Stichting Dorpsherstel restaureert boeten dankzij Waddenfonds Geldgebrek blijft bedreiging voor monumentale panden 1440 blikjes cola voor winnend ontwerp TEXELSE 3 COURANT Familieberichten EUen/ Laure^tune/ Damian Bierbrouwerij houdt open huis missie, die binnen afzienbare tijd ook moet leiden tot een subsidie verordening. 'Dan komt per jaar €500,- per boet beschikbaar voor klein onderhoud. Op die manier kun je in ieder geval de levensduur behoorlijk verlengen.' Een groot bezwaar vindt Nieuw- land wel dat de eigenaren van een rijksmonument géén recht op deze bijdrage hebben. 'Wij willen dat de regeling wordt verruimd en dat iedereen een bedrag krijgt. Als dat lukt, ben je van een groot pro bleem af. Ik weet, het is een heikel punt in deze tijden van bezuinigin gen, maar het is wel belangrijk. Het zijn ónze boeten, het rijk heeft er in feite niets mee te maken. De waarde van zulke boeten is moei lijk in geld uit te drukken, maar het is duidelijk dat ze erg belangrijk zijn in het Texelse landschap. Voor Texelaars en toeristen. Op die manier verdien je er indirect geld mee als je zorgt dat de boeten blijven bestaan. Dat zouden de Texelse bestuurders beter moeten beseffen.' De tijd dat de Stichting Dorpsher stel historische panden opkocht, opknapte en doorverkocht, is al lang voorbij. Jammer, vindt Nieuw- land. 'We zouden graag meer doen in de dorpen. Op de monu mentenlijst staan diverse wonin gen die ook onze aandacht ver dienen. Maar er is helaas geen budget.' Desondanks is er genoeg enthousiasme in het bestuur, dat op het moment zes leden telt. Naast Nieuwland zijn dat penning meester Jan Commijs, Willem van Duijn, Elly Mast, Jan Duin en Wil lem Keijzer. 'We hebben behoorlijk wat kennis in de gelederen. Voor heen werd veel samengewerkt met Lex Annema. Een specialist op het gebied van de Texelse architectuur. Maar ook hij moet worden betaald en bovendien is het voor ons niet zo praktisch dat hij in Friesland woont. De restau ratie van boeten wordt nu bege leid door Gerard Huisman, die net als Annema vroeger bij architek- tenburo Jan Visser heeft gewerkt. Hij wordt geadviseerd door ons bestuurslid Willem van Duijn, die jaren voor de gemeente heeft gewerkt en ook veel ervaring heeft opgedaan bij het opknappen van oude panden. Met zulke mensen moet het lukken.' Meer informatie over boeten en de Stichting Dorpsherstel staat op de website www.monumen- tenoptexel.nl. Joop Rommets De boet van Enno Drijver staat middenin het dorp, maar is toch zeer beeldbepalend, vindt de Stichting Dorpsherstel. Hcdlo-, Hier ben/üo dan/! M ij rv neeevm/ iy Ik/ben/ geboren/ op 10 november 2010 Mijn/papa/, mama/, grote broer en/ j-y'rv: Kolf, Vanlëlda/ N ieh en/ liya/ Woperety- van/ Leenum/ VogeUcertëtrccat 5 7132 CC lichtenvoorde Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,45 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,15 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Bezoek onze webshop op www.texel.net voor verras sende cadeau ideeën. Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Open-Boek-drop zakjes van 150 gram, te koop in de Binnenburg. Ons klein lief wondertje Johannes Siebinga Geboren op 20 november 2010 Zoon van trotse ouders Roelf Siebinga Sandra Eek Dorpsstraat 192 1796 CG De Koog Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. De Muilekoog, bel voor intake definitief ontha ren:. 06-24252224. Drukwerk, presentatie en naamsbekendheid ineen: het ondernemerspak ket van Langeveld de Rooy. Huiswerkcoaching sti mulerende begeleiding in kleine groepjes. Ivo de Bode, tel. 06-41790628. Kerstworkshops Bij Tuin- boerderij De Halm: 'Pimp je kerst.' Geen groen, maar wel veel bling bling. Ook leuk als Sint cadeau tje! Datum: 23, 24 en 25 nov. 10 tot 12 uur of 2 tot 4 uur Op donderdag ook s'avonds van half 8 tot half 10. Kosten 15,- p.p incl.koffie/thee en lekkers Geef je nu op: lindystroo@texeltuinen.nl of 0620795770. Tot ziens op Hoofdweg 41 in Eier- land. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 DINSDAG 23 NOVEMBER 2010 Wouter van Strien en Jack Knol op de steiger bij de boet van Piet Kooiman aan de Hoornderweg. (Foto's Joop Rommets) In samenwerking met agrari sche natuurvereniging De Lieuw laat de Stichting Dorpsherstel de komende maanden drie schapenboeten restaureren. Subsidie komt in twee gevallen uit het Waddenfonds, waaruit voor het opknappen van tien boeten circa €700.000,- beschik baar is. Voor een derde boet schiet de gemeente financieel te hulp. Aannemer Wouter van Strien, die bij inschrijving de goedkoopste van drie aannemers was, is inmid dels begonnen met het opknap pen van de boet op het adres Hoornderweg 2, vlakbij de krui sing met de Pontweg en eigen dom van Piet Kooiman. Bedoeling is dat de werkzaamheden binnen enkele weken worden afgerond. Daarna gaat Van Strien aan de slag met de boet van Enno Drijver, bij de kruising van het Lage Ach terom en het Hogewerfje in Den Hoorn. De derde en voorlopig laatste boet is van Anton Bakker van hoeve Westerheem aan de de drie boeten beeldbepalend en het dus meer dan waard om te worden gerestaureerd, meent de Stichting Dorpsherstel en De Lieuw. Hoewel het