Vermuë en Segers: herbezinning op Groeneplaats Meer horeca en winkels nadelig voor kwaliteit9 Cocksdorp: Karens Kospel Koor TEy..ELTOU/Z.S TEXELSE 11 COURANT (0>.' 1 Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 DINSDAG 14 DECEMBER 2010 5 ©UITIadderTexel KERSTDINER WINTER CABARET 2010 KINDERTHEATER DINER CABARET Bioscoop eetcafé» GRAVENSTRAAT 33 - CENTRUM DEN BURG TEL. 0222 312027 WWW.CINEMATEXEL.NL 26-12-2010 Holiday on Ice 'Energia' Horecaondernemers Co Vermuë en Richard Segers: 'Over de maatschappelijke gevolgen van uitbreiding van horeca en winkels hebben we nog niemand gehoord.' Meer aanbod aan winkels, boe tiekjes, cafés en eetzaken, maar minder kwaliteit, hogere prijzen en veel zaken die 's winters dicht gaan. Dat staat Den Burg te wachten als de plannen voor winkels en horeca aan de Groen plaats worden doorgezet, voor spellen horecaondernemers Richard Segers en Co Vermuë. Ze pleitten voor een periode van herbezinning. De twee Texelaars zijn zelf de eer sten om te zeggen dat ze liever hun mond niet open hadden gedaan. Vermuë: 'Als horecaon- ene keer gaan ze daarheen en de volgende keer komen ze bij ons. Zo werkt het al jaren en daar is niets mis mee.' Segers: 'Als mijn kok morgen besluit om voor zich zelf te beginnen, dan gun ik hem dat van harte. Maar er komt nogal wat voor kijken. Hij moet een pand vinden, met een goed plan naar de ban, die moet meewerken, hij zet voor duizend procent de schou ders eronder, levert kwaliteit en hij weet zich te onderscheiden, dan redt hij het en voegt het wat toe. En als zijn collega's maar goed hun best doen, worden ook die er beter van. Maar stel je voor dat er ineens gang brengt. Zo werkt het niet. Winkelen en een bezoekje aan de horeca is een recreatieve activiteit. Iets dat Texelaars en gasten doen, maar wel als ze hier al zijn. Texe laars nemen niet in aantal toe, eerder af zelfs. Toeristische bed den komen er amper meer bij en ik denk niet dat mensen een dagje naar Texel komen vanwege het geweldige aanbod aan winkels en horeca. Natuurlijk kan het een rol spelen in hun afweging om naar het eiland te komen, want wij dur ven best te stellen dat Texel een heel aantrekkelijk winkel- en hore- cabestand heeft. Het is een toege- dernemers laden we als snel de verdenking op ons dat we nering- ziek zijn en dat we een ander niets gunnen. Onzin, met z'n allen vor men we de BV Texel. Wat goed is voor Den Burg, De Koog en de rest, is ook goed voor ons. Er heerst in Den Burg gelukkig een uitstekend ondernemersklimaat, waarin we samen allerlei leuke din gen doen. Elk jaar komt er wel een zaak bij, is er een wisseling van de wacht of is er wat nieuws in de horeca in Den Burg, net zoals er wel eens wat sluit. Dat hoort er allemaal bij. Veranderingen geven reuring en het trekt mensen. De vijf horecazaken bijkomen, onge veer zoals de Twaalf Balcken. Want dat zijn de verhalen die we nu horen. Wat brengt dat teweeg in Den Burg? Waar moeten de extra mensen vandaan komen om de nieuwe zaken te vullen? Van de overkant? De eerste die mij de ver zekering geeft dat Texel door dat nieuwe centrum ineens veel meer toeristen trekt, moet ik nog tegen komen.' Vermuë: 'Wij zijn geen middenstanders, maar hetzelfde geldt volgens ons voor het winkel bestand. Het is echt niet zo dat vier of vijf extra winkels een stroom extra publiek naar Den Burg op voegde waarde. Ook als we het nóg mooier maken, geloof ik niet dat men er speciaal voor komt. Den Burg is echt geen bruisende wereldstad, doe maar gewoon, dat is onze charme.' Segers: 'Wij