betalen met de €1,2 miljoen die de raad in 2002 had klaargezet om geld voor de nieuw bouw van het Maritiem en Jutters Museum binnen te halen. Mede op basis daarvan werden later miljoe nen binnengehaald bij het Wad denfonds, de provincie, Leader Plus en de Bankgiroloterij. De Kikkertstraat in De Cocks- dorp wordt geen bouwstraat als de rioleringswerkzaamheden zijn afgelopen. Dat liet wethouder Edo Kooiman (grondgebied) weten in de begro tingsraad, nadat Texels Belang vra gen over de straten in De Cocks- dorp had gesteld. Daar vinden momenteel rioleringswerkzaamhe den plaats, maar die worden niet meteen opgevolgd door herinrich ting van de Kikkertstraat en de Molenlaan. Dat was aanvankelijk wel de bedoeling, maar het college heeft dat in verband met de finan ciële situatie van de gemeente naar 2012 verschoven. In De Cocksdorp ontstond daarna de zorg dat beide straten, die voor het dorp van groot belang zijn, er een tijd als bouw- straten bij komen te liggen. Er komen alsnog borden bij de kruising Hoofdweg/Oorsprong- weg in Midden-Eierland om de maximumsnelheid te beperken. De coalitiepartijen gaven tijdens de begrotingsraad hun zegen aan tij delijke verkeersmaatregelen. Texels Belang, CDA en GroenLinks stem den tegen. Begin deze maand werd eenzelfde voorstel van Texel 2010, waarin over 'maatregelen' in plaats van 'tijdelijke maatregelen' werd gesproken, nog afgehouden. Toen ging alleen de WD mee met Texel 2010. De rest vond dat eerst des kundigen naar de kruising moesten kijken. Wethouder Edo Kooiman (verkeer) liet weten dat er borden bij de krui sing geplaatst kunnen worden om de maximumsnelheid van 80 naar 50 kilometer per uur te verlagen. Hij wees erop dat het echter ook een mentaliteitskwestie is van de mensen die over de kruising voor bij rijden. Kooiman waarschuwde dat handhaving een lastig verhaal is. Burgemeester Francine Giskes liet dat eerder ook al weten. Poster was blij dat er toch actie tegen de snelheid in Midden-Eierland wordt ondernomen. 'Het heeft bloed, zweet en tranen gekost.' Burgmeester Francine Giskes heeft donderdagavond alsnog het twee de deel van de begrotingsraad geleid. Dinsdagavond verliet zij voortijdig de vergadering, omdat ze niet lekker werd, waarna de raad besloot de gehele behande- De gemeenteraad heeft bij het college aangedrongen op evalu atie van het toeristisch investe ringsfonds en het Toeristisch Kennis Instituut Texel. Dat moet voor 1 juli 2011 gereed zijn. De evaluatie moet onder meer uit wijzen of het eiland met het fonds en het kennisinstituut op de goede weg zit. De WD, indiener van een motie waarin op de evaluatie wordt aangedrongen, liet blijken graag te praten over het geld dat uit de opbrengst van de toeristenbelas ting naar het investeringsfonds gaat. Volgens de WD moet ook worden gesproken over de huidige heffing die sinds 2009 bestaat en de mogelijke invoering van een forfai taire heffing in 2012. Het college doet onderzoek naar dat laatste. Er moet duidelijkheid zijn, voordat de ling naar donderdag te verplaat sen. Als Giskes, geveld door een fikse verkoudheid, dan nog niet beter was geweest, zou Gerbrand Poster de begrotingsraad verder hebben geleid. raad besluiten gaat nemen over de gemeentelijke begroting voor 2012. Wethouder Eric Hercules (toerisme) merkte op dat het fonds zelf ook op evaluatie heeft aangedrongen. Volgens de VVD moeten alle betrokkenen de ruimte krijgen hun zegje te doen. Marian Merkelbach (CDA) was ver baasd dat er nog onderzoek moet worden verricht naar invoering van een forfaitaire heffing, omdat dat een paar jaar geleden ook al is gedaan. Wethouder Frans Visman (financiën) merkte op dat de juridi sche basis goed moet zijn, zodat de gemeente niet nat gaat bij de rechter. Merkelbach antwoordde dat er zoveel niet kon zijn veran derd in een paar jaar. Bij een forfai taire heffing worden logiesverstrek- kers per slaapplaats aangeslagen en niet meer per overnachting. Het Toeristisch Kennis Instituut kwam een beetje als vreemde eend in de bijt in de discussie voorbij zetten. De WD was van mening dat de gemeente daar ook geld in steekt (en waar dus ook over geëvalueerd zou moeten worden), maar dat werd door wethouder Hercules ontkracht. In dat geval hadden beiden gelijk. Het Toeristisch Kennis Instituut, opgericht in 2006, is een onafhan- DINSDAG 16 NOVEMBER 2010 kelijke organisatie die voor de eigen financiën zorgt. Bij de bijeenkom sten is namens de gemeente ech ter wel een ambtenaar aanwezig om ter plekke vragen over het gemeentelijk beleid te kunnen beantwoorden. Daar staan ambte lijke uren voor, omdat toerisme een van de kerntaken van de gemeente is. Inhoudelijk is de gemeente ver der niet bij het Toeristisch Kennis Instituut betrokken. Het instituut bestaat uit mensen uit de toeristische sector die op eigen titel adviezen aan de politiek geven Het instituut leidt in het openbaar al een tijd een stil bestaan. Beide organisaties hebben met elkaar gemeen dat ze bij hun ontstaan zelf grotendeels het wiel moesten uitvinden, omdat er landelijk nog geen evenbeelden waren. Een verzoek van het CDA aan de raad om goed te communiceren is donderdag aangenomen. Marian Merkelbach had gevraagd geen dingen te roepen die niet waar te maken zijn, het gewoon te zeggen als je iets niet weet en normaal Nederlands te spreken. Voor dat laatste noemde zij als voorbeeld het project De Kanteling dat zich in de zorg afspeelt en waar de gemeente ook bij betrokken is. 