Wees voorzichtig met nieuwbouw in oude kern' Winnaars fotowedstrijd voor de jeugd Om zeep helpen van Artex kan niet de bedoeling zijn Bij Jef behoudt Michelinster TEXELSE 5 COURANT Raad en win 'Bezuinigingen hebben weerslag op culturele leven Texelse fietsen naar Amsterdam Excelsior Sinterklaasrit Politiewijzer Vergadering van Horeca Nederland DINSDAG 30 NOVEMBER 2010 Winnaar Willem Wiering en Desirée Boon. Willem Wiering is winnaar gewor den van de fotowedstrijd van de gemeente voor de jeugd tot 18 jaar. Hij zond een foto in van een sfeervol gezicht in tegenlicht op het landschap bij Dijkmanshui zen. Ook hij mag een cursus bij Heieen Vink volgen. Omdat Wil lem er zelf niet was werd de prijs door zijn moeder in ontvangst genomen. (Foto Frans Hopman) Desirée Boon sleepte zowel de tweede (reportage van Fotostudio Texel) als de derde prijs (digitaal album van Combifoto) in de wacht. De winnende plaatjes maakte zij van helm in stuivend zand en van een compositie van schuim, wier en schelpen in de vloedlijn op het strand. Bij de volwassenen eindigde Ger- rit Terpstra als eerste. Rody Wes- terlaken won met een wijds strand gezicht met fraaie wolkenlucht de tweede prijs. Hij krijgt een fotore portage van Fotostudio Texel. Marlon Paul Bruin won de derde prijs met een opname van een kolk met schapen. Hij mag bij Combifoto Texel een digitaal foto album laten maken. De uitslag werd in de raadszaal ten gehore van een groot publiek bekend gemaakt door de juryle den Michelle de Vries (die zich met de jeugdinzendingen had bezig gehouden) en Harry de Graaf. Het derde jurylid burgemeester Giskes (op de open dag 's morgens nog present) was verhinderd maar sprak de bezoekers met een video-opname vanaf het scherm toe. Hoe de prijzen zouden vallen was in laatste instantie uitgemaakt door het Texelse publiek dat via de computer 'stemmen' had toe gekend aan de 33 foto's die door de jury werden geselecteerd uit totaal meer dan 400 inzendingen. 'Het kan toch niet zo zijn dat we door blindelings de landelijke tendens te volgen, afbreken wat we in vijftig jaar hebben opge bouwd.' Pauline Folkerts, direc teur van Artex-Kunstenschool Texel maakt zich ernstig zorgen, nu op de gemeentebegroting een bezuiniging van tien pro cent is aangekondigd. 'Er wordt zelfs twee keer in ons budget gesneden', verklaart Folk erts. 'Niet alleen gaat er tien pro cent van de subsidie af, ook wordt deze de komende vier jaar niet geëindexeerd. Feitelijk komt dat neer op nog eens tien procent min der te besteden hebben. Ik heb onze begroting van alle kanten bekeken, maar zie niet hoe ik hier mee uit moet komen.' Hoewel de aangekondigde bezuiniging pas voor 2012 op de programmabe groting van de gemeente staat, komt hij toch op een onge lukkig moment. In verband met de gesprekken met de docen ten en het vaststellen van het cur susprogramma begint 2012 voor Artex al in mei 2011 Het aantal leerlingen bij Artex is de laatste drie jaar bijna verdubbeld, tot ruim 2000 in 2010, zonder dat daar een verhoging van de gemeen telijke bijdrage tegenover stond. 'Deze groei was alleen maar moge lijk omdat de medewerkers de mouwen opstroopten en in hun vrije tijd veel werk verzetten', zegt Folkerts. 'Daar valt niets meer op te bezuinigen.' Ook wat lesgeld betreft, lijkt de top bereikt. Nu al blijkt uit reacties op de website dat ouders verwachten in de proble men te komen als de bezuinigin gen worden doorgevoerd. 'De prijs was nu al iets om goed over na te denken. Ik doe het graag, maar het is een flinke aanslag op het maan delijks te besteden bedrag', schrijft een bezoeker. Waar een ander aan toevoegt: 'Er zijn al te weinig jon geren die muzieklessen volgen omdat het te duur is voor veel huis houdens.' 'Ik word gedwongen keuzes te maken', zegt Folkerts. 