Ruiken en proeven tijdens wijncursus 1EXBAGBCA.NL TEXELSE 2 COURANT I jd/Jb UeuUeM Over bewogen spiegels, tannine en kruidengeur Kerstconcerten Kerstfeestdiner - jj E R [\r jy 1 Srm Noor Her Bij Oliebollen GVT Filmpjesdag in Tusse de Banke Change VVV publiceert nieuw magazine LANGEVELD DE R00Y Mindfulness Zingen onder de kerstboom De week van... Marijke Stark Lezenaar Volkskerstzang Uitladder Kerstconcert van Achter de Rugediek OMBtliS roS2L CuLiNoiR u I Te Leo Uba/, VRisciLl fP//-77 Opienie Kerstrommelmarkt TEXELSE^COURANT Oud papier 24 uur per 7 dagen per vveek www.texelsecourant.nl Weblog DINSDAG 14 DECEMBER 2010 De Achter de Rugediekzangers verzorgt dinsdag 21 december een kerstconcert in de RK-kerk van De Cocksdorp. Er worden bekende en minder bekende kerstliederen gezongen. Het concert begint om 20.30 uur. KTF verzorgt zaterdag 18 december een kerstconcert in de Gollards in Den Burg. Naast enkele kerststukken staan er kerstliederen op het programma die meegezongen kunnen wor den. Het concert begint om 15.15 uur. Maandag 29 decem ber is KTF te horen in de doops gezinde kerk aan de Kogerstraat in en Burg. Dit concert begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Daarnaast speelt het korps vrij dag 24 december vanaf 15.30 uur op de Stenenplaats. Jan en Paula Brouwer houden eerste kerstdag een kerstfeest diner in de Bovenzaal van het voormalige politiebureau aan de Keesomlaan in Den Burg. Het diner begint om 16.30 uur, deel name is gratis, een vrijwillige bijdrage wordt op prijs gesteld. Opgeven kan tot 20 december via tel. 320114 en 31370. 11 1 2>r UoLqFADE kok/ Rij irf< RN li>AA/ IA/ T>f: k£Uk£Af' De kooksessies van Ingrid Hennink in De Kombuis leidde met Ouwe Sunderklaas in Oudeschild tot inspira tie. (Foto Bert Koning) De oliebollenkar van GVT staat vrijdag 31 december vanaf 8.00 uur opgesteld bij de Beatrixzaal aan de Beatrixlaan in Den Burg. Van tevoren bestelde oliebollen worden tegen extra betaling van €2,- tussen 8.00 en 12.00 uur thuis bezorgd. Het afhalen van bestel lingen kan, in verband met de te verwachten drukte, het beste voor 10.00 uur gebeuren. De oliebollen kosten €6,- voor elf stuks. De opbrengst wordt gebruikt De Historische Vereniging houdt zaterdag 18 december vanaf 10.00 uur tot 17.00 uur een 'film pjesdag'. In een voortdurende vertoning, voor een nieuwe hoes voor de evenwichtsblak en een set gym- blokken. zoals in de vroegere Cineac, wor den historische filmpjes wordt gedraaid. Men kan elk gewenst moment bin nenlopen en weer naar believen kan vertrekken. Dit gebeurt in Tus se de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg. Het sluitstuk van het jubileumjaar is de verschijning rond de kerstdagen van het feestelijke extra dikke decembernummer van de kwartaaluitgave van het vereni gingsblad. Meer informatie: Jacques Dijt, tel. 0222-314748. Waarom smaakt de ene wijn lek kerder dan de andere, zijn Fran se wijnen beter dan die uit ande re landen, hoe zit het met sulfieten en wat is tannine? Vra gen waarop wijnkenner Paul Schmit een antwoord geeft tij dens de wijncursus die hij geeft in hotel-brasserie Rebecca. Wie wijn verkoopt, hoort er ook het nodige vanaf te weten. Het ver klaart waarom vijftien mensen uit de Texelse horeca de cursus vol gen. In acht lessen ondergaan ze een ontdekkingstocht door de wereld van wijn. Schmit is niet de eerste de beste. Zo werd de wijn kenner, vinoloog, sommelier (iemand die kennis heeft van wijn en spijzen) en SHV wijnmeester, enkele jaren geleden uitgeroepen tot Nederlands beste sommelier. 