Bouwen alleen binnen oude rooilijnen Gemeenteraad komt na lange discussie tot besluit TEXELSE 5 COURANT Wat ik zeggen wou Ouwe Sunderklaas Wat ik zeggen wou Behoud het Park n§1 «agteaag Parkeerplaatsen bij supermarkten Oplossing overlast water Plevierstraat laat op zich wachten Lindeboom wint Sinterklaaspuzzel Wat ik zeggen wou Groeneplaats In de vorige maand gehouden vergadering van de raadscom missie Grondgebied bleken de meningen behoorlijk verdeeld. De fracties reageerden daarin op het Plan C 'plus', een door het college aangepaste versie van de uitkomst van de wensen die burgers drie jaar geleden tijdens enkele openbare bijeen komsten naar voren hadden gebracht. De fracties van CDA, D66, Texels Belang en Texel 2010 waarschuw den toen, ieder in eigen bewoor dingen, dat niet te veel mocht worden geschoven met de bebou wing aan de Groeneplaats, opdat het plein groot genoeg zou blij ven. De PvdA was ook kritisch, maar kon zich er in grote lijnen wel in vinden. GroenLinks en de VVD discussieerden wel mee, maar schortten hun definitieve mening voorlopig op. De toeschouwers op de goed gevulde tribune hadden dinsdag aanvankelijk geen idee welke kant het op zou gaan. Zo werd lange tijd niet alleen gesproken over de plannen zelf, maar ook over de financiering. Het college had de raad om een krediet van €2,345 miljoen gevraagd. Marian Merkel- bach (CDA) zei al direct dit een erg groot bedrag te vinden voor de sloop van het oude raadhuis en het bouwrijp maken van de grond. Ook Rikus Kieft (Groen Links) zette vraagtekens. Hij noemde de onderbouwing 'vaag' en stelde voor een kleiner bedrag beschikbaar te stellen, dat later eventueel nog zou kunnen wor den aangepast. Joop Groeskamp (Texels Belang) noemde dit voor stel 'nog niet zo verkeerd', waarna ook Annie Hin (Texel 2010) het gevraagde bedrag 'erg hoog' noemde. Wethouder Eric Hercules ant woordde dat het bedrag wel degelijk reëel was, niet alleen omdat gemaakte kosten moeten worden betaald, maar ook omdat het plan verder moet worden ont wikkeld. Zo kosten een benodigd archeologisch onderzoek en de realisering van het bestemmings plan geld en moet ook een bedrag worden gerealiseerd voor de pro jectontwikkeling. Daarbij is het volgens hem niet handig als hij iedere keer opnieuw naar de raad terug moet om toestemming te vragen. Hercules tekende daarbij aan dat goede hoop bestaat dat niet alleen de kosten worden terugverdiend, maar dat er ook nog iets overblijft voor de inrich ting van het centrum. Over de plannen zelf werd nog veel meer gezegd. De VVD diende een amendement in, met het voor stel in te stemmen met het oor spronkelijke plan C en akkoord te gaan met een verplaatsing van de bouw aan de Groeneplaats rich ting de rooilijn van het oude Raak- sje. 'De VVD is van mening dat een te grote inperking van de ruimte op de Groeneplaats onge wenst is; het teveel opschuiven van bebouwing kan belemmerend werken voor het gebruik van de Groeneplaats voor markten en evenementen', argumenteerde de fractie. Ook het 'herstel van het winkelrondje' en de 'zichtlijnen' zijn het meest gebaat bij plan C, aldus de VVD. Daarnaast stelden de liberalen voor akkoord te gaan met de bouw van maximaal vijf woningen aan de Burgwal. Wat de Groeneplaats betreft, lagen de meningen niet al te ver uiteen, al duurde het lang voordat dat duidelijk was, en wilde Texels Belang liever niet met de rooilijn schuiven. Uiteindelijk stelde Nils Lely (PvdA) voor de oude rooilijn van het Raaksje als uiterste grens vast te leggen. 'Het mag ook min der.' Een aanpassing van het amendement van de VVD op dat punt kreeg brede steun. Alleen GroenLinks stemde tegen. Verder werd al snel duidelijk dat geen van de partijen er voor voelde al precies vast te leggen hoe de bebouwing op de Groeneplaats er moet komen uit te zien. Wel zei Hercules dat het college graag vasthoudt aan 960 vierkante meter vloeroppervlak voor detail handel en horeca. 