'Maak masterplan voor Den Burg' Tessa schenkt haar voor zieke kinderen Wim Eelman onderscheiden TEXELSE 5 COURANT Presentatie Omleiding 'Schuif bult in kelder raadhuis' Texelaars maken DVD over wad Jumbo Den Burg DINSDAG 14 DECEMBER 2010 Een bestemmingsplan dat beschrijft waar het nieuwe cen trum van Den Burg aan moet voldoen, is niet toereikend. Dat stelde architect Sjoerd Soeters tijdens zijn lezing over het cen trum. Het college vindt dat in een nieuw bestemmingsplan de kaders voor het centrum moeten worden vast gelegd, zodat projectontwikkelaars en architecten daarbinnen kunnen opereren. Soeters vindt dat er een masterplan voor het gehele cen trum moeten worden opgesteld, waarin diverse onderzoeken en ont wikkelingen worden meegenomen. Zijn bureau werkt ook op die manier als ontwerpen voor nieuwe centra worden gemaakt. Het idee voor een masterplan voor Den Burg kreeg bijval vanuit de zaal. Opmerkingen van Soeters dat nu haast maken op langere termijn verkeerd kan uitpakken, werden eveneens goed ontvangen. Plannen voor een nieuw centrum moeten volgens Soeters een 'Darwiniaans proces' ondergaan en de tijd krijgen om te groeien. Door in een bestemmingsplan de kaders vast te leggen, loopt de gemeente volgens de architect het risico dat projectontwikkelaars hal verwege de rit plannen laten vallen. Hij opperde liever met projectbe- sluiten (vrijstellingen op het bestem mingsplan) te werken om opties open te houden. 'Dan houd je een projectontwikkelaar langer vast en als gemeente houd je ook meer grip op wat je wilt krijgen.' Van gemeen tezijde werd opgemerkt dat werken met projectbesluiten goed werkt wanneer met één projectontwikke laar zaken worden gedaan, maar de gemeente is met meerdere ontwik kelaars in gesprek en dat is het verstandiger de kaders wel in een bestemmingsplan vast te leggen. Bedoeling is dat raad vanavond tij dens de raadsvergadering laat weten of er een voorkeur voor 'plan C' of het geoptimaliseerde 'plan C plus' is waarin het college meer ruimte vraagt om nieuwbouw aan de Groeneplaats te kunnen realise ren. Het is de bedoeling dat daarna projectontwikkelaars en architecten aan de slag gaan om uitgewerkte plannen te maken. Daarvan moeten Afgelopen woensdag heb ik in De Lindeboom de presentatie van architect Soeters over de eventuele invulling van de Groeneplaats na sloop van het oude gemeentehuis bijgewoond. Achteraf was ik hier over erg opgetogen. Het was een presentatie van de bovenste plank, degelijk voorbereid, met duidelijke voorbeelden van hoe het moet en vooral ook van hoe het niet inge vuld moet worden. Precies op tijd, voordat de gemeenteraad beslui ten gaat nemen over de invulling van de Groeneplaats, legde Soe ters de vinger op de zere plek. Hij gaf aan waarom de nieuw te bou wen huizen op de Groeneplaats niet te hoog moeten worden en dat er gegaan moet worden voor kwa liteit en niet voor kwantiteit. Een sterk punt was ook vooral hoe hij rekening hield met de stand van de zon. Hij was absoluut geen voor stander voor de bouw van nieuwe huisjes aan de Burgwal. Dit komt volgens hem niet ten goede aan de kwaliteit van het huidige straatje, die je moet koesteren. Hier was hij heel duidelijk in en op de wijze waarop hij dit uitlegde, kon ik dat goed begrijpen. Deze man met zijn ideeën moeten we prijzen en in ere houden voordat er hapsnap allerlei beslissingen worden genomen. Laat die poffertjeskraam maar komen voor plusminus twee jaar, dat is een leuke tussenoplossing. Neem in deze tussentijd de tijd om van deze man het een en ander te leren en aan te nemen. Grandioos, voor zowel Texelaar als toerist. Vele tientallen jaren kunnen we er plezier van hebben, want hier heeft een echte deskundige zijn visite kaartje achtergelaten. Menno