Bi j Bespaarstr jd geldt recht van de sunigste Hollebol reden felle 'Is het niet voor het milieu, dan wel voor portemonnee kritiek op college TEXELSE 9 COURANT Maximum 30 km in alle dorpen niet haalbaar 'Loverock' duikt op bij vuurtoren De Wezentuin Wat vindt u? Wat ik zeggen wou Geslaagcl DINSDAG 30 NOVEMBER 2010 Toon van Beek van VEM Electrotechniek geeft tekst en uitleg over welke lampen het zuinigst branden. (Foto Olivier Schilling/Texel Images) 'Zuinigheid, daar is niets mis mee. Is het niet voor het milieu, dan wel voor de portemonnee.' Dat zei Brendan de Graaf bij de start vrijdagavond van de TexelEnergie Bespaarstrijd. Daarbij nemen tien huishoudens uit de buitendorpen het op tegen tien huishoudens uit Den Burg. Als het op zuinigheid aankomt, dan heeft De Graaf, wiens vader sunig- heid tot een deugd heeft verheven, besparen in zijn opvoeding meege kregen. Hij vertelde hoe hij als kind mee reed met zijn vader Harry, die de gewoonte had om al op de toe gangsweg naar huis de motor uit wie tankt, ziet de benzinemeter draaien. Brendan de Graaf: 'Maar als je aan ze vraagt hoeveel gas en elektriciteit ze thuis gebruiken, dan weet bijna niemand dat. De bespaar- strijd is een speelse manier om Texelaars bewust te maken van hoeveel gas en elektriciteit ze thuis gebruiken. Met zuinigheid is niks mis, is het niet voor het milieu, dan wel voor de portemonnee.' Wat ook niet bij iedereen bekend is, hoeveel er met relatief eenvoudige middelen is te besparen. Zo hebben veel mensen vloerverwarming. 'Die pomp draait zomer en winter, dag en nacht. Dat kost elektriciteit. Er zitten standen op en 's zomers gezinnen zal leiden, maar dat een goed evenwicht wordt gevonden tussen slim energie besparen en toch comfortabel leven. Vrijdag bleek dat daarvoor allerlei mogelijk heden zijn. Zoals de keus voor het soort verlichting. 'De gloeilamp is de meest energie onvriendelijke lichtbron. Die moet eruit. Daarna is de halogeen lamp aan de beurt', zei Toon van Beek van de VEM. De spaarlamp en de TL-buis zijn een stuk zuiniger. Omdat de spaarlamp een opwarmtijd nodig heeft, is het niet handig die op te hangen in ruimtes waar je maar korte tijd moet zijn, zoals het toilet. Energiezuinige LED-lampen, die direct volop licht zette om benzine te besparen. 'Als hij op het eind nog een klein beetje vaart overhield, zette hij de volgen de keer de motor nog iets eerder uit. Tot die keer dat hij thuis niet haalde, en nog een keer moest star ten. Dat kostte in één keer zoveel benzine, dat veel van wat hij eerder had bespaard, teniet was gedaan.' Onderliggende boodschap was dat veel Texelaars precies weten hoe veel benzine hun auto gebruikt en hoeveel dat kost. Wel logisch, want hoeft die pomp echt niet voluit de draaien en kan hij misschien wel uit. Met uitgekiend gebruik bespaar je zo een paar honderd euro per jaar.' Bij de Bespaarstrijd gaan twee teams van tien huishoudens het komend halfjaar de strijd aan. In die periode wordt gekeken of het team uit Den Burg of dat van de buiten dorpen het minste energie gebruikt. Dat hoeft niet te betekenen de deel nemers zichzelf in de kou zetten, wat ongetwijfeld spanningen in geven en verkrijgbaar zijn met aller lei soorten sluitingen, zijn een goed alternatief. Ook voor in een etalage, waar een TL-buis niet zo'n fraai gezicht is. Beruchte stroomgebrui- kers zijn ook buitenlampen die lang durig branden, of continu verlichte ruimtes waar je maar even moet zijn. Lampen met bewegingsmel ders zijn een optie, al is niet precies bekend hoeveel stroom die melder gebruikt. Deelnemers aan de Bespaarstrijd kunnen gebruik maken van een zogeheten watcher, waarmee ze het stroomverbruik kunnen meten. Van Beek demonstreerde een meer geavanceerd apparaatje, de Plug- wise, waarbij op de computer het verbruik per apparaat kan worden afgelezen. Ook Menno Schuijl