'Dat hebben we vastgelegd in een convenant met het Texels Verbond van Onderne mers.' De plannen voor de Burgwal zorg den voor nog meer discussie. Annie Hin (Texel 2010) keerde zich tegen alle vormen van woning bouw, maar andere partijen waren minder streng. Wat de PvdA betreft, mag er worden gebouwd, mits dat gebeurt op de plaats waar vroeger al huizen stonden, zodat dit niet ten koste gaat van het park. 'Wat is het park ons waard?', stelde Kieft een principi ële vraag. Hij had becijferd dat het onbebouwd laten van de Burgwal een verhoging van de jaarlasten van tussen de €11.000 en €13.000 met zich meebrengt of wel minder dan een euro per Texelaar per jaar. Geen al te hoog bedrag om het park ongerept te laten, aldus Kieft, die vermoedde dat er wel subsidie kan worden gekregen om het park verder 'op te waarde ren'. Hercules reageerde met de mededeling dat uit stedebouw kundig oogpunt voor woningbouw aan de Burgwal was gekozen en dat de financiën minder van belang zijn. Na een lange discussie werd de vergadering geschorst. De coali tiepartijen gebruikten de pauze om de koppen bij elkaar te ste ken. Ze kwamen behoorlijk eens gezind naar buiten. Ook Texel 2010 verklaarde te willen instem men met de plannen, op voor waarde dat de woningen aan de Burgwal pas aan het eind van het hele proces worden gebouwd. 'Wij gaan zo hard lobbyen, dat tegen die tijd niemand die huizen meer wil', verklaarde fractievoor zitter Gerbrand Poster de opmer kelijke voorwaarde van zijn partij. Uiteindelijk kwam het tot een stemming waarin het voorstel in par tjes werd ver deeld, zodat partijen ook op onderdelen vóór of tegen konden stemmen. Resultaat was dat iedereen akkoord ging met de plannen voor de Groeneplaats, waarbij de rooilijn van het oude Raaksje als uiterste grens wordt aangehouden. Een grote meer derheid koos voor de bouw van woningen aan de Burgwal binnen de oude rooilijnen. Alleen Texel 2010 en GroenLinks keerden zich hiertegen. Met het beschikbaar stellen van het kre diet van €2,345 miljoen gingen alle partijen akkoord, nadat de wethouder op aandringen van GroenLinks had moeten beloven elke drie maanden inzicht te geven in de financiële ontwikkelingen. Een motie van D66 om de bult van de Groeneplaats te halen en de vrijkomende grond in het gat te storten dat achterblijft na de sloop van het oude raadhuis, werd uit eindelijk weer ingetrokken. Er bestond wel sympathie voor de motie, maar op advies van wet houder Hercules wordt er binnen kort eerst in commissieverband over gesproken. Sting 'r lest, dingesdag zeuve december, net 'n mooi stukkie hierover (fon Pip Barnard en Joop Rommets) in de 'Tesselaar'. Dan denk je: se snappe 't deer nou hélegaar. Maar wot staat 'r dinges dag 14 december mit gróóte koei- eletters in diezellefde 'Tesselaar'?: 'Ouwe Sund heeft ook in Den Burg toekomst'. Nou, dot is niet te hope. Dot sow betekene dot 'r niet meer speuld wordt. Speule doe je name lijk mit Ouwe Sunderklaas. Mit dot are woord (rot woord) lóópe se wel ferklééd en ok wel mit 'n grim, maar se speule niet. Se komme meer foor 't fééste. Nou is deer niks op teuge, dot fiênd iederiên wel mooi. Mit dot (rot woord) te noeme doêne jullie de speulers te kort. Die wille deer niks mee te make hèèwwe. Ouwe Suderklaas is 'n féést fon en fóór Tesselaars. Fraag 'n Tesselaar 'n week fon te fore: 'Ga je nag te Ouwe Sunderklaase?' Seid ie 'Ja', don fraag je 'En nag speule ok?' 'Ja, netuurlijk!' Niet iederiên ken (nag) of wil speule, deer gaat 't ok niet om. Je het ok mèènse nodig die komme te kieke na de speulers. Die komme niet foor de (rot woord). 't Woord 'Ouwe Sunderklaas' bluuft staan fóór speule en fééste. Maar ok weer 'freemde' welkom benne om 'r fon geniete te kenne. Dot moet echter gien rede weze om 't don aars os Ouwe Sunderklaas te noeme. 