'Ik draag mijn kennis graag over aan de nieuwe generatie', verklaart hij waarom hij om de twee weken naar Texel komt om jonge horeca- mensen deelgenoot te maken van zijn kennis over wijn. Lessen die beginnen met een stuk je theorie, om daarna flessen sher ry, champagne, wijn en port te ontkurken. Verschillende wijnen wisselen elkaar af. In de glazen stroomt dit keer een rode Alente- jano 'eetwijn' uit Portugal. Het kan een genoegen zijn om iemand met passie te horen vertellen over zijn beroep of liefhebberij, bij Schmit is dat het geval. Hij verhaalt over ver schillende soorten druiven en over wat je ruikt bij een 'onbewogen en bewogen spiegel'. 'Bij een bewo gen spiegel komt ineens veel meer wijn naar je toe', laat hij de wijn 'rollen' in het glas en snuift de geur op. De kenner vertelt over de invloed van het fust, zoals eikenhout, op de geur en de smaak van de wijn en over tannine, dat een wat wran ge smaakt geeft aan de wijn. Met het rijper worden van de wijn neemt tannine proeft, kun je ze het beste even wegzetten. Een jaartje laten staan is vaak lang genoeg', doceert Schmit. Voor wie minder geduld heeft, had hij ook een ander advies: 'Je kunt wijnen die wat wrang sma ken ook decanteren. Bij het óver schenken van wijn uit de fles in een karaf komt de wijn in aanraking met zuurstof en smaakt daardoor milder. Ruiken en proeven is het devies op de wijncursus. Hij vraagt de cursisten op te schrijven wat ze ruiken. De één Maggi, de ander caramel, pruimen, koffiebonen, kruidnagel en ga zo maar door. Schmit: 'Er kunnen heel veel ver schillende geuren in zitten. Het is de kunst om je dat bewust te zijn en het is leuk je af te vragen of je het eens bent met wat iemand anders ruikt.' Maar druiven zijn de het gehalte aan tannine af. Veel wijnen krijgen niet de kans om te rijpen, maar vaak is het beter ze wat meer tijd te geven. 'Als je veel Zomaar een dag in december. De zon laat zich wat waterig zien, er hangen nog wat flarden mist langs het spoor. In het compartiment tegenover mij zitten een achttal jongelui, onderweg naar huis, druk pratend over de afgelopen school dag en de nieuwste films. Ze heb ben het gezellig. En dan ineens, een vreemd, ratelend geluid, de trein remt snel af en staat kort daarna stil. Na een paar minuten klinkt er een stem door de inter com: We hebben een aanrijding met een persoon. Uw geduld alstublieft, we zullen hier wei even blijven staan.Even blijft het dood stil, zo stil als 'de persoon' die nu in flarden op de rails ligt. En dan komen de reacties. Ik luister met toenemende belangstelling hoe deze in de tijd dat het oponthoud duurt steeds wisselen. Van 'shit! dit gaat ons tijd kosten. Wedden dat we hier minstens een uur staan? - Wat egoïstisch om de trein te nemen! Nu moeten we hier allemaal zitten wachten - Als je het perse wilt, neem een boom, dan heeft niemand er last van. Jéétje zeg, ik kom hartstikke te laat thuis.' Na een tijdje heen en weer praten komt er ineens een ander geluid. Een meisje uit de groep begint over de gevolgen die zo'n zelfgekozen dood kan hebben in gezinnen en relaties. Over de wanhoop die een mens kan drijven tot zo'n onherroepelij ke daad. Na een kleine pauze in de emoties waarin de gewone dagelijkse dingen weer even aan de orde komen, begint een van de jongens over manieren om jezelf zonder al te veel pijn succesvol van kant te kunnen maken. 'Dat red je niet man, dat lukt niet', wordt een methode van de hand gewezen. 