Toneelveteraan imponeert in voetbal kantine ZDH Vriendenkring herstelt zich van valse start Restant oud schip ontdekt TEXELSE 3 COURANT Thyme Familieberichten Johanna van der Kooi Jo Oosterhof-van der Kooi Edith Mögling Mila Sheela Bj DYV0 Dltt f 2Lê0êl DINSDAG 30 NOVEMBER 2010 Toen Arno Gerritsma 50 werd, besloot hij het toneelspel eraan te geven, omdat hij steeds meer moeite kreeg zijn tekst uit het hoofd te leren. Net van Leider dorp naar Texel verhuisd, liet hij zich twee jaar geleden door zijn broer Harry over halen een klein rolletje bij De Vriendenkring te spelen. Als 62- jarige stond hij vrijdag en zater dag van de eer ste tot de laatste seconde op het podium in de avondvullende komedie Sex a la Meunière van Neil Simon. Gerritsma imponeerde niet alleen met zijn tekstkennis, maar ook in zijn vermogen zich in te leven en zijn rol gestalte te geven. De vete raan speelde Kees de Beukelaar, de succesvolle eigenaar van een visrestaurant, 47 jaar, gelukkig getrouwd en trots op zijn kinderen. Hoewel hij tevreden lijkt, laat hij zich verleiden tot een amoureuze ontmoeting met een hem onbe kende vrouw. Hij plant het avon tuurtje zorgvuldig, in de flat van zijn moeder, op de vaste middag in de week dat zij als vrijwilliger actief is. Het rendez-vouz mislukt, omdat de vrouw niets meer of minder wil dan een snelle wip, terwijl Kees de seks wil inleiden met een romantische conservatie. Flink uit het veld geslagen, probeert hij het pas een tijd later opnieuw en weer gaat het niet zoals hij wil. Dit keer omdat de vrouw in kwestie aan een ziekelijke vorm van aandachttrekkerij lijdt en hem nauwelijks aan het woord laat. Ook een derde en later blijkt laat ste poging mislukt. Kees probeert het met de vrouwelijke helft van een bevriend echtpaar, die zo veel last van overgevoelige zenuwen en van schuldgevoel heeft, dat ze voortdurend in huilen uitbarst en hem probeert mee te slepen in haar overtuiging dat alle mensen op de wereld slecht zijn. Onder invloed van deze ontmoetin gen is Kees - logischerwijs - voort durend aan stemmingswisselingen onderhevig: nerveus, verwach tingsvol, onzeker, boos dan wel gelaten. Knap is dat Gerritsma steeds uitstekend liet zien hoe zijn personage zich voelde en dat op het publiek overbracht. Hij over tuigde zelfs zo, dat toen hij beken de doodsbang te zijn te sterven en daarom nog één keer uit de band te willen springen, je hem als toe schouwer geloofde en zelfs schoor voetend bereid was hem te verge- ven dat hij zijn vrouw tot drie keer toe bedroog. Extra knap was zijn prestatie in de voorstelling van zaterdag, die een valse start beleefde. In het eerste bedrijf haperde het soms zo in de interactie met tegenspeelster Nel Veelo, dat het publiek begon te vrezen dat het niet meer goed zou komen. Het moet hebben gevreten aan de twee, van wie Gerritsma dus nog een lange avond op het toneel voor de boeg had. Hij her stelde zich knap en bracht het stuk tot een voortreffelijk einde. De drie vrouwen deden het even eens uitstekend. Dat gold ook voor Veelo, al was het niet sterk dat ze tot drie keer toe hardop opmerkte dat het niet goed ging en dat ze iets waren vergeten. Als acteur word je nu eenmaal geacht altijd door te gaan, zelfs als de grond onder je voeten wegzakt of het theater in brand staat. Maar ze pakte de draad weer op en kroop in de huid van de overheersende en enigszins arrogante dame die ze moest zijn. Natasja Koopman speelde Bobbi, de hysterica die vindt dat ze aan iedereen moet laten weten hoe geweldig ze is en geboren om een grote ster te worden. Tegelijkertijd is ze ervan overtuigd dat ze door duistere krachten wordt tegenge werkt. Koopman deed dat voortref felijk, lekker vet en met een prima gevoel voor