'Maar wat moet ik kiezen? Tegen welke men sen moet ik zeggen dat ze geen les meer kunnen krijgen? En het kan toch niet de bedoeling zijn dat muziekonderwijs iets voor de elite wordt? Daar wordt niemand rijker van.' Zeker bij een organisatie als Artex -die al jaren werkt met een mini mum aan overhead en vergeleken met andere Centra voor de Kun sten met een zeer beperkt aantal medewerkers de zaak draaiende houdt- raken bezuinigingen vrijwel altijd direct de personeelskosten. Maar als Artex op personeel bezui nigt, gaat dat ten koste van de diversiteit aan instumenten waarop les wordt gegeven. 'Omdat de meeste docenten hier kleine aan stellingen hebben', schrijft Folkerts in haar weblog, 'zullen we aardig wat docenten de wacht moeten aanzeggen om aan de bezuinigin gen tegemoet te komen. Dat bete kent verarming.' En verschraling van instrumentkeuze werkt diep door in het Texelse culturele leven. Binnen korte tijd zou dat zijn weer slag vinden op fanfares, popgroe pen en orkestjes op het eiland. 'Kijk eens goed om je heen, hoe- veel festivals worden er wel niet gedragen door mensen die ooit les hebben gehad bij Artex?' Omdat veel docenten een vaste aanstelling hebben, kunnen zij bovendien niet zomaar ontslagen worden. Zij hebben recht op wacht geld, wat betekent dat Artex hun uitkering in eerste instantie uit eigen zak moet betalen. Dat zou korte metten maken met het kleine spaarpotje dat Artex voor dit doel heeft opgebouwd. Folkerts is er van overtuigd dat Artex bij welke bezuiniging dan ook in een negatieve spiraal terecht komt. 'Verhoging van lesgelden betekent minder leerlingen en dat betekent minder geld voor docen ten. Minder docenten betekent minder aanbod. Dat betekent min der leerlingen en daardoor minder inkomsten. Hoe je het ook wendt of keert, dit soort drastische ingre pen zal altijd leiden tot verarming van het culturele leven op het eiland.' Want dat Artex een belangrijke rol speelt in het culturele leven op het eiland, leidt voor Folkerts geen enkele twijfel. 'Juist door de eiland positie nemen we een bijzondere plaats in. We mankeren een grote theater- of concertzaal, waardoor mensen geneigd zijn zelf met muziek, dans en theater bezig te zijn. Artex verzorgt kunstonderwijs voor veel Texelaars en is daarmee een kweekvijver waar veel Texelse evenementen en amateurvereni gingen bij gebaat zijn.' Daarnaast verwijst ze naar onderzoeken van econoom Gerard Marlet die bewij zen dat er een causaal verband bestaat tussen het culturele aan bod van een gemeente en de aan trekkingskracht ervan. 'Mensen verhuizen graag naar "veilige" ste den met veel historie, cultuur en horeca.' Ook op dat gebied laat een culturele instelling als Artex dus zijn sporen na. 'Dat Texel aan trekkelijker is dan vergelijkbare andere plaatsen en eilanden komt doordat we scholen hebben, voort gezet onderwijs én goede sport en cultuurvoorzieningen. En net als sport, wegonderhoud en scholen kan kunstonderwijs niet zonder gemeentelijke steun.' Elders in den lande hebben bezui nigingen al geleid tot het verdwij nen van muziek scholen. 'Maar vrijwel altijd is er dan een andere mogelijkheid. Mensen kunnen dan wel in een andere, dichtbij gelegen stad terecht. Dat hebben we hier niet. Je moet er toch niet aan denken dat mensen naar Den Helder moeten voor hun muziek onderwijs.' Het om zeep helpen van Artex kan volgens Folkerts nooit de bedoe ling zijn van de gemeentelijke bezuiniging. Ze wil dan ook graag in gesprek met de gemeente over het te voeren beleid. Om een voor zet te geven, wil ze graag Texelse bedrijven aanbieden een leslokaal, de danszaal of de voorspeelruimte te adopteren. In ruil voor een finan ciële bijdrage krijgt het lokaal de naam van de sponsor en mag deze zich profileren via de website van Artex. stichting BROODNODIG OP TEXEL Bankrekening 12.08.86.308 E-mail stichtingbroodnodig@texel.c< Erwin van der Linde van Van der Linde Bike Total en Arnold Lan- geveld van Hotel Texel hebben onlangs tien fietsen geschon ken aan het Ronald McDonald- huis bij het VU Ziekenhuis in Amsterdam. Het Ronald McDonaldhuis is bedoeld voor ouders wier kind in het ziekenhuis verblijft. Op deze manier kunnen zij bij hun kind in de buurt zijn zonder daarvoor het zie kenhuis extra te belasten. Lange- veld heeft dit inmiddels zelf ervaren en ervaart het als een groot goed. 