opknappen van deze boeten pas het begin is van een veel groter project, zijn de opdrachtgevers blij dat het eerste den we drie jaar moeten sparen. Dat betekent dus dat er in die periode geen cent naar een ande re boet gaat. Eigenaren van rijks monumenten kunnen een beroep doen op de BRIM: Besluit Rijks subsidiëring Instandhouding Monumenten. Verhoudingsgewijs levert dat echter minder vergoe ding op.' Reden genoeg voor de Stichting Dorpsherstel om veel tijd en ener gie te steken in de aanvraag voor een bijdrage uit het Waddenfonds. Daarbij werd samengewerkt met De Lieuw, die voor uiteenlopende projecten de afgelopen jaren her en der flinke subsidiebedragen wist los te peuteren. De samen werking had succes, want vorig jaar werd bekend dat de Stichting Dorpsherstel circa €700.000,- krijgt voor het opknappen van tien boeten. Deze bijdrage maakt het mogelijk dat de eigenaar niet meer dan tien procent van de totale kosten betaalt. 'Maar dan nog gaat het al snel om duizenden euro's. Sommige agrariërs waren aanvankelijk enthousiast en zetten bij het indienen van het project hun handtekening, maar twijfelen nu toch. Een vervelende situatie, maar we kunnen die mensen moeilijk in hun portemonnee kij ken. Als je financieel niet veel ruimte hebt, ben je voorzichtig met al je uitgaven', nuanceert Westerweg en staat vlakbij de boerderij. Hoewel dus alleen die van Kooi man midden in het land staat, zijn De boet van de familie Bakker van Westerheem wordt gebruikt als geitenstal. schaap over de dam is. Veel agra riërs zien het niet zitten te investe ren in bouwwerken die ze niet nodig hebben en soms zelfs een sta-in-de-weg vormen bij het bewerken van het land. 'Sommige boeren willen er geen cent aan betalen. En er zijn er zelfs die er desnoods afstand van doen', ver telt Gerard Nieuwland, secretaris en sinds het afscheid van Kees Hin ook waarnemend voorzitter van de Stichting Dorpsherstel. Met een jaarlijks budget van €22.000,- hoefde van de gemeen te weinig financiële steun te wor den verwacht. De gemeentelijke monumentenlijst telt 24 boeten, terwijl de eigenaren van de 21 boeten die op de rijksmonumen tenlijst staan, helemaal geen beroep op de gemeente kunnen doen. 'Om zo'n boet als van Enno Drijver te kunnen restaureren, zou- Nieuwland. Dat een deel van de boeten in slechte staat verkeert, is dus niet zo vreemd. Een verbetering belooft wel de invoering van de WABO- regeling te worden, waardoor voor het opknappen van een boet nog maar één keer toestemming hoeft te worden gevraagd, wat de pro cedure flink versnelt. Tot voor kort waren diverse vergunningen nodig, die allemaal apart moesten aan gevraagd. In het geval van de boet bij Westerheem duurde het maar liefst twee jaar tussen de eerste aanvraag en het krijgen van toe stemming om met de werkzaam heden te beginnen. Dat er in de boet asbest is aangetroffen, zorg de daarbij voor extra vertraging. Daarnaast hebben de bestuursle den van de Stichting Dorpsherstel hun hoop gevestigd op de instel ling van een Monumentencom- Om te vieren dat vorige maand de prijs voor het beste bockbier van Nederland werd gewonnen en dat het proeflokaal dit jaar inmiddels meer dan 20.000 bezoekers heeft mogen ontvangen, houdt de Texelse Bierbrouwerij woensdag open huis. Belangstellenden zijn vanaf 13.30 uur welkom in het proeflokaal, om 14.00 uur gaan er rondleidingen van start. Het aantal bezoekers is de afgelo pen vijf jaar verdubbeld. Brouw meester Maurice Diks constateert trots dat de brouwerij aan de Schilderweg is uitgegroeid tot 'een trekpleister voor duizenden dag jesmensen, vakantiegangers uit binnen- en buitenland en eiland bewoners zelf'. De Texelse Bier brouwerij produceert negen soor ten speciaalbier, die niet alleen te koop zijn op Texel zelf, maar ook bij alle Mitra-slijters in het land, diverse onafhankelijke slijterijen en in Noord-Holland ook bij Deen Supermarkten. Annie van der Heide bij de stapel van 1440 blikjes cola die ze won met de ontwerpwedstrijd van Pepsi. (Foto Gerard Timmerman) Aan cola heeft Annie van der Heide uit Den Burg voorlopig geen gebrek. Een oplegger van Pepsi leverde maandag voor haar deur aan de Hollewal 1440 blikjes cola af. Het is de prijs voor het winnen van de wedstrijd Refresh Our Truck. Haar ontwerp werd gekozen uit 1200 inzendingen. De afbeelding is afgedrukt op de achterkant van de dertigtonner die kris kras door Nederland rijdt en blijft daar vijf jaar op zitten, inclusief de naam van de ontwerpster. 'Een heel clean design. Van alle ontwerpen komt dit het meest dichtbij wat Pepsi wil uitstralen', vertelt Lieke Bouwhuis, brandmanager van Pepsi. Kennelijk zien consumen ten het net zo, want het ontwerp dat de Texelse thuis achter de computer maakte, werd door het publiek gekozen. Resteert de vraag: wat moet een mens met 475 liter cola? 'Mijn man drinkt het en zelf ga ik het ook drinken. Neefjes en nichtjes lusten het vast wel en als ik op school trakteer, dan ben ik in één keer heel wat blikjes kwijt.' De winnares werkt als ICT-onderwijsassistente ('com puterjuf') op de Jozefschool. opdrachtgever stichting dorpsherstel texel

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3