timing. Vrouw nummer drie, Jeanette, was een rol van Gitta Witte. Direct vanaf haar opkomst - gebogen, een handtas in haar bibberende handen geklemd - was duidelijk dat ze een emotio neel wrak was, dat Kees ook niet zijn felbegeerde pleziertje zou bezorgen. Wittes spel gaf de voor stelling iets schrijnends, waarbij je je als toeschouwer soms afvraagt of je wel mag lachen of dat je ook in huilen moet uitbarsten. Ondanks het aarzelende begin werd de voorstelling een succes en dat was in belangrijke mate te dan ken aan souffleuse Saskia Schuijl, die vooral in het eerste bedrijf soms hard moest wer ken. Regisseur Roel de Waard had zijn spelers vak kundig klaarge stoomd voor een leuke en geloofwaardige voorstel ling. Hij is bovendien de man die een half jaar geleden voorstelde tijdens de verbouw van het dorps huis uit te wijken naar de kantine van voetbalvereniging ZDH. Dat experiment slaagde, al was het jammer dat de afwezigheid van een verhoging het voor de toe schouwers achterin soms moeilijk maakte het schouwspel goed te volgen. Daar stond tegenover dat de akoestiek in het kleine gebouw tje uitstekend was. Arno Gerritsma stond vrijdag en zaterdag van de eerste tot de laatste seconde op het toneel. Rechts Natasja Koopman, die in de huid kroop van de hysterica Bobbi. s *-■ Het scheepswrak steekt bij laag water deels boven water uit. (Foto's Hans Eel man) Op het strand bij paal 19.5 (De Koog) zijn restanten van een 19de-eeuws schip aan de opper vlakte gekomen. Te zien is een houten achtersteven met een aanhangsel, dat vermoedelijk het roer is geweest. Ook zijn aan iedere kant twee poorten te zien. Hulpstrandvonder Maarten-Jan Boon deed zondagmiddag zelf de ontdekking. 'Ik rij hier regelmatig langs en zag dat er iets omhoog stak. Door de oostenwind wordt er de laatste tijd veel zand weg gebla zen, dus kan er wat naar boven komen. Aan de ronding zag ik dat het niet zomaar een rij paaltjes was.' Hij haalde er deskundige hulp bij in de persoon van collega Hans Eelman. De restanten bevin- Het roer is nog zichtbaar. den zich bij laag water in een zwin. Nadat ze het houtwerk een stukje verder bloot hadden gegraven, werd duidelijk dat het om de over blijfselen van een schip ging. Het spoor leidt terug naar de Neder landse vrachtvaarder 'De Jonge Tjalling', die in 1849 voor de Texel se kust is vergaan. Het zeilschip was met een zware lading vanuit Polen op weg naar Amsterdam. 'Aan het feit dat het roer er nog aan zit, kun je afleiden dat het schip snel is gezonken', vertelt Boon. Aan het roer zat de helmstok waar mee werd gestuurd. 'Die is afge broken, maar onder het zand moet nog meer verborgen zitten. Ik ga gauw weer kijken. Misschien is dit nog maar het topje van de ijsberg.' Dat wordt bevestigd door Eelman. 'Heel bijzonder dat dit nu tevoor schijn komt. De kwaliteit van deze vondst is goed. Het gaat om zwaar eikenhout. De kromming van de spanten die nu boven water zijn gekomen, is nog goed te zien. Ze zeggen wel eens dat eilandbewo ners jutters en rovers zijn, maar het roer zit er nog aan...' Frans Hopman/Hoptext Zoals een boot heel langzaam Achter de horizon verdwijnt Zo hebben wij de laatste jaren Stap voor stap Afscheid van je moeten nemen Wat blijft zijn onze herinneringen 1 Korintiërs13 'de liefde is geduldig, vol goedheid Met groot verdriet, maar met mooie herinne ringen, is voor eeuwig in Gods hand en in ons hart geborgen onze lieve moeder en oma echtgenote van Hendrik Oosterhof t 2003 A 16 januari 1921 t 27 november 2010 Jan en Mineke Dana Stefan en Barbara Dirk en Nicolette Mireille en Martin Robbin en Jeannita Willem "Verpleeghuis Texel" Hollewal 2 - Den Burg Mam is overgebracht naar de landschapkamer van Uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg. Voorafgaand aan de uitvaartdienst is er gelegen heid tot condoleren op woensdag 1 december van 13.00 tot 13.25 uur in het uitvaartcentrum. De uitvaartdienst zal worden gehouden om 13.30 uur in het uitvaartcentrum. Aansluitend zullen wij mam begeleiden naar haar laatste rustplaats bij vader op de Algemene begraaf plaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in het uitvaartcentrum, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Correspondentieadres: Fam. D. Oosterhof, Korfbaeck 4, 1791 TG Den Burg Mocht u geen persoonlijk bericht hebben ontvangen, dan verzoeken wij u deze advertentie als zodanig te beschouwen. Graag willen wij het personeel van de "Gollards" en "Verpleeghuis Texel" bedanken voor de liefdevolle verzorging van onze moeder en oma. Familie Oosterhof Met verdriet delen wij u mede, dat er weer één uit onze familiekring is weggenomen. Onze lieve schoonzuster en tante Fedde t en Koos t Harm t en Marie Kees en Geer Mientje en Gerrit Neven en nichten Voor de warme belangstelling, bloemen en kaarten na het overlijden van GEERTRUI DA AGATHA BAKKER Truus danken wij u hartelijk. Texel, november 2010 Namens de familie, Cor Bakker God is liefde, en wie in de liefde blijft, blijft in God en God blijft in hem. Onze lieve moeder en oma is gestorven. Het was een lang, zwaar afscheid. geb. Balzuweit weduwe van Hans-Helmut Mögling A Königsberg, 10 december 1924 t Texel, 27 november 2010 Ze zal voor altijd in ons hart blijven. Renate Quast, geb. Mögling Karl-Heinz Quast t Michael Mögling Antoinette van Rossum Bianca en Martin Nicole, Terra Nadine en Jef Sam Mike t Onze moeder en oma is overgebracht naar afscheidshuis de Vlinder, Hollewal 42 te Den Burg. Het afscheid zal in familiekring plaatsvinden. Correspondentie-adres: Bianca Mögling, Jacob Krüsestraat 158, 1106 ZL Amsterdam Geboren 26 november 2010 Zusje van Tara en Stan Patrick Darphorn en Monique de Jong C. Riekelsstraat 43 1785 NM Den Helder Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,45 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,15 (inci. btw). Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. Onze kleine coureur is geboren Datum: 28 november 2010 Gewicht: 3650 gram Lengte:52.5 cm W(j z(jn ontzettend bl(j met de geboorte van onzezoon en broertje. Dennis, Desiré en Daisy v/d Wilde Loodssingel 26 1792 BH Oudeschild Tel. 0222 319585 Drukwerk, presentatie en naamsbekendheid ineen: het ondernemerspak ket van Langeveld de Rooy. Kadotip- Blond Amster dam. Mieters- De Koog, zondags ook open. Erg blij en gelukkig zijn we met de geboorte van onze dochter en zusje 23 november 2010 Prem Thuraiappah Corine van Noort Josha Drevelstraat 12 1825 KK Alkmaar Tel. 072 5617080 Geboren, om voor altijd lief te hebben Onze zoon en broertje 23 november 2010 Jan Jacob, Marianne, Dagmar Jodth Zegel Oudegracht 348, 3511 PN Utrecht Bijna kléin om vast t& koiAd&n, maar té groot voor iatoord&n Bi&boren op 23 nov&mb&r 2010 £gbert TYiantje §Jdnnie Blonk Distdvlind&r 26 1791 TP Oen Barg 06-227 2H 352 J 06-H30&2210 Voor (z&zoék graag &ve,n O&ll&nl Nederland Waterland een bosatlas over onze relatie met het water. Voor €24,95 te koop in Het Open Boek. Texel kalender 2010 voor €9,90 nog verkrijgbaar in Het Open Boek. Kadotip- Blond Amster dam. Mieters- De Koog, zondags ook open. Wilt u knap de feestda gen in? U krijgt bij een kleur- knipbehandeling €10,- korting. Bel voor een afspraak Hairstyling Talou, tel. 320473. Kadotip- Blond Amster dam. Mieters- De Koog, zondags ook open. Leuke en goedkope sint cadeautjes bij TCA, Ma- ricoweg 37a Kadotip- Blond Amster dam. Mieters- De Koog, zondags ook open.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3