't Is wel freemd dot de 'Tesselaar' die in de jare zestig erreg sien best deen het om Ouwe Sunderklaas in ere te houwe d'r nou hélegaar gien boeskip on liekt te hèèwwe om 'Tessels eige' in ere te houwe. Zó gaat 't woord 'Ouwe Sunderklaas' om séép! Gerard Kuip, Wilhelminalaan, Den Burg. Naschrift: Net als Gerard Kuip maken we ons als redactie van de Texelse Courant hard voor behoud van de term Ouwe Sunderklaas. 'Ouwe Sunder' zullen we dan ook niet gebruiken. In de kop waar Kuip op doelt, staat echter 'Ouwe Sund', een afkorting van de origi nele term die naar ons beste weten ook tamelijk authentiek (op z'n minst enkele tientallen jaar oud) is en in ieder geval bruikbaar in een kop, waarin je nu eenmaal niet te veel lettertekens kwijt kunt. Uiteraard zijn we niet blij met het besluit dat de gemeenteraad dins dag over het centrum van Den Burg heeft genomen. Er is weder om totaal geen aandacht besteed aan Behoud het Park, uitgezon derd door Texel 2010 en Groen Links. Onze activiteiten om het park te behouden, de 3700 hand tekeningen, de steun van de dorps commissie en vele andere promi nenten uit de Texelse bevolking hebben totaal geen zoden aan de dijk gezet. Sterker nog, de politiek is nog steeds van mening dat men huizen kan bouwen op de parkeer plaatsen en dat er geen bomen hoeven gekapt. Ook de archeolo gie wordt laatdunkend behandeld. Ongelofelijk dat al onze bedoelin gen om dat duidelijk te maken nog niet eens zijn overwogen. Het the ma geld is het uitgangspunt. Al speelde dat geld ook wel een beetje in ons voordeel, want toen duidelijk werd dat men er op finan cieel gebied niet uitkwam (het beschikbaar stellen van het krediet van €2,3 miljoen was een struikel blok), werd er met goede bedoelin gen van Gerbrand Poster een deal gemaakt. Als iedereen instemde met het uitstellen van de Burgwal woningen tot na de Groeneplaats, zouden ze instemmen met het kre diet. Tot onze grote verbazing stemde iedereen, uitgezonderd GroenLinks (heel principieel) daar mee in. Dus geen waardering en sympa thie voor onze beweegredenen, maar een politiek handjeklap over de financiën. Hier moeten we nu vertrouwen in krijgen, wat betreft de zorg voor het park en ander groen in Den Burg! Ons vertrouwen in de politiek is tot het nulpunt gedaald en we gaan ons nu beraden op de toekomst. Binnenkort meer daarover.Want het zal duidelijk zijn dat we er over vijf jaar ook geen woningen willen. Uiteraard zijn we wel blij met het uitstel. Daardoor hebben we meer tijd om daadkrachtiger en stabieler te worden. Namens Behoud het Park, Marga Lakwijk. WAARDEBON i :i r 1 i I i VRIJDAG 17 DECEMBER 2010 In Oosterend is deze maand weer een adventskalender te zien. Op 24 adressen, verspreid door het dorp, is elke avond een raam verlicht en aangekleed in wintersfeer. De vensters blijven tot Driekoningen te bezichtigen (Foto Janny van der Graaft) De nieuwbouw van Veronica en de Texelse Markt op de noorderhaven van Oudeschild verloopt zeer voorspoedig. Aannemer Zegel Bouw uit het vissersdorp is inmiddels begonnen met het leggen van de dak pannen. Als alles naar wens blijft gaan, dan betrekt de firma Van Liere Koning vóór het komende toeristenseizoen het nieuwe pand. Het oude Veronica wordt gesloopt en maakt plaats voor een parkeer plaats. (Foto Bert Koning) Langs de Schorrenweg werd begin deze week een kraanvogel waar genomen, waarschijnlijk een achterblijver. Kraanvogels trekken in de herfst van Scandinavië via Duitsland en Frankrijk naar Spanje, waar ze in grote groepen de winter doorbrengen. Begin november zijn in Nederland overvliegende kraanvogels te zien, vooral met oostenwind. Op Texel worden ze niet vaak waargenomen, al waren er afgelopen voorjaar ook twee. Een filmpje van