denken dat de aan trekkelijkheid van Den Burg, en dan doelen we op de horeca en winkels, door het openen van aller lei nieuwe zaken, er een stuk op achteruit gaat. Wat er namelijk gaat gebeuren, is dat de spoeling dun ner wordt. Hetzelfde aantal men sen verspreidt zich over meer zaken. Het gevolg is dat ze per zaak minder geld uitgeven. Een ondernemer reageert daar natuur lijk op. Hij of zij kan de kosten ver lagen, wat onherroepelijk tot min der kwaliteit en service leidt of de prijzen gaan omhoog, om toch nog wat extra inkomsten te genereren. Zijn we dan goed bezig? Texel is mede zo aantrekkelijk door de aan trekkelijke prijskwaliteitverhouding. En wat waarschijnlijk ook gaat gebeuren is dat ondernemers hun zaken na het hoogseizoen dicht gooien. Zelf deed ik dat vroeger ook. Maar op een gegeven moment heb ik gezegd: om Den Burg ook in de stillere periode aantrekkelijk te maken - en daar profiteren we alle maal van - probeer ik mijn zaken ook 's winters open te houden. Financieel word ik daar niet beter van, en soms kost het geld. Maar ik doe het toch en zie om me heen dat anderen er hetzelfde over den ken. Maar, net als mijn collega's, ben ik wel een ondernemer die rekent. Als de spoeling dunner wordt en de omzet teveel terug loopt, want bij te sterke uitbreiding in de winter absoluut het geval zal zijn, dan gooi ik mijn zaak dicht. En ik denk dat anderen dat ook zullen doen. Daarmee draaien we de klok weer terug. We maken Texel juist in de periode dat nog enige groei mogelijk is, minder aantrekkelijk.' Vermuë schetst het bewust zwartwit: 'Aan degenen die vinden dat er drie, vier of vijf horecazaken bij moeten zeg ik: prima, maar welke moeten er dan verdwijnen?' De discussie over de herinrichting loopt al lang, waarom trekken Segers en Vermuë nu, zo kort voor het raadsbesluit, pas aan de bel? Segers: 'Daar zijn meerdere rede nen voor. Eerst werd over twee horecazaken gesproken, dat viel nog wel mee. Maar nu komt het accent steeds meer op horeca en winkels te liggen. Ook is het zo dat we lid zijn van diverse belangen verenigingen, zoals het Texelse Verbond van Ondernemers, Hore ca Texel en de ondernemersvereni ging van Den Burg. Nu ik uit die hoek niets over hoor, stappen we zelf naar voren. We spreken namens ons zelf, maar hebben dit wel door gesproken met collega's. Er is nog een reden: architecten, college, raad, actie- en adviesgroepen wer pen zich op om te vertellen hoe de Groeneplaats er in hun ogen uit moet zien. De nadruk ligt daarbij steeds op de ruimtelijke invulling. Maar over het maatschappelijke aspect, dus de gevolgen voor het winkel- en horecabestand, voor de ondernemers en voor het winkel en uitgaanspubliek, heb ik nog niemand gehoord.' Vermuë: 'Watje steeds hoort, is dat Den Burg straks zo'n mooi rondje krijgt. Nou, er komen bij mij heel wat mensen, Een zangkoor dat van geen ophouden weet, volleydames die niet naakt voor het jubileumboek over Eierland willen poseren en het vertrek van Wilma Laan als beheerder van het Eierlandsche Huis. Het waren traditiegetrouw lokale onderwerpen die tijdens Ouwe Sunderklaas in diverse huiskamers in De Cocksdorp werden gespeuld. Met een ketting trekt 'dirigent Karen Keijser' vier mannen van haar Karen Keijser Kospel Koor de woonkamer van de familie Van den Bent bin nen. Zingen zullen ze, of ze willen of niet. Het ene na het andere lied komt voorbij, begeesterd begeleid door een driftig met een grote stemvork zwaaiende dirigent. De voorstelling is een subtiele, maar duidelijke verwijzing naar de Achter de