van installatiebureau IBS Oele Schoo had de nodige tips, zoals een slim me thermostaat, die reageren op de aan- of afwezigheid van mensen in huis. Het is met name handig voor huishoudens waarbij men minder vaak thuis is en de temperatuur dus omlaag kan. De besparing kan oplopen tot 25 procent. Waarschijn lijk niet bij woningen met vloerver warming, die wat trager reageert. Eén deelnemer die in een monu mentaal huis woont, vroeg zich af het steeds opwarmen van die woning niet meer energie kost dan het continu hoog houden van de temperatuur. Maar volgens Schuijl bespaar je meer door de verwar ming 's nachts en bij afwezigheid laag te zetten.' Besparingen zijn makkelijker te realiseren in goed geïsoleerde nieuwbouwwoningen, dan in wat oudere woningen die minder goed of niet zijn geïsoleerd. Het is een uitdaging om met pas sende maatregelen ook hier het energieverbruik omlaag te krijgen. Ook op water is te besparen. Bij een waterbesparende douchekop daalt het gebruik bijvoorbeeld van 12 naar 6 liter per minuut. Een bak steen in de stortbak van het toilet leggen is een andere suggestie. Corina Hordijk van Duurzaam Texel, dat water- en energiebesparing tot thema heeft verheven, noemde de Bespaarstrijd een goede manier om 'in de eigen keuken te kijken'. Voor de organisatie (TexelEnergie, Duurzaam Texel en de Texelse Cou rant) is nog wat missiewerk te ver richten, want de opkomst vrijdag in de Bijenkorf was aan de zuinige kant. Tijdens de avond deden wel veel bespaartips de ronde, zelfs over de deurbel, die permanent stroom ver bruikt. Voordeel is te halen door deze te vervangen door een klop per. Maar niet alle tips werden hard op gezegd, want huishoudens die de Bespaarstrijd willen winnen, laten niet het achterste van hun tong zien. Te zijner tijd komen hun trucs wel naar buiten. Ter opluistering was er een Energie- spel, dat werd gewonnen door oud wethouder Peter Bakker, die een dag in een elektrische auto mag rondrijden. 'De zoveelste keer dat onzorg vuldig en duister wordt gehan deld. Het moet afgelopen zijn.' Heftige taal van Rikus Kieft (GL) naar aanleiding van de commotie over De Hollebol. In navolging van Kees Dros roep hij het college van b en w op tot transparantie. Dros, ook sprekend namens andere buurtbewoners van De Slock en De Hollebol, uitte als inspreker tijdens de raadscom missie Grondgebied maandag felle kritiek op het college. Hij verwijt b en w onzorgvuldigheid en zei dat de manier waarop de gemeente een en ander heeft mogelijk gemaakt niet strookt met de besluiten die de raad heeft genomen en het beleid dat is vastgesteld. Ook noemde hij het 'buitengewoon kwalijk dat b en w de gemeenteraad onvolle dig en onjuist informeren'. 'Hier mee wordt uw functioneren als raadslid nodeloos ingewikkeld gemaakt. Van transparantie en duidelijke besluiten lijkt absoluut geen sprake.' Volgens Dros is van het voornemen om goed met burgers te communiceren, zeker in geval van De Hollebol, weinig terecht gekomen. Hij gaf aan dat het vertrouwen in de politieke besluitvormingsproces door de eenzijdige en onjuiste informatie wordt uitgehold. In zijn betoog somde Dros op wat er volgens hem allemaal mis is gegaan en tot welke overlast dat had geleid. Teruggaan naar het originele plan Cultuurcentrum Hollebol is één van de wensen die hij uitte. Kieft noemde de kwestie 'zorge lijk' en repte over 'misschien wel bewust onduidelijk beleid'. Burgemeester Giskes: 'Ik begrijp dat mensen zich soms op het verkeerde been gezet voelen, maar ik hoop niet door het gemeentebestuur.' Ze vond het een ingewikkelde kwestie en was blij dat de discussie over De Hol lebol nu 'uit en te na wordt gevoerd'. Kieft kreeg steun van Aad van Gils (TB). Alfred Schaat- senberg (PvdA) zei over de besluitvorming in 2008: 'Toen had ik niet kunnen vermoeden dat het nu zoveel problemen zou geven.' Kees Hoogerheide (D66) stelde voor dat drie partijen (gemeente, Dros en Hoogerheide) met een mediator om de tafel gaan. 