Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, Nieuwe raadhuis bijna duurste van Nederland College trekt ontheffing terras Hollebol weer in carina ZONDAG OPEN! .txl ernasGQ 13 .txl Park Jongen beroofd auto? GARAGE NAGY K Garage aanbouwen? Eindafrekening snel gereed S^stud/ Uitnodiging Open Dag gemeente Texel w Aan ondernemerschap heerst in Oudeschild geen gebrek. Aan de Vlamkast wordt volop gebouwd aan de nieuwe Spar Supermarkt van de familie Kalverboer en verderop wordt de laatste hand gelegd aan De Oude Vismarkt van René Bon- gaards (zie foto). Meer over dit bedrijf op pagina 10. Woelmuis DE WIT open van 10.00 -12.30u www.texelseautopagina.ni Showroom zaterdag's TEXELSE^COURANT 28 november van 10.00 tot 17.OO uur OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12527 VRIJDAG 26 NOVEMBER 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Bij de Wadden haven start bin nenkort de bouw van een berging, in de vorm van een vuurtoren en tevens uitkijk punt. m Monique en Arno Koot uit Oosterend zijn gastgezin voor Europa Kinder hulp, dat meer gastgezinnen zoekt. (Foto Gerard Timmerman) Het nieuwe Texelse raadhuis is het één-na-duurste van Neder land. Dat staat te lezen op de website van het tijdschrift Bin nenlands Bestuur, dat de afgelo pen maanden inventariseerde hoeveel geld gemeenten uitge ven aan nieuwbouw. Aan het onderzoek werd meegedaan door 31 gemeenten die recent hebben gebouwd of op het punt staan dat te doen. 'Kijkend naar absolute bedragen, Pardon, het somber schimmelende Rijksmonument de Wezentuin. Eeuwenoude monumentale bomen hangen daar depressief druipend boven een amechtig soppende beerput van de Allerhoogste Arche ologische Waarde. De allesverstik- kende treurigheid strekt zich uit tot over de Groeneplaats, de kerk (alweer pardon, ik bedoel de Burght, bijna niemand weet meer dat het ooit een kerk was) en de Burgwal. Jawel mensen, zij strekt zich ver over het centrum van Den Burg uit. Niets mag daar ooit nog gebeuren, ook geen parkpopje. In dit naargeestig naar derderangs wiet stinkende, eeuwig verdoemde moeras gaan de Monumentencom missie, Stichting Dorpsherstel en de Historische Vereniging Texel zo kopje onder, en het hele gemeen tebestuur erbij. Wethouder Hercu les, doe niet moeilijk! Die lucratieve huisjes kunnen makkelijk op de grasveldjes voor het nieuwe gemeentehuis gebouwd worden. Het is vast historisch minder ver antwoord, maar deer is ruumte, en 't skaadt niet. De bewoners heb ben straks maar liefst 172 parkeer plaatsen tot hun beschikking! Kom daar aan de Burgwal eens om. Woelmuis zijn grotere gemeenten over het algemeen meer kwijt aan bouw- en inrichtingskosten dan kleinere gemeenten Maar zodra de kosten worden berekend per inwoner of per ambtenaar die in de nieuwbouw werkt - dan wel gaat werken -, nestelen ook de kleinere gemeenten zich aan de top van het klassement', schrijft Binnenlands Bestuur. Opvallend is dat Texel bij beide vergelijkingen op de tweede plaats van duurste gemeenten eindigt. Per ambtenaar gaat het om een bedrag van €88.000,-. Alleen de gemeente Utrechtse Heuvelrug is met €89.690,72 duurder uit, vooral als gevolg van hoge grondkosten. Ook Dalfsen (€85.500,-), Weert (€85.000,-) en Westerveld (€80576,36) hebben er veel geld voor over. De goedkoopste gemeente is Meppel, die met een bedrag van €41.725,25 minder dan de helft van het Texelse totaal uitgeeft. Ook Leudal, Blaricum/ Eemnes/Laren, Beverwijk en Win terswijk blijven (ruim) onder de vijftig mille. Per inwoner kost het nieuwe raad huis Texel €957,98. Dat is bijna €300,- minder dan de nummer drie op de ranglijst van duurste gemeenten, Lansingerland, die €670,08 uitgeeft. Alleen Nieuwe- gein is met een bedrag van €1100,72 veel duurder uit, maar het gemeentehuis van deze stad biedt tevens onderdak aan een kunstuitleen, bibliotheek, diverse winkels, het Centrum voor Werk en Inkomen en uitkeringsinstantie UWV. De goedkoopste gemeente is Rotterdam (€92,31 per inwoner). Relatief laag zijn ook de investe ringen van Coevorden (€190,24). Haaksbergen, Zwijndrecht en Bla- ricum/Eemnes/Laren komen even min boven de €300,- per inwoner uit. 'Gemeenten die relatief duur uit zijn, kiezen veelal bewust voor luxe en uitstraling, in combinatie met een markante plek', schrijft Binnenlands Bestuur. Dat Texel relatief zo duur is, komt onder meer door de schaal. Onder het In de Waalderstraat is woensdag om 01.00 uur een 18-jarige jon gen uit Den Burg beroofd. De politie heeft een 26-jarige plaats genoot aangehouden. De jongen fietste door Den Burg en dacht bekenden te zien op het par keerterrein. Bij het voertuig kreeg de jongen een kopstoot van de twee mannen buiten de auto. Zijn portemonnee en telefoon werden afgenomen, maar de jongen wist zijn portemonnee terug te krijgen. De politie hield één verdachte aan en doet verder onderzoek naar de beroving. Wie iets verdachts gezien of anderszins informatie heeft die van belang kan zijn, wordt gevraagd contact op met de politie op Texel via telefoonnummer 0900-8844 (lokaal tarief).1 1NSTAUAT1ETECHN1EK Citroen dealer Texel (Advertentie) Gemeente Texel Vraag uw vergunning aan via www.omgevingsloket.nl kopje 'Tragiek van Texel' citeert de onderzoeker de Texelse projectlei der Paul Franssen. 