Rugediekzangers die tijdens de jubileumviering van Eierland gere geld optraden en veel moeite had den om mannen te vinden. Subtiel maar duidelijk zijn ook de volleydames van De Cocksdorp die nog een rekening met de makers van het jubileumboek te vereffenen hebben. De dames waren verzocht om naakt te poseren voor een foto die als tegenhanger voor een tuttig overkomende handbalfoto had moeten dienen. Ze zagen daar toch weinig brood in, waarna ze niet in het boek kwamen. Met de handen voor een stel 'blote borsten' komen ze de woonkamer binnen, al zin gend 'tieten hier, tieten, het boek is nu eindelijk klaar'. Een van de dames gaat rond met het jubileum boek en wijst erop dat iedereen zijn kleren aan heeft. Een foto van een aantal vogelaars komt voorbij. 'Als de heren bloot willen, laten ze hun eigen vogeltje maar zien.' Het vertrek van Wilma Laan als beheerder van het Eierlandsche Huis komt op diverse manieren aan bod. Kinderen zingen bedroefd dat Wilma ze de bons geeft en volwas senen speulers gaan tussen het publiek op zoek naar opvolging. Twee oude dames vragen of ze voortaan bij Martin Boon op de zolder van zijn schuur mogen komen, omdat ze nu niet meer in het Eierlandsche Huis terecht kun nen. Kinderen speulen ook hoe Arnold Langeveld en Erwin van der Linde tien fietsen aan het Ronald McDonaldhuis schenken. De openliggende Kikkertstraat is eveneens een dankbaar onder werp. Twee drollen zeggen een tomtom nodig te hebben om de weg door de riolering te vinden. Een jeugdspeuler heeft verwijsbor den voor de Kikkertstraat opgeno men in een overlevingspakket voor De Cocksdorp. Dat bevat verder waxinelichtjes tegen de stroomsto ringen, een CD met verzameld werk van oud Playboy-hoofdredacteur Jan Heemskerk en hondenbrokjes voor DOS dat graag met honden op het trainingsveld van SVC wil oefenen. Dokter Robbert van den Bent is voor het derde jaar op rij de klos bij maar ik heb nog niemand gehoord die zich beklaagd over het incom plete rondje van Den Burg, onzin.' Segers: 'Daarentegen hoor ik wel veel mensen die vraagtekens zet ten bij de herinrichting. Ik heb de laatste tijd wat commissievergade ringen bezocht. Ik heb goed naar de commissieleden en bestuurders gekeken. Je kunt aan hun gezich ten aflezen dat ze het eigenlijk niet willen. Maar ja, is dan de redene ring: We hebben het besluit geno men en we kunnen daar niet steeds op terugkomen. Dus zo werkt het: we rijden in een trein en zien dat die gaat botsen, maar we springen er niet uit. Via deze weg doen we een beroep op de politici om pas op de plaats te maken. Laten we wat meer tijd nemen om ons ook in de maatschappelijke gevolgen te verdiepen. De winter is een mooie periode om te onderzoeken waar behoefte aan is. Want normaal kijk je eerst wat nodig is, dan maak je een plan en breng je dat ten uit voer. Hier gebeurt het in de omge keerde volgorde.' Tenslotte de vraag: als er dan geen of beperkte horeca en winkels komen op de Groeneplaats, vol gens plannenmakers nodig om de herinrichting betaalbaar te maken, wat dan? Vermuë: 'Je kunt denken aan maatschappelijke of culturele voorzieningen. Want je haalt er ook iets maatschappelijks weg.' Segers: 'Straks 'geef' je mensen iets terug, waarvoor ze moeten betalen: horeca en winkels. Zijn ze daar wel zo blij mee? Waarom niet iets waarvoor ze niet hoeven te betalen. Misschien kost het de samenleving dan meer geld, maar als dat werkelijk iets toevoegt, dan denk ik dat de gemeenschap dat er best voor over heeft. Ik heb toch al het idee dat geld in dit verhaal van ondergeschikt belang is.' Gerard Timmerman UIT j ET|[i Zaterdag 18 dec. - 19.00 uur - Diner Cabaret 4-gangendiner inclusief show €47,00 (evt. kindermenu €23,75). Zondag 19 december -16.00 uur - Muziek Joop Visser en Jessica van Noord Entree €16,00 Scherpe liedjes, flauwekul, romantische ballades. (diner achteraf mogelijk, reserveren gewenst) 4-gangen diner inclusief Klif cabaretshow 24/12 try-out, €29,- 26/12 €55,- 29/12 €49,- 1 en 2/1 €49,- U kunt nu al reserveren! 