Stam, Den Burg. uiteindelijk, na tussenkomst van de stuurgroep voor het centrum, drie plannen overblijven die aan de bevolking worden voorgelegd. Het college voelt er veel voor van die plannen maquettes te laten maken die in de hal van het gemeen tehuis worden geëxposeerd, zodat iedereen er zijn mening over kan geven. Daarna heeft de gemeente raad het laatste woord om een keuze te maken. Een woordvoerder wijst erop dat het een 'subjectieve keuze' wordt. Er wordt niet meer aan gunningen gedaan, nadat de vorige gunning was stukgelopen toen een afgevallen architect bezwaar aantekende. Wanneer die keuze wordt gemaakt, is nog niet bekend. Ik ben schuldig. Echt waar. Ik heb een verkeersovertreding begaan. Helemaal fout en ik zal het u gaan vertellen. Ik woon in De Cocksdorp en rij nagenoeg dagelijks naar Den Burg en verder. De laatste maan den worden er megakruiwagens zand naar de nieuw aan te leggen golfbaan gereden. In het kader van de verkeersveiligheid en het behoud van de fraaie bermen langs de Postweg is er een stuk eenrich tingverkeer ingesteld. Tussen de Oosprongweg en de Hollandseweg mag er alleen in noordelijke rich ting worden gereden. En met de enorme dumpers die er de hele dag rondrijden, is het heel verstan dig geen tegenliggers te hebben. Alleen kom ik in het weekeinde en 's avonds ook wel eens langs dat stukje en dan wordt er schijnbaar niet gewerkt. Ook de chauffeurs van die dumpers hebben zeker recht op vrije tijd. Maar de borden worden niet weggehaald. Er wordt niet gewerkt, maar toch moet ik 3,6 km omrijden. Kan dat nu echt niet anders? Is het niet mogelijk om na gedane arbeid en bij welverdiende rust de weg weer gewoon open te stellen? Dan is zo'n afsluiting ook beter uit te leggen en te verdedi gen. Ik rij tegenwoordig overigens ook over de stoep. Bij gebrek aan grote delen Kikkertstraat zie ik niet hoe ik mijn motorfiets anders thuis moet krijgen... Remko Klein, De Cocksdorp. Ze kijkt nog eens in de spiegel. Nog een keer ziet Tessa Polder man uit Oudeschild haar lange blonde manen over haar schou ders hangen, voordat de schaar erin wordt gezet. De 6-jarige Tessa liet vrijdag dertig centimeter van haar haar afknip pen voor de Stichting Haarwensen. Die stichting maakt pruiken en haarstukken voor kinderen tot en met 18 jaar die door ziekte of medische behandeling kaal zijn geworden. 'Toen ze vier was, is ze voor het laatst naar de kapper geweest', vertelt moeder Bianca Polderman, terwijl kapster Isabel van Beek het haar in een staart knoopt. Ze houdt een meetlat langs het haar om de lengte nog eens te meten. Polder man: 'De stichting heeft minstens dertig centimeter nodig, zodat ze het haar kunnen knopen.' Een laat ste blik in de spiegel en daarna wordt met een paar knippen een eind gemaakt aan twee jaar spa ren. Polderman vertelt zelf ook haar haar voor de stichting lang te laten groeien. 'Voor veel ouders is het duur om een pruik te kopen en de verzekering vergoedt maar een deel en dan is het prettig dat Haar wensen helpt.' Tessa houdt intus sen de afgeknipte paardenstaart omhoog. Het voelt vreemd, beaamt ze. 'Maar het scheelt ook klitten in mijn haar.' Kapster Isabel meldt de rekening straks te laten zitten. 'Het is prach tig dat ze dit doet.' Polderman ontfermt zich over de paarden staart. 