'Provincie moet zuinig zijn op enige Noordhollandse Waddeneiland' k a Texel massaal op de been voor nieuw gemeentehuis H TEXELSE 11 COURANT DINSDAG 30 NOVEMBER 2010 Remkes op De Zeester, in gezelschap van burgemeester Giskes, wethouder Hercules en visserijvoorman Ben Daalder. (Foto Joop Rommets) Ondanks zijn Groningse afkomst gaf de Commissaris van de Koningin de gemeente (Fries) Makkumer aardewerk cadeau. (Foto Joop Rommets) Johan Remkes op de dijk bij de NiOZ-haven in een onderonsje met Herman Ridderinkhof en burgemeester Giskes. (Foto Joop Rommets) De nagebouwde vissershuisjes bij het Maritiem en Jutters Museum waren aan de kleine kant voor de lange Remkes. (Foto Joop Rommets) De opening van het nieuwe gemeentehuis door Johan Remkes was het hoogtepunt van zijn werkbezoek, dat een groot deel van de vrijdag duur de en waarop hij over tal van facetten van de Texelse samen werking werd bijgepraat. Het was al de tweede keer in korte tijd dat de op 1 juli aange treden Commissaris van de Koningin op het eiland was. In augustus bracht hij een bliksem bezoek en liet hij zich informeren over duurzame ontwikkelingen als elektrisch vervoer, TexelEner- gie en zilte landbouw. De Commissaris van de Koningin maakte een kort rondje over het buitenterrein van het Maritiem en Jutters Museum. (Foto Joop Rommets) m i j e i b r genoemd, dat op Texel als zeer ongewenst wordt ervaren, omdat drijfmest in de landbouw als een uitstekend wapen tegen het ver stuiven van akkerland wordt gei en. Daarnaast kreeg Remkes uit leg over onder meer de natuur, economie en ontwikkeling van de werkgelegenheid op het eiland. Vervolgens werd een korte film over het NIOZ vertoond en hield adjunct-directeur Herman Rid derinkhof een lezing over het onderzoeksterrein en de samen werkingsverbanden met andere instituten en universiteiten. Ten slotte volgde een rondleiding langs laboratoria en werkplaat sen, die gezien de beperkte tijd kort moest blijven. Toch toonde Remkes zich onder de indruk. Van heel andere aard was de boodschap die hij meekreeg van visserijvoormannen Ben Daalder en Maarten Drijver, aan boord van De Zeester, die het gezel schap van de NlOZ-haven naar Oudeschild bracht. Daalder had um vertelde directeur Esther Banki de Commissaris van de Koningin over zaken als de Gou den Driehoek (Oudeschild met museum, fort De Schans en hoe ve Brakestein), onderwaterarche- ologie en het belang van cultuur toerisme voor de economie van het eiland. In bijzijn van de ande re wethouders, raadsleden en enkele andere genodigden werd bij Texel Wool van een Slow Food-lunch genoten, samenge steld door Annette van Ruiten burg, waarna het werkbezoek werd afgesloten met de opening van het gemeentehuis. Remkes prees zijn gastvrouw, burgemeester Giskes, 'die niet heeft nagelaten te benadrukken dat Texel bijzonder is en dat pro vincie zuinig moet zijn op het enige Noordhollandse Waddenei land'. Hij kreeg de lachers op zijn hand met de verzuchting dat hij er op vooruit is gegaan. 'De pro vincie waar ik vandaan kom, heeft niet meer dan een onbewoond eiland en een plaat.' Begeleid door drie medewerk sters nam de Commissaris van de Koningin vrijdag de boot van 8.30 uur uit Den Helder. Aan boord werd hij welkom geheten door onder anderen TESO-direc- teur Cees de Waal, burgemeester Francine Giskes, wethouder Eric Hercules en gemeentesecretaris Cock van Wijngaarden. Daarna ging het richting het NIOZ, waar Giskes vertelde over de kernwaarden van het eiland en de Texelse belangen die soms botsen met landelijke regels. Als voorbeeld werd het verbod op het uitrijden van drijfmest De honderden fietsen voor het gemeentehuis vormden de stille getuigen van de drukte binnen. (Foto Gert Pansier) Tijdens een rondleiding door het NIOZ gaf onderzoeker Jan Boon (rechts) uitleg over het onderzoek. (Foto Joop Rommets) Tijdens de open dag van het gemeentehuis konden kinderen voor één dag in het huwelijk treden. Op de foto de 10-jarige bruidegom Sidney Boom en zijn 9-jarige bruid Kirsten Betsema. 'Zwemjuf en trouwmevrouw' Ria Keyser werd bij haar werk op de vingers gekeken door nieuwsgierige Zwarte Pieten. Foto Joop Rommets) stevige kritiek op natuurbescher- mende wetgeving, vooral Natura 2000 en de Vogel- en Habita trichtlijnen, die het volgens hem de vissers steeds moeilijker maakt hun werk goed te doen. Concreet noemde hij de windmo lenparken, die zijn sector veel liever op de 12-mijlszone had gewild, maar die daar niet mogen komen in verband met de aanwe zigheid van drie kolonies meeu wen, een vogelsoort waarvan er miljoenen zijn en die volgens Daalder absoluut geen bescher ming nodig hebben. Remkes dacht zijn gesprekspartner een geheimpje te vertellen met de mededeling dat hij directeur van een visafslag is geweest en dat hij als zodanig aardig op de hoogte is. Maar Daalder toonde zich volledig op de hoogte, vulde aan dat het de visafslag van Lau- wersoog was en wist zelfs te vertellen wie er destijds nog meer werkten. Daalder vertelde na de overname van de haven tevreden te zijn met de samenwerking met de gemeente. 