0222 - 319633 info@klif12.nl www.klif12.nl reserveer online! e-mail: info@texeltours.nl telefoon: +31 (0)222-315555 www.texeltours.nl Een mijnheer van Philip Morris heeft nog wel een bijzondere trouwlocatie bij De Cocksdorp in de aanbieding voor een mevrouw die graag op een bijzondere manier wil trouwen: het drollenlandje van de rioolwaterzuivering. Wally van Beek die hem vast in het repertoire heeft opgenomen. Voor zien van klusgereedschap doet hij, tot grote hilariteit in de woonkamer, voor hoe Van den Bent een vlot voor de Vlotjestocht in elkaar zet. Een onderwerp reikt tot voorbij de Ruigedijk, twee dames roeren de kanjerprojecten aan. Ze wijzen erop dat De Cocksdorp daar ook aan heeft meebetaald en dat het leuk zou zijn als er nu ook eens wat geld van Den Burg naar De Cocksdorp rolt. De voorstellingen zaten sterk en doordacht in elkaar, maar het aan tal speulers baarde wat zorgen. Zaterdagavond deden 30 kinderen (goed voor 12 voorstellingen) en 44 volwassenen. De kinderen speel den 12 en de volwassenen 16 voor stellingen. Dat is minder dan een jaar geleden toen er 45 kinderen en 47 volwassenen speulden. Toen was ook al sprake van een afname. Het is voor De Cocksdorp te hopen dat die trend volgend jaar weer wordt omgebogen, want een dorp waar de traditie van Ouwe Sunder klaas nog zo authentiek wordt gevierd, verdient zo'n daling niet. Volwassenen: Enkelingen: 1Op Sien Tessels, 2.Konink lijke Poldermiss, 3. Jeroen Plag; Paren: 1. Kerkuilen, 2. Drollen, 3. Kanjerprojecten De Cocksdorp; Groepen: 1Karen Keijser Kospel Koor, 2. Poepdoos, 3. De Molen. Jeugd: Enkelingen: 1Koek en Zopie, 2. Nood- pakket, 3. Spook van het Molenbos; Paren: 1Spook van het Molenbos, 2. Vlootje, 3. Speeltoestellen; Groepen: 1. Bruiloft op het strand, 2. Carwash, 3. Ronald McDonaldhuis. Voor hapje Dat kan in ons gezellige eetcafél Programma do 16 t/m wo 22 december: 0222 312027 'fHNEW KIDS TURBO! ©©0® |«JVew Kids Turbo is een absurd verhaal met een belachelijk hoge grapdichtheid. Dagelijks 22.00 LOFT Een spannende, slimme thriller met een donker randje. Dagelijks 21.45 The Chronicles Of Narnia O®© The Voyage Of The Dawn Treader Originele ondertitelde versie in 3D Dagelijks 19.00 HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS De eerste van twee delen Dagelijks 18.45 Vroege Vogel Voorstellingen Filmmenu van d Harry Potter And The Deathly Hallows MEGA MINDY EN HET ZWARTE KRISTAL Za t/m wo 11.30 DIK TROM Nederlandse familiefilm Za t/m wo 16.15 RAPUNZEL 3D NL O Nederlands gesproken animatiefilm in 3D Za.ma.wo 11.45 14.00. Zo.di 14.00 HET GEHEIM Familiefilm met Theo Maassen en Chantal Janzen Za.ma.wo 16.30. Zo,di 11.45 16.30 MegaMind: Superschurk 3D NL Van de makers van o.a. Shrek en Madagascar Za t/m wo 13.45 Deze fonkelnieuwe familieshow is een magische reis door het heelal met als grote blikvanger het imposante 3D-decor. Compleet arrangement incl. plaatskaarten v.a. volw./kind) €52.50/€36.-. Matineevoorstelling 12.00 uur in Jaarbeurs Utrecht (2e kerstdag). TAXITEXEL

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11