'Die ga ik, nu er bij de post wordt gestaakt, maar niet opstu ren. Ik zorg er zelf wel voor dat het haar bij de stichting in Mijdrecht komt.' Wim Eelman uit Den Burg is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau voor zijn vele verdiensten voor het eiland. Burgemeester Francine Giskes speldde Eelman vrijdag de konink lijke onderscheiding op tijdens zijn afscheid als voorzitter van de Raad van Toezicht van het Maartenhuis. De oud-directeur van accountants kantoor NBC Eelman Partners was sinds de jaren zeventig actief in tal van besturen, merendeel op het gebied van de zorg. Eelman was van 1974 tot 2010 bestuurder van De Gollards, later Corbis Plus en sinds een paar jaar De Omring. In 1992 werd hij bestuurder en voorzitter van het Maartenhuis. In 2003 was hij oprichter van Texel Vitaal, het orgaan van diverse maatschappe lijke organisaties dat de leefbaar heid van het eiland in de gaten houdt en waarvan hij voorzitter is. Eelman is voorzitter van de Stich ting Samen Een Texel (een functie die hij sinds 1975 bekleedt), sinds 2007 bestuurslid van de Stichting Sint Donatus en in 2008 werd hij ook voorzitter van het college van kerkrentmeesters van de gerefor meerde kerk. Burgemeester Giskes prees Eel man als iemand die zijn talenten ten goede heeft laten komen aan de gemeenschap. Collega-bestuur der Hans de Porto noemde hem een man die geen goed politicus zou zijn geweest. 'Als Wim van A naar B wil, gaat hij rechtdoor. Omwegen duren hem veel te lang.' Directeur Franck van den Broeck wees erop dat bij het Maartenhuis onder voorzitterschap van Eelman drie woonhuizen en een werkplaats voor de dagbesteding zijn gebouwd. Eelman zorgde een paar jaar geleden voor de komst van een Raad van Toezicht en dat de leefgemeenschap een zelfstandige organisatie bleef. Kick Faber bedankte hem namens alle ouders van de verstandelijk gehandicapte bewoners van de leefgemeen schap. Victor van Dijk, bestuursvoorzitter De Omring, loofde Eelman voor zijn inzet bij de fusies waar De Gol lards en Het Verpleeghuis bij betrokken zijn geweest. 'Er wordt soms gezegd dat die verkwanseld zijn aan de overkant, maar ik zeg dat je ze deel hebt laten uitmaken van het grotere geheel.' Eelman was beduusd van alle aan dacht. Hij zei sprakeloos te zijn, onder meer omdat hij tot zijn ver rassing even de touwtjes uit han den moest geven. Het was voor hem allemaal niet meer dan van zelfsprekend geweest. 'Ik heb altijd geleerd dat je je steentje moet bij dragen aan de samenleving.' Zijn vrouw Mary werd gehuldigd als jarenlange steun en toeverlaat voor haar man. Klaas Eelman riep in herinnering dat zijn broer het niet makkelijk had gehad, nadat hun vader al vroeg was overleden. Zijn carrière op de mulo eindigde voortijdig, waarna Eelman op jonge leeftijd als jongste bediende in Den Helder was gaan werken. In de avonduren volgde hij een opleiding aan de handelsavondschool, waarna hij zich opwerkte tot accountant. Eel man: 'Namens alle broers en zus sen, we zijn groos op je.' "m napjus 2010 Buro Concrete van oud-Texelaar Erik-Jan Vermeulen en Rob Wage- mans is winnaar geworden van de AM Nai prijs 2010 prijs, voor het beste gebouw van een jonge architect in Nederland. Hun CitizenM Hotel is volgens de jury 'een slimme vernieuwing van de hoteltypolo gie. Niet de tijdelijkheid, maar het comfort van het hotelverblijf is benadrukt. Het is duurzaam en efficiënt zonder muffig te worden.' (Foto Fred Ernst) D66 wil af van de bult op de Groeneplaats. Het zand onder de verho ging zou volgens de democraten in het gat geschoven kunnen wor den dat ontstaat als de kelder onder het oude raadhuis verwijderd is. (Foto Jeroen van Hattum) Annette van Ruitenburg overhandigde zaterdag het eerste exemplaar van de DVD 'De Smaak van de Wadden' aan Carry Welboren van Nauta Boek in Den Burg. Van Ruitenburg maakte de DVD, waarop het leven op het wad in beeld wordt gebracht, samen met fotograaf Ruth de Ruwe en filmer Mare Plomp van het Vogelinformatiecentrum in De Cocksdorp. (Foto Jeroen van Hattum) De 6-jarige Tessa Polderman uit Oudeschild liet vrijdag bij Isabel van Beek dertig centimeter van haar haar afknippen voor de Stichting Haarwensen in Mijdrecht. Die stichting maakt