'Maar ik ben niet zo blij met de provincie', vervolgde hij. Zijn wrevel betrof opnieuw allerlei vormen van regelgeving, die belemmerend werken. Als voorbeeld noemde hij dat de vis serijcoöperatie niet meer dan twee gastanks op het terrein mag hebben, een hoeveelheid die in drukke tijden volstrekt onvol doende is. Volgens Daalder is het uit oogpunt van veiligheid niet uit te leggen dat je er wel twee mag hebben, maar geen zes. In het Maritiem en Jutters Muse- Kinderen konden een vingerafdruk laten afnemen voor een nieuw paspoort. (Foto Gert Pansier) Ruim 3500 belangstellenden, ruim een kwart van de Texelse bevolking, hebben zaterdag een kijkje genomen in het openge stelde nieuwe gemeentehuis. Op een enkele ruimte na kon het hele gebouw worden bezocht, waaronder de kantoren van de burgemeester en de wethouders. Hoewel ook kritische vragen werden gesteld over de hoge kostprijs, kregen de als gids optredende ambtenaren en gemeenteraadsleden vooral complimenten te horen over het resultaat van de nieuwbouw. Het gemeentehuis, dat al drie maanden in gebruik is, werd vrij dagmiddag officieel geopend door Commissaris van de Koningin Johan Remkes. Samen met burge meester Francine Giskes onthulde hij een kunstwerk, bestaand uit een stuk van het tapijt dat in het oude gemeentehuis in de raads zaal lag en dat veertig jaar geleden door tientallen leden van Texelse vrouwenorganisaties in elkaar was geknoopt. Het kleed was te groot en te versleten om in z'n geheel mee te nemen, maar leeft op deze manier toch een beetje voort. Remkes, begiftigd met een onder koeld gevoel voor humor, hield een toespraak waarin hij aan de eeu wenlange strijd tegen het water, het verzet tegen plannen voor een tunnel onder het Marsdiep, de con cessieperikelen rond de veerdienst en zelfs aan de Russenoorlog refe reerde om te betogen dat Texelaars zich uitstekend kunnen redden en weinig op hebben met overheden die hen allerlei regels proberen op te leggen. Toen hij memoreerde dat voormalig burgemeester Geldorp eens had gedreigd dat Texel zich nog liever bij Friesland aansloot of desnoods voor een status aparte zou kiezen, voegde hij daar aan toe: 'Als Groninger zou ik u willen zeggen: ik zou het nooit met Fries land doen. En als oud-minister van Binnenlandse Zaken en Konink rijksrelaties zou ik u ook die status aparte ontraden.' Deze opmerking werd met een hartelijk gelach ont vangen, net als het bord van Mak kumer aardewerk dat hij de gemeente cadeau deed, een tradi tie bij de opening van nieuwe gemeentehuizen. 'Dat is ook Fries', klonk het onder zijn toehoorders, gevormd door zo'n honderd man nen en vrouwen die bij de bouw van het gemeentehuis betrokken waren. Voorafgaand aan de opening blik ten diverse sprekers terug op de totstandkoming van het nieuwe raadhuis. Marius Ballieux van architectenbureau Alberts Van Huut sprak over 'de ziel van het gebouw', dat volgens hem was ontstaan bij een workshop vijf jaar geleden, waarin burgers en bestuurders hun ideeën hadden ingebracht. Gemeentesecretaris en directeur Cock van Wijngaarden vertelde namens het personeel 'hartstikke tevreden' te zijn met het resultaat, waaraan 'de organisatie' (de gemeente) zelf een flink steen tje heeft bijgedragen. De mede werkers kunnen beschikken over een werkruimte die 500 vierkante meter groter is dan in het oude gebouw aan de Groeneplaats. Het realiseren van een constante bin- nentemperatuur is nog niet hele maal gelukt, maar volgens Van Wijngaarden is slechts sprake van een kinderziekte, die bijna onder controle is. Tot slot boden de bouwers een symbolische cheque aan, te beste den aan speelgoed waarmee de kinderen zich kunnen vermaken terwijl hun vader of moeder een nieuw paspoort aanvragen of rijbe wijs laten verlengen. Niet alleen de cheque was symbolisch, maar ook het cadeau, gezien de tekst op het bord bij de ingang, dat onlangs door ereburgers Kees de Jager en Harry de Graaf werd onthuld: 'In dit gebouw staan de belangen van de burgers centraal.'

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11