'De stichting is een kindje is een kindje van ons' Zwaarbevochten remise zaalvoetballers Te gast bij Annette en Lesley in De Kombuis TEXELSE 7 COURANT Vlinderwinkel Eilandcompetitie Logeerhuis Texel Gemeente snoeit Gemeente leent Gasthuisstraat Menwedstrijd Westdorp en Zaal winnen klaverjassen Texelaars lopen in Zevenheuvelenloop De Texelse samenleving is uniek door grote betrokken heid en saamhorigheid. Onmisbaar voor het eiland en de gemeenschapszin zijn Texelaars die de handen graag uit de mouwen steken. De werkzaamheden zijn omvangrijk, de sectoren divers. Het zijn bekende gezichten of harde werkers op de achtergrond. Ze delen één ding: ze zijn het cement van de Texelse samenleving. In de aanloop naar de Dag van de Vrijwil liger op dinsdag 7 december portretteert de Texelse Courant vrijwilligers. LEKKER ETEN MET OUD-TEXELAARS ANNETTE EN LESLEY Bijzondere avonden CAFÉ DE KOMBUIS De enthousiaste groep van leerlingen, vrijwilligers en paarden. (Foto Jeroen van Hattum) Met hulp van trouwe vrijwilligers en rustige paarden kunnen veer tien mindervaliden wekelijks paardrijden in De Cocksdorp. De betrokkenheid bij de stich ting die dat mogelijk maakt is groot, zeker bij bestuursleden Joop Noom en Hans Boom. De Stichting Paardrijden door Min dervaliden is in 1987 opgericht door Bernard Wolf en Afra Stoop, als therapie voor mindervaliden. Door de bewegingen van het paard worden verkrampingen bij de leer lingen minder. Noom en Boom zien het resultaat zelf. 'Je houdt het niet voor mogelijk. Als ze op het paard gezet worden, kunnen ze ai snel hun benen beter strekken. En er zijn leerlingen bij die niet kunnen lopen als ze veertien dagen geen paard gereden hebben.' Noom (76) en zijn vrouw Joke zijn niet bij de oprichting betrokken, maar helpen al snel bij de stichting. 'Ik heb connecties met Bernard en mijn toenmalige paard was er geschikt voor. Hij vroeg me en we zijn gegaan.' Boom (68) volgt later. Tijdens een vakantie op De Krim ziet hij hoe de groep les krijgt in het Krimbos. 'Ik zag ze rijden en ze zochten nog lopers voor naast de paarden. Zodoende kwam ik ermee in aanraking.' Noom voeg toe: 'En als je er dan toch bij bent, kun je net zo goed voorzitter worden.' De eerste jaren wordt er gewerkt met paarden en pony's van parti culieren. Boom: 'Daar zijn we mee gestopt toen het aanbod te klein werd. Er kwamen meer sportpaar den en die zijn vaak minder geschikt om met mindervaliden te rijden. Ze hebben meer bloed, wij moeten juist rustige paarden hebben. We zijn toen overgestapt op huurpaar den van de familie Van der Linde.' Deze rustige dieren worden geroemd door Noom: 'We krijgen altijd goede paarden, Willem weet het beste welke dieren geschikt zijn. De paarden moeten werkelijk alles goed vinden.' Met de komst van de huurpaarden, die van onmetelijk belang zijn voor de stichting, is het voor de stich ting elk jaar moeilijk de eindjes aan elkaar te knopen. Boom: 'Het is een zakelijk geheel geworden. We moeten zorgen dat de financiën kloppen. De deelnemers betalen een deel en de rest doen we via, via. Met hulp van de Rotary, de Lions, Caritas en particulieren komen we net aan rond. Het zwaard van Damocles hangt elk jaar boven ons hoofd, dus we moeten de kosten in de hand hou den.' Om wekelijks te kunnen rijden krijgt de stichting steun uit bijzondere hoek. Boom: 'We hebben een afspraak met de luchtmacht