van lang haar pruiken voor kinderen tot en met 18 jaar die door ziekte of medische behande ling kaal zijn geworden. (Foto Jeroen van Hattum) Felicitaties voor Wim Eelman uit Den Burg. Hij werd vrijdag gehuldigd als Ridder in de Orde van Oranje Nassau voor zijn verdiensten voor het eiland. Eelman zat (en zit) in diverse besturen, waarvan veel op het gebied van zorg. Burgemeester Francine Giskes speldde hem de onderscheiding op. Mary Eelman werd eveneens in het zonnetje gezet voor de steun die zij jarenlang op de achtergrond verleende. (Foto Jeroen van Hattum) De sloop van het oude raadhuis is een geschikte gelegenheid om van de bult op de Groeneplaats af te komen. Dat vindt D66. De partij dient van avond tijdens de raadsvergadering een motie in met daarin het voor stel om het zand van de bult te verschuiven naar het gat dat ont staat na de verwijdering van de kelder onder het oude raadhuis. Volgens D66 kan de gemeente zo goedkoop van de bult afkomen. De kostenpost 'inbreng zand in kuil gemeentehuis' die nu nog in het sloopbestek staat, zou dan kunnen vervallen. Dat geld zou gebruikt kunnen worden om de Groene plaats tijdelijk te herbestraten. Mocht het toch duurder uitpakken, dan zou de investering ook betaald kunnen worden uit het krediet voor het centrumplan van Den Burg. De bult werd eind jaren tachtig aangelegd als oplossing tegen boomwortels op de Groeneplaats, maar inmiddels zijn de meeste bomen verwijderd. De bult is vol gens D66 nu alleen nog maar een belemmering. Zo'n twee jaar geleden begon nen Annette van Ruitenburg, Ruth de Ruwe en Mare Plomp met de eerste voorbereidingen. Zaterdag werd het eindresultaat, de DVD 'De Smaak van de Wad den', gepresenteerd bij Nauta Boek in Den Burg. De drie Texelaars hebben een DVD gemaakt waarin een sfeerbeeld van de wadden wordt geschetst. Plomp, die bij het Vogelinformatie centrum in De Cocksdorp werkt, filmde daarvoor op diverse plekken op de Waddenzee. Als extra zijn 20 filmpjes over vogels en 2 filmpjes over zeehonden aan de DVD toe gevoegd plus een boekje met foto's van De Ruwe en recepten van Rui tenberg. Volgens haar is ervoor gekozen om puur te laten zien hoe mooi het Waddengebied is. Opgeheven vin gertjes over natuurbehoud zitten er niet in. 'Er wordt ook niet veel in verteld, het is echt om te kijken.' Plomp: 'De bedoeling is dat men sen de sfeer van de wadden met deze DVD mee naar huis kunnen nemen. Wij kunnen hier elke dag het wad zien, maar dat kun je niet als je ergens midden in het land woont. Je kunt hem ook laten afspelen in bijvoorbeeld wacht ruimten van bedrijven' Tussen de landschapsbeelden door wordt aandacht besteed aan duurzame garnalenvisserij door de TX25 van Dirk Albert Blom en de makers gaan mee met de WR24 van Jan Rotgans voor een winter- wadloop. De DVD draait inmiddels in de winkel van het Vogelinforma tiecentrum. Plomp: 'We hebben het al meegemaakt dat mensen gingen zitten om te kijken en pas gingen als de DVD was afgelo pen.' BUREAU JEUGDZORG NOORD-HOLLAND-NOORD Super de Boer in Den Burg is de laatste van een serie van vier winkels die begin volgend jaar worden omgebouwd tot Jumbo. De andere drie winkels bevin den zich in Vinkeveen, Slie- drecht en Nunspeet. Jumbo kondigde onlangs aan de ombouwoperatie van Super de Boer winkels te versnellen: het streven is om in 2011 negentig nieuwe Jumbo winkels te openen. Gedurende de verbouwing is de winkel gesloten en krijgen de medewerkers een interne oplei ding. Jumbo wil naast het grootste assortiment ook de beste service bieden. Anders dan in de vorige krant werd vermeld, vindt de ombouw plaats tussen 1 en 16 februari. Ter gele genheid van de heropening wordt een speciale actie gehouden.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5