'De mensen in de raadzaal weten dat wel, maar weten de mensen voor wie het bedoeld is ook waar het over gaat?' OZB De opbrengst voor de Onroerend Zaakbelasting wordt in 2011 met 1 procent verhoogd. De hoogte van de belasting wordt bepaald door de tarieven te vermenigvuldigen met de WOZ-waarde. Er wordt een onderscheid gemaakt in woningen en niet- woningen (bijvoorbeeld bedrijfspanden) en gebrui kers en eigenaren. Woningen - eigenaarsdeel - gebruikersdeel Niet-woningen - eigenaarsdeel - gebruikersdeel 0,0412 procent wordt niet meer geheven 0,0663 procent 0,0530 procent Rekenvoorbeeld: De OZB van een woning met een WOZ-waarde van €250.000,- wordt berekend door die €250.000,- te vermenigvuldigen met 0,0412 procent wat een heffing van 103,00 oplevert. De WOZ-waarden: De WOZ waarden van woningen dalen in 2011 gemiddeld met 3,08 procent ten opzichte van 2010. De waarden van de niet-woningen dalen gemiddeld met 1,30 procent ten opzichte van 2010. Om de meeropbrengst van 1 procent ten opzichte van 2010 te realiseren, worden de tarieven procentueel met meer dan 1 procent verhoogd. Verwachte opbrengst eigenaarsdeel: Verwachte opbrengst gebruikersdeel: Rioolheffing Per eigendom wordt in 2011 €273,89 gerekend. Dat is €10,53 meer dan in 2010. De verhoging is 1 procent trendmatig en 3 procent boventrendmatig op basis van het gemeentelijk rioleringsplan. Verwachte opbrengst: €3.098.822,- Afvalstoffenheffing - Éénpersoonshuishoudens €152,74 - Meerpersoonshuishoudens €246,11 -Recreatiewoning €192,08 De afvalstoffenheffing (voorheen de reinigings rechten) blijft in 2011 voor het vierde jaar op rij ongewijzigd. Dat gebeurde in afwachting van een nieuw Afvalstoffenbeleidsplan dat momenteel bij de gemeenteraad in behandeling is. Daarin staan nieuwe maatregelen die vanaf 2012 in werking moeten treden, maar eerst nader worden uitge werkt. De gemeente verwacht dat de afvalstoffen heffing daardoor vanaf 2012 trendmatig stijgt Verwachte opbrengst huishoudens: Verwachte opbrengst bedrijven: Toeristenbelasting Het tarief blijft in 2011 €1,50 per overnachting per persoon, maar het aantal te berekenen aaneenge sloten overnachtingen wordt verhoogd van 5 naar 7 nachten. Met de stijging wordt een gat opgevan gen dat ontstond door de invoering van het nieuwe systeem in 2009 en het vervallen van de toeristen belasting voor schoolgroepen in 2009. Circa vier ton van de opbrengst gaat naar het toeristisch investeringsfonds om besteed te worden aan toe ristische voorzieningen. Verwachte opbrengst: Parkeertarief Parkeren in de binnenring van Den Burg en bij de Lidl in De Koog blijft in 2011 €0,60 per 14 minuten. Betaald parkeren elders kost €0,60 per 28 minu ten. Die tarieven zijn sinds 2006 ongewijzigd. In 2011 komt daar geen verandering in, in afwachting van een nieuw parkeervignet dat de coalitiepartijen willen invoeren. Verwachte opbrengst 2011: Parkeerautomaten €487.735,- Parkeerboetes €103.200,- Parkeervergunningen €124.750,- Reisdocumenten Een paspoort kost in 2011 €52,12 (€1,22 meer dan in 2010) een identiteitskaart kost in 2011 €43,89 (€1,04 meer dan in 2010) en een rijbewijs kost in 2011 €32,88 (€0,33 meer dan in 2010) Deze verhogingen vloeien voort uit verhogingen van het rijksdeel van de leges. Overigen De tarieven voor onder meer de precariorechten, de forensenbelasting, lijkbezorgingsrechten, marktgel- den en de brandweerrechten stijgen in 2011 trend matig met 1 procent. De tarieven van leges wordt in een aantal gevallen kostendekkend gemaakt en voor een deel trendmatig verhoogd met 1 procent. De kostendekkende leges gelden voor horeca- exploitatievergunningen, drank- en horecavergun- ningen, loterijvergunningen en vergunningen voor huisvesting, splitsing van huizen en de onttrekking van huizen aan het woningbestand. Trendmatig In dit overzicht valt meermalen de term 'trendma tige verhoging'. Dat betekent dat een tarief wordt aangepast aan de jaarlijkse geldontwaarding (infla tie). De ontvanger hoeft daardoor niet in te teren op zijn inkomsten. De kosten gaan echt omhoog, zodra een 'boventrendmatige verhoging' aan de orde is.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9