in Leeuwarden dat ze woensdags op de Vliehors tussen 14.00 en 17.30 uur geen bommen gooien. Als je in De Cocksdorp zit, geeft dat een enorme klap. We kunnen dan niet rijden. En als ze wel bommen gooi en, als het echt niet anders kan, dan gelasten we het af. De samen werking met de vliegleiding is super.' Voor de stichting zijn een tiental vaste vrijwilligers en een aantal oproepkrachten actief. Meer hulp is welkom, maar voor het werken met paarden is niet iedereen geschikt. Boom: 'Het belangrijkste is dat mensen kunnen ingrijpen als het verkeerd dreigt te gaan. De mensen die helpen zijn meestal paard-minded en gewend met paarden om te gaan.' Daarnaast zit er een fysiek aspect aan het meehelpen. De leerlingen moeten vaak op de paarden getild worden -Boom is zelf de tillift- en de vrijwilligers lopen naast de paar den, elke week zo'n anderhalf uur. Voor Noom is dat inmiddels te zwaar geworden: 'Zo'n vier jaar terug zijn mijn vrouw en ik ermee gestopt. Ik heb een versleten knie en kon niet meer meelopen.' Maar hij blijft in het bestuur zitten en komt nog regelmatig kijken voor de gezelligheid. 'Je wilt niet definitief afscheid nemen. Dit vrijwilligers werk is geweldig. Je gaat met blije mensen om en het is een groot voorrecht dat ik dit kan doen. Iemand moet iets doen voor een ander, al is het nog maar zo wei nig', zegt hij. Boom vult aan: 'De stichting is een kindje van hem, net als van mij. We kunnen het niet loslaten. De mensen die je ermee helpt hebben er zoveel baat bij en er zoveel lol in. Niemand slaat een week over, dat is ook de drijfveer voor de vrijwilligers.' Noom heeft zijn vrijwilligerswerk, naast deze stichting, bewust afge bouwd. Boom is ook actief als dirigent van een zangkoor, leider van de Boerenkapel en hij zit in het bestuur van de Stichting Overdekte Manege Texel. Verder houdt hij de boot af. 'Ik zeg tegen de meeste dingen nee, ze vragen me overal voor. Dit vind ik leuk om te doen. Het geeft voldoening. Als ik een leerling tegenkom in Den Burg krijg ik er een dikke smakkerd voor terug en is mijn dag meteen weer goed.' Imme Bakker VRIJDAG 26 NOVEMBER 2010 Programma dinsdag 30 november Veld A 19.00 Campings-Bar S Kobeko 19.45 Super-Kobeko Randstad 20.30 Randstad-NIOZ 1 Super 21.15 CVI-Vlinderwinkel Paal 28/K 22.00 Paal 28/K-Cocky's Vlinderw Veld B 19.00 Falcon-Mantje IBS 19.45 IBS-NIOZ 2 RAB 20.30 Interieurbouw-RAB NIOZ 2 21.15 Wessels-Mets AH 22.00 Ecotiem-AH Wessels Veld C 19.00 Kobeko-Moorman De Waal 19.45 De Waal-Kapper Moorman 20.30 De Rog-Salique Kapper 21.15 Timmer's-SVC Campings 22.00 Krim-Campings SVC Wedstrijdleiding Kobeko en Kees (tel.310221) Uitslagen: NIOZ 1-Texelse Autocentrale 3-0; Vlinder- winkel-Kobeko 3-0; Cocky's Kapsalon- Super de Boer 3-0; Randstad-Paal 28 de Krim 0-3; Bouwcenter RAB-PFB 3-0; Rabobank-Ecotiem 3-0; Mantje-Dio Dro gisterij Mets 0-3; Albert Heijn-IBS/Oele/ Schoo 2-1Vakantieburo Kobeko-Bar Sportief 3-0; Otto's Tweewielershop-Kees de Waal, huis en tuin 2-1; Kapsalon Salique-Timmer's Bakkerij 0-3; Slagerij Moorman en de Boer-Eetcafé De Rog 1-2; SVC-Texelcampings 0-3. 