'Wedden van wel? - laat maar eens zien dan- nou nee, doe maar niet.Als na verloop van tijd een ambulancier de coupé aan doet om te vragen wie er eventu eel hulp nodig heeft, is de vraag van de jongeren of het nog gelukt is wat 'die persoon' in gedachten had. Een vraag met meegevoel, want het hartstochtelijk 'shit' van het eerste moment is allang ver anderd in een zich indenken in de zwarte wanhoop van het slachtof fer en het verdriet dat over zijn familie is gekomen. Wanneer de trein na anderhalf uur weer optrekt en de jongeren verdeeld over de volgende stations uitstappen, klinkt er in hun afscheidsgroet iets mee van zorg om elkaar Zomaar op een dag in december. Pien Verberg enige ingrediënten. Hoe kunnen al die geuren er dan in zitten? 'Tij dens het rijpen ontstaan allerlei geuren. Het kan ook door het hout van het fust komen. Gedurende het proces veranderen geur en smaak. Een Bordeaux ruikt proeft over tien jaar heel anders dan nu. Wijnen die lang hebben gerijpt, moet je niet te lang van tevoren open maken, want dan gaan al die specifieke smaken en geuren verloren.' Wijnkenner Paul Schmit. Zoals het hoort, wordt de wijn na het ruiken en proeven weer uitge spuugd en gaat geen van de cur sisten beschonken naar huis. 'Erg leerzaam', vertelt gastheer Michel Arends van Rebecca. De cursisten ontvangen na deelname aan het landelijk examen, bij positief resul taat, hun wijnbrevet. Dat kan een opstapje zijn naar de wijnacade mie, om tot vinoloog te worden opgeleid. Eind januari start Schmit een nieu we wijncursus. Deze is niet alleen bedoeld voor mensen uit de hore ca, ook particulieren zijn welkom. De VW heeft het nieuwe Vakan tiemagazine Texel voor 2011 gepubliceerd. Het blad is in een oplage van 80.000 exemplaren verschenen en verkrijgbaar bij het kantoor aan de Emmalaan in Den Burg. Het magazine bevat diverse verha len over het eiland en praktische tips over onder meer de natuur, de dorpen, de musea, festivals en winkelen. Er zijn ook fiets- en wan delmogelijkheden in opgenomen. Er staan interviews in het blad met cabaretier Jochem Myjer die op het eiland een tweede huisje heeft en in 2011 op het eiland gaat trou wen, surfer Dorian van Rijssel- In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt vrijdag 17 december van 16.00 tot 21.00 uur een kerstrommelmarkt gehouden. Er staan meer dan veertig kramen. Dinsdag 14 december Op het adres Houtmanstraat 14 in Oudeschild wordt van 19.30 tot 20.30 uur een inloopspreekuur gehouden over voedingssupplement JUS. Om 20.00 uur begint in het gemeen tehuis aan de Emmalaan in Den Burg de raadsvergadering. De Vrouwenbond FNV komt om 20.00 uur bijeen in De Poort aan de Elemert voor de kerst-broodmaal tijd. Cinema Texel vertoont: 19.30; Harry Potter and the Deathly Hallows - Part Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 14 dec. 01.04 en 12.27 u. Woe. 15 dec. 01.45 en 13.30 u. Don. 16 dec. 02.47 en 15.30 u. Vrij. 17 dec. 04.10 en 16.35 u. Zat. 18 dec. 05.05 en 17.45 u. Zon. 19 dec. 06.26 en 19.06 u. Ma. 20 dec. 07.04 en 19.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. (jncn ZmrL-Jixels in het hart. Uitgave van media burea rL Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Imme Bakker Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8£ Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten t daartoe zijn van toepassing de Rege vertentiewezen van de Stichting ROTA, te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar €41,70 €39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. 