'We hebben een relatief klein gemeentehuis gebouwd. Maar allerlei advies- en bijkomende kosten zijn slechts voor een deel afhankelijk van de omvang van zo'n project. Wij ken nen geen schaalvoordeel, zoals je bij een groter gemeentehuis ver moedelijk wel hebt.' Dat de Texelse gemeenteraad bewust heeft gekozen voor 'een markant, antroposofisch bouw werk', waarvoor architect Marius Ballieux van bureau Alberts en Van Huut in de arm werd geno men, heeft ook geleid tot hogere kosten. 'Het gemeentehuis ligt in een overgangsgebied tussen de dorpskern van Den Burg en het landschapsreservaat De Hoge Berg. Dat mocht niet het karakter van een bedrijventerrein krijgen. We wilden geen blokkendoos zoals je langs de snelweg vaak ziet', aldus Franssen. De zitting van de commissie Bezwaarschriften over het terras van De Hollebol kreeg woensdag een verrassende wending toen bleek dat de ontheffing op onjuis te gronden is verleend en dat het college van b en w het besluit intrekt. B en w onderzoeken wel de juridische mogelijkheden om het terras alsnog gelegaliseerd te krijgen. Voor de al gerealiseerde serre voor De Slock, blijkt nog geen bouwver gunning te zijn verleend. Het college is wel van plan hier aan mee te wer ken. Dat wordt een flinke uitdaging nu is gebleken dat de ontheffing voor het terras op onjuiste gronden is verleend. Reden hiervoor is dat De Hollebol nog een bestemming woondoeleinden heeft, wat een zogeheten 'binnenplanse onthef fing' waarvan gebruik is gemaakt, uitsluit. Voor de bestemming detail handel, dienstverlening en horeca van De Slock geldt hetzelfde. Dit zal wat het college betreft vooralsnog niet tot sloop van de serre en slui ting van het terras leiden, b en w denken er namelijk over om vooruit lopend op een mogelijk alternatieve ontheffing, te gedogen. Het college ziet in de argumenten die de zes bezwaarmakers ter tafel brachten geen reden om af te zien van het terras. 'Het terras past op deze locatie.' Volgens de gemeentelijke jurist is het terras een logische aan vulling op de exploitatie van De Hollebol. 'Als het niet mogelijk zou zijn om een terras van normale afmetingen op deze plek te exploi teren, dan zou je tot de conclusie moeten komen dat het hele bedrijf zich op een verkeerde plek bevindt. En daar gaat het college niet van uit.' Waarop commissielid Arthur Oosterbaan informeerde of het col lege dus vindt dat andere horeca bedrijven die ook geen terras heb ben dan ook op een verkeerde plek zitten. En als dat zo is, waarom heeft de gemeente dan een vergun ning afgegeven.' Maar volgens de pleitbezorger van het college was het zijn manier om te zeggen dat een terras op deze plek geen pro bleem is. Dros deed een klemmend beroep op b en w om bij een eventueel procedure een grotere zorgvuldig heid in acht te nemen en de buurt er in een vroeg stadium bij te betrek ken. Meer over de Hollebol op pagina 5 www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 De eindafrekening van het PHH- gebouw, de OSG en het gemeen tehuis is binnenkort klaar en wordt dan aan de gemeenteraad aange boden. Dat antwoordde wethouder Frans Visman maandagavond op een vraag van raadslid Kees Hoo- gerheide (D66). Visman durfde geen datum te noemen, maar beloofde vóór het einde van het huidige jaar klaar te zijn. (Advertentie) Cjrscn Zjuutrjixtls in het harL* Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): /Hf» *hT\i ctViE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 10% KORTING OP ALLES VOOR VOORDEELPASHOUDERS! (Advertentie) Gemeente Texel I Zaterdag 27 november van 10.30 uur tot 15.30 uur Voor iedereen Dienstverleningscafé Speeddate met college- en raadsleden Actuele projecten uitgelicht Uitslag van de fotowedstrijd om 14.00 uur Rondleidingen Speciaal voor de kinderen: Trouwen, schminken, knutselen en misschien zwarte Piet Gemeentehuis, Emmalaan 15 in Den Burg De dinsdag overleden oud redacteur van de Texelse Cou rant Jan de Waal had een geheel eigen stijl van journalistiek. Met hulp van trouwe vrijwilli gers en rustige paarden kun nen mindervali- den wekelijks paardrijden in De Cocksdorp. OUDE

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1