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 De zaalvoetballers van Texel'94 hebben vrijdag een zwaarbe vochten punt behaald. In Den Helder speelden de Texelaars na een 2-2 ruststand met 3-3 gelijk tegen Pellor DHS 2. Coach Martijn de Veij moest het doen met maar één wisselspeler, routiniers Edgar Klippel (ziek) en Marcel Ris (kuitblessure) ontbra ken. Omdat tegenstander Pellor, dat de laatste weken goed draait, vier wissels had, vreesden de Texe laars voor een zware avond. Terecht, want al vanaf het eerste Een bijzondere avond, verzorgd door een 'gewone' Texelaar. Dat is één keer per maand op zaterdag mogelijk bij café De Kombuis in Oudeschild. Op zaterdag 4 decem ber zullen Lesley Krop en Annette van Hattem een heerlijk driegangen diner verzorgen. En u kunt hierbij aanschuiven! Eigenaresse van De Kombuis, Ingrid Hennink, zit altijd vol ideeën voor gezellige avonden in haar café. Nu de keuken is uitgebreid, is het tijd voor echte dineravonden. Het koken door een 'gewone' Texelaar zorgt gegaran deerd voor een bijzonder gezellige en smakelijke avond. Lesley en Annette zijn beiden van oorsprong Texelaars. Sinds enige tijd wonen zij samen in Groningen. In 2003 is Annette voor haar studie verhuisd naar Groningen. Lesley is haar onlangs gevolgd en werkt bij de brandweer in Groningen. Annette heeft haar studie geneeskunde afge rond en wil zich hoogstwaarschijn lijk specialiseren tot huisarts. Annette en Lesley zijn nog vaak op Texel te vinden om familie en vrienden op te zoeken. Wie weet zullen zij in de toekomst terugkeren naar het eiland. Koken is voor het stel een hobby. Ze staan graag samen in de keuken om voor familie en vrienden een diner te verzorgen. Tijdens deze kookavonden bestaat het diner altijd uit een voor-, hoofd fluitsignaal werden ze op eigen helft onder druk gezet. Maar ondanks het grote veldoverwicht kwam de thuisclub nauwelijks tot kansen. De gasten kwamen zelfs op voorsprong toen Pim de Lugt een goede individuele actie afrond de met een diagonaal schot. Enke le minuten later was de stand alweer gelijk, toen een droog schot in de korte hoek eindigde. De thuisclub voerde het baltempo op en kreeg enkele kansen, maar tegen de verhouding in kwam Texel'94 weer op voorsprong. Een counter over een aantal schijven en nagerecht. Deze avond is het voor gerecht een broodbakje gevuld met gerookte kip mousse op een bedje van sla. Het hoofdgerecht is een Surf 'n Turf Surprise en het nagerecht is een trio van witte chocolade. De prijs bedraagt €19,95 per persoon, exclu sief drankjes. De Kombuis wil deze avonden 6 a 7 keer per jaar doen. Voor deze win ter hebben zich al voldoende men sen aangemeld. Voor de winter van 2011/2012 gaan ze weer op zoek naar hobbykoks. Wilt u liever rustig ach terover leunen en genieten van heer lijk eten? Kom dan naar het diner op zaterdag 4 december. U kunt reserve ren via de mail: info@kombuistexel.nl of via telefoonnummer 06-51354222. Café De Kombuis is het gehele jaar dagelijks geopend. Er zijn regelma tig live optredens, bijvoorbeeld van Texelse muziekbands. Feesten en andere evenementen worden ver werd door Matthijs de Lugt doel treffend afgerond. Vlak voor de pauze viel opnieuw de gelijkmaker. Een hard afstandsschot werd nog ternauwernood uit het doel gewerkt, maar in de rebound was het een koud kunstje voor de spits van Pellor. Ook de tweede helft begon met veel balbezit voor de thuisclub. De gastheren probeer den met snelle combinaties en veel lopende mensen de Texelse verde diging uit elkaar te spelen. Maar de gasten hielden goed stand. Toch kwam Pellor op voorsprong door een goed uitgevoerde corner. Het meld op de website en via