'En we kennen allemaal wel men sen die er gebruik van hebben gemaakt', voegt hij daar aan toe. De tien fietsen zijn bedoeld om ouders de gelegenheid te geven even naar de stad te gaan, naar het Amsterdamse Bos of gewoon voor het doen van boodschappen. T. Waaijer en D. de Graaf uit Den Burg zijn de grote winnaars van de 'Raad en win'-prijsvraag die tijdens de open dag van het gemeentehuis werd gehouden. Bezoekers aan de open dag kon den op twee vragen een antwoord geven en zo kans maken op een prijsje. Het antwoord op de vraag hoeveel strekkende meter archief de gemeente in huis heeft, was 1040. Waaijer kwam hier met 1125 het dichtst bij. Ook L. Kikkert (938) en J. van Lubek-Boers (863), bei den uit Den Burg zaten niet ver uit de richting. De gezamenlijke leeftijd van de raadsleden (850 jaar) werd vrij nauwkeurig berekend door D. de Graaf uit Den Burg, die tot 851 kwam. R. van Rongen en J. Schraag kwamen beiden tot 855 jaar. Deze zes winnaars krijgen een bioscoopbon van €25,- thuisge stuurd. Muziekvereniging Excelsior ver zorgt ook dit jaar op tweede kerst dag een concert in de Maartens kerk in Oosterend. Medewerking wordt verleend door sopraan Sas- kia Eelman en organist Dyo Was- sink. Het concert, dat onder leiding staat van Betty Bakker en onge veer een uur zal duren, begint om 12.00 uur en is gratis toegankelijk. Op eerste kerstdag verzorgt Excel sior vanaf 7.00 uur muziek in de straten van Oosterend. Culinaire verwennerij Bij Jef in Den Hoorn mag voor het derde jaar op rij een Michelinster voe ren. Het restaurant van Jef Schuur en Nadine Mögling behoudt zijn ster in de nieuwe Michelinggids voor 2011. De culinaire verwennerij behoort daarmee tot de top in Nederland. Het staat op de drem pel van de Top 100 van de vorige week verschenen restaurantgids Lekker en Mögling werd een paar weken geleden door de restaurant gids GaultMillau uitgeroepen tot wijn/spijs-specialist van het jaar. In die gids kreeg Bij Jef eveneens een goede beoordeling. Team Marcel Marisca heeft zondag de Sinterklaasrit van de MAB Club gewonnen. Het groot ste aantal mijters en klompen werd geteld door de familie Van Exel. De rit was uitgezet door Sjef Boom en voerde vanaf het Wezenland langs Zuid-Haffel het bedrijventer rein van Oudeschild, om via Spang en De Waal te eindigen bij de kan tine van de MAB in Eierland. Er waren zoveel deelnemers dat deels met twee auto's tegelijk moest worden gestart. Zwarte Pieten zetten al tijdens de inschrijving de boel op stelten en ook tijdens de rit haalden ze de nodige streken uit. De prijzen wer den uitgereikt door Sinterklaas, die ook voor alle aanwezige kinderen een cadeautje had. Voor de deel nemers was het rijden met kinde ren in de auto een heel speciale ervaring. Uitslagen: 1.Marcel Marisca, 38 strafpunten; 2.Patrick Tom, 39; 3.Arjan Koorn, 42. Mijters en klompen: 1. tam. Van Exel; 2. Jan Nico van der Ploeg; 3. tam. Burgman. Bij alle huishoudens in Noord- Holland Noord valt deze week de Politiewijzer in de bus. In de Politiewijzer staan artikelen over het werk van de politie, de organisatie en de beste manier om de politie te bereiken. Ook wordt aandacht besteed aan het doen van aangifte, huiselijk geweld, de recherche, werken bij de politie en het verhalen van schade. Mensen die de brochure niet ont vangen, kunnen er een ophalen bij het politiebureau of aanvragen via tel. 0900- 8844. 