Werkgroep wil situatie van vóór april 1945 herstellen We gaan met respect met historische grond om' Werkgroep maakt zich ernstig zorgen sBometl park niet op monumentenlijst9 Tromp en Stark nemen afstand TEXELSE 10 COURANT Fotowedstrijd 'mooiste baby' Dames Tevoko naar Volendam VRIJDAG 19 NOVEMBER 2010 Hartversterkend, de nieuwe werkgroep die zich hard maakt voor huizenbouw aan de Burg wal, noemt het 'merkwaardig' dat de discussie nu opnieuw wordt gevoerd en roept in herin nering dat onder leiding van bureau Witpaard en Partners in 2007 al uitgebreid over de herin richting van het centrum van Den Burg is gesproken. 'Meer dan 300 Texelaars hebben meegedaan aan een ideeënmarkt, discussie- en schetsavonden, spreekuren. Al die bijeenkomsten resulteerden er uiteindelijk in dat een grote meerderheid koos voor het zogenaamde model C, waarin het bouwen van woningen aan de Burgwal uitdrukkelijk is opgeno- standpunt uiterst zorgvuldig te werk gaat. Dit was een voorbarige reactie, om het netjes te stellen.' De vrees van Behoud het Park dat huizenbouw het park verminkt en kleiner maakt, is ongegrond, vol gens de nieuwe groep. Drijver: 'Wij beseffen heel goed dat we met historische grond te maken heb ben en gaan hier met respect mee om.' De groep wil de situatie her stellen van vóór april 1945, toen grote delen van de bebouwing aan de Burgwal door de beschieting van Den Burg onherstelbaar wer den beschadigd. De ruïnes werden afgebroken en zijn later vervangen door parkeerplaatsen. 'Daarbij is het park wat groter geworden. De parkeerplaatsen nemen minder ruimte in dan de huizen deden.' de achterkant komt geen tuin, zodat je ook aan die kant een strakke, nette lijn krijgt.' Door vijf in plaats van zeven huizen te bouwen (zoals aanvankelijk het plan was), kunnen de monumen tale bomen worden gespaard. 'Natuurlijk moet er worden gerooid, maar dat zijn alleen struiken en jonge bomen.' Per saldo neemt de oppervlakte van het park zelfs toe, meent Drijver. 'Het oude gemeen tehuis wordt afgebroken en bij nieuwbouw wordt voor de rooilijn van het oude Raaksje gekozen. Daardoor wordt de Groeneplaats kleiner en het park groter.' De bestaande drie ingangen blijven ook in de nieuwe situatie bestaan. Het park wordt er door de bouw van huisjes alleen maar aantrekke- men. Het college en later ook de raad hebben model C als uitgangs punt voor hun beleid gekozen en dit later ook bekrachtigd.' De nieuwe werkgroep zegt ondanks een verschil van mening respect te hebben voor de actiegroep Behoud het Park, die zich fel tégen woning bouw aan de Burgwal heeft gekant. Minder te spreken zijn Drijver c.s. over de dorpscommissie van Den Burg, die onlangs óók model C terzijde heeft geschoven. 'De dorpscommissie vertegenwoordigt het hele dorp. Je mag verwachten dat die bij het innemen van een Om het park in oude luister te her stellen, is de bouw van vijf kleine huizen noodzakelijk, aldus Hartver sterkend. Het tegenargument dat nieuwe huizen altijd groter zijn dan de oude, zodat het park tóch klei ner wordt, is onterecht. 'We blijven binnen de oude rooilijnen. Dat gaat ten koste van een klein stukje grond, maar dat is dus de grond die er na 1945 bij is getrokken. Het worden kleine huisjes, voor twee personen. In stijl gebouwd, met een kap en een houten voorschot. En een berging aan de zijkant. Aan lijker door, vindt Hartversterkend. 'Ondanks al het werk van de groep Behoud het Park is het park nu niet echt aantrekkelijk. Je ziet er alleen mensen als er iets wordt georgani seerd. Dat komt volgens ons door dat het niet omsloten is.' Ook de Burgwal gaat er op vooruit. 'Door aan twee kanten huizen te bou wen, werk je aan de sfeer, uitstra ling en intimiteit.' Uiteindelijk knapt het hele centrum er van op, aldus de werkgroep. 'Dat is niet alleen sociaal van belang, voor Texelaar en toerist, maar heeft ook een eco nomische component.' 4 I Een kaartje uit 1920 van het centrum van Den Burg. De roodgekleurde panden zijn naderhand afgebroken. Rechts de Burgwal, die in april 1945 zwaar werd getroffen bij de beschieting van Den Burg. De bomen in het park van Den Burg - de Wezentuin - staan niet op de lijst met waardevolle, monumentale bomen die is vast gesteld toen de kapvergunning werd afgeschaft. Dit betekent dat ze zonder overleg of inspraak gekapt mogen worden als de raad besluit tot bebouwing van de Burgwal. Dat is één van de conclusies die de werkgroep Behoud het Park trekt uit het onderzoek naar de mogelijkhe den de bouw van genoemde woningen tegen te gaan. Behoud het Park maakt zich al lan gere tijd zorgen om het geringe belang dat de gemeente lijkt te hechten aan het monumentale park in het centrum. 