de vogel is te zien op www.wad- den.tv. (Foto Mare Plomp) Tweede-Kamerleden Jeroen Recourt en Sjoera Dikkers spraken maandagmiddag in de raadzaal van het gemeentehuis met jongeren van de OSG. De Kamerleden waren op uitnodiging van de PvdA een dag op het eiland, omdat zij in de Tweede Kamer de Kop van Noord- De winnaars van de Sinterklaaspuzzel van mediabureau Langeveld de Rooy: Pam Lindeboom, Marian Ran, sales-medewerker Mark Randsdorp, Cees Makelaar, Wil Beers en Jan Nieuwenhuis. (Foto Jeroen van Hattum) Nieuwe supermarkten in Den Burg moeten minimaal 4,5 parkeerplaat sen per 100 vierkante meter vloer oppervlak hebben. In de buiten dorpen geldt een minimum van 3 parkeerplaatsen. De gemeenteraad ging dinsdag unaniem akkoord met deze bepaling. Een amendement van de WD dat deze norm niet mag gelden voor bestaande super markten werd ingetrokken, nadat de wethouder had verklaard dat bij verbouw andere regels gelden. Bewoners van de Plevierstraat in De Koog worden geteisterd door wateroverlast. Tuinen staan regelmatig blank, kelders onder water en er is zelfs sprake van het verzakken van een woning. De overlast doet zich voor sinds de bouw van zomerwoningen op de Vogelmient en drainage van de Orchiesmient. Na een flinke regen bui staan tuinen blank en lopen kelders vol water. De problemen worden volgens de gemeente ver oorzaakt door een hoge grondwa terstand en door drangwater uit de duinen. De reconstructie van de Dorpsstraat zou een einde moeten maken aan de problemen. Maar het college heeft dit project van het investeringsprogramma gehaald, waarmee ook de oplossing uitblijft. Raadslid Nico Waerts (Texel2010) riep het college hier al eerder over ter verantwoording en noemt de reactie van b en w 'nietszeggend'. Tijdens de raad van dinsdag riep hij het college op alsnog met een oplossing te komen. Wethouder Edo Kooiman beloofde er nog maals naar te zullen kijken. Pam Lindeboom uit Den Burg heeft de hoofdprijs gewonnen bij de Sinterklaaspuzzel van media bureau Langeveld de Rooy. Lindeboom won twee kaartjes van Texeltours voor een show van Holi day on Ice. Wil Beers en Marian Ran wonnen twee spelenpakket ten van World of Toys, Cees Make laar een dag rijden in een elektri sche auto van Garage Rentenaar en Jan Nieuwenhuis een gourmet pakket van slagerij Moorman de Boer. De oplossingen van de Sin terklaaspuzzel waren: 'banketlet ter' (23 november), 'een gedichtje erbij' (26 november), 'cadeautjes krijgen' (30 november) en 'Sinter klaasavond' (3 december). Ook ik twijfelde om te reageren op de herinrichting van de Groene plaats met horeca en winkels, omdat ik zelf in die branche zit. Maar als ik zie hoeveel leegstand er al in de Weverstraat is, lijkt het mij zeker niet verstandig om veel ruimte te gaan vrijmaken voor deze sector. Ook is de verwachting dat door de grote toename van inter netverkoop dertig procent van de detailhandel gaat verdwijnen. De ruimtes die vrijkomen, zullen eerder weer worden verhuurd aan grote filiaalbedrijven van de over kant. De kleinere 'Texelse' winkels die het eiland zo uniek maken, gaan hier onder lijden. In de toe komst komen de plaatsen van de Aldi en Albert Heijn waarschijnlijk ook nog vrij en moeten die ook worden gevuld. Het valt niet mee in deze tijd een nieuwe zaak te star ten. In de wintermaanden is er niet veel te verdienen, terwijl de kosten wel doorgaan. Hoe meer winkel/ horeca ruimte er bij komt, hoe meer leegstand. Dat is op de lange termijn slechter dan nu denken dat het veel geld oplevert. Natuurlijk moet er weer een gezel lig plein komen en het plan met de mooie geveltjes ziet er prachtig uit. Maar er moet goed worden nage dacht over de invulling hiervan, zodat er wel een gezond onderne mersklimaat blijft bestaan. Ilsa Koorn, De Waal.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5