'Een rechtszaak levert winnaars en verliezers op; in dit geval moeten er alleen maar winnaars zijn.' Hij deed de suggestie dat de burge meester mediator wordt. Maar Giskes zei het moeilijk te vinden mediator te zijn in een zaak waar in het college partij is. Volgens haar is het altijd de bedoeling geweest te kijken hoe men er samen uit kan komen. Het belang rijkste probleem voor de buurt is volgens haar de overlast. Ze wil kijken wat de gemeente daar tegen kan doen. 'Maar ik verzet mij tegen het beeld dat dit het zoveelste voorbeeld is van een gemeente die ontoelaatbare din gen doet.' Kieft: 'Het probleem is veel groter dan deze casus.' Hij wil er in een persoonlijk gesprek met Giskes nog eens over praten, omdat Texelaars door het openlijk noe men van alle voorbeelden 'beschadigd' kunnen raken. Gis kes: 'Het is niet goed dat Kieft alles wat ooit is mis gegaan bij de gemeente op één hoop gooit.' Vorige stelling: Is het opschalen van de toeristen belasting van vijf naar maximaal zeven nachten, dus maximaal €10,50 in plaats van €7,50 een goed besluit of niet? ymii guvu aantal stemmen: 328 Nieuwe stelling: Het college lanceerde vorige week een aangepast plan voor de herin richting van het centrum van Den Burg, omschreven als 'geoptimali seerde Plan C'. Vindt u dit een goed plan of niet? www.texelsecourant.nl het zogenaamde Plan C gehaald. Maandag ben ik gaan luisteren bij de raadscommissie grondgebied waar uitgebreid over deze plannen werd gesproken. Het college doet het voorstel tot bouw van vijf hoog waardige woningen met parkeren op eigen grond in en aan het park. Het park zal dan een besloten gebied gaan worden. Om vandalis me en misbruik tegen te gaan zal er een hek geplaatst moeten worden op de randen van het park waar geen muur, gevel of schutting staat. Er wordt daar in de media niet over gerept, maar dat zal wel gaan gebeuren. Met een beperkte open stelling. Dat heb ik onlangs in de wandelgangen vernomen. Van de nieuwe bewoners wordt verwacht dat zij een oogje in het zeil zullen houden én het onderhoud c.q. opruimen gaan doen. Of heeft de gemeente daar in de toekomst wél geld en mankracht voor? En waar om in het verleden dan niet? Het zal echt niet lang duren of het hek gaat niet meer open. Dan zal er geen park meer zijn voor werkende mensen die in hun pauze een broodje willen eten aan de picknick tafel, er zal geen park meer zijn voor publiek dat gewoon rustig op een van de nieuwe banken wil zitten en ook de hangjongeren, de drugsge bruikers en het uitgaanspubliek zul len elders (in het centrum) een plek gaan zoeken. Het park zal dus een hoftuin zijn voor de vijf luxe nog te bouwen huizen en vanuit het pleintje bij postkantoor en Burgwal zal er geen toegang meer tot en geen zicht meer op het park zijn. De echte oude huisjes en monumenten aan de Burgwal zullen in de schaduw komen te staan van de vijf nieuwe stadsvilla's, want zo kun je deze huizen wel noemen - met een park als tuin en een eigen parkeerplaats in het centrum. Ten slotte wil ik nog wat kwijt over het fenomeen inspraak, dat maan dag verschillende malen over tafel ging. Over 'inspraak' bestaan diver se interpretaties. Ik vertel u er eentje die in de sociologie veel bekend heid heeft: Je ontwerpt drie plannen (Plan A t/m C) en je laat de burgers kiezen. Op deze wijze hebben men sen het idee dat ze inspraak heb ben, maar feitelijk is de procedure bedoeld als strategie om bepaalde plannen erdoor te krijgen. Boven dien hebben burgers die van deze inspraakmogelijkheid gebruik heb ben gemaakt naderhand niet meer het recht om te mopperen. Mijn belang is het opgeknapte park houden zoals het nu is. Helemaal geen bomen kappen of bouwplan nen maken. Er zijn onlangs 