1 (OV) 20.00;The Chronicles Of Nar- nia. The Voyage Of The Dawn Trea- der 3D (OV) Woensdag 15 december Tijdens een kerstviering voor oude ren en alleenstaanden in De Poort, is er een optreden van het Kinderen voor Kinderenkoor van Artex. Zij zin gen om 17.00 uur In Het Olijfblad aan de Weverstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een Bijbelstudie. Cinema Texel vertoont: 13.45 Rapun- zel 3D (NL); 14.00 Megamind. Super schurk 3D (NL); 16.15 Dik Trom; 16.30 Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 (OV); 19.30 De Eet- club; 20.00 The Chronicles Of Nar- nia. The Voyage Of The Dawn Trea- der 3D (OV). Donderdag 16 december Bij Volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare kan tussen 19.00 en 20.30 uur met een telescoop naar de ster ren worden gekeken. Deelname kost €2,-. Vrijdag 17 december In het Eierlandsche Huis in De Cock sdorp wordt van 16.00 tot 21.00 uur een kerstrommelmarkt gehouden. Er staan meer dan veertig kramen. In de RK-kerk in Den Burg begint om 20.00 uur een volkskerstzang met de Singers of the Lords, Amici Cantus, Excelsior, Karen Haasdijk en Marlies Uithoven. In verband met de te verwachten drukte zet TESO vrijdag een extra boot in. Daardoor wordt tussen 9.30 en 16.00 een halfuursdienst gevaren. Er worden geen wachttijden ver wacht. De afvaarten van 10.00 uur uit Den Helder en van 13.30 vanaf Texel zijn uitsluitend bedoeld voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Voor meer informatie: www.teso.nl. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 6. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haf- felderweg, Schilderend vanaf roton de in de richting van Oudeschild, Ada van Hollandstraat. Het laatste nieuws het eerst! Ook te volgen via <- Twitter @texelsecourant en facebook Texelse Courant berghe en mountainbikester Denise Betsema. Speciale aandacht is er voor de lage prijs (€2,50) voor het kaartje van de boot. Tijdens de Vakantiebeurs in Utrecht hield de VW daar een enquête over en daar kwam uit dat vrijwel niemand die prijs wist. De ant woorden varieerden van €7,50 tot €20,-. Mirjam Spijker in De Koog begint in januari met een basistraining mind fulness. Deze bestaat uit acht wekelijkse bijeenkomsten, waarvan de eerste gehouden wordt op 22 januari. De lessen duren van 10.00 tot 12.00 uur en worden gegeven in de praktijk van Spijker aan de Ruijslaan. Deelname kost €245,-, vergoeding is mogelijk bij een doorverwijzing door de huisarts. Belangrijke voorwaarde voor deel name is de bereidheid om thuis te oefenen. Ook is er nog plaats bij de mindful- nessmeerdaagse van 11 tot 14 januari. In de Waddenkerk in De Cocks dorp worden op kerstavond 24 december kersliederen gezongen 'onder de kerstboom'. Dat gebeurt van 19.00 tot 20.00 uur. Na afloop is er glühwein, warme chocolade melk of limonade, ledereen is wel kom. Het weblog De week van... wordt deze week bijgehouden door Marijke Stark uit Oosterend, betrokken bij de organisatie van de Oosterender Kerstmarkt. Het weblog is te lezen via www.texel- secourant.nl. /HT, Xjf VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 In de lezenaar op de Groeneplaats is de komende tijd het gedicht 'Fluit, mijn leraar' van Bé Hofman uit Gouda te lezen. Zij is een kun stenaar die haar innerlijke wereld in schilderijen en muziek tot uitdruk king brengt. Haar gedichten ont staan als zij aan het fluitspelen is en gaan meestal over de tijdloze beleving van stilte. De Singers of the Lords verzorgen vrijdag 17 december in de rooms- katholieke kerk in Den Burg een volkskerstzang. Medewerking wordt verleend door Amici Cantus, Exelsior onder leiding van Piet Bakker, pianiste Karen Haasdijk en violiste Marlies Uithoven. Het optreden begint om 20.00 uur.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2