'Wees voorzichtig met nieuw bouw in een oude stads- of dorpskern, want elke verande ring is over veertig of vijftig jaar nog te zien.' Die waarschuwing gaf prof.dr. Vincent van Rossem zijn gehoor in Stayokay vrijdag avond mee. De hoogleraar monumenten en stedenbouwkundige vraagstukken was er op uitnodiging van de dorpscommissie van Den Burg. Hoewel Van Rossem al sinds zijn jongste jeugd met regelmaat op Texel is en de dorpen op het eiland dus goed kent, waagde hij zich niet aan een gedetailleerde analyse van de veranderingen die Den Burg staan te wachten. In zijn toespraak gebruikte hij het voorbeeld van de stadsvernieuwing van Amsterdam in de jaren zestig en zeventig voor zijn bewering dat je niet blind op stedenbouwkundigen kunt vertrou wen. Deze deskundigen hebben veel kapot gemaakt in de hoofd stad, was de boodschap van Van Rossem, die nog wel kwijt wilde dat hij het in 1970 geopende gemeentehuis in Den Burg niet eens zo lelijk vindt. 'Maar dat zal niet iedereen met me eens zijn', liep hij vooruit op hoongelach dat niet kwam. De lezing van Van Rossem, een broer van Amerika-deskundige Maarten van Rossem, was het hoogtepunt van de goed bezochte bijeenkomst, die werd bijgewoond door drie wethouders (Hercules, Huisman en Visman), verschillende raadsleden, vertegenwoordigers van de werkgroepen Behoud het Park en Hartversterkend en vele tientallen 'gewone' inwoners van Den Burg. Meestal bij monde van voorzitter Rob van Damme gaf de dorpscommissie uitleg over de eigen activiteiten, waaronder het opzetten van een netwerk van buurtvertegenwoordigers. De zaal hoorde het welwillend aan, al klonk er af en toe ook kritiek. Zo betoog de Gerard van der Kooi uit de War moesstraat dat buurtvertegen woordigers niet ook in actiegroep kunnen zitten. Hij doelde op Marga Lakwijk, die de Burgwal en omge ving vertegenwoordigt, maar zich als lid van Behoud het Park tegelij kertijd fel verzet tegen huizenbouw in haar straat. Volgens Van Damme fungeren buurtvertegenwoordigers 'uitsluitend als doorgeefluik', zodat hun lidmaatschap van een actie groep geen probleem hoeft te zijn. Per e-mail was het verwijt binnen gekomen dat de dorpscommissie een stichting is en als zodanig nooit heel Den Burg kan vertegen woordigen. Van Damme verdedig de zichzelf en zijn medebestuur ders met de opmerking dat ze allemaal vrijwilligers zijn die zich elk met hun eigen kennis willen inzetten voor het dorp. Bij voor standers van de bouw van huizen aan de Burgwal heeft het ergernis gegeven dat de dorpscommissie zich juist tégen heeft verklaard. Tot een serieuze discussie over deze kwestie kwam het overigens niet. Hans Zijm hield nog wel een plei dooi waarin hij betoogde het cen trum na de sloop van het oude gemeentehuis maar een tijdje braak te laten liggen, om geen overhaas te beslissingen te hoeven nemen, terwijl Nienke Blanken juist opmerk te dat het niet goed is om lange tijd een 'prairie' lege vlakte in een dorp te hebben. Wethouder Hercules nam hen echter de wind uit de zei len met de opmerking dat de dis cussie al was gevoerd en vroeg of je om de paar jaar opnieuw moet doen. Zoals ze in het verleden wel vaker deed, pleitte Roelie Bakker in de rondvraag voor de aanleg van een (tijdelijke) ijsbaan op de Groeneplaats. De afdeling Texel van Horeca Nederland houdt donderdag 2 december jaarvergadering in de Bierbrouwerij aan de Schilderweg. Op de agenda staan onder meer het beleidsplan voor volgend jaar en de bestuursverkiezing. Aftre dend en niet herkiesbaar zijn Rob Teisman (hotels) en Rein Stam (algemene zaken). Tegenkandida ten kunnen zich tot aanvang van de vergadering melden bij de voor zitter. Ook Hans Glandorf is niet herkiesbaar. Als tegenkandidaat stelt het bestuur Marcel Talsma voor. Tijdens de vergadering verzorgt Frederique Stevens uitleg over HorecaVakPunt. Na het officiële gedeelte volgt een rondleiding door de brouwerij. De vergadering begint om 20.00 uur. Professor Vincent van Rossem waarschuwde zijn gehoor in Stayokay vrijdagavond voorzichtig te zijn met nieuwbouw in een oude kern. 'Elke verandering is over veertig of vijftig jaar nog te zien', betoogde de hoogleraar monumenten en stedenbouwkundige vraagstukken. (Foto Joop Ftommets)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5