'Het park maakt deel uit van een Rijksmonument met de allerhoogste archeologi sche waarde', blijkt uit een brief die de werkgroep richtte aan de gemeenteraad, 'vergelijkbaar met de hunebedden in Drenthe'. In ver band met deze hoge archeologi sche waarde moet, zo stelt de werkgroep, de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed vergunning ver lenen voor het mogelijk maken van bebouwing. 'Een gesprek met deze dienst leert dat het bepaald geen uitgemaakte zaak is dat deze ver gunning wordt verleend.' Dit geldt tevens voor het in de richting van de Groeneplaats verplaatsen van de 29 appartementen die de plek gaan innemen van het te slopen voormalige raadhuis. Het archeolo gisch Rijksmonument omvat naast de gehele Wezentuin een groot deel van de Groeneplaats, de kerk met omliggende gronden en een aantal huizen aan de kerkzijde van de Burgwal. Dit hele gebied geniet monumentale bescherming, wat betekent dat het 'bodemarchief' behouden moet blijven. 'Het is onbegrijpelijk', vervolgt de werkgroep, 'dat de Monumenten commissie in haar advies aan de gemeenteraad met geen woord rept over de monumentale status van park en omgeving. De com missie schetst een romantisch beeld van hofjes rond een besloten (en afgesloten!) park, maar is het niet haar eerste taak zich sterk te maken voor de monumenten, of dit nu gebouwen of archeologische vindplaatsen betreft?' De Monumentencommissie werd in juni 2010 geïnstalleerd, als reac tie op een rapport van de Erfgoed inspectie, die namens de landelijke overheid waakt over het nationaal erfgoed. In dit rapport (dat al in 2008 werd opgesteld) wordt opge merkt dat cultuurhistorische kennis binnen de gemeente 'nauwelijks voorhanden' is. De Monumenten commissie, die de gemeente gevraagd en ongevraagd van advies dient en waarvoor €10.000,- op de gemeentebegroting is opge nomen, zou maandelijks in open bare vergadering bijeen komen. Desondanks heeft Behoud het Park ondanks herhaald navragen geen agenda of notulen ter inzage gekregen. 'De werkwijze van de commissie blijft daarmee schim mig, oncontroleerbaar en allesbe halve democratisch', stelt de werk groep. En niet alleen de gemeentelijke Monumentencom missie blijft volgens haar in gebre ke. 'Ook op de monumentenlijst van de stichting Dorpsherstel ont breekt Rijksmonument De Wezen tuin.' Terwijl aan de ene kant verschui ven van de rooilijn van het voorma lige raadhuis in de richting van de Groeneplaats onmogelijk - of althans zeer problematisch - lijkt, komt Behoud het Park ook met argumenten tegen het veelgehoor de 'herstel van de oorspronkelijke bebouwing' van de Burgwal. 'Het argument dat er vroeger ook al bebouwing op de Burgwal stond, snijdt weinig hout. Vanaf het jaar dat de (monumenten)commissie noemt -1356 - heeft er langer géén dan wél bebouwing gestaan op de plek waar de nieuwe woningen zouden moeten komen. Bovendien bestonden er in die tijd nog niet allerhande leidingen die in de grond ingegraven moeten worden en daarmee het kostbare bodemar chief verstoren. Bouwen zoals vroeger, zonder riolering, zonder diepe fundering, maar met beer putten en bakstenen poeren, gebeurt tegenwoordig niet meer. De eisen zijn zowel voor de opper vlakte van de percelen als voor de bouwwijze dusdanig veranderd, dat van herstel van welke situatie dan ook geen sprake kan zijn.' Daarnaast zijn er de financiële argumenten. 'De gemeente wenst €1 miljoen op te halen uit de ver koop van de grond aan de Burg walzijde van de Wezentuin', stelt Behoud het Park. 'De dorpscom missie van Den Burg (die de werk groep ondersteunt, red.) heeft ech ter voorgerekend dat er niet gerekend kan worden op een opbrengst van meer dan €40.000,- tot €60.000,- per woning, een totaal dus van €200.000,- tot €300.000,-. En daar moeten dan de kosten voor infrastructuur, rechtszaken en archeologisch onderzoek nog vanaf. Hoeveel is de verkoop van een Rijksmonu ment waard?' Blijven over de bomen. Toen de kapvergunning werd afgeschaft, is door de gemeente een lijst opge steld van monumentale, beeldbe palende bomen. De criteria voor deze lijst waren omstreden, maar duidelijk. Om voor gemeentelijke bescherming in aanmerking te komen, moet een boom min stens 40 jaar oud zijn, verweven met de geschie denis van de omgeving, beeldbe palend en in goede gezondheid verkeren. Behoud het Park haalde er deskundigen bij die de bomen in de Wezentuin beschreven als 'mogelijk de oudste bomen in de stedelijke structuur van Texel'. De bomen zijn zeker 140 jaar oud en geplant in dezelfde tijd als de bomen in de Notaristuin aan het Achterom, die wél op de lijst van beschermde bomen zijn opgeno men. 