berichten van de eigen Hyves-pagina. In de winter heeft het terras een winter- kap en is het verwarmd. Bovendien mag hier gerookt worden, dus ook de rokers zitten hier behaaglijk. De koffie staat vanaf 09.30 uur voor u klaar. Het café heeft een kleine prijs- vriendelijke kaart met verse soep en stokbrood, diverse uitsmijters onder andere met echte slagersham, versge bakken luxe broodjes met beenham en mosterdsaus, runderhamburger van de grill e.v.a. Diverse snacks (ook om mee te nemen). Sinds kort heb ben ze gebakken schol en saté op het menu. De gehele menukaart van Café De Kombuis is te lezen op de website: www.kombuistexel.com. Haven 10a in Oudeschild, e-mail info@kombuistexel.nl Kijk voor meer informatie en de evenementen op de website www.kombuistexel.com antwoord van de eilandbewoners liet echter niet lang op zich wach ten. Schutter was de goed spelen de Pim de Lugt. In de slotfase ging de thuisclub fanatiek op zoek naar de overwinning. Maar daardoor werd het spel ook slordiger. Zodoende waren de beste kansen nog voor de Texelaars. Beide kee pers hielden hun doel echter schoon. Vandaag (vrijdag) spelen de Texelaars thuis tegen Scag- ha'66 2. Deze tegenstander kwam drie weken geleden niet op dagen, maar zal dit keer hopelijk wel de overtocht maken. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Ons Genoegen en begint om 19.20 uur. Sinds vorige week is de gemeente bezig met het snoeien van bomen in en bij Den Burg. Begonnen is met de Gasthuisstraat, daarna vol gen andere straten zoals Molen straat, Parkstraat en Wilhelmina- laan. Het betreft onderhoudswerk waarbij gebroken, dode en hinder lijk overhangende takken worden verwijderd. De operatie neemt ongeveer drie weken in beslag. De gemeente krijgt van de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) een lening van €10 miljoen tegen een rente van 3,25 procent en een loop tijd van 14,5 jaar. Het bedrag wordt eind volgende maand gestort en de eerste aflossing heeft plaats op 1 juli 2011Bij het aangaan van de lening werd gekozen uit vijf offertes. Voor die van de BNG werd gekozen wegens de lange looptijd. Het geld is nodig om binnen het kasgeldlimiet te kunnen blijven. De laatste keer dat de gemeente een dergelijke lening aantrok was in september 2003. Het eenrichtingsverkeer op de Gast huisstraat tussen de inrit van de brandweer en de inrit van de Lijster hof wordt opgeheven. Tussen Pont- weg en Beatrixlaan is na de herinrich ting van mei 2010 van de Pontweg in twee richtingen verkeer mogelijk Voor een deel van de Gasthuisstraat geldt momenteel nog een eenrichtings maatregel. Als dat zo blijft, kunnen de bewoners van de zijstraat (Verzet- straat) alleen vanaf Den Burg hun huis bereiken en dat wordt weinig zinvol gevonden. De bewoners zijn over de verandering geïnformeerd. Twintig aanspanningen doen zon dag in manege Akenburg nabij Den Burg mee aan de derde (men)wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. Deze bestaat weder om uit twee onderdelen. Een eer- Regerend kampioenen Hans Westdorp en Jan Zaal hebben de hoogste score behaald in de achtste speelronde van de com petitie van Klaverjasclub Den Burg. Bas Tromp en Frans Stark winnen de eerste periode en behouden de leiding in het klas sement. Westdorp en Zaal draaiden tot nu toe vrij onopvallend mee, maar lie ten in deze ronde eindelijk van zich spreken. Na een kalme