10.000 bollen gezet, er zijn (zeldzame) Texelse planten gezaaid, er is een stinsenflora in ontwikkeling en een vlindertuin gemaakt bij de oude kerkmuur. En er is een stukje 'eet bare natuur'. Loop eens een rondje. Verzin en organiseer nog meer leuke activiteiten. Laten we bijvoorbeeld kinderen de mogelijkheid geven om te schaatsen in het park als het gaat vriezen! Ik heb inmiddels een hele lijst met activiteiten die leuk zouden zijn voor Texelaar en toerist. Wie doet er mee? Weg met die gepar keerde auto's, maak een aantrek kelijk 'historisch' (Burg)walletje met zitbankjes en een archeologische opgraving bij het postkantoor. Als de auto's ook uit de Parkstraat ver dwijnen, wordt zelfs een gezellig plein (de 'Burgerplaats'?) mogelijk. Tot slot: ik wil graag een statige parkentree met naambord 'De Wezentuin' voor Sinterklaas en monumentgroene afvalbakken als kerstcadeau. Maar het allerliefste wil ik dat de opgeknapte Wezentuin blijft bestaan: een open park waar iedereen gewoon mag zijn. Pieternel Geurtz, Den Burg. Een maximumsnelheid van 30 kilometer in alle straten van de bebouwde kom van alle Texelse dorpen is onlogisch en leidt tot praktische en juridische proble men. De Overleggroep Verkeers zaken heeft b en w daarom geadviseerd er niet toe over te gaan. Dat levert een probleem, op want het plan om in alle bebouwde kom men waar nu nog 50 km per uur mag worden gereden tot deze ver dere snelheidsbeperking over te gaan is één van de punten van het raadsprogramma 2010-2014. Het college zal daarom met de coalitie praten over herziening van dit punt. De Overleggroep heeft aangevoerd dat de wegen in de bebouwde kom waar nu 50 km mag worden gere den zijn ingericht op die snelheid en op het verwerken van veel ver keer. De straten voor 30 km zijn smaller of zo ingericht dat de volle ruimte wordt gedeeld door alle verkeer. Het instellen van 30 km voor straten waar nu 50 gereden mag worden, maakt het nodig deze straten opnieuw in te richten. Zon der deze herinrichting zijn deze wegen juridisch niet handhaafbaar en het leidt tot sluipverkeer in de woonstraten, zo meent de Over leggroep. Op het strand bij de vuurtoren dook vorige week een grote steen op. Het bleek een 'loverock' te zijn. Een metalen plaatje vermeldt de reden: 'Voor Louise van der Sluis, 24 november2010'. Desteen werd haar die dag cadeau gedaan door haar partner Peter Dral, omdat ze die dag precies twintig jaar samen waren. Deze liefdesverklaring in steen is voor zover bekend een noviteit voor Texel, waarvan ze bei den de wens hebben dat deze daar blijft liggen en waarvan ze het leuk zouden vinden als ook andere geliefden in de toekomst er hun namen in graveren. Er is overleg geweest met het hoogheemraad schap om de steen daar te laten liggen. (Foto's André Eeiman) Mensen vragen vaak aan mij: wat is nou eigenlijk jouw belang? Hoor je bij "Behoud het park" of zet je je in voor het park vanuit de dorpscom missie? Zit je in een politieke partij? Nee, is mijn antwoord. Ik wil gewoon graag het park houden zoals het nu is. Dat is mijn belang en ik zal u uitleggen waarom. Ik schaamde me al jaren voor ons park in Den Burg, maar ik had nooit tijd om daar energie in te steken, tot ik in Marga Lakwijk een medestan der ontmoette en we besloten tot de Opzomerdag. Toen het park weer aantrekkelijk was, werd het plan van huisjes aan de Burgwal uit Oud-Texelaar Patrick Witte (22) heeft aan de Universiteit Utrecht cum laude de masteropleiding Pla nologie afgerond. Hij studeerde af op 'financiering van gebiedsont- wikkeling op binnenstedelijke loca ties' en behaalde hiermee de titel Master of Science. Hij vervolgt zijn studie aan de Universiteit Utrecht met een Europees promotieonder zoek naar de relatie tussen gebiedsontwikkeling en corridor ontwikkeling.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9