'Dit roept de vraag op in hoeverre deze lijst met een open dan wel met een zakelijke blik door de gemeente is opgesteld.' Vaders en moeders die vinden dat zij de mooiste, leukste, liefste of ontroerendste baby hebben, krij gen bij Omring Kraamzorg de kans te bewijzen dat ze gelijk hebben. Als ze een foto en een verhaaltje insturen, kan hun kindje gekozen worden tot baby van de maand en uiteindelijk zelfs tot baby van het jaar. Meer informatie staat op de website www.omringkraamzorg.nl of is verkrijgbaar via tel. 0900- Bas Tromp en Frans Stark heb ben in de zevende competitie ronde bij Klaverjasclub Den Burg goede zaken gedaan. Zij wonnen met de hoogste score van dit seizoen en verzekerden zich daarmee van de eerste periode- titel. Tromp en Stark zijn dit seizoen in een bloedvorm. Ook in deze ronde was het weer goed raak. Na een opening van twee keer 1900 volg de er een derde partij van ruim 2200 punten. De eerste partij met een score van boven de 8000 leek in de maak, maar in de laatste ronde moesten de koplopers wat gas terugnemen. Ze kwamen uit eindelijk 128 punten tekort voor deze magische grens en eindigden op 7872 punten, toch ruim vol doende voor de eerste plaats in het algemeen klassement. Op eerbiedige afstand werden John Vlaming en Eric Jan Geus tweede. Dit sterk spelende duo heeft dit seizoen de wind nog niet erg mee gehad. Deze avond had den zij de tweede plaats te danken aan een sterke opening. Met nog drie partijen van rond de 1600 stopte de teller op 6990. Dankzij dit resultaat stegen Geus en Vla ming van de tiende naar de negen de plaats in het algemeen klasse ment. Ook Co Koomen en Lieuwe van der Veen waren weer op dreef, De haag langs de Pontweg tussen de rotondes Akenbuurt en Rozen- dijk is van de week neergehaald maar moesten toch met lede ogen toezien hoe hun achterstand met maar liefst 1000 punten opliep. Hun score van 6870 punten is zon der meer goed, maar op Tromp en Stark staat dit seizoen (nog) geen maat. Zij behouden wel hun twee de plaats. Fenny van Exel en Tiny Kok eindig den keurig als vierde. De dames doen het goed en worden door iedereen gevreesd om hun taaie tegenstand. Zij scoorden 6806 punten en stegen naar de dertien de plaats in het klassement. Marja en Martien Bakelaar blijven uitste kend presteren en hebben hun slechte start inmiddels aardig weg gepoetst. Ze werden deze week vierde met 6675 punten en staan inmiddels op de tiende plaats. Het eerste damesteam van volley balvereniging Tevoko speelt zater dag in Volendam tegen MOVE. Dit team heeft nog maar vier wedstrij den gespeeld, waardoor het moeilijk is in te schatten hoe sterk het is. Om de punten mee naar huis te nemen, zullen de Texelaars vrijuit moeten spelen en proberen hetzelfde spel te spelen als afgelopen zaterdag, toen de nummer twee overtuigend werd om plaats te maken voor een nieu we. Langs het stuk Pontweg tus sen de rotondes Emmalaan en Meijert Laan en Piet Kikkert wisten meer afstand te nemen van de staart van het klassement en eisten de vijfde plaats op. Ze behaalden 6654 punten en staan veertiende in het klassement. De gemiddelde score was deze week 6289 punten en dat is het laagste gemiddelde van dit sei zoen. Dat is eigenlijk wel vreemd, want er werden 36 marsen gespeeld en dat is de hoogste score tot nu toe. Met nog twee spelletjes in de eer ste periode te gaan, weten Frans Stark en Bas Tromp zich vrijwel verzekerd van deze titel. Ze leiden met een voorsprong van 1332 pun ten op Lieuwe van der Veen en Co Koomen. Theo en Gerard Witte kenden een avond vol tegenslag en moeten voorlopig afhaken. Ze staan nog wel derde, maar hun achterstand bedraagt al ruim 3500 punten. verslagen. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal De Seinpaal in Volendam en begint om 15.00 uur. Ook het herenteam speelt een uit wedstrijd. In Warmenhuizen is rode lantaarndrager Dinto de tegenstan der. Na de winst van zaterdag tegen The Serve zouden de Texelaars zich met opnieuw een goed resultaat in de middenmoot kunnen nestelen. Theo van Maanen en Walter Oskam behoren wederom tot de selectie. Het treffen vindt plaats in sporthal De Doorbraak en begint om 13.30 uur. Akenbuurt zijn ook stukken haag verdwenen. (Foto Jeroen van Hattum)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10