start maak ten zij een mooie uitschieter van 2100 in het derde spel. Daarmee kwamen zij tot 7203, voldoende om de concurrentie achter zich te houden. Zij deden goede zaken voor het klassement en staan met een weer in de topvijf. Fenny en Rob Caspers leken na openingsspellen van bijna 1900 en ruim 2100 rechtstreeks op de ron dezege af te stevenen. In de laat ste twee ronden gaven zij echter te veel toe. Ze moesten met 6826 punten genoegen nemen met de tweede plaats en blijven zevende in het klassement. De derde plaats was voor John Vlaming en Eric Jan Geus, die vorig jaar een beroerd seizoen had den, maar de laatste weken einde- Onder de ruim 25.000 deelne mers aan de Zevenheuvelen- loop, een hardloopwedstrijd in de buurt van Nijmegen, waren zondag maar liefst achttien (oud-)Texelaars. De snelsten van hen waren Ruben Verkaart en Arnoud Ens, die beiden minder dan 20 minuten achter de Keniaanse winnaar eindigden. De winnaar, Leonard Komon, verbe terde het wereldrecord op de 15 km en stelde dit op 41.13 minu ten. Het geheel verharde parcours bestond uit vijf kilometer 'vals plat' omhoog, vijf kilometer glooiend terrein, een pittige klim en een afdaling naar de finish. De omstandigheden waren gun ste groep rijders begint om 10.15 uur en doet eerst een dressuur- en daarna een vaardigheidsproef. De tweede groep gaat om 13.00 uur van start en doet deze onderdelen in omgekeerde volgorde. De prijs uitreiking is rond 16.00 uur. Publiek is welkom, de toegang is gratis. lijk de weg naar boven weer gevon den lijken te hebben. Zij behaalden 6703 punten en blijven negende in het klassement, maar hebben wel aansluiting met de grote midden moot gevonden. Gerda en Freek Veeger werden vierde (6633) en stijgen van de vierde naar de derde plaats. Bas Tromp en Frans Stark behaal den hun laagste score tot nu toe, maar zijn zo goed op dreef dat zelfs dat nog voldoende was voor een vijfde plaats. Omdat de directe concurrenten het deze week moei lijk hadden, liepen ze nog verder uit. Zij blijven op de eerste plaats, gevolgd door Koomen en Van der Veen, die inmiddels tegen een ach terstand van ruim 1800 punten aankijken. Gerda en Freek Veeger staan derde met een achterstand van al bijna 4000 punten. Het gemiddelde was deze week het laagste tot nu toe (6252). Ook het aantal marsen was met 22 aan de lage kant. Eindstand eerste periode: I.Bas Tromp/Frans Stark 52.220 2.Co Koomen/Lieuwe van der Veen 50.930; 3.Gerard en Theo Witte 49.007; 4.Gerda en Freek Veeger 48.663; 5.Fenny en Rob Caspers 48.473. stig, het enige minpunt voor de Texelse deelnemers was de reis naar de wedstrijd toe. Door de moeilijkheden bij de NS moest tus sen Den Helder en Nijmegen drie keer worden overgestapt. Daarmee liepen in ieder geval de Texelaars anderhalf uur vertraging op en moesten ze zonder warming-up aan de start verschijnen. Uitslagen: Leonard Komon 41.13 (wereldrecord), Ruben Verkaart 59.33, Arnoud Ens 1.00.09, Lukas Jonkers 1.05.19, Edgar Klippel 1.07.52, Ger Vlaming 1.07.52, Colinda van der Vis 1.09.17, Thomas Richter 1.11.38, Connie Joling 1.17.34, Bruno Ens 1.17.52, Mirjam Arkenbout 1.18.22, Arno Koot 1.18.26, Lize Vlaming 1.19.27, Louise van der Sluis 1.21.19, Francien Peterse 1.21.37, Roel Struick 1.22.47, John van Rooij 1.22.47, Rose Goslinga 1.24.47, Marijke Stark 1.25.23. advertorial

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7